Kreativ

ŠTÍTEK: Evropa

Mapa rodáků osobností celého světa i malých regionů v Pardubickém kraji

Nejen Smetana, Schindler a Hašek. Proklikejte se na desítky rodáků našeho kraje

Na internetu se objevila zajímavá aplikace mapy světa, která při postupném přibližování ukazuje nejznámější rodáky daných oblastí. Pro střed Evropy je to Sigmund Freud a v samotném Pardubickém kraji bezesporu litomyšlský rodák Bedřich Smetana. Ale při ještě větším přiblížení se v jednotlivých mikroregionech objevují jména, o kterých mnozí Východočeši mnohdy ani neslyšeli.

Baťůžkář v Belize

K životu s úsměvem na tváři stačí opravdu málo, říká cestovatel Jakub Kynčl

Jakub Kynčl si oblíbil Střední a Jižní Ameriku. O cestách po této části světa pojednává i jeho kniha Pas a pes. A proč to tam má tak rád? Lidé jsou tam prý upřímnější. „Když jsem v Jihovýchodní Asii, každý se na mě usmívá. Nepoznám, zda mi ten člověk vstřícně pomůže, anebo na mě chystá nějaký podvůdek. V Latinské Americe je to snadnější. Milí a vlídní lidé se usmívají a ti, kterým se chcete vyhnout, se tváří tak, že raději přejdete na druhou stranu cesty,“ říká cestovatel a spisovatel v jedné osobě.

Famfrpál v podání Fortescue Falcons

Přijela i sanitka, říká hráčka famfrpálu Mottlová. Láká ji angažmá v cizině

Zdání klame… Na první pohled vypadá jako obyčejná sportovkyně. Člověk by ji tipoval na rozehrávačku v basketbale, nebo házenkářku. Však také Lucie Mottlová ke své činnosti používá míče. Její sportovní zaměření vyvolává ve sportovních starousedlících posměšky a někteří si klepají na čelo. Famfrpál? O tom jsme jak životě neslyšeli. Popravdě řečeno, přestože se řadí k oficiálním sportovním odvětvím, stále se dá označit za raritu až kuriozitu. 

Umělecká rekonstrukce pravěké evropské pandy, jejíž zuby byly nalezeny v severozápadním Bulharsku.

Pandy kdysi obývaly i Evropu. Od těch čínských se ale v jednom zásadně lišily

V severozápadním Bulharsku se našlo několik zkamenělých zubů druhu pravěké pandy, jež žila přibližně před šesti miliony let a byla svou velikostí srovnatelná s dnešní pandou velkou, možná o něco menší. Podle materiálu, v němž se našla, obývala pravděpodobně bažinaté lesy a živila se místní vegetací. Ta však byla mnohem měkčí než bambus, na němž hodují dnešní čínské příbuzné tohoto medvěda.

Soňa Nováková

Návrat po jedenácti letech! Volejbalistky Prostějova posílí Soňa Nováková

Zúčastnila se olympijských her v letech 2000 a 2004, mistrovství Evropy v roce 1995 a společně s Evou Celbovou (dnes Ryšavou) dvakrát vyhrála mistrovství Evropy v beach volejbalu. Z této akce má navíc i tři bronzy a jeden další bronz pak dokonce i z mistrovství světa. Soňa Nováková (za svobodna Dosoudilová) má ale za sebou i úspěšnou klubovou kariéru. Šest let strávila v tehdy špičkovém klubu Telekom Post Vídeň a dva roky i v řeckém Iraklis Kifissia. S Prostějovem pak v sezoně 2009/10 získala mistrovský titul a český pohár. Nyní se ve svých šestačtyřiceti letech na Hanou vrací od brněnský Šelem s tím, že zde svou bohatou a úspěšnou kariéru ukončí.

Bikrosařka Sabina Košárková v srpnu 2020 ve Studénce.

Bikrosařka ze Studénky má bronz z mistrovství světa

Bronzovou medaili vybojovala v neděli 31. července na mistrovství světa ve francouzském Nantes Sabina Košárková. Sedmnáctiletá česká reprezentantka soutěžila v juniorské kategorii, před ní se umístily na prvním místě domácí reprezentantka Lea Brindjoncová a na druhé příčce Lotyška Veronika Monika Sturišková.

Multižánrové oslavy odstartovaly předsednictví ČR v Radě EU.

Evropa prostě k ochutnání a pochutnání. Kraj startuje propagační kampaň

Velké „ochutnávání Evropy“, které potrvá až do poloviny října, rozjede středočeské hejtmanství v sobotu v Příbrami. Celokrajská kampaň k českému předsednictví v Radě EU nabídne poznávání gastronomie i kultury jednotlivých zemí, ale má přinést i hodně zábavy a soutěže. A konat se bude právě pod názvem Ochutnej Evropu.

Nový trenér nymburských basketbalistů Roberts Štelmahers

Kouč Štelmahers používal oslavné gesto jako fotbalista Ronaldo

Sedmačtyřicetiletý bývalý kouč lotyšské reprezentace Roberts Štelmahers se stal po Sekuličovi novým trenérem nymburských basketbalistů. Jaké jsou na startu jeho angažmá jeho cíle, jakou hrou se chce s týmem prezentovat a proč kývl na nabídku českého mistra. O tom všem vyprávěl nový kormidelník v rozhovoru.

Americký rozehrávač Kamau Stokes

Do Nymburka přichází hvězda maďarské ligy, Američan Kamau Stokes

První posilou nymburských basketbalistů je americký rozehrávač Kamau Stokes. Šestadvacetiletý rodák z Baltimoru přichází s vizitkou nejlepšího střelce maďarského vicemistra Körmendu a jedné z nejvýraznějších postav poslední sezony maďarské ligy. V Nymburce podepsal smlouvu na rok.

Jednatel společnosti BusLine Michal Hanč.

Kdo vlastní BusLine? Po smrti majitele se přihlásil kontroverzní podnikatel

Seškrtané jízdní řády – to je výsledek jednání mezi vedením Pardubického kraje a společností BusLine. Ta se od svého startu potýká s kritickým nedostatkem zaměstnanců, kvůli němuž musela denně rušit zhruba stovku autobusových spojení. Chybějící řidiči však nemusí být tím, co management firmy nyní trápí nejvíce. Na veřejnosti se totiž objevilo vyjádření kontroverzního podnikatele Jiřího Vařila, který byl s firmou v minulosti spojován.

Jednatel společnosti BusLine Michal Hanč.

Kdo vlastní BusLine? Po smrti majitele se přihlásil kontroverzní podnikatel

Seškrtané jízdní řády – to je výsledek jednání mezi vedením Pardubického kraje a společností BusLine. Ta se od svého startu potýká s kritickým nedostatkem zaměstnanců, kvůli němuž musela denně rušit zhruba stovku autobusových spojení. Chybějící řidiči však nemusí být tím, co management firmy nyní trápí nejvíce. Na veřejnosti se totiž objevilo vyjádření kontroverzního podnikatele Jiřího Vařila, který byl s firmou v minulosti spojován.

Mezi dvěma venkovními termálními bazény je jeden plavecký s několika drahami.

OBRAZEM: Maďarské lázně Széchenyi jsou levné a úchvatné

Není v Evropě o moc více vznešenějších míst, kde strávit den ve vodě. Budapešťské lázně Szechenyi totiž představují místo, ve kterém se spojuje úchvatný pocit pobytu ve šlechtickém sídle a pořádného kusu toho, co lze udělat pro své zdraví.

Kateřina Švehlová

To tady ještě nebylo. České Budějovice přivítají mistrovství Evropy

Domácí závodnice Kateřina Švehlová spolu s Olgou Samkovou a Terezou Kneblovou vylovila začátkem července na úvod mistrovství světa juniorů v Itálii fantastickou zlatou medaili v závodě hlídek, proto bude patřit k největším hvězdám mistrovství Evropy, která se od 10.8. pojede v Č. Budějovicích.

Kdysi tudy přijel do Chebu první vlak. Dnes zrušená železniční trať slouží cyklistům.

V Česku je tisíc kilometrů nepoužívaných tratí. Další je adeptem na cyklostezku

Dříve po nich jezdily vlaky, teď se po nich prohání cyklisté. Česko patří s délkou železnic přes devět tisíc kilometrů k zemím Evropy, která má jednu z nejhustších sítí. Jenže kvůli nedostatku peněz na provoz a zájmu cestujících jsou postupně lokální tratě rušené. Napospas přírodě ale nezůstávají. V tuzemsku se řadu z nich podařilo přeměnit na turisty a cyklisty vyhledávané trasy. 

Letní Platforma Humpolec 2021

První srpnový týden na Platformě přináší Travel Stand-up Show

Prázdniny se překlápějí do své druhé poloviny a Letní Platforma Humpolec je tu stále s nabitým programem pro děti i dospělé. Tento týden přináší specifický žánr, který kombinuje prvky stand-up komedie a cestovatelských přednášek. Poprvé se tak v Humpolci mohou návštěvníci těšit na Travel Stand-up Show.

V Janovicích u Rýmařova se belgičtí skauti pustili do oprav zdi v areálu Harrachova zámeckého pivovaru. Léto 2022.

Obnově pivovaru na Bruntálsku fandí v Evropě, teď pomáhají i skauti z Belgie

/FOTOGALERIE/ Spolek pro obnovu pivovaru Janovice navázal spolupráci s dobrovolníky ze všech koutů Evropy. Chtějí společnými silami opravit a zpřístupnit pozoruhodnou technickou památku: zaniklý Harrachův pivovar. V Janovicích u Rýmařova vyrostlo stanové městečko, ze kterého je slyšet hlavně francouzština a angličtina. 

Vrak lodi - Ilustrační foto

Unikátní objev v oceánu: Vrak španělské galeony skrýval poklad nesmírné hodnoty

Přes tři stovky let se lidé opakovaně snažili „zachránit“ španělskou galeonu ze 17. století, která se potopila poblíž ostrovního státu Bahamy v Atlantském oceánu. Úsilí přitom nevynakládali kvůli historické lodi, ale především kvůli nákladu, který převážela. Ukrýval se v ní totiž nepředstavitelně cenný poklad.

Výstava Největší záhady a tajemství světa v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí (2. srpna - 30. září 2022) -

Křišťálová lebka i Kopí osudu. V Meziříčí uvidíte nejzáhadnější artefakty světa

Jaký je příběh kopí, jímž byl proboden Kristus a proč po něm prahl Adolf Hitler? Je záhadná tři a půl tisíce let stará mayská křišťálová lebka opravdu kouzelná a pochází vůbec z naší planety? Odpovědi na tyto a řadu dalších otázek dává nová putovní výstava nazvaná příhodně Největší záhady a tajemství světa. Od úterý 2. srpna do konce září je k vidění v Muzejním a galerijním centru na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

Hliněná plastika berana z neolitu na nalezišti v Těšeticích-Kyjovicích.

Unikátní nález archeologů na Znojemsku. Podívejte, co bylo tisíce let pod zemí

/FOTO/ Jedinečnou hliněnou plastiku berana z neolitu objevili v minulých dnech v archeologické lokalitě Těšetice-Kyjovice na Znojemsku odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy a studenti prvního ročníku oboru Archeologie. Dalším zajímavým nálezem je halštatský hrob ze starší doby železné plný keramiky, šperků a masité potravy.