Kreativ

ŠTÍTEK: Evropa

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici - ilustrační foto.

Tipy na víkend na Hodonínsku: největší folklorní festival a den pro děti

Hlavy vzhůru! Víkend na Břeclavsku nabídne letecký den na letišti. Nad hlavami vám proletí například i velkolepý Boeing 737. O trofej slunovratu zase zabojují vinaři v Hustopečích. Na Hodonínsko pozveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě nebo na Dětský den. Znojemsko láká na oblíbené putování za vínem. V Hnanicích si pro vás pořadatelé připravili 17 degustačních zastávek a pokud raději dáváte přednost jídlu, tak zavítejte na Street Food na České ve Znojmě. Spousta báječného jídla zajištěna.

Dan Spang

Američané v Kometě: Kromě Muellera omyly, první dokonce v Brně končil kariéru

Rok uplynul od nečekaného odchodu amerického oblíbence fanoušků hokejové Komety Petera Muellera a brněnský klub má další velké jméno z USA. Novou akvizicí klubu se stal v Evropě úspěšný americký forvard Steve Moses, jenž tak může navázat na odkaz Muellera. Není to ale teprve podruhé, kdy Kometa angažovala hráče z Ameriky. Jaká jména ze země hvězd a pruhů si v Brně zahrála?  

Ondřej Knotek (na snímku vlevo), poslanec Evropského parlamentu a člen frakce Renew Europe, byl hostem pořadu Byznys kafe, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Nesmíme bláznit, ekologická opatření je třeba zmírnit, říká europoslanec Knotek

České firmy a domácnosti už více než rok čelí energetické krizi. Co nás v tomto směru čeká dál, když se v Evropě zavádí takzvaný Green Deal? A můžou se přísná ekologická opatření ještě zmírnit? To přiblížil Ondřej Knotek, poslanec Evropského parlamentu a člen frakce Renew Europe, který byl hostem pořadu Byznys kafe.

Richard Hynek se chystá na Spartan race na Masarykově okruhu v Brně.

Hynek se chystá na Masarykův okruh. Chce přidat další veliký úspěch

Nejlepší z nejlepších. Řeč je o moravanském rodákovi Richardu Hynkovi. Ten závodí v náročném sportu zvaném Spartan a je dvojnásobným mistrem světa i Evropy. Nyní ho čeká v Brně další závod a to Spartan Trifecta Weekend, v unikátním prostředí Masarykova motookruhu. „Spartan mě strašně baví, jelikož se nejedná jen o čistý běh, ale je zde úplně všechno. Lehký běžci na silnici nemají šanci, ale ani namakaný borci z posilovny. Vyhrát tento závod dokáže jen komplexně připravený závodník,“ uvádí Hynek.

Dan Spang

Američané v Kometě: Kromě Muellera omyly, první dokonce v Brně končil kariéru

Rok uplynul od nečekaného odchodu amerického oblíbence fanoušků hokejové Komety Petera Muellera a brněnský klub má další velké jméno z USA. Novou akvizicí klubu se stal v Evropě úspěšný americký forvard Steve Moses, jenž tak může navázat na odkaz Muellera. Není to ale teprve podruhé, kdy Kometa angažovala hráče z Ameriky. Jaká jména ze země hvězd a pruhů si v Brně zahrála?  

Europoslankyně Martina Dlabajová už nebude kandidovat za ANO. Vadí jí rýsující se spolupráce ANO s SPD.

Babišovi se hroutí europoslanecký klub. Končí další opora Martina Dlabajová

Martina Dlabajová a Dita Charanzová jsou v Evropském parlamentu jediní europoslanci za ANO už devátý rok. Teď Dlabajová exkluzivně pro Deník oznámila, že za hnutí už nebude příští rok kandidovat. Za jeden z důvodů uvedla rýsující se spojenectví ANO a SPD na české politické scéně, které pro ni vždy bylo zcela nepřijatelné. Charanzová svůj rozchod s ANO oznámila v úterý.

Brněnský hráč Ondřej Kučera nastoupí ve středu v základní sestavě české reprezentace proti týmu New Zealand Ambassador´s.

Velký duel. Novozélandští ragbisté vyzvou Česko, postaví se jim i brněnská opora

V pondělí předvedli tradiční maorský tanec haka na Pražském hradu prezidentu Petru Pavlovi, ve středu se pokusí zastrašit českou reprezentaci. Ragbisté týmu New Zealand Ambassador´s se od šesti hodin večer v Praze v utkají s tuzemským národním výběrem, v exhibičním utkání bude mít zástupce i tým RC Dragon Brno, do základní sestavy se totiž dostala brněnská opora Ondřej Kučera.

Auto pořadatelů akce Gumbalkan, 20. června 2023, Ostrava. (zleva) Richard Nemeth a Stefan Stefanov.

Nejdřív vlasy, teď americké vlajky. Výstřední auto na Gumbalkan budí pozornost

/FOTO, VIDEO/ Vlasaté auto s červenými rty budilo pozornost v ostravských ulicích začátkem letošního února. Nyní brázdí silnice moravskoslezské metrpole další výstřední vozidlo. Tentokrát s americkou tematikou, a opět z dílny organizátorů akce Gumbalkan. V úterý v podvečer bylo k vidění na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě.

Podle zjištění Deníku jsou potraviny v Chorvatsku obecně mírně dražší než v Česku. Turisté si však pořádně připlatí za jídlo a nápoje v restauracích a bistrech. Ať už v uličkách měst či při plážích.

České věrnostní karty v Chorvatsku? Nakupovat s nimi jde, má to ale háčky

Mnoho lidí má v peněžence či mobilu věrnostní karty do svých oblíbených obchodů. Ne všichni však vědí, že tyto kupony mohou za jistých okolností platit i v jiných státech. Například v Chorvatsku, kde čeští turisté také naleznou tuzemské „známé“ v podobě Lidlu, Kauflandu a Billy. U posledně jmenovaného řetězce však za hranicemi narazíte.

V Kladně bude do roka nové logistické centrum, poskytne desítky pracovních míst.

Desítky nových pracovních míst. Kladenské logistické centrum čeká rozšíření

/FOTO, VIDEO/ Desítky lidí, kteří mají zájem o práci v logistice, dostanou v Kladně brzy příležitost, jak se uplatnit na trhu práce. Mezinárodní přepravní společnost Dachser, která působí v Kladně řadu let, vybuduje nový překládkový sklad a administrativní prostory ve své stávající hlavní pobočce v areálu někdejší huti Koněv. A bude potřebovat další zaměstnance.

Parádní oslavy 111. výročí založení fotbalového klubu v Tetíně se zúčastnil i Sigi Team s borci jako Antonín Panenka, Karel Poborský či Franz Straka.

Tetín slavil 111. Sluníčko i hvězdy Sigi Teamu zářily, patička komika nadchla

111 let od založení obvykle fotbalové kluby neslaví, i když ta číslice vypadá moc pěkně. V Tetíně měli o důvod víc, proč si vybrali tři jedničky: dokončili totiž rozsáhlé úpravy svého sportovního stánku pojmenovaného nově po místní dobré duši fotbalu Václavu Pišvejcovi. Zejména nedělní program oslav s návštěvou slavných hráčů pod hlavičkou Sigi Teamu se povedl báječně.

Plzák španělský.

Slimáci už ničí úrodu. Jak se žravých vetřelců zbavit bez chemie

Letošní přívětivé jarní počasí s dostatkem srážek by určitě dělalo zahrádkářům radost, kdyby současně nepřinášelo invazi plzáků španělských. Nevzhlední plži zaplavují záhony a nemilosrdně likvidují saláty, zelí a další plodiny, které jim chutnají. Podle odborníků zkonzumuje dospělý plzák za sezonu až kilogram rostlin, je tedy potřeba vytáhnout do boje. Dnes se zaměříme na zajímavé tipy na likvidaci plzáků, které se obejdou bez chemických přípravků.

Táborská zoo oslaví osmé narozeniny ve velkém stylu. I křtem malého zubra.

Táborská zoo oslaví osmé narozeniny ve velkém stylu. I křtem malého zubra

Křest mláděte zubra, jehož jméno vybere veřejnost, představení a zahájení prodeje nové knihy, slavnostní otevření nového výběhu a zázemí pro surikaty, první narozeniny daňka Daníka a hlavně velká zahradní soutěž o ceny. Osmé narozeniny táborské zoologické zahrady nabídnou v sobotu 24. června 2023 opravdu bohatý program.

Akrobatický pilot Martin Šonka ovládl nejnáročnější kategorii Unlimited.

Hradecké mistrovství akrobatů ovládl Martin Šonka. Ztrácet vědomí mě baví, říká

/ROZHOVOR/ Letiště v Jindřichově Hradci hostilo od čtvrtka do soboty uplynulého týdne Mistrovství České republiky v akrobatickém létání. Mezi špičkovými piloty se v boji o titul představil i vicemistr světa a mistr Evropy Martin Šonka, který se svým strojem Extra E330SR ovládl kategorii Unlimited. Jaké byly začátky nejlepšího českého reprezentanta v leteckém akrobatickém sportu? Jak se lidské tělo vyrovnává s přetížením a je možné si na takový stav vůbec zvyknout? O tom se Martin Šonka pro Deník rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Sídliště pod Cvilínem v Krnově je největším jednorázově navrženým a postaveným obytným celkem Krnova. Mezi lety 1969 až 1980 bylo vystavěno 1 600 bytů pro 6 000 lidí

Daňový ráj v Bruntálu? V Krnově u nemovitostí couvli, i když vyberou míň

Města a obce mají možnost vylepšit si rozpočtové příjmy zvýšením daně z nemovitostí. Stačí, aby zastupitelstvo stanovilo vyhláškou takzvaný místní koeficient. Co ale nastane, když firma bude mít jinak zdaněné nemovitosti v Krnově a jinak v Bruntále nebo v Ostravě? Před touto otázkou se ocitli krnovští zastupitelé.

Akrobatický pilot Martin Šonka ovládl nejnáročnější kategorii Unlimited.

Hradecké mistrovství akrobatů ovládl Martin Šonka. Ztrácet vědomí mě baví, říká

/ROZHOVOR/ Letiště v Jindřichově Hradci hostilo od čtvrtka do soboty uplynulého týdne Mistrovství České republiky v akrobatickém létání. Mezi špičkovými piloty se v boji o titul představil i vicemistr světa a mistr Evropy Martin Šonka, který se svým strojem Extra E330SR ovládl kategorii Unlimited. Jaké byly začátky nejlepšího českého reprezentanta v leteckém akrobatickém sportu? Jak se lidské tělo vyrovnává s přetížením a je možné si na takový stav vůbec zvyknout? O tom se Martin Šonka pro Deník rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Úspěšný český tým

Bowling přepisuje historii. Dvě skvělé medaile z Evropy a postup na MS

Češi jedou na úspěšné vlně. Potvrdili to i v silné konkurenci na mistrovství Evropy ve francouzském Wittelsheimu. Dvě bronzové medaile v soutěžích jednotlivců, týmová umístění v top 10 a skvělé třetí místo v pořadí národů, které zajišťuje postup na říjnové MS v Kuvajtu. Bowling se tak řadí mezi sporty, kde Češi patří k absolutní špičce.

Myslíme si, že demokracie je samozřejmost. Ale musíme být pořád bdělí, nabádá Volker Kutscher.

Dokud roboti nemají smysl pro humor, jsme tu pány my, říká spisovatel Kutscher

Seriál Babylon Berlin o městě zmítaném na přelomu 20. a 30. let minulého století inflací, korupcí a pouličním neklidem lámal divácké rekordy a sbíral ceny. Volker Kutscher, autor brilantní románové ságy, jež byla seriálu předlohou, ovšem působí nenápadně, skoro plaše, přestože už pokřtil devátou knihu. Jmenuje se Transatlantik, místo Gereona Ratha tu hraje prim jeho parťačka Charlotta a autor v něm opět důmyslně propojuje fikci s realitou.

Letní koupaliště Sareza Vřesina, 12. června 2023, Ostrava.

VIDEO: Kam k vodě v Ostravě? Největší středoevropské koupaliště už má otevřeno

/FOTOGALERIE/ Největší koupaliště ve střední Evropě hlásí zahájení sezony už od začátku června. Otevřené brány tady měli kvůli počasí letos zatím jen párkrát. Optimismus ale tady neztrácí správce areálu Jiří Smelík. „Už tady pracuji 20 let, takže mě nic takového nerozhodí. Věřím, že budeme mít vydařenou sezonu,“ řekl Deníku správce. Nyní se zde soustředí alespoň na přípravu areálu.

Průběhem sezony potvrzuje Tomáš Spáčil svoji vysokou sportovní výkonost a patří do velmi úzké špičky nejen v České republice, ale i v Evropě.

Tomáš Spáčil patří v rybolovné technice mezi špičky v Česku i Evropě

/FOTOGALERIE/ Závodní sezona v rybolovné technice je v plném proudu a nacházíme se zhruba v její polovině. Sezonu začal Tomáš halovým evropským pohárem v Polsku, na tyto již tradiční závody se vypravil po dvou letech. Tyto závody bral jako přípravu na sezonu a povedla se na výtečnou, když závody vyhrál.

Michael Sečkář, fotbalový odchovanec Prostějova, který nyní hraje třetí ligu za Uničov

Chtěl se oblékat jinak, založil značku Contracor. Oblíbili si ji i fotbalisté

Oděvní značka Contracor a celá její filozofie vychází ze španělského „a contracorriente“, což v překladu znamená „proti proudu“. Za jejím vznikem a fungováním stojí Michael Sečkář, fotbalový odchovanec Prostějova, který nyní hraje třetí ligu za Uničov. Oblečení jeho značky už si proto oblíbili i další fotbalisté, třeba reprezentant David Jurásek.

Fotbalisté Španělska vyhráli Ligu národů

Dramatické finále. Španělé porazili po penaltách Chorvaty a vyhráli Ligu národů

Španělští fotbalisté udolali po penaltovém rozstřelu Chorvatsko a ovládli třetí ročník Ligy národů. Finálové utkání v Rotterdamu skončilo po 90 minutách i prodloužení bez branek a poprvé v historii soutěže musely o vítězi rozhodnout pokutové kopy. V nich uspěl výběr "La Roja" 5:4, v šesté sérii rozhodl obránce Dani Carvajal.

Jan Matoušek ještě v příbramském dresu

Splnil se mi sen, zářil Matoušek po debutu v reprezentaci. Dres si doma vyvěsí

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Smál se, oči mu zářily nadšením. Fotbalista Jan Matoušek zakončil bláznivou sezonu krásnou tečkou, v kvalifikaci o evropský šampionát si v Tórshavnu připsal premiérový reprezentační start. Sám to nečekal. Aby ne, vždyť na podzim paběrkoval na hostování v Liberci a Slavia už ho nechtěla. V zimě proto zvolil hostování s následným přestupem do Bohemians. A udělal dobře.