
Jak je připravená doprava? Opavu čeká hodně rušný závěr týdne
Opava bude o víkendu, hlavně v pátek 25. a sobotu 26. července, hostit hned tři atraktivní akce s předpokládanou vysokou návštěvností. A tomu musí být přizpůsobená doprava.
Opava bude o víkendu, hlavně v pátek 25. a sobotu 26. července, hostit hned tři atraktivní akce s předpokládanou vysokou návštěvností. A tomu musí být přizpůsobená doprava.
V Plzni se o víkendu uskuteční jubilejní desátý dixielandový festival, v Leháru zahrají Monkey Business, na svůj festival zve pivovar Raven, pod Lokálem u Velkého divadla se uskuteční benefiční akce s lokálními deejays. V Nepomuku se jede závod motorek Nepomucký trojúhelník a v amfiteátru pod nedalekým zámkem se bude hrát divadlo. Do kláštera v Plasích pak je možné po dva večery vyrazit na speciální prohlídky doplněné pátrací hrou.
V pátek 25. července začíná 51. ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti. Ředitelka festivalu Radana Korená v rozhovoru pro Deník přiblížila, na co se mohou návštěvníci těšit v následujících sedmi dnech. Prozradila také, kam by mohla Filmovka směřovat v příštích desetiletích.
V malebné osadě Pulčín na Hornolidečsku se schyluje k velké hudební oslavě. V sobotu 26. července se v zahradě místního informačního centra uskuteční jubilejní 30. ročník festivalu Amfolkfest. Návštěvníci se mohou těšit na desítku hudebních gratulantů z Valašska i zpoza hranic regionu.
Do Nasavrk se vrací Kelti. Festival Lughnasad letos připomene hrdinu galského odporu proti Římu, nabídne rekordní počet koncertů, ohnivou show i desítky řemeslníků, bojovníků a přednášek. Co začalo jako akce pro pár nadšenců, dnes přitahuje tisíce lidí a ukazuje, že dávná minulost může být překvapivě živá.
Břeclavsko nabízí na tento víkend řadu tipů. Mezi ty nejvýraznější patří koncerty v rámci festivalu Hudba na vinicích: Ve Valticích zahrají Hradišťan a Javory Beat sourozenců Ulrychových, v Popicích David Koller a hudebníci z muzikálové show Muzikály naruby. Inspirujte se s Břeclavským deníkem.
Poslední červencový víkend bude na Mělnicku plný zábavy a lákavých vůní. Ty se budou linout nejen z klobásek na grilování s tancem, ale i z kapřích hranolků nebo dokonce z žabích stehýnek, která nabídne unikátní rybí košt. Na dalších místech se budou promítat filmy pod hvězdami, znít italské nebo muzikálové hity, chystá se i pouť s kolotoči a jarmarkem, na vodě se bude řádit při neckyádě. Stačí si vybrat. Také u sousedů ve středních Čechách je kam vyrazit, třeba na festival plný muziky a skvělé kávy, středověký den na hradě nebo na fantastický ukulele festival.
Co se děje o víkendu děje na Novojičínsku i jinde v kraji? Více již v tradičních Tipech Deníku.
Co se děje o víkendu na Karvinsku i jinde v kraji? Více již v tradičních Tipech Deníku.
V hlavní roli jazz a několik jeho podob. Tak bude vypadat program festivalu Jazz ve městě, který se o víkendu koná ve Frýdku-Místku. Na dvou místech, hlavní hvězdou je britská kapela Mammal Hands, ovšem špičky žánru předvede i česká scéna.
Co se děje o víkendu na Frýdecko-Místecku i jinde v kraji? Více již v tradičních Tipech Deníku.
Šestý ročník festivalu Zručský bigbítový (z)dunění se uskuteční v sobotu 16. srpna v areálu historického Zručského dvora ve Zruči nad Sázavou. Podle sdělení pořadatelů jde o největší kulturní hudební akci ve městě, kterou navštíví pravidelně přes tisíc návštěvníků. Na dvou pódiích vystoupí celkem deset kapel.
Za nepřiměřený a represivní označují účastníci letošního ročníku hudebního festivalu SunRice 2025 v Lipové-lázních na Jesenicku postup policie, která dohlížela na konání akce. Za čtyři dny provedla na šest stovek dopravních kontrol, našla drogy i řidiče pod vlivem alkoholu.
V prostorách benediktinského opatství Frauenzell se uskutečnil druhý ročník Literárního festivalu Frauenzell 2025.
Hudební festival Rock iN Roll se koná už tuto sobotu 26. července pod širým nebem na přírodní pláži v Nové Roli v Karlových Varech. Návštěvníci se mohou těšit na kapely jako Dymytry, Gaia Mesiah, The Fialky, Luboš Pospíšil & 5P nebo Byt číslo 4, ale také na odpolední dětský program zdarma. Kromě toho budou mít lidé možnost přispět na léčbu malé Terezky – pod heslem#Buďdobrej!
Tichým letním festivalem Pavlův Studenec ožívá vyvrcholil celosezónní cyklus Paměť Českého lesa, který pořádal Česko-bavorský spolek přátelství a spolupráce se svými partnery. I přes velmi nepříznivé počasí si setkání nenechalo ujít zhruba 500 návštěvníků, kteří měli možnost užít si velmi bohatý festivalový program.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Fanoušky metalu na celém světě zasáhla v úterý 22. července zpráva o úmrtí britského zpěváka Ozzyho Osbourna. Frontmanovi skupiny Black Sabbath bylo 76 let. Připomeňte si jeho návštěvu na Litoměřicku.
Týden, ve kterém žádný milovník kultury, umění a zábavu nezůstane klidný. Ostravská Vila Grossmann od 1. do 10. srpna ožije hudbou, divadlem, zážitkovými prohlídkami a to vše bude propojeno místní historií.
Střízlivý festival v Janských Lázních nabídl pestrý program včetně barokního koncertu, filmových projekcí a workshopů zaměřených na kreativní psaní a empatické naslouchání. Návštěvníci ocenili také přednášky o závislostech, ukázky první pomoci a besedu se spisovatelem Josefem Formánkem.
Dusot koňských kopyt, řinčení mečů a rytířské souboje, ale také středověký jarmark nebo ohňová show. Takový program nabídne druhý ročník historického festivalu Ve jménu krále, který se uskuteční v sobotu 6. září na louce u parku Michalov. Přerovany přenese do doby, kdy město povýšil na královské Přemysl Otakar II. Dopolední program bude přístupný pro širokou veřejnost zdarma, za odpolední lidé zaplatí.
Hudební festival Hrady CZ letos slaví jubilejních 20 let a v pátek a v sobotu se rozezní ve Švihově. V pátek vystoupí s energickou show Ben Cristovao, Divokej Bill či Dymytry, sobotní program vyvrcholí rockovým nářezem kapely Kabát. Chybět nebudou rockeři s punkovou minulostí Wanastowi Vjecy, kteří si pro publikum připravili exkluzivní hudební překvapení.
Festivalová sezóna v Ostravě rozhodně nekončí. Ve čtvrtek 24. července odstartuje už pátý ročník Soldout festivalu, který potrvá až do soboty 26. července. Areál Dolních Vítkovic se opět promění v pulsující centrum zábavy a hudby. Na své si přijdou fanoušci rapu, elektroniky i popu.
Tradiční sobotní trhy na Piaristickém náměstí budou v příštích měsících několikrát zrušeny. V centru Českých Budějovic se chystají kulturní akce.
Přesně za týden, v úterý 29. července vypukne na Zámku Pardubice jubilejní 10. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove. Potrvá do soboty 2. srpna a nabídne řadu divadelních her o lásce a bohatý doprovodný program.
Letní Hronov se opět promění v centrum amatérského divadla. Již 95. ročník nejstaršího a nejprestižnějšího festivalu svého druhu v Česku – Jiráskova Hronova – odstartuje v pátek 1. srpna. Devítidenní přehlídka nabídne desítky divadelních představení, koncerty, výstavy i filmové projekce. Do šestitisícového města zamíří divadelníci z celé republiky i ze zahraničí.
O víkendu se na hasičském hřišti v Železném Brodě koná charitativní festival. Jeho výtěžek pomůže rodinám tří nemocných dětí. Zabouří i letitá legenda amerického hard core Pro-Pain.
Píše se rok 2077. Na Zemi, sužované ekonomickými i environmentálními problémy, bojuje lidstvo o přežití – a část populace žije na Marsu. To je východisko nejnovější inscenace Vzdálenost Tiaga Rodriguese produkované Avignonským festivalem a koprodukované plzeňským Mezinárodním festivalem Divadlo. Právě na jeho 33. ročníku, který se uskuteční od 10. do 18. září, budou mít diváci možnost unikátní představení vidět.
Léto přináší další bohatý víkend plný hudby, tradic, gastronomie i rodinné zábavy. Po celé České republice se konají festivaly, poutě, koncerty i historické slavnosti, které stojí za návštěvu. Ať už zamíříte do malebných měst, podhradí nebo zámeckých parků, nudit se rozhodně nebudete.
/FOTO/ Majestátní zřícenina hradu Zubštejn, tyčící se nad obcí Pivonice, se o víkendu 12. a 13. července 2025 opět přenesla o několik staletí zpět. Konal se zde již jednadvacátý ročník oblíbeného festivalu historie, který návštěvníkům nabídl neopakovatelnou atmosféru a energii dob dávno minulých. Pořadatelé ze skupiny Alternus opět dokázali, že jejich akce patří k absolutní špičce v regionu.
Nejstarší český festival mainstreamové hudby Benátská! s Impulsem, který se uskuteční od 24. do 27. července 2025 v libereckém sportovním areálu Vesec, pomalu klepe na dveře a přípravy jsou v plném proudu. Festival se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku.
Na oplocené obří louce u jezera Most je rušno. Vzniká tam zázemí pro festival elektronické hudby Let It Roll, který potrvá od 31. července do 2. srpna. Festival se koná u jezera poprvé. Očekává se příjezd několika desítek tisíc lidí z různých koutů světa. Jezero zůstane během festivalu volně přístupné. Policie posílí dohled v oblasti, kde veřejnost musí počítat s novým režimem.
Lázeňská kolonáda se promění v pulsující srdce města. Festival Kafíčkotheque, který letos slaví deset let své současné podoby, nabídne v pátek 25. a sobotu 26. července dny plné hudby, chutí a neformální pohody. Z komunitní události vyrostla akce, která se stala pevnou součástí letního kulturního kalendáře.
Jedenáctý ročník tradičního Country festivalu v areálu Koupaliště a kempu Pecka, který proběhne 25. - 26.7. 2025.
Ve sportovním areálu v Břestku se 12. a 13. července uskutečnil už 22. ročník folkového, country a blues festivalu Břestecký pinkl. Na tuto tradiční a srdečnou akci si letos našlo cestu více než 400 návštěvníků. Nechyběla skvělá muzika, přívětivá atmosféra ani štědrá dávka solidarity. Hlavní hvězda Robert Křesťan a Trapeři vystoupili na závěr dvoudenního programu.
V neděli 20. července začal v Českých Budějovicích tradiční jazzový festival. Letní jazzfest 2025 přinese britskou jazzovou špičku i vokální soubory do kostela. Jeden z jazzových večerů ozvláštní ve středu 23. července léto i v Úsilném.
Festivalové léto v Moravskoslezském kraji ještě zdaleka nekončí. Milovníci dobré muziky se mohou tento týden těšit na další pořádnou hudební nadílku. Nejlepší kapely, zpěváci a zpěvačky se v Hlučíně představí na největším mimoostravském festivalu v Moravskoslezském kraji. Štěrkovna Open Music v Hlučíně startuje ve čtvrtek 24. července a potrvá do soboty 26. července.
Blíží se významné výročí festivalu Jihočeské Nové Hrady. Houslový virtuos Jaroslav Svěcený jako umělecký ředitel a zároveň hlavní vystupující přináší koncerty, zajímavé hosty i hudební nástroje na jih Čech už deset let. „Program jubilejního ročníku nabízí dosud nejširší spektrum hudby čtyř staletí a hudebníků tří generací,“ vyzdvihuje Jaroslav Svěcený, čím bude speciální desátý ročník. „Festival se navíc rozšířil o jeden koncert, který se odehraje v kostele ve Křtěnově. Na festivalu vystoupí celá řada vynikajících interpretů, mnozí z nich úplně poprvé,“ dodává.
/FOTO, VIDEO/ Začal festival Czech Open v Pardubicích, který patří mezi největší akce zaměřené na šachy a hry. V prostorách IDEONu proběhnou téměř tři týdny setkání účastníků z různých zemí. Program zahrnuje více než deset šachových turnajů, včetně pěti Mistrovství ČR, soutěže ve scrabble, sudoku, skládání Rubikovy kostky, bridži, hospodském kvízu, piškvorkách a dalších deskových hrách.
Čtvrteční odpoledne, start 31. ročníku hudebního festivalu Benátská! s Impulsem, která během tří dnů nabízí mimořádně pestrou paletu hudebních žánrů. Festival se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Akce přiláká každoročně tisíce lidí, přinášíme proto přehled praktických informací k parkování, platbám kartou i fungování areálu.
Festival Colours of Ostrava, který v noci na dnešek skončil v Dolních Vítkovicích, navštívilo 930 lidí se zdravotním postižením. V sobotu, kdy měli lidé nad 65 let vstup zdarma, i více než 2200 seniorů. Letos poprvé pořadatelé nabízeli i levnější vstupenky pro mladé lidi ve věku 15 až 21 let. Těch dorazilo 2200.
Stovky návštěvníků festivalu Colours of Ostrava se v pátek a v sobotu vystřídaly na Oranžových kolech Nadace ČEZ, aby svou energií podpořily dobrou věc.
/OBRAZEM/ Jindřichův Hradec hostil v sobotu 16. ročník oblíbeného Folklorního festivalu. Návštěvníky čekal během celého dne pestrý program plný tradiční lidové hudby a tance v podání nejen jihočeských folklorních souborů.
Několikadenní hudební festival Colours of Ostrava, kam zavítaly desítky tisíc návštěvníků, v neděli v brzkých ranních hodinách skončil. Policisté zajištovali bezpečnost, veřejný pořádek, monitorovali dopravu a dohlíželi na silniční provoz.
V industriálních kulisách Dolních Vítkovic skončil posledním sobotním dnem hudební festival Colours of Ostrava, který začal 16. července. Pořadatelé jej hodnotí jako velmi úspěšný. ČTK to řekl Filip Košťálek, který se po tomto ročníku stane programovým ředitelem.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Čtyřiatřicet druhů guláše připravili kuchaři pro letošní ročník meziříčského Gulášfestu. Mezi nimi i verze bez lepku, bez masa nebo třeba kuřecí. Zákazníci si ale v miskách nejčastěji odnášeli klasiku ze zvěřiny nebo hovězího.
V Ostravě a okolí se během léta koná řada hudebních festivalů, přičemž jedním z největších je právě probíhající Colours of Ostrava. Letos se festival odehrává v ikonickém areálu Dolních Vítkovic od středy 16. července do soboty 19. července a přilákal tisíce návštěvníků.
Filip Košťálek na festivalu Colours of Ostrava začínal jako brigádník. Postupně se ale vypracoval a pro příští ročník se v devětadvacet letech stane jeho programovým ředitelem. Nahradí na této pozici spoluzakladatelku akce Zlatu Holušovou, která produkční tým opouští. Díky ní podle svých slov získal řadu zkušeností. Například odhodlání mířit vždy co nejvýš, či být nekompromisní v kvalitě. Košťálek to řekl ČTK.
Pátek a sobota 25. a 26. července bude v Chebu patřit Letnímu bláznění - tradičnímu festivalu nového cirkusu a pouličního divadla. Program každoročně mapuje to nejlepší, co v rámci ČR nabízí soubory novocirkusového, pouličního a nonverbálního divadla. Letos s několika novinkami.
V Ostravě a okolí se během léta koná řada hudebních festivalů, přičemž jedním z největších je právě probíhající Colours of Ostrava. Letos se festival odehrává v ikonickém areálu Dolních Vítkovic od středy 16. července do soboty 19. července a přilákal tisíce návštěvníků.
V noci na neděli skončí v industriálních kulisách Dolních Vítkovic hudební festival Colours of Ostrava, který začal 16. července. Dnes vystoupí ještě například česká formace J.A.R. či slovenská zpěvačka Jana Kirschner.