Litoměřice /VIDEO, PROGRAM FESTIVALU/ - Kapela bratří Homolů má nové DVD i svěží videoklip Díky moc! Vyrostla, je při chuti. „S kamerou nás táta pronásledoval snad i na záchodě," směje se Jan Homola (kytara, zpěv). Mluví o natáčení novinky své i bratrovy kapely Wohnout, DVD „Elektrická slepice". To ukazuje vznik wohnoutího CD „Našim klientům".
Šumperk - Žáci čtyř základních škol napříč jesenickými horami budou moci po celý tento týden ochutnat ve školních jídelnách regionální speciality. Tamní kuchařky jim je nabídnou v rámci festivalu s názvem Chuť Jeseníků, do kterých se školy zapojily. Školáky čeká na jídelníčku například slezský bigos, hovězí špeková pečeně či vozkova housková polévka. Festival v Jeseníkách běží od poloviny června, tradiční pokrmy mohou ochutnat návštěvníci hor až od konce září také v místních restauracích.
Teplice Už podruhé se Teplice zapojily do velkého festivalu sportu Sporťáček. Před obchodním centrem Olympia dostaly možnost představit své aktivity všechny sportovní kluby z širokého okolí. Zájemci měli možnost sledovat ukázky a exhibice, zkusit si zahrát basket, fotbal, zajezdit na koloběžkách, obdivovat šikovné tanečnice nebo šermíře. Rodiče se mohli poradit s trenéry, jaký sport je vhodný pro jejich dítě případně ho rovnou do oddílu přihlásit.
Troubky – Čtvrtá výhra. Fotbalisté Troubek v nedělním střetnutí potvrdili, že v úvodu sezony se jim daří. Parta okolo hrajícího trenéra Stokláska zdolala k radosti svých příznivců Medlov 3:1.
Moravská Nová Ves – Soupeřit s Pálavským vinobraním? Spoluorganizátorka vinobraní v Moravské Nové Vsi Magdaléna Polachová ví, že v tematicky stejné akci musí nabídnout něco jiného. A daří se. Do obce na Podluží se v sobotu sjelo několik set lidí.
Tvarožná Lhota – Jedenáctý ročník Festivalu na vodě se nesl ve znamení změn. Hlavní pořadatel akce, která se koná první zářijový víkend na Lučině u Tvarožné Lhoty, František Šrámek, však změny označuje jako pozitivní.
Víkendových porotců jsme se tentokrát zeptali: Chtěli byste být zlatou muškou při chystané návštěvě prezidenta a být u toho? Co si o významu takových cest myslíte?
Znojmo - Zazávodit si na dračí lodi a zabojovat tak o titul „Světových šampionů", o nejoriginálnější dres nebo o vavřín sprinterských Gladiátorů budou moci i letos zájemci nejen za Znojemska. Už šestý ročník Festivalu dračích lodí se uskuteční v sobotu 21. září.
Vsetín – Festival pro všechny generace. Pod tímto názvem znají Vsetíňané oblíbenou zářijovou akci, kterou se lidé na Valašsku už patnáct let loučí s prázdninami a vítají tak nový školní rok. Pestrý program Valašského záření už tradičně přilákal tisíce návštěvníků.
Přerov – Znovuobnovení tradice Dožínek dopadlo v Přerově na úrodnou půdu. Na dvoudenní festival, na němž nechyběly legendární české kapely, a pivo teklo proudem, si našly v pátek a v sobotu cestu tisíce lidí. Skvělou atmosféru si na podiu užívala i hlavní hvězda nabitého programu – skupina Chinaski.
Kutná Hora/Kolín – Dvě desítky mladých regionálních výtvarníků vystavují od pátku v GASKu, Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Páteční vernisáž výstavy se zároveň stala zahájením mezinárodního festivalu současného umění TPCArt aneb Kolín galerií, v jehož rámci výstava potrvá do 12. října. Nabízí ke zhlédnutí koláže, kresby, fotografie, sochy, instalace, grafický design či vizuální projekci.
Ševětín – Nádherné kroje, lidová muzika s tanci a příjemná nálada opanovaly v sobotu Ševětín. Zdejší Blaťácký soubor pořádal už 14. ročník folklórního Setkání na Blatech.
Benátky - Zlatého lva pro nejlepší film benátského filmového festivalu překvapivě získal italský dokumentární snímek Sacro GRA režiséra Gianfranka Rosiho. Vítězný snímek ze 70. ročníku nejstaršího filmového festivalu se věnuje okružní římské dálnici a lidem kolem ní.
Brno – Jedenáct kol pojídání ukrutně pálivého jídla. Takové výzvě se dobrovolně podrobilo pětatřicet soutěžících v areálu lodních sportů u Brněnské přehrady. V sobotu odpoledne se tam totiž konal festival pálivých jídel Chillibraní spolu s mistrovstvím České a Slovenské republiky v pojídání pálivého jídla Chilližrout.
Ústí nad Labem - Tři hudební scény, etno stánky, workshopy, ochutnávky exotických jídel, kinostan i zábavu pro děti. To vše zdarma nabízí v sobotu od 12.00 hodin v Ústí 14. ročník festivalu Barevná planeta.
Kolín – Graffiti. Co si pod tímto slovem představíte? Umění, nebo vandalství? Podle policejních statistik se s problémy sprejerství Kolín začíná potýkat poměrně hodně. Zatímco vloni měla policie za celý rok nahlášených devět případů, za letošek do konce července je jich už 15. „Jedná se poškozené fasády, vagóny, náspy atd," říká policejní mluvčí Věra Žídková. A to nepočítáme malůvky a nápisy v podchodech, které policii nikdo nehlásí a do umění mají věru daleko. Jenže není graffiti jako graffiti.
Ústí nad Labem – Jsme slušný festival. Nestojíme o kapely, které zpívají vulgární písničky," říká Hana Štrymplová, pořadatelka 5. ročníku rodinného festiválku Fírfest. Ten obsadí v sobotu 7. září Fírovu baštu ve Staré ulici 76, hospůdku nad Ústeckou poliklinikou.
Boršov nad Vltavou – Loni potřeboval na zdolání půlkilové porce špaget minutu a 44 vteřin, letos mu stačilo pouhých 49 vteřin. Suverénně obhájil Jaroslav Němec minulý víkend titul nejrychlejšího jedlíka na Slavnostech těstovin v Boršově nad Vltavou.
Ostrava - Už IX. ročník Festivalu dřeva, který se uskuteční v sobotu 14. září v areálu Slezskoostravského hradu v Ostravě, opět nabídne nejen ukázku umění špičkových sportovních dřevorubců, ale i bohatý doprovodný program.
Vsetín - Programem zaměřeným především na děti začal včera ve Vsetíně patnáctý ročník multižánrového festivalu Valašské záření. Dvoudenní akce s podtitulem Škola základ života nabízí řadu koncertů, hry a soutěže pro děti i divadlo či promítání filmů.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Nechá počasí v sobotu 7. září etno festival „ve štychu"? „Věříme, že ne," říká pořadatel Planety Jan Kubíček z Poradny pro integraci. Čtrnáctým ročníkem pestrého etno festivalu bude žít v sobotu 7. září od oběda centrum Ústí. Pořadatelé slibují desítky hudebních skupin cizinců žijících v Česku, zábavu pro děti, desítky stánků s ochutnávkami jídel či vín, ale i s možností koupit si výrobky cizinců různých národností i šance vyzkoušet si převážně taneční workshopy.
Vyškovsko /KAM O VÍKENDU/ – Venkovní koupaliště už definitivně zavřela své brány, na strništích se začíná prohánět vítr, slunce přesto o následujícím víkendu ještě zahřeje. Kromě příjemných teplot však může zahřát i nabídka akcí pro dnešní a zítřejší den.
Přerov – Velká jména světové hudební scény nabídne jubilejní třicátý ročník Československého jazzového festivalu v Přerově, který se uskuteční ve dnech 17. – 19. října. Vstupenky na tuto „událost sezóny" jsou už k mání v předprodeji v Městském domě.
Praha – Na 65 stánků s vybranými lahůdkami představí o víkendu gastronomický festival Foodparade. V zahradách Trojského zámku v Praze se bude nabízet například vojenská polní kuchyně, cheesecake v květináči nebo hmyz. Součástí akce je také soutěž amatérských kuchařů, řekl organizátor Roman Krška s tím, že očekávají až 10.000 návštěvníků.
Táborsko – Následující víkend můžete strávit v příjemné společnosti hudebních vystoupení či jiných kulturních akcí na Táborsku a užít si tak poslední letní počasí. Čeká na vás například festival dechové hudby, koncerty pod širým nebem nebo vernisáž a výlety po jižních Čechách.
Grabštejn /ROZHOVOR, PROGRAM/ - Rozhovor s Jiřím Vydrou a Štěpánkou Kašparovou o festivalu Worldfest na hradě Grabštejn… Jako každý rok ožije v pátek, v sobotu a v neděli hrad Grabštejn v obci Chotyně alternativní, etnickou hudbou a divadlem. Letos se návštěvníci dočkají opravdu rozmanitého menu hudebních lahůdek.
Šumperk – Desetiminutovou ukázku z celovečerního filmu Ondřeje Sokola Krásno mohou diváci zhlédnout v pátek 6. září ve 20 hodin v šumperském kině Oko. Představí jí přímo tvůrci snímku, který se z velké části v květnu vznikal v Šumperku a okolí. Ochutnávka z prvotiny režiséra a herce Ondřeje Sokola je součástí prvního filmového festivalu v Šumperku s názvem Deadline.
Hodonínsko - Víkend na Slovácku je plný akcí různých žánrů. Milovníky hudby potěší Festival na vodě, vyznavači tradic si přijdou na své na Jízdě králů nebo Vinařských dnech. Navíc v Petrově zavoní guláš a Poddvorovští oslaví výročí.
Jičín – Hola , hola, pohádka už volá. Pětidenní festival Jičín – město pohádky opět uvede průvod, a to 11. září. Právě tento den bude dětem předán symbolický klíč od města a patron Jiří Lábus zahájí 23. ročník festivalu.
Ludvíkovice – Nástupce hudebního festivalu Kamenický Růžák se letos přibližuje více k Děčínu. Proběhne už v sobotu 14. září v Ludvíkovicích jako Ludvíkovický Růžák.
Brno, Brněnsko - Hlavně přátelé dobrého pití a jídla si přijdou na své o víkendu. Vinaře lákají slavnosti v Dolních Kounicích a v Nosislavi. Fanoušci ostrého jídla zase zamíří na přehradu. Kromě ostrých pokrmů Brno nabídne ostré meče a muže, kteří se s nimi umějí ohánět.
Opava /POZVÁNKA/ - Festivalový program pokračuje v pátek 6. září na Dolním náměstí koncertem ženské hardrockové kapely Kapriola, který začíná v18 hodin. Jeho členky basistka Bassbarue, zpěvačka Marqui, bubenice Mercy a hráčka Dona Michelle označují svůj hudební styl za „ostravsky zemity babsky rock". Od 20 hodin začíná v Klubu Art Obecního domu přednáška Zdeňka Juráska Route 66 a projekce celovečerního filmu.
Lomeček u Starého Klíčova – Areál u zatopeného lomu bude dva dny hostit 1. ročník mezinárodního land artového festivalu reMIND, který je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.
Praha – Na 65 stánků s vybranými lahůdkami představí o víkendu gastronomický festival Foodparade. V zahradách Trojského zámku v Praze se bude nabízet například vojenská polní kuchyně, cheesecake v květináči nebo hmyz. Součástí akce je také soutěž amatérských kuchařů, řekl organizátor Roman Krška s tím, že očekávají až 10.000 návštěvníků.
New York - Všichni v USA teď mluví o Molly. Ale s výjimkou hrstky mladých, moderních a mondénních nikdo nevěděl, oč jde, dokud na ni tento víkend nezemřeli dva lidé na newyorském hudebním festivalu, napsala dnes agentura AFP.
Moravská Nová Ves – Přestože se mají v sobotu poměřit s Pálavským vinobraním v Mikulově, konkurence se nebojí. Na tradičním vinobraní v Moravské Nové Vsi očekávají pořadatelé asi tisíc návštěvníků.