
Týniště se houpalo v rytmu swingu
TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ ŽILO o uplynulém víkendu dalším ročníkem swingového festivalu, který letos dospěl do plnoletosti.
TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ ŽILO o uplynulém víkendu dalším ročníkem swingového festivalu, který letos dospěl do plnoletosti.
Klášterec nad Ohří - Houslový virtuos Jaroslav Svěcený chystá na červencový hudební festival v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku projekt Vivaldianno 2013, vystoupení slovenského orchestru Cikánski diabli, kapely Hradišťan a přiveze i vzácné historické housle.
Plzeň - Metalfest se i letos zvládl vyrovnat s nepřízní počasí a představit několik zásadních kapel. Vrcholem byl jednoznačně závěr, kdy zářili australští Airbourne a dánský zpěvák King Diamond.
Uherský Brod – „To nebyla svatba, to byla doslova folklorní pohádka," vydechl ředitel Muzea J. A. Komenského Pavel Popelka poté, co v první červnový večer dozněl obrovský potlesk. Ten patřil všem aktérům, kteří připravili další ročník pořadu Lidová svatba – festival Muzejních nocí.
Tachov – Muzeum a galerie v Tachově se v sobotu připojily k celostátnímu festivalu muzejních nocí. Ta v současné době probíhá v devadesáti městech po celé republice. Muzeum i galerie byly otevřeny zcela zdarma s připraveným programem pro veřejnost.
Hradec Králové – Zástupci letectev Jordánska, Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Dánska, Belgie, Holandska, Portugalska a další se kromě kompletního předvedení letectva Armády České Republiky představí na jubilejním v pořadí již 20. leteckém festivalu CIAF.
Hradec Králové – Zástupci letectev Jordánska, Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Dánska, Belgie, Holandska, Portugalska a další se kromě kompletního předvedení letectva Armády České Republiky představí na jubilejním v pořadí již 20. leteckém festivalu CIAF.
Hradec Králové – Zástupci letectev Jordánska, Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Dánska, Belgie, Holandska, Portugalska a další se kromě kompletního předvedení letectva Armády České Republiky představí na jubilejním v pořadí již 20. leteckém festivalu CIAF.
Hradec Králové – Zástupci letectev Jordánska, Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Dánska, Belgie, Holandska, Portugalska a další se kromě kompletního předvedení letectva Armády České Republiky představí na jubilejním v pořadí již 20. leteckém festivalu CIAF.
Veselí nad Moravou – Průběh dvaadvacátého ročníku Mezinárodního dětského folklorního festivalu Štěpy letos ovlivnil hlavně déšť. Většina pořadů se místo pod širým nebem konala pod střechou Kulturního domu, Panského dvora nebo kina Morava.
Kozlovice - Již šestnáctý ročník Immortal shadows festu se uskuteční 27. července v areálu hasičské zbrojnice v Kozlovicích. Jde o festival striktně metalový, který se zaměřuje převážně na nekomerční underground.
Zlín /PŘEHLED OCENÉNÍ/ – Zlínský festival pro děti a mládež navštívilo letos asi 95.000 lidí. Loni jich bylo 103.000. Mírný úbytek způsobilo zřejmě špatné počasí, dotklo se to zejména venkovního doprovodného programu. Přesto pořadatelé považují letošní ročník za vydařený, řekla novinářům programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová.
Moravský Krumlov – Známý mezinárodní festival 13 měst Concentus Moraviae začal slavností a zahajovacím koncertem v sobotu večer v Rytířském sále moravskokrumlovského zámku. Více než tři stovky hostů sledovaly slavnostní defilé starostů všech třinácti měst s prapory měst, ve kterých se letošní, v pořadí již osmnáctý ročník festivalu, odehraje. Ve středu 12. Června se v zámku představí také patronka festivalu, mezzosopranistka Magdalena Kožená.
Přimda - Ve fotbalové 1. A třídě se T. Přimda utkal s týmem K. Chlumčany a zvítězil 3:0.
Přerov – Medvídci o velikosti jednoho prstu, ale také sto sedmdesát centimetrů vysoká panda. Plyšáky nejen všech velikostí, ale také různého stáří může od sobotní vernisáže obdivovat široká veřejnost v Přerově. Muzeu Komenského zapůjčila početnou smečku svých medvědů Svatava Ryparová z Klokočí.
Mikulov – Začátkem června si Mikulov připomene jednoho ze svých velkých rodáků, a to jazzmana Karla Krautgartnera. Do chodníku slávy před jeho rodným domem přibude již třináctá hvězda a po dva dny bude město znít jazzem.
Praha – Čtvrtek 4. července 2013 vejde do historie české populární hudby a rocku: Na festivalové pódium Rock for People poprvé vystoupí symbol českého rokenrolu i popu, mnohanásobný Zlatý československý i Český slavík, noblesní gentleman a bytostný profesionál, ikona pro několik generací.
Hradec Králové – Zástupci letectev Jordánska, Německa, Ukrajiny, Polska, Slovenska, Dánska, Belgie, Holandska, Portugalska a další se kromě kompletního předvedení letectva Armády České Republiky představí na jubilejním v pořadí již 20. leteckém festivalu CIAF.
Ražice - V sobotu 1. června se v Ražicích uskutečnil už 29. ročník festivalu folk, country a trampské hudby nazvaný Ražický pražec.
Brno /ROZHOVOR/ - V Brně ve středu začal svátek balonového létání Balloon Jam. Počasí mu nepřeje, protože v dešti se nedá létat. Ředitelka akce Petra Stejskalová doufá, že vyjde alespoň středeční let historických balonů na medláneckém letišti. Stejskalová byla u zrodu moderního balonového létání v České republice.
Okoř – Dvanáct hodin hudby pestrých žánrů si užijí návštěvníci patnáctého ročníku festivalu Okoř se šťávou. Ten se koná na romantickém místě přímo pod hradem Okoř první letní víkend, tedy v sobotu 22. června od 13 hodin.
Pardubice - Polovina června bude patřit multižánrovému festivalu v prostorách Automatických mlýnů. Festival by měl zároveň otevřít dialog o dalším možném využití tohoto objektu.
Praha /ROZHOVOR/ - Šrouby a matice, Františkovy lázně, Hledá se žena a další hity skupiny Mandrage zná většina fanoušků české populární hudby. Pokud si budete chtít tuto kapelu vychutnat i naživo, můžete vyrazit například 22. června ke hradu Okoř. Zpěvák a kytarista Vít Starý prozradil čtenářům Deníku v následujícím rozhovoru nejen letní plány Mandrage.
Holešov – Do zlatova osmahnout na tuku cibuli, ovonět kořením, dusit s kousky masa zalít dobrým vývarem. V zahradě zámku Holešov to už od brzkého sobotního rána vonělo gulášem.
Plzeň - Vytrvalý déšť stále zvedá hladiny řek, v sobotu zasedala v Plzni povodňová komise, znovu se sejde v neděli dopoledne.
Lanškroun – Už po šestatřicáté uspořádají v Lanškrouně festival dechových hudeb, který ve svém názvu nese jméno českého dirigenta a skladatele Jindřicha Pravečka.
Liberecký kraj /FESTIVAL, PROGRAMY/ - Pokud loni převládaly v červnu revivalové akce, letos pořadatelé sází na autorskou muziku. Sem tam přidají i divadlo. V Libereckém kraji je široká žánrová nabídka.
To bude Itálie! Organizátoři Mezinárodního hudebního festivalu staré hudby Concentus Moraviae vstupují do jeho osmnáctého ročníku s radostným očekáváním. Italské slunce přes melodie přenesou špičkoví domácí a italští hudebníci také na Břeclavsko. Už v červnu.
Most, Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Kapela Vltava hraje v sobotu 1. června na mosteckém festivalu Most for Music. Její protagonisty, hudebníky i autory písní Roberta Nebřenského (zpěv, kytara) a Petera Bindera (kytara) Deník požádal o rozhovor…
Ostrava /VIDEA/ - Kapela tělesně postižených studentů The Tap Tap nebude chybět
Jablunkov – Mezinárodní dětský folklorní festival Jackové dětem, to je pro Jablunkov a okolí obrovská událost. Nejinak tomu bylo i po celý páteční den.
Slovácko – První červnový víkend bude na Slovácku ve znamení oslav Dne dětí. Slavit budou například Hovorany, Kostelec, Milotice či Hýsly. Připravené jsou ale také folklorní akce.
Strakonicko - Komentáře ze zápasů Blatné a Junioru Strakonice v krajském přeboru dorostu fotbalistů – 27. kolo.
Mikulovsko – Poklady země, Moravské moře či Místo smíření. Tyto příběhy Pálavy a Mikulova se objeví v kampani namířené do zemí celého světa. Seznam agentury Czech Tourism čítá devět míst, mezi nimiž nechybí Český Krumlov nebo historické centrum Prahy.
Pelhřimov - Žákům pelhřimovských základních škol Komenského a Osvobození v pátek zpestřili dopolední vyučování dva jojeři Václav Kroutil a Robert Kučera, kteří přijeli z Prahy, aby je s jojem a jojováním seznámili.
Krmelín - Hřiště v Krmelíně ožije v sobotu 8. června tradičním festivalem Rockshow. Hlavní hvězdou bude kapela Olympic. Fanoušky legendární skupiny počátkem května zarmoutila zpráva o náhlém úmrtí bubeníka Milana Peroutky. Pořadatelé krmelínského festivalu nicméně v minulých dnech na webu uvedli, že Petr Janda i jeho kolegové na akci určitě vystoupí.
Znojemsko – Především dětem bude v souvislosti s jejich mezinárodním svátkem patřit tento víkend. Velký dětský den připravila pro sobotní den ve Znojmě Znojemská Beseda, Moravský Krumlov nabízí Dětský vodácký den, menší oslavy Mezinárodního dne dětí chystá snad každá vesnice v regionu.
Litoměřice - Chlapecký sbor Páni kluci, který je jedním z pouhých pěti chlapeckých sborů v České republice nyní slaví 20 let od svého založení. V pátek večer proběhl slavnostní koncert v litoměřickém Domě kultury.
Zlín - Významný režisér a scenárista ve čtvrtek opět zavítal do Zlína na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Autor legendárního snímku Všichni dobří rodáci, který po roce 1968 emigroval do Rakouska a později do USA, nyní žije opět v Čechách.
Zlín – Zlínský festival pro děti a mládež navštívilo letos asi 95.000 lidí. Loni jich bylo 103.000. Mírný úbytek způsobilo zřejmě špatné počasí, dotklo se to zejména venkovního doprovodného programu. Přesto pořadatelé považují letošní ročník za vydařený, řekla dnes novinářům programová ředitelka festivalu Markéta Pášmová.
Mikulov – Gourmet Festival Mikulov tento víkend už počtvrté nabízí pokrmy vybrané gastronomie. Letos vychází z bohaté šlechtické kuchyně Dietrichštejnů. V tamním lomu dokonce vyrostla rybí restaurace. Lahůdky v Mikulově ochutnávají až do neděle také slavné tváře.
Ostrava - Druhý ročník festivalu Rocková Ostrava, který se uskuteční v sobotu 17. srpna v Dolní oblasti Vítkovic, nabídne mezi účinkujícími legendární kapelu Citron, nejlepší revivalovou skupinu na světě Kiss Forever, dále brněnskou legendu Titanic.
Tachov – Pracovníci Městského kulturního střediska připravují program kina pro veřejnost i několik měsíců dopředu. Bohužel jsou akce nebo program, který podpoří malé množství lidí.
Zlín – Dnešní rychlá doba vede podle herečky Jitky Molavcové k povrchnosti. Děti je proto dobré vést k lásce k hudbě, poezii či lidovým tradicím, řekla dnes ve Zlíně na filmovém festivalu pro děti a mládež.
Slovácko - Festival Týká se to také tebe (TSTTT) je tematický mezinárodní festival amatérských filmů, jehož cílem je upozorňovat veřejnost na filmová díla, která se zásadně vyjadřují k ekologickým stránkám lidské existence v dnešním světě.
Kadaň - Přinášíme informace a kompletní program k oslavám narozenin Maxipsa Fíka v Kadani.
Uherčice - Mezi nejohroženější památky Evropy se Uherčice letos nedostanou, pokračuje alespoň obnova cenného bankentního sálu.
Most, Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Vltava hraje v sobotu na mosteckém festivalu Most for Music. A s Robertem Nebřenským jsme vzpomínali i na časy „v Činoherním studiu".
Prostějovsko - Co se zajímavého o víkendu děje? Vyberte si z našeho přehledu, třeba se právě vám trefíme do noty. Dole najdete i užitečné Kam na fotbal.
Holešov – První zámecký Gulášfest se uskuteční v sobotu v holešovské zámecké zahradě. Na festivalu se bude soutěžit o nejlepší guláš, vystoupí tam několik kapel a bude možné ochutnat na tři desítky pivních speciálů.