Opava /FOTOGALERIE/ – Obyčejným smrtelníkům zapovězené prostory byly zpřístupněny v sobotu zájemcům nejen z řad Opavanů. Během dne evropského dědictví se jim naskytla možnost nahlédnout do objektů, které jsou po většinu roku například uzavřenými pracovišti Slezského zemského muzea či soukromými objekty.
Stříbro - /AKTUALIZOVÁNO/ Historické památky, některé běžně nepřístupné. otevřelo v sobotu veřejnosti město Stříbro. Návštěvníci tak mohli zdarma obdivovat radnici, Koubkovu branku i podzemní štoly. U každé památky byl doprovodný program.
Šternberk /VELKÁ FOTOGALERIE VETERÁNŮ/ -Národní zahájení Dnů evropského dědictví (DED) hostil v sobotu dopoledne Šternberk, letošní historické město roku.
Rumburk - Rumburská Loreta se po třinácté připojila ke Dnům evropského dědictví. Při této příležitosti připravila Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk na sobotu 12. září 2009 Loretánské slavnosti.
Blansko /FOTOGALERIE/ - Netradiční prohlídky zámku či kostelů zažili o víkendu Blanenští. Dny evropského dědictví jim zaručily vstup zdarma do památek, návštěvu zpestřily výstup na věž či autorské čtení.
Znojemsko - Mimořádnou nabídku ke Dnům evropského dědictví se tento i příští víkend rozhodli návštěvníkům nabídnout provozovatelé šlechtických sídel a kulturních památek na Znojemsku.
Olomouc /FOTOGALERIE/ - Nejslavnější operní árie v sobotuvečer neoficiálně zahájily Dny evropského dědictví v Olomouci. Na Horním náměstí se předvedla pětice slavných operních umělců.
Olomouc /FOTOGALERIE/ - Nejslavnější operní árie v pátek večer neoficiálně zahájily Dny evropského dědictví v Olomouci. Na Horním náměstí se předvedla pětice slavných operních umělců.
Perovsko /PŘEHLED PAMÁTEK/ - Možnost prohlédnout si řadu památek na Hranicku a Přerovsku zcela zdarma nebo se sníženým vstupným budou mít návštěvníci již tento i příští víkend. Dostanou se i do běžně nepřístupných míst, a to díky Dnům evropského dědictví.
Hranicko/Přerovsko /PŘEHLED PAMÁTEK/ - Možnost prohlédnout si řadu památek na Hranicku a Přerovsku zcela zdarma nebo se sníženým vstupným budou mít návštěvníci již tento i příští víkend. Dostanou se i do běžně nepřístupných míst, a to díky Dnům evropského dědictví.
Zlínský kraj /PŘEHLED PAMÁTEK/ - Možnost prohlédnout si řadu památek Zlínského kraje zcela zdarma nebo se sníženým vstupným budou mít návštěvníci již tento víkend. Dostanou se ido běžně nepřístupných míst, a to díky Dnům evropského dědictví.
Vyškov - V pátek přesně v poledne odstartovala ve Vyškově akce s názvem Dny evropského dědictví - Dny památek. Střed města okupují kejklíři, lidem se otevřou běžně nepřístupné stavby.
Lipník nad Bečvou - Přestože první písemná zmínka o Lipníku z r. 1238 je podle některých historiků sporná (není zcela jasné, zda jde o náš Lipník nebo o Lipník u Hrotovic u Znojma), archeologické nálezy z loňského a letošního roku potvrdily teorii existenci trhové osady s kostelem už ve 13. století.
Lipník nad Bečvou - Přestože první písemná zmínka o Lipníku z r. 1238 je podle některých historiků sporná (není zcela jasné, zda jde o náš Lipník nebo o Lipník u Hrotovic u Znojma), archeologické nálezy z loňského a letošního roku potvrdily teorii existenci trhové osady s kostelem už ve 13. století.
Jindřichohradecko - Dny evropského dědictví, jejichž prostřednictvím chtějí historikové ještě více přiblížit veřejnosti kulturní památky, začínají již o víkendu a skončí příští neděli 20. září.
Jihlava -Pro všechny milovníky vážné hudby je připraven další abonentní, tentokrát již třetí koncert Komorní filharmonie Vysočiny, který se uskuteční v rámci Dne evropského dědictví12. zářív 19 hodin v Době filharmonie v krajském městě.
Olomouc - Veřejnosti se o víkendu v rámci Dnů evropského dědictví zdarma otevře i Fort Radíkov, který je součástí Císařsko-královské olomoucké pevnosti z druhé poloviny 19. století.
Litovel - Chinaski, Dalibor Janda, ale i otevřená radniční věž a muzeum, řemeslné trhy, strašidla či třeba ukázky výcviku psů. Taková je nabídka už čtvrtého ročníku Litovelských slavností, které se konají v sobotu 12. září.
Hluk/Dolní Němčí - Cyklostezka spojující Hluk a Dolní Němčí má do konce tohoto kalendářního roku vyrůst mezi těmito dvěma obcemi. V současnosti již padají k zemi stromy, které stojí stavbě komunikace v cestě.
Olomouc - V rámci Dnů evropského dědictví mohou lidé navštívit i muzeum letectví, které v jednom z hangárů na letišti v Olomouci-Neředíně otevřel minulý víkend 1. letecký školní pluk.
Brno - Památky měřené časem. Takové je téma letošních Dnů evropského dědictví, které každý podzim na týden otevřou brány nejzajímavějších památek starého kontinentu.
Zlínský kraj /PŘEHLED PAMÁTEK/ - Možnost prohlédnout si řadu památek Zlínského kraje zcela zdarma nebo se sníženým vstupným budou mít návštěvníci již tento víkend. Dostanou se ido běžně nepřístupných míst, a to díky Dnům evropského dědictví.
Olomouc /PROGRAM DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ/ - Noční opera u Trojice, návštěva chystaného muzea historických vozů, útroby olomouckého orloje nebo nově otevřené muzeum letectví. I to kromě zpřístupnění mnoha památek či muzeí nabízí víkendové Dny evropského dědictví v Olomouci.
Klatovy - Prohlédnout si zdarma dominikánský klášter, Černou věž, katakomby, Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, opravenou kapličku Chaloupka či Okrouhlici v Hostašových sadech mohou zájemci o histrii a památky během soboty 12. září.
Kroměřížsko - Památky, které nejsou k vidění běžně, a navíc pro všechny zdarma. To jsou lákadla akce Dny evropského dědictví, která se každoročně koná už devatenáct let.
Štramberk - Dny evropského dědictví každoročně v září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Tento týden dorazí i na Novojičínsko, své památky ukáže například Štramberk.
Šumpersko/ Jesenicko - Nejstarší dochovaná listina města Šumperka bude unikátem výstavy, kterou v těchto dnech dokončují pracovníci šumperského okresního archivu.
Havlíčkův Brod - Národní téma Dnu evropského dědictví pro letošní rok jsou Památky měřené časem. V Havlíčkově Brodě se koná v sobotu 12. září od 9 do 16 hodin.
Jihlava - Volného vstupné na stálou expozici se zájemci na zámku v Telči nedočkají. Bez zaplacení ale můžou zhlédnout šermířské představení nebo kapli Všech svatých.
Mníšek, Příbram - Oslavy Dnů evropského dědictví (EHD), které v letošním roce připadají na sobotu a neděli 12. a 13. září, nabídnou obyvatelům a návštěvníkům několika měst na Příbramsku zajímavé programy a možnosti.
Blanensko - Hledání cest ke kořenům české, evropské i světové civilizace. To je motto Dnů evropského dědictví, které se v České republice slaví vždy v polovině září už osmnáctým rokem. Do akce, během níž se zájemcům otevírají brány nejzajímavějších, někdy i nepřístupných, památek, budov, objektů a prostor, je zapojeno i více jak dvacet památek na Blanensku.