Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se v Hradci Králové uskutečnil v kině Bio Central od 16. do 20. března 2026, potvrdil svůj rostoucí význam i divácký zájem. Letošní ročník se stal druhým nejnavštěvovanějším v historii konání festivalu ve městě.
Areál Hospitálu Kuks se brzy opět otevře návštěvníkům a nabídne bohatý program plný hudby, divadla i tradičních akcí. Letošní sezona začne už ve středu 1. dubna. Pořadatelé slibují desítky atraktivních událostí od koncertů přes zahradnické trhy až po oblíbené festivaly.
Program letošního ročníku mezinárodního festivalu dechové hudby Kmochův Kolín je venku. Ani tentokrát nebude chybět tradiční sobotní průvod městem či doprovodný program mimo Karlovo náměstí. Nejhvězdnějším hostem letos bude kapela Monkey Business v čele s Matějem Ruppertem.
Multižánrový festival Hudební Žně uvede 28. března v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě vystoupení Ivana Mládka či rumunského hudebníka, skladatele a hráče na cimbál Mariuse Predy. Akce pod jednou střechou nabídne na několika scénách propojení elektroniky, jazzu a klasické hudby. ČTK to za pořadatele řekla Adéla Holeček. Na festivalu mohou návštěvníci plynule procházet jednotlivými koncerty bez přesunů po městě.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zaznamenává několik měsíců před začátkem 76. ročníku výrazný zájem publika – prodaná je už přibližně třetina všech vstupenek. Festival, který se uskuteční od 1. června do 3. července 2026, nabídne v Ostravě i dalších místech regionu komorní koncerty, velké symfonické večery, open-air programy na Hukvaldech i pestrý doprovodný program.
ČEZ Lipno Sport Festival se opět vrací s bohatým programem, který slibuje zábavu pro celou rodinu. Letní akce, která láká sportovní nadšence z celé republiky, nabídne nejen sportovní vyžití, ale i kulturní zážitky. Organizátoři již nyní pracují na detailech, aby zajistili nezapomenutelný zážitek pro všechny návštěvníky.
Kolem 70 tisíc lidí přišlo na Festival světla BLIK BLIK, který tak potvrdil místo mezi nejnavštěvovanějšími akcemi v Plzni. Jedenáctý ročník poprvé přinesl rozšířený formát, kdy byla díla vystavena hned tři dny. To podle organizátorů umožnilo rovnoměrnější rozložení lidí a plynulý průchod po celé tři a půl kilometru dlouhé trase.
Zcela nová událost obohatí letošní kulturní sezónu v jižních Čechách. 11. a 12. září 2026 se ve Vimperku na Šumavě odehraje první ročník festivalu nesoucího název města.
Mezinárodní festival o lidských právech Jeden svět se letos poprvé uskuteční v Týně nad Vltavou. Od pondělí 23. do pátku 27. března nabídne divákům silné filmové příběhy, aktuální společenská témata i prostor pro otevřené debaty. Za organizací prvního ročníku stojí studenti Gymnázia Týn nad Vltavou ve spolupráci s místním centrem kultury a vzdělávání.
Nalaďte se na léto už na konci března a klidně vytáhněte i něco trochu „havajského“ - protože akce Otužilci pod Plumlovským zámkem letos nenabídne koupání jen tak ledajaké. Čeká vás pohodové odpoledne, kde se zima potká s tropy a dobrá nálada vás pořádně rozpálí (na rozdíl od vody, ta bude jistě ještě pěkně studená).
ČEZ Lipno Sport Festival slaví patnácté výročí a přináší bohatý program plný sportovních a kulturních novinek. Od 14. do 23. srpna se návštěvníci mohou těšit na tradiční i nové aktivity, včetně překážkových závodů a koncertů. Festival slibuje nezapomenutelné zážitky pro všechny milovníky aktivního životního stylu. Ředitelkou festivalu je olympijská vítězka, rodačka z Písku.
V rámci osvětových aktivit u příležitosti Světového dne porozumění autismu se 30. března v táborském Divadle Oskara Nedbala koná Docela malý festival o autismu.
Mezinárodní festival Jeden svět nabídne silné příběhy z celého světa i v Olomouci, a to od pondělí 23. do soboty 28. března. Připraveny jsou hrané filmy a dokumenty, které se věnují tématům klimatické krize, zápasům o svobodu v nesvobodných režimech nebo dopadům umělé inteligence.
Plný kulturní dům v Klatovech se opět otřásal v základech. Stovky návštěvníků si užily nebeský festival Obrfest, na kterém vystoupily kapely Morčata na útěku, Civilní obrana a samozřejmě domácí skupina Trautenberk, tentokrát se zastavil i sám Krakonoš.
Jednodenní festival Bludfest, který v červnu přiveze na hradecké letiště stoupající hvězdu Yungbluda, ale také celou řadu dalších účinkujících v čele s Primal Scream nebo Biffy Clyro, míří podle organizátorů k vyprodání. Jisté v tuto chvíli je, že Hradec Králové čeká na začátku léta po Rock for People další mamutí akce, která na východ Čech přiláká desetitisíce lidí.
Festival Jeden svět se vrací do Pardubic s výběrem 15 dokumentů o současném světě. Od 23. do 28. března nabídne projekce, debaty s hosty i doprovodný program v Divadle 29.
Ministerstvo kultury potvrdilo pokračující podporu pro prestižní hudební festival Smetanova Litomyšl. Na setkání s ministrem kultury Oto Klempířem se zástupci festivalu a Pardubického kraje dohodli na dalším financování, které zajistí rozvoj této významné kulturní akce.
Festival Dvořákova Praha od 5. do 23. září přivítá Vídeňské filharmoniky s houslistkou Hilary Hahnovou, dirigenta Riccarda Chaillyho nebo rezidenční umělkyni Magdalenu Koženou. Devatenáctý ročník festivalu nabídne program propojující dvořákovskou tradici s energií mezinárodní interpretační scény.
Přes padesát kulturních a společenských akcí přiláká letos návštěvníky do areálu Zámku Slavkov včetně jeho parku a nádvoří. Nabídka nadcházející sezony zahrnuje koncerty, festivaly, historické programy, ale i akce pro rodiny s dětmi.
Dějištěm 52. ročníku festivalu Mladá kamera se od čtvrtku 19. do soboty 21. března opět stane městské kino v Uničově. Soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů do 30 let nabídne 43 atraktivních snímků z tuzemska i zahraničí.
Festival světla Blik Blik v Plzni začne ve čtvrtek 19. března, ale večer předtím se už na zkoušku rozsvítila díla Čestmíra Sušky na náměstí Republiky. Sochař a vizuální umělec se na západ Čech vrací se sérií ocelových objektů Rytíři a Věže.
Pestrou škálu atraktivních akcí nabízí následující víkend na Vyškovsku. Sezonu slavnostně odstartuje Zámek Slavkov, na folkové legendy naláká festival Vítání jara a v Bučovicích bude jarmark, zatímco ve Vyškově vynese průvod smrtku. Podívejte se na vybrané tipy Deníku z regionu.
Organizátoři projektu Svět kostiček zvou všechny příznivce kreativní tvořivosti fantazie a hravosti na třídenní rodinný herní Creative Play festival, který se uskuteční o Velikonocích od pátku do neděle 3. – 5. dubna v přízemních prostorách TJ Sokol v Berouně.
Legendární The Rolling Stones, punk rocková kapela The Offspring nebo světoznámí interpreti Paul van Dyk či David Guetta předvedli své hudební umění na brněnském výstavišti. Letos se k nim ve veletržních prostorách připojí například Lost Frequencies a další hudebníci, a to jako součást festivalu elektronické hudby Beats for Love. Ten v premiérové zimní edici zavítá do Brna.
Stovky modelů, tisíce figurek a program pro děti i dospělé. Festival kostek se o víkendu vrací do Jihlavy do ZŠ Kollárova a podle organizátorů nabídne dosud největší výstavu.
Comic-Con Prague je největším festivalem popkultury v České republice. Tradičně jej navštěvují čeští i zahraniční herci, spisovatelé nebo tvůrci komiksů. Nechyběli samozřejmě ani cosplayeři, kteří přišli v kostýmech svých oblíbených filmových, seriálových či komiksových postav. Také letos dorazili i hosté, kteří jsou nějak spojení s Plzeňským krajem.
Před několika dny začal v Praze 28. ročník mezinárodního festivalu filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni. Již od roku 2000 mohou festivalové filmy zhlédnout diváci i v Českých Budějovicích a v dalších jihočeských městech.
Food Day Festival na náměstí Svobody, který nabídne celou škálu specialit od tradiční české kuchyně po exotické pokrmy z Asie a Ameriky, i tradiční farmářské trhy na Dolním náměstí jsou naplánované na dubnové víkendy ve Vsetíně.
Jaro se pomalu hlásí o slovo a s ním i chuť vyrazit ven za zážitky. Nadcházející dny nabídnou po celé republice pestrou směs akcí – od světelných instalací, koncertů a festivalů přes jarmarky až po rodinné programy a netradiční prohlídky. Můžete se ponořit do kouzla lidových tradic, ochutnat sladký svět čokolády, projít se jarní krajinou nebo nahlédnout do zákulisí práce meteorologů.
Kapela Septic People vstupuje do nové etapy své hudební cesty. Na konci roku 2025 se její členové rozhodli pro zásadní změnu, která symbolizuje nový začátek. Kapela nyní vystupuje pod názvem SP-25. S novým názvem přichází také proměna hudebního stylu.
Festival Beats for Love slibuje opět nejlepší a nejdražší program v historii festivalu. Zatímco pořadatelé v Praze představili podrobnosti letošního ročníku se jmény jako Calvin Harris, fanoušky čekalo překvapení v podobě nové zimní edice festivalu Beats for Love v Brně. Zakladatel Kamil Rudolf a programový ředitel Jiří Ramík v otevřeném rozhovoru vysvětlili, proč museli expandovat mimo region, kolik stojí největší hvězdy světa a jaké to je být „otrokem vlastních nápadů“.
Li.t.r. je víkendový trailový festival, který nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat neznámou krajinu v Jihočeském kraji. Účastníci se mohou těšit na 108 kilometrů dlouhou trasu, která propojuje sportovní výzvu s poznáváním historie a současného života regionu. Akce, která se koná od 18. do 20. září 2026, zahrnuje kategorie pro jednotlivce i týmy a slibuje bohatý doprovodný program.
Plzeň se opět chystá na jednu z divácky nejoblíbenějších akcí roku. Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK se sice koná už po jedenácté, ale letos poprvé nabídne program rozprostřený do tří večerů. Od 19. do 21. března se město promění v otevřenou galerii současného light artu v Plzni a její návštěvníky čeká tři a půl kilometru dlouhá trasa mezi Roudnou a areálem DEPO2015 se sedmnácti světelnými instalacemi. Šest z nich bude interiérových a přístupných na jednu společnou vstupenku.
Pardubický kraj je kromě turistických destinací známý také několika hudebními festivaly. Po nejznámější Smetanově Litomyšli nebo Pardubickém hudební jaru je tu i Tomáškova a Novákova hudební Skuteč, jejíž 21. ročník byl zahájen v neděli 15. března. Až do 10. května nabídne celkem 12 koncertů a představení.
V sokolovně v Nížkovicích se v sobotu jednadvacátého března 2026 uskuteční již šestadvacátý ročník tradičního folkového festivalu Vítání jara. Oblíbenou akci pořádá písničkář Slávek Janoušek, který si do Nížkovic každoročně zve své hudební přátele.
Poctivé kytarové blues v podání Tom Killner Bandu bylo slyšet ve sklepě u Císaře Zikmunda ve Znojmě. Další z koncertů JazzFestu Znojmo 2026 se konal 11. března. Do konce festivalu zbývají už jen dvě hudební akce.
Letos, bude již po dvaadvacáté táborská organizace Cheiron T, o.p.s. pořádat festival Jeden svět. Tento festival každoročně nabízí filmy z celého světa. Ukazuje tvrdou realitu života. Mnohdy silné příběhy vhání slzy do očí. Nebo naopak přináší pozitivní odkaz v dobro a sílu lidí.
V první jarní den zamíří do Krásné Lípy cestovatelé z Česka i Slovenska, aby vyprávěli své příběhy plné dobrodružství a exotiky. Čtvrtý ročník nejsevernějšího cestovatelského festivalu dvojice BigTrip.cz i tentokrát nabídne program nabitý silnými cestovatelskými a často až neuvěřitelnými zážitky.
Turnovský pivovar Rohozec zazářil na XXXV. Mezinárodním pivním festivalu, kde získal tři prestižní medaile. V silné konkurenci pivovarů z Česka i zahraničí si odvezl dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, což potvrzuje jeho výjimečnou kvalitu a inovativní přístup k pivovarnictví.
Uskupení s názvem Alpha Trianguli vystoupilo ve Znojmě ve Sklepě u Císaře Zikmunda dne 6. března. Koncert Alpa Trianguli se konal za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze v rámci programu New Austrian Sound of Music.
Turnovský pivovar Rohozec zazářil na XXXV. Mezinárodním pivním festivalu, kde získal tři prestižní medaile. V silné konkurenci pivovarů z Česka i zahraničí si odvezl dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, což potvrzuje jeho výjimečnou kvalitu a inovativní přístup k pivovarnictví.
Festival popkultury Comic-Con Prague za tři dny přilákal přes 28 tisíc fanoušků, nejvíce za svoji sedmiletou existenci. Doposud rekordních 27 tisíc návštěvníků zaznamenal festival předloni. Letos se také pořadatelům podařilo přivézt rekordní počet zahraničních i domácích hvězd. Letos nabídli 16 programových linií.
Festival popkultury Comic-Con Prague za tři dny přilákal přes 28 tisíc fanoušků, nejvíce za svoji sedmiletou existenci. Doposud rekordních 27 tisíc návštěvníků zaznamenal festival předloni. Letos se také pořadatelům podařilo přivézt rekordní počet zahraničních i domácích hvězd. Letos nabídli 16 programových linií.
Chodíte darovat krev v Klatovské nemocnici nebo jiné ze skupiny Nemocnic Plzeňského kraje? Pak vás čeká kromě dobrého pocitu i další odměna, můžete vyrazit na Pekelný ostrov nebo Chodrockfest se slevou.
Ve Zlíně bude ve středu 18. března poprvé festival Noc práva. Nabídne exkurze a simulovaná soudní jednání, přednášky, debaty, večerní panelovou diskusi i koncert.
/FOTO/ V Litoměřicích o víkendu začal XXII. loutkový festival. O velkolepý start oblíbené přehlídky se postaral desetimetrový drak plivající oheň, který přilákal na Mírové náměstí davy, hlavně rodičů s dětmi.
Osmé bienále mezinárodního festivalu New Opera Days Ostrava (NODO) nabídne během posledního červnového týdne celkem sedm inscenací. Šesti z nich posluchači uslyší poprvé, sedmá opera měla svou nedávnou premiéru v Montrealu. ČTK to řekla mluvčí přehlídky Kristýna Konczyna.