Ukrajina kvůli útokům ruských raket na energetickou infrastrukturu od úterý pozastaví vývoz elektřiny. Na svých stránkách o tom informovalo ministerstvo energetiky. Uvedlo, že země musí nyní stabilizovat vlastní energetickou soustavu. Ukrajina v poslední době vyvážela elektřinu podle místních médií mimo jiné na Slovensko.
Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.
Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.
Drahé energie nadále ovlivňují prakticky všechna odvětví lidské činnost, úpravy a distribuci pitné a zpracování splaškové vody nevyjímaje. Hlavní roli zde hraje především elektrická energie, protože je potřeba k přečerpávání prakticky každého litru vody. Mezitímco někde ještě není jisté, zda se bude vodné a stočné zdražovat, jinde situace donutila už na vývoj cen reagovat.
Nelze očekávat, že by se ceny elektřiny a plynu vrátily na úroveň před současnou krizí. Vzroste tlak na úspory a vyšší energetickou účinnost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se na tom shodli zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost ministerstva zahraničí Václav Bartuška a analytik Michal Šnobr. Oba také očekávají, že před Českem stojí tři náročné zimy, než se podaří zásobování energiemi dlouhodobě stabilizovat.
Ceny energií závratně stoupají a města i obce na Českokrumlovsku pasivně nečekají, jaká rána v podobě vyúčtování cen za elektřinu a plyn přijde. Zavádějí úsporná opatření, kde to jen jde. Český Krumlov začal třeba se zimním stadionem, kde v důsledku energetické krize odložil start zimní sezony. A další opatření následují.
Vláda svým nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách za energie by se mělo opatření projevit již během listopadu. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu.
/FOTO, VIDEO/ Věděli jste, že vodní elektrárna nepracuje když je sucho, ale i když hladina řeky stoupne až moc? Kolik vlastně vyrobí elektřiny? A jak to vypadá uvnitř?
Růst cen energií je v současné době na Chebsku jedním z nejpalčivějších problémů, se kterým se potýkají nejen domácnosti, ale také podnikatelé a firmy.
Bouře Ian udeřila na západním pobřeží amerického státu Florida silou hurikánu téměř pátého stupně o rychlosti 250 kilometrů v hodině. Bez proudu je na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage 814 tisíc lidí.
Hodně lidí diskutuje o tom, jakou má vlastně novinka Citroënu karosérii. V naší recenzi se však dozvíte hlavně to, zda je toto auto důstojným nástupcem legendární "cé pětky" v oblasti pohodlí při jízdě.
Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Největší změnou proti původnímu návrhu, který počítal s deficitem 270 miliard, jsou výdaje na zastropování cen elektřiny a plynu. Pokrýt by je měly příjmy z daně z mimořádných zisků a odvody z příjmů prodeje elektřiny nad cenový strop schválený Evropskou komisí. Rozpočet dostane k posouzení Sněmovna. Podle premiéra Petra Fialy je cílem vlády zvládnout krizi i navýšit výdaje na obranu.
Některé městské části se v neděli večer potýkaly s výpadky elektřiny. Hasiči vyprošťovali lidi uvízlé ve výtazích, výpadek omezil také provoz některých tramvajových linek. Příčinou byl balon v elektrickém vedení.
Energetická krize dopadne v nadcházejícím roce i na Liberec, Liberecký kraj a jejich příspěvkové organizace. Městu ani kraji se dosud nepodařilo nakoupit elektřinu či plyn na nadcházející rok a čekají na centrální nákup v režii státu. Ve svých rezervách však počítají s tím, že budou muset platit vyšší náklady, a to až o desítky milionů korun. K úsporám proto bude muset přikročit i řada jejich organizací, od škol před domovy důchodců po samotné úřady.
Ceny energií a strach z vysokých výdajů za teplo a světlo se poslední dobou řeší v téměř každé domácnosti. Lidé se bojí, aby měli na nájem a jídlo. Hovoří se o velkých škrtech v chodu domácnosti. Někde to naopak vůbec neřeší a zůstávají v klidu. „Počkám si, jak dopadne první rok, po vyúčtování uvidím, co udělat,“ uvedla Růžena Pokorná z Teplic. Její kamarádka žertovně dodala: „Umíš plést, tak si vyrobíš svetr a bude.“
V Oblastní nemocnici Mladá Boleslav začala intenzivní modernizace energetiky. Spotřeba se sníží o 20 procent a špitál za 10 let trvání projektu uspoří 80 milionů korun. Dodavatelem je společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO, která nemocnici ve smlouvě garantuje roční úsporu 8 milionů korun.
Obrovský nárůst cen elektrické energie a plynu trápí většinu českých domácností a vyvolává obavy před blížící se topnou sezonou. Mnozí vlastníci rodinných domů proto zvažují možnost využití obnovitelných zdrojů energie, jako jsou tepelná čerpadla nebo fotovoltaické systémy. Půjde o nemalou investici, proto je na místě předem všechno důkladně zvážit.
Nenormální situace, kdy se v uhelných či jaderných elektrárnách vyrábí proud stále levně, ale spotřebitelům se prodává za nehorázně vysoké sumy, musí podle EU skončit.
Češi si za cestování vlakem a autobusem připlatí. Dopravci své tarify pro příští rok propočítávají právě v těchto dnech. Například České dráhy počítají od poloviny prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády, se zdražením jízdenek přibližně o deset až dvacet procent. Důvodem je růst nákladů. „Jde hlavně o energie, náhradní díly a tak dále. Souhrnně v řádu miliard korun,“ upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Vláda bude zřejmě moci v případě mimořádné tržní situace stanovovat horní hranici cen elektřiny a plynu pro odběratele. Novelu energetického zákona, která jí to umožní, ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele.
Nejschůdnější cestou ke snížení vysokých cen elektřiny je snížení poptávky po ní. Na tom je založen plán Evropské komise, který ve středu představil výkonný místopředseda komise Frans Timmermans. Komise navrhuje povinné snížení spotřeby elektřiny ve vybraných hodinách s nejvyšší cenou nejméně o pět procent. Snížení poptávky v době špičky během zimy povede podle komise ke snížení spotřeby plynu celkem o 1,2 miliardy m³.
Je reálné zvyšování životní úrovně bez růstu spotřeby energie? Nakolik může výroba a spotřeba energie ničit životní prostředí? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých energetických zdrojů? Tyto a mnohé další otázky byly tématem besedy „Energie – budoucnost lidstva“ na Gymnáziu Jírovcova v Českých Budějovicích, kterou vedl Ing. Štěpán Zelman z Jaderné elektrárny Temelín.
V Žatci se opět budou smět stavět sluneční elektrárny. Zákaz platí pět let, lidé ve městě a šesti spádových vesnicích si mohli instalovat fotovoltaiku jen na střechy domů pro vlastní potřebu. Zastupitelé schválili návrh příslušné změny územního plánu, která po upřesnění úředníky radnice stanoví, kde a jaké solární elektrárny na území Žatce budou moci vyrůst. Důvodem pro změnu je energetická krize, fotovoltaiku chce prioritně pro svou spotřebu elektřiny budovat samo město.
Po pondělním stanovení maximálních cen elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, živnostníky a další maloodběratele dnes vláda schválila podporu pro velké firmy. Velkoodběratelé elektřiny a plynu si budou moci rozdělit 30 miliard korun, peníze mohou čerpat od listopadu, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). O nastavení daně z neočekávaných zisků, která má dolehnout na velké energetické a petrolejářské podniky i banky, vláda nerozhodla, čeká na výsledky dnešního jednání Evropské komise.
Cenový strop energií, který v pondělí na svém mimořádném jednání určila vláda, je podle oslovených odborníků relativně dobře zvoleným kompromisem. Odráží na jedné straně potřebný sociální smír a na druhé straně náklady, které toto zastropování přinese. Jde podle nich o dosud největší vládní pomoc s energiemi, která však byla potřeba.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v pondělí večer představila způsob, jak pomůže domácnostem vyrovnat se s vysokými cenami energií. Cenu silové elektřiny zastropuje ve výši šesti korun za kilowatthodinu, za stejné množství plynu se budou platit tři koruny. Běžná domácnost tak za rok ušetří až 111 tisíc korun, slibují ministři.
Plno aut a hostí bývalo o prázdninových víkendech v motorestu RestWhile v Rapotíně na Šumpersku. Nyní takový obrázek kolemjedoucí neuvidí. Populární restaurace musela omezit provoz. Vedl ji k tomu drastický nárůst cen energií.
Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) stanovil maximální cenu elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu.
/FOTO, VIDEO/ Nemám chuť se bavit na téma úspory energií. Ať vláda zestátní ČEZ, vzkázal ředitel z Nového Města na Moravě. Odborná škola může za elektřinu a plyn ročně utratit dva miliony
Turbulentní časy na trhu s energiemi zasáhly nejen domácnosti, firmy či zdravotnická zařízení. S těžkostmi si musí také poradit v domovech pro seniory. Zatímco někde už zavádějí opatření, jinde se ještě připravují. Všichni se ale shodují, že je čeká nejistá zima.
Turbulentní časy na trhu s energiemi zasáhly nejen domácnosti, firmy či zdravotnická zařízení. S těžkostmi si musí také poradit v domovech pro seniory. Zatímco někde už zavádějí opatření, jinde se ještě připravují. Všichni se ale shodují, že je čeká nejistá zima.
Turbulentní časy na trhu s energiemi zasáhly nejen domácnosti, firmy či zdravotnická zařízení. S těžkostmi si musí také poradit v domovech pro seniory. Zatímco někde už zavádějí opatření, jinde se ještě připravují. Všichni se ale shodují, že je čeká nejistá zima.
Turbulentní časy na trhu s energiemi zasáhly nejen domácnosti, firmy či zdravotnická zařízení. S těžkostmi si musí také poradit v domovech pro seniory. Zatímco někde už zavádějí opatření, jinde se ještě připravují. Všichni se ale shodují, že je čeká nejistá zima.
Turbulentní časy na trhu s energiemi zasáhly nejen domácnosti, firmy či zdravotnická zařízení. S těžkostmi si musí také poradit v domovech pro seniory. Zatímco někde už zavádějí opatření, jinde se ještě připravují. Všichni se ale shodují, že je čeká nejistá zima.
Vláda by chtěla zastropovat ceny elektřiny pro domácnosti a školy či nemocnice i garantovat ceny proudu pro veškerý průmysl. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Stanjura doporučí vládě garantovat ceny proudu v průmyslu, ačkoli to nese rizika. Mohlo by to být totiž podle něj vyhodnoceno jako nepovolená veřejná podpora.
Ceny energií drtí a podle prognóz budou v příštích měsících drtit nejen české domácnosti. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i samosprávy, a to včetně té opavské. Za plyn a elektřinu už teď platí město o desítky procent více než loni a čísla stále stoupají. Kdy a kde se ceny nakonec zastaví, není jasné. Magistrát připravuje krizové scénáře, jak za energie ušetřit, založil kvůli tomu speciální tým.
Výsledek pátečního jednání ministrů pro energetiku zemí Evropské unie je úspěchem českého předsednictví, řekl v Mikulově ČTK premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o velký posun. Ministři se shodli na tom, že chtějí využít nečekané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům, nedohodli se ale na zastropování ceny plynu z Ruska.
Státy Evropské unie navrhují využít nečekané zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. Po mimořádném jednání ministrů EU zodpovědných za energetiku to oznámil český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který zasedání vedl. Zástupci vlád Evropskou komisi (EK) pověřili také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie či stanovení stropu cen plynu.
Vláda chystá řešení energetické krize. Během několika týdnů zafixuje ceny elektřiny a také schválí daň z neočekávaných zisků. V první premiérské debatě Deníku to uvedl předseda vlády Petr Fiala.
Mimořádný summit Evropské unie o energiích, který se koná tento pátek v Bruselu, svolala Česká republika jako předsednická země EU. Nebudou ale na něm jednat premiéři a prezidenti jako na summitech Evropské rady, které se pravidelně konají přibližně každé dva měsíce. Ty totiž nesvolává předsednická země, ale „evropský prezident“. Tedy stálý předseda Evropské rady, kterým je v současnosti bývalý belgický premiér Charles Michel.
Plno aut a hostí bývalo o prázdninových víkendech v motorestu RestWhile v Rapotíně na Šumpersku. Nyní takový obrázek kolemjedoucí neuvidí. Populární restaurace musela omezit provoz. Vedl ji k tomu drastický nárůst cen energií.
Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Některá z nich lze přitom zařídit snadno, prakticky okamžitě a bez jakýchkoliv nákladů. Jiná mohou fungovat také velmi rychle, ale už budou stát víc peněz. O tom, jak mohou lidé bydlící v bytech nyní rychle zareagovat, se dozvíte v dalším díle seriálu Deníku připraveného ve spolupráci se serverem Šetřím.cz a odborníky z ČEZ a portálu TZB-info.
Plno aut a hostí bývalo o prázdninových víkendech v motorestu RestWhile v Rapotíně. Nyní takový obrázek kolemjedoucí neuvidí. Populární restaurace musela omezit provoz. Vedl ji k tomu drastický nárůst cen energií.
Plno aut a hostí bývalo o prázdninových víkendech v motorestu RestWhile v Rapotíně. Nyní takový obrázek kolemjedoucí neuvidí. Populární restaurace musela omezit provoz. Vedl ji k tomu drastický nárůst cen energií.
Zhasnout některé ulice, nebo zavřít bazén? Ve Svitavách sledují ceny plynu a elektřiny a chystají se na nákup na burze. Současně ale připravují i krizový scénář, pokud by elektřina na rok vyšla pro město s 16 tisíci obyvateli extrémně draze.
Léto je skoro pryč a stále více lidí děsí představa, že budou muset zapnout topení. Hlavu nad tím, jak přežít nabobtnalé ceny energií, si ale lámou i experti a evropští politici, které zase trápí představa sociálních nepokojů. Ve veřejném prostoru se zatím objevilo několik možností, jak co nejrychleji ceny energií zkrotit.
Již je jisté, že stát domácnostem přispěje na drahou elektřinu. Ministerstvo obchodu a průmyslu zveřejnilo konečnou podobu takzvaného úsporného tarifu. Domácnosti tak budou moci ušetřit tisíce korun. Kolik přesně? To si můžete orientačně spočítat díky kalkulačce Deníku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lidé pracují buď pro peníze nebo pro dobrý pocit. Dobrovolníci, kteří každoročně koncem léta přijíždí do zaniklé sudetské vesnice Pelhřimovy zachraňovat gotický kostel, jsou ten druhý případ. Rádi obětují kus své dovolené nebo prázdnin, aby mohli v odlehlé džungli na česko-polských hranicích nahazovat omítky, ohánět se krumpáčem a lopatou, nebo v kolečkách vozit štěrk. Vítejte na lehce pracovním táboře Blažené Osoblažsko.
Města Louny a Žatec dají v příštím roce několikanásobně víc za elektřinu a plyn než v tom letošním. O kolik zatím neví, jisté je, že se platby za energie výrazně projeví v rozpočtech obou. Začíná se šetřit. První opatření přijala plavecká hala v Lounech, v Žatci visí otázka nad energeticky náročným provozem venkovního kluziště.
/FOTO/ U řeky v Roudnici nad Labem odstartovala stavba přístaviště pro malá plavidla. Po dokončení tady bude moct patnáct malých lodí až na dva dny zakotvit, napíchnout se na elektřinu i doplnit zásoby pitné vody. Stavba v režii Ředitelství vodních cest (ŘVC) přijde na 32,4 milionu, investice jde ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Už příští sezonu budou moct vodáci hned vedle mola i natankovat. Nových moderních přístavišť je na dolním Labi víc a víc. Nejnovější dokončují v Litoměřicích, ještě tento rok se kopne do země i v Brné a ve Štětí a stavět se má brzy i v Hřensku. Rozvoj příležitostí pro důstojnou rekreační plavbu na Labi kvitují profesionálové přes turistický ruch, přivede to do regionu nové lidi. I pro rozvoj malé vodní plavby je ale důležitý jez u Děčína, který se nedaří postavit už desítky let.