Olomouc /PROGRAM/ – Zajímavé hosty a netradiční prostor nabízí letošní festival Týden improvizace, jehož hlavní program opustil centrum města Olomouce a nastěhoval se do letištního hangáru v Neředíně, kde bude třeba i Design market.
Prostějov /ROZHOVOR/ – Snad každý, kdo má v Prostějově či v Plumlově co do činění s divadlem, zná chodící atomovou elektrárnu Evu Suchánkovou. Odhaduji, že navzdory svým pětasedmdesáti letům vyběhne schody ve svém domě během jediného týdne tolikrát, že tímto překoná nadmořskou výšku potřebnou k výstupu od mořské hladiny až na vrchol Mount Everestu.
Štramberk – Kapelu Rangers – Plavci není třeba českému ani moravskému publiku vůbec představovat. Na scéně se tihle folk a country mazáci objevili poprvé už téměř před půlstoletím a od té doby patří jejich písně k evergreenům kotlíkářského žánru. Ve čtvrtek je uslyšíme ve Štramberku.
Liberec – Další zdařilou komedií z dílny Ivy Janžurové a Stanislava Remundy je divadelní hra Pudl a Magnólie. Opona divadelní hry o divadle a hercích se otevře ve středu 29. září od 19.30 hodin ve velkém sále v Lidových sadech.
Teplice - Po jedenácté se v sobotu konala Svatováclavská slavnost v Bílce pod Milešovkou. Oslavy svatého Václava pořádá tradičně Občanské sdružení přátel Českého středohoří v Bílce a Občanské sdružení pro znovupostavení kapličky a zvelebení návsi v Bílce.
Nový Jičín – Legenda české a moravské bluegrassové muziky Poutníci slaví neuvěřitelných čtyřicet let existence. Výroční koncert nabídne také novojičínským milovníkům country. V Beskydském divadle u nás vystoupí už tento čtvrtek se speciálním programem.
Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Tleskalo jim osmdesát tisíc diváků ve více než třiceti městech celé republiky. Komedie Rychlé šípy z režijní dílny Roberta Bellana je v uherskohradišťském Slováckém divadle fenoménem.
Nový Jičín – Herec a bavič Miroslav Donutil patří v současnosti mezi nejoblíbenější tváře televizní obrazovky vůbec. Jeho vypravěčské pořady kolují po republice na spoustách nosičů a jeho představení, na kterých vypráví své historky, vyvolávají vždy obrovský zájem. Teď vystoupí v Novém Jičíně.
České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Martin Baják fotografoval celé léto vznik projektu Jizvy v kameni Divadla Continuo, které představení uvádělo na statku Rábín u Netolic
Liberec – Další zdařilou komedií z dílny Ivy Janžurové a Stanislava Remundy je divadelní hra Pudl a Magnólie. Opona divadelní hry o divadle a hercích se otevře ve středu 29. září od 19.30 hodin ve velkém sále v Lidových sadech.
Zlín – Julie, ty jsi kouzelná! Za tímto lichotivým zvoláním se skrývá název inscenace, se kterou už ve čtvrtek zavítá do Velkého sálu Městského divadla Zlín část ansámblu pražského Divadla na Fidlovačce.
Ústí nad Labem /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Nové zastávky MHD cestující nenadchly. Před deštěm se pod ně všichni nevejdou a vandalové už je poničili.
Dobruška /FOTOGALERIE/ – Již desáté šermířské vystoupení Svobodných žoldnérů z Hradce Králové se uskutečnilo v sobotu v dobrušských Archlebových sadech.
Jeseník/Bílá Voda – Jubilejní X. ročník Svatováclavského česko–německo–polského setkání bude na Jesenicku ve znamení architektury, divadla a oslav. Od 28. do 30. září připravili organizátoři program tak, aby zaujal odborníky i laiky.
Zlín – Spolu se scénografem a návrhářem kostýmů patří k lidem, kteří tvoří výtvarnou složku inscenací i osvětlovači. Diváci je však – stejně jako mnohé další divadelní profese – běžně nevidí.
Olomouc – Možnost dozvědět se něco o divadle a naučit se mluvit a pohybovat na jevišti mají děti, které se přihlásí do nově vznikajícího Hudebně-dramatického studia při Moravském divadle Olomouc.
Opava – Známá sopranistka a sólistka Olga Procházková oslaví koncertem své třicetileté působení v Opavě. Program nesoucí podtitul Olga Procházková – Bel canto – třicet let v Opavě, se skuteční v úterý 6. října v devatenáct hodin v Domě Petra Bezruče v Opavě. Vstupenky na akci jsou již nyní k dostání v předprodeji Sluna.
Brno – Malba Jana Zrzavého Italská městská krajina je ozdobou aukce starožitností a uměleckých předmětů, kterou v Brně v sobotu uspořádá aukční dům Zezula. Olejomalba na kartonu, datovaná rokem 1936, se začne dražit na částce 2,3 milionu korun.
Plzeň /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ - Vtipný kaleidoskop krátkých scének, zkrátka humor přinesl do Plzně americký muzikál Miluju tě, ale… Záruku, že se budete bavit, dává text Joea DiPietra i hudba Jimmyho Robertse, v plzeňském Divadle J. K. Tyla pak dirigent Pavel Kantořík a v režii Antonína Procházky výborní herci a zpěváci: Soňa Borková s Bronislavem Kotišem a hosté Kateřina Šildová s Romanem Vojtkem. Každý ztělesňuje na dvě desítky rozličných postav – a při sobotní premiéře v Komorním divadle v Plzni bylo znát, že s chutí.
Plzeň - O velkou část peněz na projekty v rámci Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK 2015) si bude muset Plzeň sama zabojovat. Uvedl to ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).
Ústí nad Labem – První slavnostní divadelní premiéru nové sezony chystá na úterý 28. září od 15.00 soubor Mladá scéna (MLS). Odehraje se na jevišti kinosálu ústeckého Domu kultury, bude jí známá pohádka O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku. Příběh, na který může být jeho autorka Božena Němcová hrdá.
Český Brod /FOTOGALERIE/ – Soutěž ve střelbě historickou kuší nebo z ručnic, kde střelci pálili na keramiku a na vyřezanou siluetu dravce. Tedy kdysi tolik oblíbené střílení Ku ptáku.
Lysice /ZNÁTE JE Z PÓDIÍ/ – Když jsem na internetových stránkách Lysic poprvé uviděl zkratku KLYH blesklo mi hlavou. Klub lysických hokejistů. Ale kdeže. Samá voda. I když zase tak úplně mimo to nebylo. Tato skupinka lidí, kteří se pod záhadným názvem skrývají, má také své publikum. A při jejich vystoupení na ně chodí třeba i přes dvě stovky diváků. A vlastně hrají také v dresech. Pardon kostýmech. O kom je tedy řeč? Přece o Klubu lysických herců.
Valtířov - Pískovnu nahradilo sportoviště. Loutkové divadlo pro nejmenší, ukázka nového hasičského vozu velkobřezenských hasičů, volejbalový turnaj, soutěž v penaltových kopech, vystoupení teenage cheerleaders, ukázky cyklo „parádiček“ nebo turnaj fotbalových přípravek.
Břeclav /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE, VIDEO/ - Folklor, kapely různých žánrů, divadlo, stánky s občerstvením a tisíce lidí s nezbytnými deštníky v ruce. Letošní břeclavské Svatováclavské slavnosti ukázaly, že i přes velký zájem obyvatel města nemá radnice prostory pro mokrou variantu.
Hradec Králové - Na zpěvohru Cikánský baron v nastudování divadelního souboru z Boleradic můžete zajít v sobotu od devatenácti hodin do velkého sálu Adalbertina.
Zlín /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Stálice českého filmového a divadelního nebe Eliška Balzerová přijela v úterý do Zlína s inscenací Můj báječný rozvod. Hořká komedie o mužem opuštěné stárnoucí ženě už pět let vyprodává sály. Nejinak tomu bylo na začátku týdne v aule zlínské univerzity. „U vás ve Zlíně bylo bezvadné publikum. Poznám to vždy po dvou větách. Když na mé testovací větě lidi zareagují, vím, že mám před sebou vzdělané, kulturní publikum, které je naučené na divadlo,“ prozrazuje s úsměvem oblíbená herečka, která nám při této příležitosti poskytla rozhovor…
Most - Mostecký deník a sběratel historických pohlednic Jaroslav Hron připravili volné pokračování seriálu o zaniklých obcích. V nové sérii, jejíž nové díly budou na webu vždy v sobotu a v novinách již v pátek, procházíme starý Most.