
Febiofest na východě Čech startuje! V Hradci už v úterý
Hradec Králové, Pardubice - O slavnostní zahájení prestižní filmové přehlídky se postará snímek Králova zahradnice.
Hradec Králové, Pardubice - O slavnostní zahájení prestižní filmové přehlídky se postará snímek Králova zahradnice.
Praha – Týden po Velikonocích, od 7. do 12. dubna, bude pražské Divadlo v Dlouhé opět patřit dětem a jejich rodičům při soutěžním festivalu mimopražských profesionálních divadel Dítě v Dlouhé.
Liberec - Třiadvacátý ročník brzy prozradí ještě jednu zahraniční kapelu. Protipól metalových Helloween.
Brno - Ve věku sedmdesáti let zemřel v pátek po těžké nemoci známý slovenský režisér, scénárista, dramaturg, překladatel a někdejší politik Martin Porubjak.
Brno /RECENZE/ – Interpretací dvou velkých duchovních skladeb druhé poloviny 20. století, Miserere žijícího estonského skladatele Arvo Pärta a Stabat Mater od Francise Poulenca, zahájil v neděli letošní ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby. Úvodní koncert z cyklu hudebních večerů, které letos provází téma Západ - Ratio, hostil minoritský chrám svatého Janů.
Kuželov – Společně zpívají už téměř deset let. Jako oficiální folklorní sbor fungují jen necelé čtyři roky. Za tu dobu už navštívily Kuželovské zpěvulky řadu festivalů a vystoupení. Aby jim do budoucna nezůstaly jen vzpomínky, rozhodly se, že natočí své první album.
Pardubice, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Prezident prestižní filmové přehlídky Fero Fenič zavítá i letos na její hradecké a pardubické ozvěny. Zúčastní se jejich slavnostního zahájení.
Kraslice – Hvězdou čtyřdenní akce Try&Play v Městských sadech v Kraslicích bude zpěvák Ladislav Křížek.
/VIDEA/ Originální skupiny z devadesátých let minulého století se představí na Oldies Festivalu, který se plánuje na 27. června v Dolní oblasti Vítkovic.
Pacov – Občanské sdružení Pakultura tento pátek uvede už potřetí koncert Alasdaira Bouche.
Králíky /SOUTĚŽ DENÍKU/ - Bigbítové srdce bije dál. V sobotu od čtrnácti hodin se v Králíkách u Nového Bydžova vystřídají na jednom pódiu Benefit, Odyssea s Vaškem Běhavým, Markýz John, Unisono, Polymetal, Klaxon, Orient a současná východočeská hvězda Komunál. Začne totiž druhý ročník festivalu Bigbítové srdce.
Králíky /SOUTĚŽ DENÍKU/ - Bigbítové srdce bije dál. V sobotu od čtrnácti hodin se v Králíkách u Nového Bydžově vystřídají na jednom pódiu Benefit, Odyssea s Vaškem Běhavým, Markýz John, Unisono, Polymetal, Klaxon, Orient a současná východočeská hvězda Komunál. Začne totiž druhý ročník festivalu Bigbítové srdce.
Pardubice, Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Prezident prestižní filmové přehlídky Fero Fenič zavítá i letos na její hradecké a pardubické ozvěny. Zúčastní se jejich slavnostního zahájení.
Plzeň - Festival Jeden svět v Plzni finišuje. V úterý, posledí den přehlídky dokumentárních filmů, se bude promítat také na SPŠE na Slovanech.
Valašsko – Okresní přebor odstartoval jaro dvěma podzimními dohrávkami. Naostro celá soutěž startuje o nadcházejícím víkendu. Vedoucí Halenkov navýšil svůj náskok na čele tabulky, když přestřílel Lhotku a namočená Střítež odstartovala jízdu za záchranou vydřenou výhrou nad Poličnou.
Světlá nad Sázavou – Festival oslaví jubilejních 15 let již tradičně v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou.
Světlá nad Sázavou – Festival oslaví jubilejních 15 let již tradičně v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou.
Klatovy – Kulturní dům v Klatovech se v sobotu večer doslova otřásal v základech. Na druhý ročník Obrfestu tam přijely kapely, které dokázaly stovky fanoušků rozvášnit tak, že ani železné zábrany před pódiem nevydržely.
Janov - Ladislav Kotva z Rokycan triumfoval ve dvanáctém ročníku karetní soutěže O mistra mariáše Rokycanska. Nasbíral 447 bodů a nechal za sebou druhého Karla Potěšila z Dýšiny o jedenáct bodů. Třetí příčku obsadil Pavel Sedlecký z Klatov (429).
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jarní koriandrová s citrónovou trávou, jahodová s mlékem nebo krémová šnečí. I takové pochoutky mohli návštěvníci v sobotu celý den ochutnávat na netradičním festivalu Polívkování. I když bylo od rána pod mrakem, první skupinky návštěvníků už před desátou hodinou postávali na smíchovské náplavce před vstupem do improvizované tržnice.
Plzeň - Festival Finále Plzeň míří opět do západočeské metropole, letos už po osmadvacáté.
Strakonice - Splnili jsme přání svého otce, řekla dcera nestora dudáctví Julie Chadimová
Východní Čechy - Regionální ozvěny filmového festivalu zavítají letos i do Hradce Králové a Pardubic.
Východní Čechy - Regionální ozvěny filmového festivalu zavítají letos i do Hradce Králové a Pardubic.
Ostrava /ROZHOVOR/ - Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy se letos uskuteční v rodišti našeho hudebního génia už podvaadvacáté od 27. června do 12. července. To byl také důvod k rozhovoru se současným uměleckým ředitelem tohoto festivalu, profesorem Janem Hališkou.
Opava /POZVÁNKA/ - Odpočívaly pečlivě chráněné sběratelem Rudolfem Dybowiczem a pracovníky Slezského zemského muzea v Opavě. Unikátní dobové fotografie zachycující apokalypsu Opavy v roce 1945 a těsně po něm.
Krnovské kino Mír 70 už v názvu prozrazuje, že dokáže promítat filmový pás široký 70 milimetrů. Patří k posledním kinům v Evropě, které ještě dokážou divákům nabídnout zážitek z extrémně kvalitního obrazu. Proto Krnov už podesáté hostí mezinárodní festival filmů sedmdesátek Krrr!
Brno - Ačkoliv hrůzné události druhé světové války se největší mírou odehrávaly na jiných místech, citelně se dotkly také Brna. Nacistickou nadvládu nad městem ukončil až šestadvacátého dubna 1945 vpád Rudé armády. Od osvobození letos uplyne sedmdesát let. Kulaté výročí si Brňané připomenou šesti desítkami akcí, které koordinuje turistické informační centrum pod názvem Rok smíření.
Kolín – K červnovému svátku nejen dechové muziky v podobě mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín zbývá už jen pár měsíců, přehlídka je do téměř všech detailů připravena a poslední březnový pátek se v Městském společenském domě v Kolíně na něj konala oficiální hudební pozvánka.
Brno - Ačkoliv hrůzné události druhé světové války se největší mírou odehrávaly na jiných místech, citelně se dotkly také Brna. Nacistickou nadvládu nad městem ukončil až šestadvacátého dubna 1945 vpád Rudé armády. Od osvobození letos uplyne sedmdesát let. Kulaté výročí si Brňané připomenou šesti desítkami akcí, které koordinuje turistické informační centrum pod názvem Rok smíření.
Tachov – Tachov hostil již 37. ročník Mezinárodního festivalu podvodní fotografie, filmu a dětské výtvarné tvorby PAF Tachov 2015.
Plzeň - Nejen děti si přišly na své v sobotu v plzeňském Loutkovém divadle V Boudě, kde se konal soutěžní regionální loutkový festival Pimprlení.
Česká Lípa - Pořadatelé mezinárodního hudebního festivalu přišli o milionový příspěvek od České Lípy. Musí žádat o grant.
Praha - Klavírní festival Rudolfa Firkušného, jehož třetí ročník se uskuteční od 30. října do 7. listopadu v pražském Rudolfinu, zahájí americký klavírista uzbeckého původu Yefim Bronfman. Na dalších koncertech se představí Grigorij Sokolov, Igor Ardašev a Chatija Buniatišviliová. Informoval o tom Pavel Trojan mladší, mluvčí Pražského jara, které je pořadatelem festivalu.
Trutnov - Tradiční a nejstarší festival svého druhu Trutnoff Open Air Festival zná datum. Uskuteční se od 20. do 23. srpna a jeho pořadatelé zároveň i oznamují hlavní kapelu letošního setkání.
Janovice u Rýmařova, Wales – Mistr v ovládání biče Ladislav Šín jakožto zástupce Western Arts Clubu z Janovic u Rýmařova dělal dobré jméno bruntálskému okresu ve Walesu, kam odcestoval na pozvání britského klubu westernových artistů.
Krnovské kino Mír 70 už v názvu prozrazuje, že dokáže promítat filmový pás široký 70 milimetrů. Patří k posledním kinům v Evropě, které ještě dokážou divákům nabídnout zážitek z extrémně kvalitního obrazu. Proto Krnov už podesáté hostí mezinárodní festival filmů sedmdesátek Krrr!
Opava /ROZHOVOR/ – Petr Rotrekl je typickým příkladem člověka, který svou prací žije. Na opavské radnici má na starosti dramaturgii kulturních akcí, „úřednická" představa o Petru Rotreklovi ale není namístě.
Jihlava – Do kina Dukla míří na dva dny Festival ProTibet 2015.
Brno – Skladby a písně s duchovní tématikou, noční koncerty při svíčkách. Na cyklus hudebních večerů v brněnských kostelech a chrámech láká 24. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, který v neděli otevře program Stabat Mater.
Hradec Králové - Čokoládový kebab, obaly čokolád z celého světa, obrazy malovaného čokoládou, kulinářské přehlídky a prodejní stánky s čokoládovými delikatesami. To vše čeká na návštěvníky prvního Čokoládového festivalu, který se koná v sobotu a v neděli v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové.
Plzeň – Tradiční soutěžní přehlídka filmové české a slovenské tvorby Finále Plzeň bude rozdělovat svá ocenění 2. května. Projekce začínají v Měšťanské besedě v Plzni již v neděli 26. dubna.
Plzeň – V neděli skončí 35. ročník festivalu Smetanovské dny. Závěrečný koncert se odehraje v Měšťanské besedě, na programu je Stabat Mater Jakuba Jana Ryby a kromě jiných jej ozdobí výkon fantastické sopranistky Christiny Johnston.
Trutnov - Tradiční a nejstarší festival svého druhu Trutnoff Open Air Festival zná datum. Uskuteční se od 20. do 23. srpna a jeho pořadatelé zároveň i oznamují hlavní kapelu letošního setkání.
Pelhřimov - V Pelhřimovském kině byl ve čtvrtek odstartován další ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
V Dolní oblasti Vítkovic se bude ve středu 29. dubna konat 21. ročník ostravského studentského festivalu Majáles. Kromě osmi scén s různými hudebními styly je na programu akce i divadelně-filmově-literární doprovod a sportovní aktivity.
Praha - Pražská část mezinárodní filmové přehlídky skončila. Porota ocenila příběh svobodné matky, režisér John Madden si odváží Kristiána.
Brno – Skladby a písně s duchovní tématikou, noční koncerty při svíčkách. Na cyklus hudebních večerů v brněnských kostelech a chrámech láká 24. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby, který v neděli otevře program Stabat Mater.
Jablonec n. N. - Další ročník dokumentárních filmů o lidských právech s názvem Jeden svět zamířil do Jablonce už po osmé.
Trutnov - Na konci minulého týdne se na trutnovském Bojišti rozevřelo teepee a po zimním spánku z něj vyšel šaman.