Jihlava /ROZHOVOR/ – Zdeněk Kratochvíl začal podnikat krátce po revoluci. Nejprve ovšem pracoval několik let v Německu, kde s kamarády likvidoval lesní polomy. Zde si také vydělal na vstup do podnikání. Začínal v autodopravě, která byla rovněž jeho koníček. U ní také skončil, řadu let šéfuje velké dopravní firmě ICOM transport. Nikdy neměl chvíli, kdy by si řekl, že to vzdá. Těší ho, že se v autodopravě našly i jeho dcery.
Uherské Hradiště – První dvě kola znají svá jména. Projekt O-kola, který by měl v létě v Uherském Hradišti dát k dispozici třicítku bicyklů na drobné pojížďky, v neděli odpoledne ukázal na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti první dvě kola.
Děčín – Desítky zvědavců přilákalo na obě děčínská nábřeží cvičení hasičů. Ti si ve středu zkoušeli za pomoci policejního vrtulníku záchranu lezců, kteří uvízli na ferratě na Pastýřské stěně a nemohou pokračovat ve výstupu.
Milevsko - Milevské seniory nad 70 let věku čeká novinka. Ti, kteří mají se Sociálními službami města Milevska (SSMM) uzavřenou smlouvu o poskytování pečovatelské služby, budou jejími vozidly jezdit zdarma, konkrétně mají nárok na bezplatných čtyřiadvacet jízd ročně.
Lipník nad Bečvou – Ty tam jsou časy, kdy město Lipník nad Bečvou bývalo velkým jednosměrných kruhovým objezdem. Zásadní změna přišla před rokem a půl, kdy u pošty vznikl rondel a částečně se zobousměrnila přilehlá komunikace v Komenského ulici. Letos by mělo dojít k další změně – zobousměrnit by se měla ulice Piaristická, která navazuje na kruhový objezdu u prodejny Lidl.
Beroun – Řidiče na dálnic D5 čekají další perné chvíle. Jak už jsem informovali, v termínu od 30. března do 1. července letošního roku bude Ředitelství silnic a dálnic provádět práce na dálnici D5 v úseku od Loděnic od km 11,2 až za exit 18 ke km 19,7 ve směru na Plzeň.
Olomouc – Kdo se přes rok bezvýsledně pokouší najít práci, nebo se stal „obětí" hromadného propouštění, může dostat příspěvek, pokud je ochoten za prací dojíždět.
Karlovarský kraj - Policejní vrtulníky, sirény, zmatek, vojáci hlídající důležité budovy, nefungující doprava, kolabující mobilní síť, kusé informace a doporučení nevycházet ven. Tak popisovali situaci v Bruselu po teroristických útocích politici, úředníci a lidé ze západních Čech, kteří tu žijí a pracují.
Praha - Dopravní podnik plánuje zlepšení podmínek pro ty Pražany, kteří chtějí kombinovat jízdu Prahou na kole s hromadnou dopravou. V současnosti mohou cyklisté s kolem jen na vybrané tramvajové trasy a na zadní plošinu posledního vozu metra. Počet tramvajových úseků se nyní zvýší a významně se rozšíří také možnost přepravy metrem.
Golčův Jeníkov - V reakci na pondělní tragickou nehodu na železničním přejezdu v Golčově Jeníkově, při níž zemřeli dva lidé, vyjádřil tamní starosta Vlastimil Marušák svoji lítost a konstatoval, že šlo o naprosto zbytečnou nehodu, kterou zavinilo lidské selhání.
Kolínsko – Až do 14. května je uzavřená silnice v ulici Na Staré cestě na Vyžlovce. Rozhodl o tom odbor správních agent a dopravy v Říčanech. Komunikace je podle slov starosty obce Jana Pelikána uzavřená z důvodu výstavby vodovodu a kanalizace v souvislosti s realizací developerského projektu v oblasti Na Splachu.
Plzeňský kraj – Téměř 100 tisíc korun rozdali minulý týden na pokutách policisté v celém kraji. Během týdnu od 14. do 20. března totiž probíhala akce zaměřená na použití bezpečnostních pásů, při které policie zkontrolovala přes 1000 vozidel.
Zlín – Téměř osm měsíců už obyvatelé zlínské čtvrti Letná žijí obklopeni dělníky a těžkými pracovními stroji. Navíc – omezena doprava, ta městská jezdí objížďkou po náhradní trase linky označené 4X. Ještě minimálně čtyři měsíce však bude trvat, než se život v Letné i provoz MHD v této oblasti vrátí zpět k normálu.
Přerov – Obyvatelé Palackého ulice v Přerově přiznávají, že je mnohaletý boj o jednosměrný provoz v této části města vyčerpal. Petic a stížností bylo hned několik a vždy se podařilo politiky přesvědčit, že rozšiřovat ulici není nutné.
Červené Pečky – Jednou z částečných uzavírek, se kterou se v těchto dnech setkávají řidiči na silnicích Kolínska, je dopravní omezení kvůli opravě vozovky v Červených Pečkách.
Žďár nad Sázavou - Program různých aktivit pro rodiče a děti nazvaný Jarní dny připravil na předvelikonoční období žďárský Family point, který sídlí v rodinném centru Srdíčko v budově polikliniky.
Praha – Praha – Rozsáhlý dohled na silnice, kdy například ve čtvrtek podle slov ředitele dopravní policie Tomáše Lercha pohlídá odjezd lidí na Velikonoce na 1500 policistů (a pod bedlivým dohledem budou hlavní tahy i méně významné komunikace až do pondělka, když se celkem zapojí na tři tisíce uniforem, jejichž viditelná přítomnost má pomoci dopravu zklidnit). To je jen část příprav policie na nadcházející velikonoční svátky. Chystá se i celá řada dalších kontrolních a bezpečnostních opatření.
Suchý vrch – Dopravní nehoda zaměstnala policisty v úterý o půl deváté ráno, došlo k ní na „jedenáctce" v lokalitě Suchého vrchu. „Třicetiletý řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy a s osobním vozidlem havaroval do závěje. Naštěstí se při havárii nezranil," uvedla Lenka Vilímková a dodala, že provedená dechová zkouška vyloučila, že by za nehodou stál alkohol.
Praha - Rozsáhlý dohled na silnicích, kdy například ve čtvrtek podle slov ředitele dopravní policie Tomáše Lercha pohlídá odjezd lidí na Velikonoce asi 1500 policistů (a pod bedlivým dohledem budou hlavní tahy i méně významné komunikace až do pondělka, když se celkem zapojí na tři tisíce uniforem, jejichž viditelná přítomnost má pomoci dopravu zklidnit).
Přerovsko – Na několikadenní uzavírku se musí připravit řidiči v obci Uhřičice, kde se o prodlouženém velikonočním víkendu bude opravovat železniční přejezd. Práce na něm začnou v pátek 25. března a skončí o týden později 1. dubna.
Doksany - Na 35 km dálnice D8 ve směru z Prahy na Lovosice (poblíž Brozan) se v úterý odpoledne srazil osobní automobil s nákladním. Na místě nehody byli dva zranění.
Třebíčsko - V Třebíči se chystá velká uzavírka Podklášterského mostu. Již nyní projíždí auta částí ulice 9. května pouze jedním pruhem. Tato velká dopravní stavba nebude jedinou komplikací v dopravě. Opravovat se budou silnice i na dalších místech okresu.
Řidiči v Praze, kteří denně dojíždějí do práce v dopravní špičce, stráví za rok na cestách o 114 hodin více, než kolik by jim trvala cesta po volně průjezdných ulicích. V Brně je to 101 hodin navíc a Ostravě 66 hodin.
Úvaly – Ve vestibulu stavebního úřadu v Riegrově ulici a na správním odboru městského úřadu v Pražské ulici začaly fungovat terminály spokojenosti. Prostřednictvím nich mohou klienti úřadu ohodnotit, jak byli spokojeni s prací úředníků.
Ačkoliv se v poslední době množí případy, kdy se města soudí s různými církevními organizacemi o majetek, město Hlučín si spolupráci s římskokatolickou církví chválí. Důkazem toho je obchod, který město stvrdilo na posledním zasedání zastupitelstva.
Slavkov u Brna – Kočičí hlavy. To je první, na co si vzpomene Slavkovanka Vladimíra Suchomelová v souvislosti s historií slavkovského Palackého náměstí. To, že se chce vedení města částečně vrátit k původnímu vzhledu, vítá. Cihlové zídky v centru zmizí. „Zámek je kvůli jedné z nich docela schovaný. Už ani dobře nevypadá. A když se koná nějaká akce, na zídku se vejde jen pár lidí. Takže je trochu zbytečná. Na rekonstrukci se těším," zmínila Suchomelová.
Brno – Řidič malého kombíku vjede do Kroupovy ulice v brněnském Starém Lískovci, od strážníků dostane pokutu. Nezná totiž novelu vyhlášky, která od ledna rozšiřuje působnost zákazu vjezdu nákladních vozidel. Pickupy, kombíky nebo malé dodávky nově za tuto značku nesmí. Zákaz platí kromě náklaďáků pro osobní auta, která podle technického průkazu slouží k přepravě nákladů. O novele většinou řidiči neví, mohou proto dostávat pokuty.
Brno – Pánská "silnička" s berany, opřená o lampu před filozofickou fakultou. Třeba takové kolo si mohou vybrat Brňané v nové aplikaci služby bikesharing Rekola a zkrátit si díky tomu cestu domů či do práce. Do brněnských ulic jich organizace Rekola umístí padesát. To je o polovinu více než loni. Cyklosezonu zahájil spolek po zimní pauze v pondělí.
Praha - Dočasná omezení silničního provozu, výluky městské hromadné dopravy, uzavírky vybraných lokalit a veřejných prostranství i některých památek v centru metropole. To jsou chystaná velikonoční omezení, na která v pondělí upozornila pražská policie.
Šumperk – Nemocnice Šumperk musí regulovat kvůli výstavbě nového pavilonu provoz motorových vozidel uvnitř svého areálu. Omezení souvisí se stavbou nového pavilonu, ve kterém ještě letos naleznou pacienti nové pracoviště magnetické rezonance a řadu dalších ambulancí. Motoristy nadcházející měsíce čekají komplikace při průjezdu i parkování.
Drážďany – V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která u Albertova mostu blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a remorkér Beskydy z Děčína.
Drážďany - V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která u Albertova mostu blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér Beskydy. Vyproštění plavidla, které sledovaly stovky lidí, trvalo jen několik minut.
I letos spojí vltavské břehy Holešovic, Štvanice a Karlína v Praze přívoz. Na řeku slavnostně vypluje ve čtvrtek 24. března, podle řádného jízdního řádu začne jezdit o den později, na velikonoční Velký pátek. Médiím to řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě).
Brno /ANKETA/ - O správném přecházení přes vozovku již devět let vzdělává projekt Zebra se za Tebe nerozhlédne. V brněnské ZOO v pondělí v návaznosti na tento projekt připravila Policie České republiky spolu s organizací BESIP a Brněnskými komunikacemi naučný a také zábavný program pro děti. „Preventivní akce jsou velice důležité, srážky s chodci totiž bývají v Brně časté. Někdy se stanou i tři denně," uvedla dopravní policistka Ilona Ludvíková.
Drážďany – V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér. Vyproštění lodě, které sledovaly stovky lidí, trvalo jen několik minut.
Anketa zjišťovala, co trápí krnovské cyklisty. Jejím cílem bylo zmapovat situaci a zjistit, co považují cyklisté v Krnově za největší problém. Nejvíce lidí řeší chyby cyklostezky na mostě nad železniční tratí.
Hradec Králové - Cestovatelská promítání v AC klubu v hradecké Heyrovského ulici přináší v pondělí 21. března hned dvojprogram se začátky od 17 a 19 hodin.
Bystřice nad Olší - Smrtelné následky měla železniční nehoda, která se stala v neděli 20. března kolem půl desáté večer poblíž vlakového nádraží v Bystřici nad Olší.
Brno – Nemilé překvapení čekalo v pondělí krátce po půl osmé ráno na ty cestující, kteří se chtěli dostat třeba do Dětské nemocnice. Kvůli poškozenému trolejovému vedení v Merhautově ulici museli ve směru do centra vyměnit tramvaj za náhradní autobus nebo trasu dojít pěšky.