Kreativ

ŠTÍTEK: elektřina

Následky ruského útoku

Následky útoků: Ukrajina pozastaví vývoz elektřiny, zásobovala i Slovensko

Ukrajina kvůli útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu. Ukrajina v poslední době vyvážela elektřinu podle místních médií mimo jiné na Slovensko.

Ilustrační foto.

Vodárny reagují na drahé energie. Někde už ceny letí nahoru, jinde se přešlapuje

Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.

Ilustrační foto.

Vodárny reagují na drahé energie. Někde už ceny letí nahoru, jinde se přešlapuje

Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.

Ilustrační foto.

Vodárny reagují na drahé energie. Někde už ceny letí nahoru, jinde se přešlapuje

Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.

Podle odborníků nelze očekávat, že by se ceny elektřiny a plynu vrátily na úroveň před současnou krizí

Tři krušné zimy? Ceny energií se na dřívější úroveň nevrátí, varují odborníci

Nelze očekávat, že by se ceny elektřiny a plynu vrátily na úroveň před současnou krizí. Vzroste tlak na úspory a vyšší energetickou účinnost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničí Václav Bartuška a analytik Michal Šnobr. Oba také očekávají, že před Českem stojí tři náročné zimy, než se podaří zásobování energiemi dlouhodobě stabilizovat.

Město Český Krumlov zahájilo šetření spotřeby energie, kde to jen jde.

Město Český Krumlov šetří energie na úřadu i třeba na zimáku

Ceny energií závratně stoupají a města i obce na Českokrumlovsku pasivně nečekají, jaká rána v podobě vyúčtování cen za elektřinu a plyn přijde. Zavádějí úsporná opatření, kde to jen jde. Český Krumlov začal třeba se zimním stadionem, kde v důsledku energetické krize odložil start zimní sezony. A další opatření následují.

Premiér Petr Fiala (ODS)

Vláda schválila rozpočet se schodkem 295 miliard. Fiala: Cíl je zvládnutí krize

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Největší změnou proti původnímu návrhu, který počítal s deficitem 270 miliard, jsou výdaje na zastropování cen elektřiny a plynu. Pokrýt by je měly příjmy z daně z mimořádných zisků a odvody z příjmů prodeje elektřiny nad cenový strop schválený Evropskou komisí. Rozpočet dostane k posouzení Sněmovna. Podle premiéra Petra Fialy je cílem vlády zvládnout krizi i navýšit výdaje na obranu.

Plyn, energie, smlouva - Ilustrační foto

Energetická krize dopadá na všechny. Zdražuje zboží i služby a ceny porostou

Energetická krize dopadne v nadcházejícím roce i na Liberec, Liberecký kraj a jejich příspěvkové organizace. Městu ani kraji se dosud nepodařilo nakoupit elektřinu či plyn na nadcházející rok a čekají na centrální nákup v režii státu. Ve svých rezervách však počítají s tím, že budou muset platit vyšší náklady, a to až o desítky milionů korun. K úsporám proto bude muset přikročit i řada jejich organizací, od škol před domovy důchodců po samotné úřady.

Školní jídelna - Ilustrační foto

Zdražují obědy, kroužky, lyžáky. Rodiny s dětmi žijí ve strachu, co bude dál

Ceny energií a strach z vysokých výdajů za teplo a světlo se poslední dobou řeší v téměř každé domácnosti. Lidé se bojí, aby měli na nájem a jídlo. Hovoří se o velkých škrtech v chodu domácnosti. Někde to naopak vůbec neřeší a zůstávají v klidu. „Počkám si, jak dopadne první rok, po vyúčtování uvidím, co udělat,“ uvedla Růžena Pokorná z Teplic. Její kamarádka žertovně dodala: „Umíš plést, tak si vyrobíš svetr a bude.“

Fotovoltaikou můžete pohodlně pokrýt i více než šedesát procent spotřeby elektrické energie

Vytápění obnovitelnými zdroji? Je důležité zvážit finance i stáří domu

Obrovský nárůst cen elektrické energie a plynu trápí většinu českých domácností a vyvolává obavy před blížící se topnou sezonou. Mnozí vlastníci rodinných domů proto zvažují možnost využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaické systémy. Půjde o nemalou investici, proto je na místě předem všechno důkladně zvážit.

Doprava vlakem i autobusem podraží. Cestující ale mají možnost si včas nakoupit jízdenky za aktuální ceny.

Jízdné zdraží až o pětinu. Ušetřit ale lze, a to nákupem za staré ceny

Češi si za cestování vlakem a autobusem připlatí. Dopravci své tarify pro příští rok propočítávají právě v těchto dnech. Například České dráhy počítají od poloviny prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády, se zdražením jízdenek přibližně o deset až dvacet procent. Důvodem je růst nákladů. „Jde hlavně o energie, náhradní díly a tak dále. Souhrnně v řádu miliard korun,“ upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Sněmovna podpořila zastropování cen energií. Novelu nyní projedná Senát

Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. 

Zásuvka. Ilustrační foto

Boj s drahotou: Ve špičkách bude třeba uspořit pět procent elektřiny, plánuje EK

Nejschůdnější cestou ke snížení vysokých cen elektřiny je snížení poptávky po ní. Na tom je založen plán Evropské komise, který ve středu představil výkonný místopředseda komise Frans Timmermans. Komise navrhuje povinné snížení spotřeby elektřiny ve vybraných hodinách s nejvyšší cenou nejméně o pět procent. Snížení poptávky v době špičky během zimy povede podle komise ke snížení spotřeby plynu celkem o 1,2 miliardy m³.

Beseda o energiích na Gymnáziu Jírovcova

Českobudějovičtí gymnazisté zahájili školní rok besedou o energetice

Je reálné zvyšování životní úrovně bez růstu spotřeby energie? Nakolik může výroba a spotřeba energie ničit životní prostředí? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých energetických zdrojů? Tyto a mnohé další otázky byly tématem besedy „Energie – budoucnost lidstva“ na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích, kterou vedl Ing. Štěpán Zelman z Jaderné elektrárny Temelín.

Solární elektrárna. IIustrační foto

V Žatci dají fotovoltaice zase zelenou. Elektřinu ze slunce chce vyrábět i město

V Žatci se opět budou smět stavět sluneční elektrárny. Zákaz platí pět let, lidé ve městě a šesti spádových vesnicích si mohli instalovat fotovoltaiku jen na střechy domů pro vlastní potřebu. Zastupitelé schválili návrh příslušné změny územního plánu, která po upřesnění úředníky radnice stanoví, kde a jaké solární elektrárny na území Žatce budou moci vyrůst. Důvodem pro změnu je energetická krize, fotovoltaiku chce prioritně pro svou spotřebu elektřiny budovat samo město.

Vysoké ceny elektřiny dopadají na běžné občany i na velké firmy

Drahé energie: Firmy dostanou od státu podporu ve výši 30 miliard

Po pondělním stanovení maximálních cen elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, živnostníky a další maloodběratele dnes vláda schválila podporu pro velké firmy. Velkoodběratelé elektřiny a plynu si budou moci rozdělit 30 miliard korun, peníze mohou čerpat od listopadu, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). O nastavení daně z neočekávaných zisků, která má dolehnout na velké energetické a petrolejářské podniky i banky, vláda nerozhodla, čeká na výsledky dnešního jednání Evropské komise.

Ilustrační snímek

Ceny energií dostaly strop. Relativně dobře zvolený kompromis, reagují odborníci

Cenový strop energií, který v pondělí na svém mimořádném jednání určila vláda, je podle oslovených odborníků relativně dobře zvoleným kompromisem. Odráží na jedné straně potřebný sociální smír a na druhé straně náklady, které toto zastropování přinese. Jde podle nich o dosud největší vládní pomoc s energiemi, která však byla potřeba.

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje

Zastropování cen energií: Přehled, s jakou pomocí mohou domácnosti nově počítat

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v pondělí večer představila způsob, jak pomůže domácnostem vyrovnat se s vysokými cenami energií. Cenu silové elektřiny zastropuje ve výši šesti korun za kilowatthodinu, za stejné množství plynu se budou platit tři koruny. Běžná domácnost tak za rok ušetří až 111 tisíc korun, slibují ministři.

Petr Fiala a Vít Rakušan

Plyn za tři koruny, elektřina za šest. Vláda zastropovala ceny energií

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) stanovil maximální cenu elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Drahá elektřina: Stanjura doporučí vládě garantovat ceny i pro veškerý průmysl

Vláda by chtěla zastropovat ceny elektřiny pro domácnosti a školy či nemocnice i garantovat ceny proudu pro veškerý průmysl. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu, ačkoli to nese rizika. Mohlo by to být totiž podle něj vyhodnoceno jako nepovolená veřejná podpora. 

Kolik bude platit Opava jako město za energie?

Energie nám zdraží až trojnásobně, odhaduje opavská radnice. Jaké jsou scénáře?

Ceny energií drtí a podle prognóz budou v příštích měsících drtit nejen české domácnosti. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i samosprávy, a to včetně té opavské. Za plyn a elektřinu už teď platí město o desítky procent více než loni a čísla stále stoupají. Kdy a kde se ceny nakonec zastaví, není jasné. Magistrát připravuje krizové scénáře, jak za energie ušetřit, založil kvůli tomu speciální tým.

Premiér Petr Fiala (ODS)

Fiala: Výsledek schůzky ministrů energetiky je úspěchem českého předsednictví

Výsledek pátečního jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie je úspěchem českého předsednictví, řekl v Mikulově ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o velký posun. Ministři se shodli na tom, že chtějí využít nečekané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům, nedohodli se ale na zastropování ceny plynu z Ruska. 

Setkání ministrů pro energetiku. Na snímku český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v Bruselu 9. září 2022

EU chce zisky producentů energie pro domácnosti. Strop na ruský plyn se nedohodl

Státy Evropské unie navrhují využít nečekané zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. Po mimořádném jednání ministrů EU zodpovědných za energetiku to oznámil český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který zasedání vedl. Zástupci vlád Evropskou komisi (EK) pověřili také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie či stanovení stropu cen plynu.

Petr Fiala v Bruselu

Jak se řídí Unie: Proč na summit EU o energiích nejede premiér Petr Fiala

Mimořádný summit Evropské unie o energiích, který se koná tento pátek v Bruselu, svolala Česká republika jako předsednická země EU. Nebudou ale na něm jednat premiéři a prezidenti jako na summitech Evropské rady, které se pravidelně konají přibližně každé dva měsíce. Ty totiž nesvolává předsednická země, ale „evropský prezident“. Tedy stálý předseda Evropské rady, kterým je v současnosti bývalý belgický premiér Charles Michel.

Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Ilustrační foto

Jak v bytě rychle ušetřit za energie? Změny lze udělat i s minimálními náklady

Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Některá z nich lze přitom zařídit snadno, prakticky okamžitě a bez jakýchkoliv nákladů. Jiná mohou fungovat také velmi rychle, ale už budou stát víc peněz. O tom, jak mohou lidé bydlící v bytech nyní rychle zareagovat, se dozvíte v dalším díle seriálu Deníku připraveného ve spolupráci se serverem Šetřím.cz a odborníky z ČEZ a portálu TZB-info.

Jak přežít nabobtnalé ceny energií a jak ušetřit? Odpověď hledají nejen občané ČR, ale i experti a evropští politici

Jak zkrotit ceny energií? O všech těchto variantách se jedná

Léto je skoro pryč a stále více lidí děsí představa, že budou muset zapnout topení. Hlavu nad tím, jak přežít nabobtnalé ceny energií, si ale lámou i experti a evropští politici, které zase trápí představa sociálních nepokojů. Ve veřejném prostoru se zatím objevilo několik možností, jak co nejrychleji ceny energií zkrotit.

Blažené Osoblažsko, záchrana gotického kostela, zaniklá sudetská obec obec Pelhřimovy, rok 2022.

VIDEO: Blažené Osoblažsko: lehký pracovní tábor v kostele v zaniklé sudetské vsi

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lidé pracují buď pro peníze nebo pro dobrý pocit. Dobrovolníci, kteří každoročně koncem léta přijíždí do zaniklé sudetské vesnice Pelhřimovy zachraňovat gotický kostel, jsou ten druhý případ. Rádi obětují kus své dovolené nebo prázdnin, aby mohli v odlehlé džungli na česko-polských hranicích nahazovat omítky, ohánět se krumpáčem a lopatou, nebo v kolečkách vozit štěrk. Vítejte na lehce pracovním táboře Blažené Osoblažsko.

Energie, vytápění a elektřina, ilustrační foto

V Lounech a Žatci dají za elektřinu a plyn daleko víc. Musí začít šetřit

Města Louny a Žatec dají v příštím roce několikanásobně víc za elektřinu a plyn než v tom letošním. O kolik zatím neví, jisté je, že se platby za energie výrazně projeví v rozpočtech obou. Začíná se šetřit. První opatření přijala plavecká hala v Lounech, v Žatci visí otázka nad energeticky náročným provozem venkovního kluziště.

V Roudnici symbolicky zahájili stavbu nového přístaviště zleva zástupci Metrostavu (Jan Šlajs), ŘVC (Lubomír Fojtů), ministerstva dopravy (Evžen Vydra) i města (radní Vladimír Urban).

Přístaviště lidé využijí, Labe nevyschne, jez postavíme, věří zastánci plavby

/FOTO/ U řeky v Roudnici nad Labem odstartovala stavba přístaviště pro malá plavidla. Po dokončení tady bude moct patnáct malých lodí až na dva dny zakotvit, napíchnout se na elektřinu i doplnit zásoby pitné vody. Stavba v režii Ředitelství vodních cest (ŘVC) přijde na 32,4 milionu, investice jde ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Už příští sezonu budou moct vodáci hned vedle mola i natankovat. Nových moderních přístavišť je na dolním Labi víc a víc. Nejnovější dokončují v Litoměřicích, ještě tento rok se kopne do země i v Brné a ve Štětí a stavět se má brzy i v Hřensku. Rozvoj příležitostí pro důstojnou rekreační plavbu na Labi kvitují profesionálové přes turistický ruch, přivede to do regionu nové lidi. I pro rozvoj malé vodní plavby je ale důležitý jez u Děčína, který se nedaří postavit už desítky let.