Patnáctý ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava dnes (ve čtvrtek 25. května) začíná. Během deseti dní představí to nejzajímavější z tuzemských divadelních počinů, doplněné také o zahraniční hosty. A vy můžete být u toho. Máme pro vás rychlou soutěž Deníku.
Valná hromada Dusíkova divadla, jehož stoprocentním vlastníkem je město Čáslav, odvolala s platností od středy 24. května dosavadní jednatelku Ladu Bartošovou. Jako jeden z důvodů uvedla její neloajálnost vůči vedení města.
/FOTO/ Areál přírodního divadla Val u Dobrušky ožije poslední květnovou neděli opět divadlem. Začíná 16. ročník pestré a divácky přitažlivé přehlídky Divadelní POHODA. Na úvod jistě potěší spolek Diviš ze Žamberka hrou dramatika a režiséra Davida Drábka Jedlíci čokolády, kterou proslavilo zejména Klicperovo divadlo.
Literární festival věnující se Karolině Světlé se letos uskuteční již posedmé. Spisovatelku 19. století uchopí formou mnoha žánrů – divadlem, čtením v krajině, tancem, odbornou diskuzí, chrámovou mší i podještědskou výšivkou.
/FOTO/ Opravdovým svátkem hudby by se dal nazvat večer, kdy do Městského divadla Jablonec nad Nisou přivezlo Severočeské divadlo Ústí nad Labem notoricky známou, velmi oblíbenou a druhou nejhranější operetu Čardášová princezna.
Velký zájem provázel letos většinu představení olomoucké Divadelní Flory. Její pořadatelé museli dokonce během uplynulých dvanácti dnů, kdy se festival konal, posilovat kapacitu sálů. Mezinárodní multižánrový program přilákal na desítku scén šest a půl tisíce návštěvníků.
Dvě městské kulturní instituce, Moravské divadlo Olomouc a Moravská filharmonie Olomouc, by se do budoucna měly spojit. Současný způsob financování je pro městskou kasu neudržitelný, proto Olomouc hledá řešení. Radním, kteří měli v úterý na stole dvě varianty, dává smysl společná budoucnost největších stánků kultury ve městě.
/FOTO/ Je jasno. Letní scéna Divadla Bolka Polívky se letos v Brně uskuteční od 16. června do 31. července. Útočištěm už bude tradičně amfiteátr v zadní části areálu koupaliště na Kraví hoře. Na scéně se kromě Bolka Polívky objeví například Barbora Hrzánová, Martin Kraus nebo Pavel Liška.
/FOTOGALERIE/ Před sedmi lety koupili manželé Klaudia a Pavel Malkovští polorozpadlý olešenský zámek s přilehlými budovami a pozemky. Od té doby to tam dávají pomalu dohromady. Začali pivovarem, o dva roky později následovala zámecká budova, kde se nyní opravuje střecha. Jejich cílem je vybudovat v Olešné postupně agroturistické a zároveň kulturní středisko. Koncerty a divadla se tam ale pod širým nebem konají už nyní. Letošní sezonu zahájí Mňága a Žďorp.
V létě nebude na Mostecku žádný několikadenní multižánrový festival jako v roce 2022, ale příznivci zábavy by si přesto měli najít v teplé části roku to své na několika akcích různého zaměření.
/PŘEHLED/ Festivaly věnované různým žánrům hudby, divadlu, ale také cestování a jídlu. Blíží se léto a s ním také široká paleta zábavy pod širým nebem. Tu na Chomutovsku přinese hned několik festivalů. Tady jsou.
V lounské Zastávce se v sobotu 20. května uskutečnil třetí ročník festivalu Lounská heligonka. A i tentokrát s mezinárodní účastí. Akci pořádalo Vrchlického divadlo pod záštitou firmy Harmonikas Louny.
Roli Panglosse v operetě Candide od Leonarda Bernsteina nakonec ztvární šéf muzikálového souboru plzeňského divadla a dvojnásobný držitel Ceny Thálie Lumír Olšovský.
Krásu divadla oslavovali jeho příznivci od pátku do soboty v areálu Vodního hradu Lipý v České Lípě. Nesoutěžní přehlídku mladého amatérského divadla připravil za podpory města, kraje a několika dalších partnerů Divadelní klub mladých z České Lípy.
Východočeské divadlo Pardubice (VČD) připravilo na sobotu českou premiéru hry britského dramatika Alana Ayckbourna Intimní rizika na veřejných místech. Režisérem nové inscenace bude Petr Štindl, který v Pardubicích připravil úspěšné Společenstvo vlastníků.
/FOTOGALERIE/ Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který připadá na 18. května. Téměř měsíc trvající festival nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru v desítkách kulturních institucí po celé České republice. Muzejní noc lze v sobotu 20. května od 17 do 22 hodin prožít za dobrovolné vstupné také v Kolíně.
/ROZHOVOR/ Hradecká Střezina je největší základní uměleckou školou v zemi. Hudbě, výtvarnému umění, divadlu a tanci se tady učí 2 252 dětí i dospělých. „Když je kantor pro něco zapálený, dám mu prostor, ať ukáže, co umí,“ říká Karel Šust, který Střezinu vede už 33 let a stále tady vyučuje hru na kytaru. Jeho „liduška“ nabízí řadu oborů a zaměření. Kromě těch klasických třeba počítačovou grafiku, digitální fotografii nebo sochařství.
Sezóna letních festivalů se nezadržitelně blíží a v samotném krajském městě nebude o pestrý výběr nouze. Milovníci pohodové atmosféry a letní pohody se mohou těšit rovnou hned na několik festivalů, které jim nabídnou pořádnou porci hudby, jídla i divadelních představení.
/VIDEO/ Víkend 20. a 21. května nabídne mnoho zajímavých akcí a událostí. Vyberte si z nabídky, kterou vám pravidelně přinášíme. Rádi fotografujete a natáčíte videa? Pokud kamkoliv zavítáte, napište nám o tom a pošlete snímky i krátké záznamy, rádi vše zveřejníme v rubrice Čtenář reportér.
Novogotický dvoupatrový zámek v Sychrově je skvost architektury a národní památka. Do jeho slavnostního sálu bylo pozváno Divadlo Dětí z Karlových Varů, aby zde odehrálo deset představení pohádky O Balynce, dobrém štěněti a třídě nízkých kamarádů v termínu od 15. do 19. května 2023.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
V čele Východočeského divadla Pardubice zůstává na dalších šest let Petr Dohnal, který v rámci konkurzního řízení dokázal svůj post obhájit již popáté. Budoucí staronový šéf tak má před sebou další šestileté období a jako ředitel VČD bude ve své funkci působit do 31. května 2029.
Milovník koní, dobrých vtipů a v podstatě jakéhokoliv sportu, v neposlední řadě také skvělý komediální herec Václav Vydra zavítal do Chotěboře na Havlíčkobrodsku. V místní kavárně si z očí do očí popovídal s lidmi nejenom o své profesi, ale například i o tom, jak se seznámil se svou manželkou, herečkou Janou Bouškovou. A prozradil i to, co jej přimělo k tomu, aby si ji nakonec vzal přesto, že několik let žili na psí knížku.
Hudební divadlo trochu jinak. To je RockOpera Praha, která zpracovává známé příběhy jako rockové opery. Divadlo zakládala společně se skladatelem a klávesistou Milanem Steigerwaldem zpěvačka Pavla Forest, která se o projektu rozhovořila v novém dílu pořadu Desítka. Co dvojici vedlo k tomu přetvořit kultovní kapelu King Size v rockové divadlo? A jak moc velká řehole je vést holešovickou scénu, která pojme téměř 800 diváků?
Zájemců o výuku na základních uměleckých školách je hodně. Hře na hudební nástroj, zpěvu, ale i tanci či kreslení se chtějí učit mnozí, ne každý ale dostane příležitost. Přijímací zkoušky na „ZUŠky“ jsou povinné a může se stát, že někteří adepti neprojdou. Důvody jsou různé: nedostatek předpokladů, ale i málo míst na oboru. Je tomu tak i na uměleckých školách na Kolínsku, kde se již velmi brzy přijímací zkoušky odehrají.
Jarní část prachatické kultury míří ke svému konci. Prachatické Kulturní a informační služby pomalu přecházejí do režimu akcí venku. Jarní a letní sezonu pomyslně oddělí Slavnosti Zlaté stezky o posledním červnovém víkendu.
Stovky lidí v úterý 16. května zaplnily historickou budovu Národního divadla (ND) v Praze, kam se veřejnost a umělečtí kolegové přišli naposledy rozloučit s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou. Už před začátkem pietní akce se desítky lidí s květinami shromáždily před hlavním vchodem do Národního divadla, u něhož se nacházela velká fotografie Červené a parte.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Stovky lidí v úterý 16. května zaplnily historickou budovu Národního divadla (ND) v Praze, kam se veřejnost a umělečtí kolegové přišli naposledy rozloučit s operní pěvkyní a herečkou Soňou Červenou. Už před začátkem pietní akce se desítky lidí s květinami shromáždily před hlavním vchodem do Národního divadla, u něhož se nacházela velká fotografie Červené a parte.
/FOTOGALERIE/ Koncert s názvem Poklad na stříbrném plátně se konal v pondělí 15. května na jevišti velké scény Městského divadla v Mladé Boleslavi. V podání zpěváka Ondřeje Havelky a kapely Melody Maker Zazněly nejen sladké i žhavé kusy americké provenience, ale i mnohé nesmrtelné písně z nestárnoucích komedií s Oldřichem Novým, Hugem Hassem, Adinou Mandlovou a dalšími hvězdami českého filmu.
/FOTO/ Téměř čtyři miliony korun by měl kraj rozdělit mezi tři středočeská divadla. Mezi nimi je i divadlo v Mladé Boleslavi. Jak vysoká dotace bude, rozhodnou krajští zastupitelé.
Představením operety Čardášová princezna došlo k slavnostnímu zahájení projektu Město plné tónů. Jeden z největších operetních hitů skladatele Emmericha Kálmána se vrátil na jeviště jabloneckého divadla.
Neděle patřila v Nymburce prvnímu ročníku festivalu flašinetářů. Po obědě se s historickými nástroji sešli u kaple svatého Jana Nepomuckého vedle divadla a lákali na společný koncert, který začal ve čtvrt na tři uvnitř kaple.
Pět desítek diváků v pátek navečer zhlédlo v Brněnci představení Naše fabrika. Nejedná se o klasické divadlo, ale procházku vesnicí, která publikum zavede do minulosti. Divadelní procházku obcí pořádá Divadelní soubor Eduarda Vojana Brněnec. Diváci během netradičního představení potkají rodinu Lőw-Beerových, Oskara Schindlera a přeneseně i tisíce dalších lidí.
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Kromě Cimrmana a Bruknera. Nový cestopisný seriál České televize (ČT) o smyšleném géniovi Járu Cimrmanovi se ve středu 17. května ve 21 hodin na ČT2 věnuje jeho jihočeským stopám.
Na další premiéru zve Moravské divadlo v Olomouci. Tentokrát na operu Titus od Wolfganga Amadea Mozarta v režii šéfky souboru opery a operety Veroniky Kos Loulové a herce a režiséra Jiřího Havelky. Premiéra se odehraje v pátek 19. května v 19 hodin.
Majestátnost sálu ostravského Divadla Jiřího Myrona dotváří atmosféru nového videoklipu rožnovského skladatele, zpěváka a producenta Adama Uličného k akustické verzi jeho debutového singlu V představách. Premiéra klipu je naplánovaná na 23. května.
Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě se o víkendu zaplní divadelníky, koná se tu třicátý ročník divadelní přehlídky divadla pro děti a mládež Dospělí (pro radost) dětem. Kdo chce, může se v neděli dostavit do parku v Rozsochatci, kde se bude konat Den s myslivostí.