Tábor se v sobotu stane městem módy
Tábor - Tábor se o víkendu představí jako město umění a designu.
Tábor - Tábor se o víkendu představí jako město umění a designu.
Žďár nad Sázavou - V pátek 21. října ve 20.20 hodin se ve žďárském Kině Vysočina odehraje křest knihy s názvem Vize ZR 2050. Ta je shrnutím všech aktivit, které se ve městě uskutečnily v rámci festivalu Živé proStory, tedy soutěž dětí, workshopy studentů a návrhy architektů v rámci takzvaných Městských zásahů doplněných o představy města a místních firem.
Praha - Nedokážete si představit den bez dobré kávy? Pak si nenechte o víkendu ujít kávový festival. Těšit se můžete nejen na ochutnávky, ale také na řadu workshopů, cuppingy, představení kaváren i pražíren a zajímavé přednášky. Vstupenky stojí 280 korun. Nám. Franze Kafky 3, Praha 1, 22.-23. 10.
Děčín – I letos se vybraly na tradičním hudebním festivalu Růžák, který se vrátil po třech letech do Ludvíkovic, peníze pro hendikepované dítě.
Ústí nad Labem - Společnosti jako Microsoft, Google, Liftago, Česká spořitelna a řada dalších zavítají ve středu na ústeckou univerzitu (UJEP).
Festival Be2Can má ve svém názvu zašifrované Benátky, Berlín a Cannes, tedy místa špičkových evropských festivalů. Českým divákům nabízí v kinech výběr nejlepších filmů z těchto festivalů.
Hejnice - Běh říčním korytem Smědé na 700 metrů, tahání pneumatiky s běžkami na nohou po náměstí a pak ještě výstup na Ořešník a zpět. Žulový trojboj jeden ze dvou závodů, ze kterých se sestává netradiční Hejnicmann.
Praha - Akční plán na snížení hlukové zátěže v hlavním městě. Ambiciózní název dokumentu, na jehož schválení mnoho obyvatel Prahy marně čeká už více než rok. Přístup politických reprezentantů metropole totiž zdaleka není tak ambiciózní, jako onen titul dokumentu.
Česká Lípa - O víkendu hostila Česká Lípa už počtvrté velkou akci taneční hudby s názvem Unique hall festival.
Festival Be2Can má ve svém názvu zašifrované Benátky, Berlín a Cannes, tedy místa špičkových evropských festivalů. Českým divákům nabízí v kinech výběr nejlepších filmů z těchto festivalů.
Ústí nad Labem - Velké chůdy, divadlo pod dekou, klauni na nádraží, strhující tanečníci na šálách, peroucí se subrety, balet na schodech a ve finále videomapping, který rozhýbal budovu Činoherního studia.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - V úterý začíná již 22. ročník festivalu Jazz Goes To Town.
Praha - Festival světla Signal v Praze s projekcemi na historické budovy či obřími zářícími postavami viděly v uplynulých dnech stovky tisíc lidí. Za pořadatele to v pondělí oznámila novinářům Nikola Lörinczová. Organizátoři odhadují, že festival sledovalo od 13. do 16. října přes 600 tisíc lidí, zhruba o polovinu více než loni. Návštěvnost vypočítávají podle počtu mobilů, tabletů a dalších zařízení, která byla v daných chvílích v dosahu festivalové wi-fi sítě.
Plzeň – Už 40 let spolu tvoří nejznámější česká hudební autorská dvojice Jaroslav Uhlíř – Zdeněk Svěrák. První jmenovaný si výročí připomíná, jak jinak, než koncertováním. Jubilejní výběr společných písniček dvojice představí i v Plzni na začátku listopadu. Vstupenky jsou stále v předprodeji.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - V úterý začíná již 22. ročník festivalu Jazz Goes To Town.
Nymburk - Spojit příjemné s užitečným. Takový cíl mají pořadatelé prvního ročníku benefiční akce, která se uskuteční v nymburské kavárně U Strejčka už tento pátek.
Brno - Známý pražský zpěvák a bývalý politik, brněnská politička a mladý občanský aktivista se v pondělí sejdou na jednom jevišti. Jako hosty si je do nejnovějšího dílu své talkshow Tell or Show pozval Filip Teller. S podtitulem Občanská ji od půl osmé večer hostí brněnský Buranteatr.
Jižní Čechy - Přinášíme krátký výběr z událostí, které v tomto týdnu čekají Jihočechy.
Brno /RECENZE/ – Žena, měkká povahou, tratí se již při myšlence. Vánek by ji roznesl – což teprve bouře, jež se na ní nese! Tato slova pronesl Leoš Janáček, když komponoval operu Káťa Kabanová.
Pardubice - Pro zájemce připravili například rybu s omáčkou z bílé čokolády a citrusů.
Vsetín - Páteční večer v největším valašském městě patří Vsetínskému jazzovému festivalu. Hvězdou letošního třiadvacátého ročníku je americká zpěvačka českého původu Tonya Graves.
Praha - Celkem 23 instalací od umělců z jedenácti zemí světa mohli spatřit diváci od čtvrtka do neděle v pražských ulicích. Kromě videomappingů na Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, Tyršově domě nebo na kostele svaté Ludmily na náměstí Míru (vlevo nahoře) si návštěvníci užili také unikátní kupoli s projekcemi na Klárově, obří světelné figury od australské umělkyně Amandy Parer, instalaci připomínající přesýpací hodiny na piazzettě Národního divadla (vpravo nahoře) nebo třeba rej světlušek ve Vojanových sadech (dole).
Kladno – Sobotní festival Podzimní sítenský potok se odehrál v příjemném a akusticky velmi dobrém sále Domu techniky na Sítné. V hodinových blocích postupně představila moderátorka odpoledne Soňa Machová šest kapel.
Karlovarský kraj - Letošní sezona open air koncertů pod hlavičkou Vlny Music skončila, to ovšem neznamená, že by pořadatelé z agentury zaháleli. Po celý podzim mohou lidé navštěvovat zajímavé koncerty v Lidovém i Národním domě a nově spolupracují Vlny také s klubem Brooklyn.
Berounsko /ROZHOVOR/ - Novým senátorem nejen pro obyvatele Berounska a Hořovicka je pro dalších šest let dvaašedesátiletý Jiří Oberfalzer (ODS). Zkušený politik měl v počtu získaných hlasů nad protikandidátem Bohumilem Stibalem (ANO) značnou převahu.
Nejen geologové a sběratelé, mezi které patří Jaroslav Bednařík se Zlína, zaplnili v sobotu porubskou aulu VŠB-TUO.
Vyškovsko – Skoro padesát akcí a zhruba padesát tisíc lidí. Dalších šestatřicet tisíc pak zamířilo vyloženě do prostor památky. Letošní slavkovská zámecká sezona se podle ředitelky Evy Oubělické zatím jeví jako rekordní.
Ostrava – Dobré pivo, skvělá zábava a příjemné podzimní počasí plné slunce čekaly na návštěvníky, kteří o víkendu zavítali na třetí ročník pivního festivalu Oktobeerfestu.
Plzeň - Bavorsko-český kulturní festival Treffpunkt vyvrcholil v sobotu a ukázal, jak také může vypadat jindy hlavně politický termín přeshraniční spolupráce.
Tábor – Tábor se stal centrem Festivalu čokolády, který je již potřetí v režii majitelky Muzea čokolády a marcipány Petry Kovandové.
Berounsko – Novým senátorem nejen pro obyvatele Berounska a Hořovicka je pro dalších šest let dvaašedesátiletý Jiří Oberfalzer (ODS). Zkušený politik měl v počtu získaných hlasů nad protikandidátem Bohumilem Stibalem (ANO) značnou převahu.
Mladá Boleslav – Už druhý ročník akce, která nese název Festival chytrého učení aneb Školase bude konat tuto sobotu. Hostit ji bude opět 5. základní škola, kde se ostatně dali dohromady i organizátoři.
Hřebeč, Mšec – V osmém kole nejnižší krajské fotbalové soutěže se vrátili mšečtí fotbalisté ze Hřebče s prázdnou. O prohře hostujícího celku rozhodly především neproměněné šance. Navíc se v utkání zranil brankář Jan Bartyzal, který neměl za sebe náhradníka. Toho domácí pak využili.Recept na úspěch na půdě druhé Hřebče? Proměňování šancí. A to hosté nedokázali.
Hradec Králové - Evropská jazzová hvězda zazáří s kytarou v Divadle Drak.
Most - Festival krásné hudby opět začíná, oblíbená Mostecká hudební setkání pokračují. Zahajovací koncert bude v pondělí 17. října. V Mostě vystoupí i sopranistka Anna Klamo.
Litomyšl – Divadelní představení končí. Do sálu Smetanova domu se vrací světlo a diváci v hledišti povstávají.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Filmové drama „Ještě chvíli, prosím!", snímek scénáristy Miroslava Rosendorfa a režiséra Filipa Nuckollse, uvidíme poprvé v neděli 16. 10. od 21.00 v Hraničáři.
Písek – Vidět filmy studentů filmových škol z různých zemí celého světa a prožít několik dní s mladými tvůrci nabízí opět Mezinárodní festival studentských filmů. Jeho již 16. ročník se uskuteční v Písku od 21. do 23. října a pořadatelem jsou Filmová akademie Miroslava Ondříčka (FAMO) a Soukromá vyšší odborná škola filmová Písek.
Blansko /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Deset mužů rozličných profesí, a přece mají něco společné. Všichni milují hudbu a dohromady tvoří kapelu Funky Plane Band. „Chtěli jsme, aby název kapely vyjadřoval styl, který hrajeme, aby lidé měli hned představu, o co nám jde. Nechtěli jsme žádné poetické mazanice z říše snů, ale jasný název, který jde přímo k věci," vysvětluje kytarista skupiny z Blanska Bohumil Mišurec. Deník Rovnost jí věnuje další díl seriálu Baví nás z pódia.
Praha - Až do středy 19. října mohou filmoví fanoušci i ochránci přírody navštěvovat festival dokumentárních filmů s environmentální tematikou Ekotopfilm. Na programu má 81 snímků z 23 zemí a desítku besed se zahraničními i českými hosty. První český ročník největšího a nejstaršího festivalu se pořádá od soboty v pražském hotelu Olšanka a pro veřejnost je zdarma.
Česká Skalice - Guinejsko-české Divoké bubny, hronovští kozáci Heebie Jeebies a další hudební kapely se dnes večer od 20 hodin představí v českoskalické Sokolovně na tradičním benefičním festivalu People for Africa aneb Nasajem s Masajem.
Praha - Čtyři hororové snímky uvede sobotní speciál Festivalu otrlého diváka v pražském kině Aero. Podzimní sklizeň, jak tomu organizátoři říkají, přenese diváky do kožených, tupírovaných a heavy metalových 80. let. Konkrétně mezi programátory hrající Dračí doupě, přítulné mimozemšťany a mezi bujné kštice, jež vyrašily na nejrůznějších tělesných partiích. Projekce doprovodí simultánní překlad předváděný naživo.
Kamenický Šenov - Unikátní nástroj představí v Kamenickém Šenově festival Lípa Musica.
Plzeňsko/Domažlicko – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest vyhlašuje filmovou soutěž pro děti a mládež ve věku od 12 do 18 let.
Jihlava - Výstava k 20. výročí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, která dnes začala na Masarykově náměstí, připomíná jeho historii a přibližuje fenomén dokumentárního filmu. Zájemci například uvidí první tištěný katalog z roku 1997, festivalové ceny, jejichž autory byli Petr Nikl a Krištof Kintera, nebo festivalové akreditace předních českých režisérů a režisérek.
Vysoké Mýto – Anna Vrchotová pracuje jako učitelka dětí s kombinovaným a středně těžkým mentálním postižením. Kromě toho se ale také stará o syna Vojtěcha, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií. Právě této rodině se v loňském roce rozhodl pomoci vysokomýtský festival Hudba pomáhá a z výtěžku koncertů i doprovodných akcí se Vojtovi podařilo zaplatit dva speciální pobyty v lázních Klimkovice. „Festival Hudba pomáhá je skvělý projekt, který pomáhá handicapovaným dětem. Jsme vděční, že v loňském roce organizátoři oslovili právě naši rodinu," řekla Anna Vrchotová.
Brno /FOTOGALERIE/ – Jak se fyzik ztrácí v mlze? Dokáže občanský průkaz udržet vodu ve skleničce obrácené dnem vzhůru? Na tyto i další otázky divákům odpověděli v pátek odpoledne členové Úžasného divadla fyziky ÚDIF. Na show, která byla doprovodným programem k filmovému festivalu EkoFilm, který v Brně potrvá do soboty, předvedli lidem pokusy s vodou.
Jihlava – Do startu jubilejního dvacátého ročníku největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě zbývá už jen několik dní.
Pořádně živo bude v sobotu večer v bíloveckém kulturním domě. Ten opět po roce ovládne festival alternativní hudby Minifest 2016, v jehož rámci se představí celkem pět kapel, které do Bílovce zavítají z různých koutů České republiky.
Ostrov - Několik ukradených chvil mezi besedami, ale i to nám stačilo. Český filmový historik, scenárista a publicista Pavel Taussig zavzpomínal na počátky festivalu a na své první semináře. Více v rozhovoru s ním.