Kreativ

ŠTÍTEK: divadlo

Inscenace ZATÍM, DO TÉ DOBY, NAVŽDY v budově bývalé pošty v Nádražní ulici bude už 28. projektem, které Divadlo Continuo od roku 1997 v netradičních kulisách připravuje.

Bývalá pošta v Budějovicích ožije. Divadlo Continuo tu uvede netradiční hru

Ještě loni nikoho z Budějčáků nenapadlo sem chodit z jiného důvodu než pro balík, když se pošťáci během dne nedozvonili u domovních dveří, případně si tu vyřídit jiné poštovní služby. Už za pár dnů sem ale kulturní nadšenci zavítají na divadelní představení. Budova bývalé pošty v Nádražní ulici poslouží jako jeviště i hlediště pro netradiční představení Divadla Continuo. 

MOVOMAL 2021 a SpaRun v Mariánských Lázních.

Tipy Deníku pro Chebsko: pivní fest, za historií i divadlem

Máte chuť na pivo, zaběhat si, užít si lázeňskou pohodu i historii nebo divadlo pro děti? Přínášíme vám několik tipů na různé akce, které se na Chebsku konají od pátku 12. července do neděle 14. července. Přínášíme vám několik tipů na různé akce, které se na Chebsku konají od pátku 12. července do neděle 14. července.

Z představení sdružení Btratři v tricku..

Klauni, mimové i balet. Turnov láká na pestrou divadelní sezónu pro všechny

Kulturní centrum Turnov představilo pestrý program nadcházející divadelní sezony, která nabídne dvacet jedna představení včetně komedií, činohry, klaunů, mimů, akrobatů a baletu. Novinkou je cyklus Batole v divadle pro nejmenší diváky a účast na festivalu Lípa Musica s Vivaldiho Čtverem ročních dob.

Ve čtvrtek 24. července se na festivalu Dostavníčko představilo Bílé divadlo Ostrava s inscenací Hráz věčnosti.

Divadlo pod širým nebem i v Přerově. Tyhle hry vás pobaví

Už po jedenácté se v Přerově uskuteční festival amatérského divadla s názvem Dostavníčko s divadlem. Jednotlivá představení budou k vidění na letní divadelní scéně mezi hradbami přerovského zámku (vstup od galerie na Horním náměstí). Hry jsou plánované každý čtvrtek vždy od 19.30. Vstupné lze koupit v Městském informačním centru či na místě. V letošním roce jsou na programu především komedie. Podívejte se na kompletní program.

Z představení sdružení Btratři v tricku. Ilustrační snímek

Klauni, mimové i balet. Turnov láká na pestrou divadelní sezónu pro všechny

Kulturní centrum Turnov představilo pestrý program nadcházející divadelní sezony, která nabídne dvacet jedna představení včetně komedií, činohry, klaunů, mimů, akrobatů a baletu. Novinkou je cyklus Batole v divadle pro nejmenší diváky a účast na festivalu Lípa Musica s Vivaldiho Čtverem ročních dob.

Gabriela Vermelho.

Uznávaná multižánrová umělkyně Gabriela Vermelho vystoupí v Želči u Tábora

V neděli 14. července od 17 hodin se v autorském recitálu představí uznávaná multižántrová umělkyně Gabriela Vermelho. V nádherných prostorách Obrazárny Špejchar uvede část programu ze svého nového alba Rok ticha, které vydala letos na jaře a který vychází z lidové inspirace. Za příspěvek a fotky děkujeme Veronice Pospíšilové.

Koncerty, divadlo, filmy. Festival Boskovice přilákal davy lidí.

Koncerty, divadlo, filmy. Festival Boskovice přilákal davy lidí

/FOTO, VIDEO/ Skvělá atmosféra, lidé, historické kulisy města, malebná židovská čtvrť. A hlavně nepřeberné množství scén a žánrů pro všechny generace. Takové renomé si za více než tři dekády vybudovala akce Boskovice, festival pro židovskou čtvrť. Pod taktovkou sdružení Unijazz se od čtvrtka do neděle koná již dvaatřicátý ročník, od začátku do konce servíruje návštěvníkům pestrou paletu zábavy. Do Boskovic na Blanensku tak jezdí v horkém červenci léta početné publikum z celé republiky.

Rodačka z Paskova, která o sobě ráda říká, že je z Ostravy. Herečka Kamila Janovičová se představí na Shakespearovských slavnostech ve hře Večer tříkrálový.

Původně jsem si nepřála vrátit se do Ostravy, přiznává Kamila Janovičová

Vyrostla v Paskově, ale jak sama říká, je ostravská rodačka. Herečka Kamila Janovičová prožila mládí na Janáčkově konzervatoři, následoval odchod do Prahy na DAMU, angažmá mimo rodné město. Od podzimu 2021 pak působí v souboru NDM a nyní se připravuje na Letní shakespearovské slavnosti, kde si zahraje po boku kolegy Vladimíra Poláka, který ji v zajímavém rozhovoru vyzpovídal. Co na sebe prozradila?

Na oslavách narozenin Leoše Janáčka brňané poslouchali operu i studenty konzervatoře. Ti, kteří vydrželi déšť, si pak pochutnali na dortu.

Brňané oslavili sto sedmdesáté narozeniny Janáčka s hudbou, divadlem i dortem

Módní přehlídka nebo vystoupení operních pěvců. Příznivci umění si ve středu přišli na své při výročí slavného skladatele Leoše Janáčka. Sto sedmdesát let, které by známý skladatel měl, se rozhodli oslavit divadelníci z Janáčkova divadla v Brně. Volně přístupného programu se na piazzettě divadla mohli Brňané zdarma zúčastnit od deseti hodin dopoledne.

Hostinec U Černého orla v Litomyšli, kde si dal pivo Karel Kryl i španělský král Juan Carlos, je na prodej.

Ikona ochotníků v Litomyšli na prodej. Černý orel je k mání za desítky milionů

/VIDEOPROHLÍDKA/ Hrával tady Josef Kajetán Tyl, hostinec popsal ve své knize Alois Jirásek a na pivo sem zašel Karel Kryl i španělský král. Teď je Hostinec U Černého orla v Litomyšli na prodej společně se sousedním domem. Lidé chtějí, aby vyhlášený hostinec koupilo a opravilo město. Radní se však brání, že na takovou investici nemají peníze. Vždyť ze stejného důvodu jen před několika dny prodala Litomyšl i historickou vilu Klára na zámeckém návrší. Interiéry obou nemovitostí jsou přitom nádherné, podívejte se ve videu.

První orchestrální zkoušky pro představení Spirála Vzkříšení.

Orchestr uprostřed jeviště. Praha zažije netradiční show v Nové Spirále

Legendární divadlo Spirála, které se po dvaceti letech proměnilo v multižánrový prostor Nová Spirála, se na podzim tohoto roku opět otevře pro veřejnost. Tento unikátní prostor na pražském Výstavišti, kde neexistuje místo se špatným výhledem, přivítá své první diváky. V těchto dnech proběhla historicky první orchestrální zkouška představení "Spirála Vzkříšení" a Pražský deník byl u toho.

Vimperská parkbouda.

Tipy pro příští dny: HusFest, divadlo nebo Osecký dřevo

Nemáte prázdninové plány pro příští dny a prodloužený víkend? Podívejte se do přehledu akcí, které pro vás připravili redaktoři Prachatického deníku a inspirujte se. Volno můžete strávit cvičením, divadlem nebo procházkou po městě. O prodlouženém víkendu připravili Husinečtí koncerty a Stachy chystají pouť. Tak si vyberte, kam se podíváte v týdnu od 3. do 10. července!

Centrum Jablonce nad Nisou čekají další uzavírky. Ilustrační foto.

Máchova ulice v Jablonci se promění ve staveniště. Řidiči musí hledat objížďky

Od 3. července začnou rozsáhlé opravy kanalizace a vodovodu v Máchově ulici v Jablonci nad Nisou, které ovlivní i přilehlé ulice Větrná a Antonína Dvořáka. V ten samý den zcela uzavřou ulici Generála Mrázka. Práce v Máchově ulici potrvají do 15. září a zahrnují úplné i částečné uzavírky, což si vyžádá objízdné trasy.

Petr Korč, primátor města Frýdek-Místek a předseda hnutí NAŠE MĚSTO F-M, 27. června 2024, Frýdek-Místek.

Ženy můžou být i rády, že za ně kope chlap, říká primátor Petr Korč

Do funkce primátora se Petr Korč vyšvihl bez předešlých politických zkušeností. Na novou roli si sice musel zvyknout, ale jak sám říká, politické prostředí je jedno velké divadlo. Což je něco, co je dnešnímu primátorovi Frýdku-Místku blízké, jelikož se roky podílel na budování kulturního podhoubí města. Je tedy nutné býti tak trochu hercem pro to, aby se z vás stal úspěšný politik? A proč je v jeho politickém hnutí jen 18 procent žen? Bude někdy ve městě zubařská pohotovost? To a mnoho dalšího se dozvíte v unikátním rozhovoru Deníku.

Ještě před začátkem prázdnin si lidé na různých místech města mohou užít festival Znojmo žije divadlem.

Festival Znojmo žije divadlem začal. Mr. Banti rozesmál celou ulici

/VIDEO/ O tom, že loutka umí mluvit beze slov, se přesvědčili diváci na pouličním představení. Bavila je dvojice Mr. Barti a Alex Mikhailovsky. Makedonský loutkař žijící v Dánsku si získává se svou loutkou srdce diváků po celém světě a rozsemál i publikum složené snad ze všech generací v centru Znojma.

Soumaři na Slavnostech Zlaté stezky v Prachaticích v roce 2023.

Tipy Deníku: Slavnosti soli, japonská auta nebo divadlo na zámku

Nemáte plány, jak strávit příštích několik dnů nebo víkend? Inspirujte se tipy Prachatického deníku. Na Prachaticku je od  středy 26. června do středy 3, července v nabídce mnoho koncertů, výstavy i akcí pro děti. O víkendu můžete vyrazit na prachatické slavnosti, na japonská auta na Podroužek nebo divadlo na Kratochvíli. A je toho mnohem víc, tak si vyberte!

Májovák.

Karvinské kulturní léto 2024. Jaký bude program

Městský dům kultury Karviná podobně jako v minulých letech využívá příležitosti letních prázdnin k tomu, aby svůj program „vyvedl“ ven ze sálů kulturních domů a nabídl jej kolemjdoucím, přihlížejícím či relaxujícím spoluobčanům zdarma, venku, v ulicích města, pod širým nebem a čistě ke zpestření letních podvečerů ve městě.

Svátek hudby třináctý

FOTO: Svátek hudby třináctý

Byl jako každý rok v Jičíně na den Slunovratu, to jest 21. měsíce června. Žijeme ve městě, které dovede zaktivizovat dvacet sólistů a kapel sborů či souborů a ti přijdou, či zdaleka přijedou, třeba až z Plně a hrají a zpívají.  Není to nádhera?

Revizor v divadle

Týden v divadle: Rok na vsi a Revizor

/FOTO, VIDEO/ Tento týden mohou diváci využít poslední šanci navštívit mladoboleslavské divadlo. Před letní pauzou uvede hru o běžném životě na vsi a na Sychrově herci předvedou Gogolovu komedii. Na další představení se diváci mohou těšit koncem srpna.

Audience u královny. Britskou panovnici Alžbětu II. ztvárnila Petra Janečková v rozmezí 60 let. Foto: Josef Vostárek

Měli bychom si víc všímat lidí kolem, jestli nepotřebují pomoc, říká Janečková

Herečka Petra Janečková se u pardubického publika těší setrvalé oblibě. Letos pošestnácté ovládla anketu o nejoblíbenější herečku Východočeského divadla, v loňském roce sahala po Thálii v muzikálové kategorii. Diváci mohou Janečkovou, která v květnu oslavila padesáté narozeniny, vidět v hlavní roli dramatu Pořád jsem to já, v němž ztvárnila roli profesorky Alice Howlandové, které byla diagnostikována Alzheimerova choroba.

O zábavu pro děti se na divadelním festivalu postará několik uskupení. Hudebních, divadelních, výtvarných, s pestrým programem.

Mezinárodní divadelní festival přinese spoustu radosti i dětskému publiku

Od 21. do 28. června se uskuteční jeden z největších divadelních festivalů u nás, a to Mezinárodní divadelní festival Regiony. Z unikátní nabídky herců, loutkařů, muzikantů, tanečníků, akrobatů, poetů si vybere opravdu každý. Akce zaujme celou rodinu, i nejmenší diváky. Zážitky se to bude na místě jen hemžit a věřte, že nebudete vědět, co dřív navštívit. Čeká vás pulzující atmosféra nabitá setkáními a fantastickým divadlem.