Kreativ

ŠTÍTEK: Francie

FOTO: Dělostřelecký srub na Haničce si na zvon a další vybavení počká

Naposledy před pětačtyřiceti lety měli lidé možnost prohlédnout si dělostřelecký srub na Haničce v Orlických horách. Pak Haničku zabral resort Federálního ministerstva vnitra a začal zde s budováním přísně tajného objektu Kahan s protiatomovým krytem. Tehdejší úpravy drasticky zasáhly i do interiéru srubu, kterému se v posledních dvou letech díky mnohamilionovým investicím vrátila podoba. Veřejnosti se znovu otevřel teprve 30. května.  

Safari Park ve Dvoře Králové má novou žirafu

Stádo ohrožených žiraf Rothschildových ve Dvoře Králové doplnila nová samice z Liberce. Pod Ještěd zase zamířila samice ze Dvora. Výměnu doporučil evropský koordinátor. Desítky důležitých transportů, které měl Safari Park Dvůr Králové v plánu uskutečnit v uplynulých měsících, však koronavirová opatření zhatila. Trvalejší závěry hranic by mohly ohrozit záchovné programy řady druhů.

Dvojnásobný šampion Dobroň: Poděbradskou partu si chci užívat i jako trenér

/ROZHOVOR/ V poděbradské sestavě si v posledních dvou sezonách prodlužoval bohatou hráčskou kariéru. Během ní hokejový obránce Michal Dobroň odehrál více než šest set utkání v české extralize, získal tituly se Spartou Praha a Slovanem Bratislava, nastoupil i k osmi zápasům za reprezentaci. S hraním je teď i kvůli problémům s kolenem nejspíš už definitivní konec, ve službách klubu z lázeňského města ale nadále zůstává. Trenérskou praxi, kterou už loni započal u žáků, neváhal rozšířit o pozici hlavního kouče prvního mužstva. Přebírá jej po Janu Boháčkovi.

TIPY DENÍKU: Výstava na vlašimském zámku připomene národní patrony

/FOTOGALERIE/ K nadcházejícímu výročí 1100 let od mučednické smrti kněžny Ludmily v příštím roce vznikla putovní výstava, která je otevřena v Muzeu Podblanicka na vlašimském zámku od čtvrtku 4. června. Připomene počátky českého státu a nejstarší domácí světce sv. Ludmilu, sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa. 

Koronavirus ve světě: Brazílie a Mexiko hlásí rekordní počty obětí

Brazílie a Mexiko zaznamenaly rekordní denní nárůsty počtu mrtvých s covidem-19, v obou zemích více než tisícové. Mexiko navíc hlásí rekordních téměř 4000 nových případů infekce, kterou se už v zemi nakazilo více než 100 tisíc lidí. Údaje z latinskoamerických zemí potvrzují, že právě tento region je aktuálně epicentrem pandemie.

Viiber kocourem. Estonský reprezentant mění Odolku za Příbram

Další pohyb na volejbalové trase Odolena Voda – Příbram. Na rozdíl od nedávného návratu trenéra Martina Kopa do Aera tentokrát první posila pro nadcházející extraligový ročník pro Kocoury. Právě do jejich kádru zamířil třiadvacetiletý estonský nahrávač Robert Viiber, který na Odolce působil poslední dvě sezony.

Diskriminace firem? USA prověřují plány zemí na zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR).

Jablonecké dračí lodě přišly závody v Číně. Chtějí ale obhájit mistra republiky

„Pro náš sport je teď už jasné, že budoucnost je nejasná. V této sezóně nás čeká Mistrovství Evropy na Ukrajině a Mistrovství světa ve Francii. Uvidíme, jestli se budou tyto akce konat. Zdraví všech lidí je ovšem prioritou, sport je jen zábava. Teď už ale trénujeme a to je pro nás nejvíc,“ uvedl k situaci dračích lodí za jablonecký oddíl RK Dragons Tomáš Svolinský.

Jediné muzeum na světě? Zámek v Polici chce nabídnout Waldemara Matušku

Zámek v obci Police na Třebíčsku, v němž je muzeum věnované britskému královskému letectvu (RAF) nebo expozice historických motocyklů, chce zpestřit nabídku expozicí věnovanou zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. Předměty zapůjčí soukromý sběratel. Zámek, který už přes deset let prochází rekonstrukcí, se letos veřejnosti otevře 27. června, řekl starosta obce Karel Janoušek.

Tipy na víkend 6. a 7. června: Uklidí park a promítnou fotografie z Bretaně

O zábavu nebude na Klatovsku tento víkend nouze. Vyrazit můžete na pochod v Chudenicích, jenž je uspořádán k 140. výročí od narození chudenického rodáka, entomologa Jana Roubala. Můžete se také podílet na úklidu Mercandiniho sadů v Klatovech. Nebo navštívit prezentaci fotografií ze západní Francie v Čachrově. 

Na Mniší hoře kopli do země před 70 lety. Začala stavba zoo

/STALO SE PŘED/ Kam o víkendu? No přece na Mniší horu, za zvířaty do brněnské zoo, říkají si dnes stovky lidí. Ještě v roce 1950 však byla brněnská zoologická zahrada s výjimkou zoologického koutku v Tyršově sadu pouhým snem. A Mniší hora celkem obyčejným kopcem. Vše se změnilo právě až před sedmdesáti lety. V první červnový den 1950 dělníci začali s prvními pracemi na stavbě zoo.

Už je to hodně podobné normálu, je rád Souček a těší se na restart v Anglii

Fotbalový záložník West Hamu Tomáš Souček je rád, že v anglické lize čtvrtečním oznámením restartu přerušené sezony skončilo období nejistoty. Provizorní datum návratu je 17. červen. Výhodou podle Součka je, že i když budou zápasy probíhat bez diváků, týmy je odehrají na vlastních stadionech a nikoliv na neutrálních hřištích. Obnovení soutěže navíc podle něj berou v Anglii natolik svědomitě, že hráči neustále procházejí testy na koronavirus.

Teplice budu plné hudby. Těšte se na Lepší večery, Blue rocket a Malou Paříž

Přes veškeré problémy, přes veškerá omezení přece jen Tepličané nebudou o posledním květnovém víkendu zcela bez kultury. Samozřejmě nelze předpokládat, že se víkendové akce budou moci srovnávat s prestižním Zahájením Lázeňské sezóny. Několik zajímavých kulturních akcí však poslední květnové dny přece jen nabídnou.

Burácející motory ve filmu Le Mans '66 vás vtáhnou do děje

Strhující legendární příběh o tom, jak konstruktér aut Carroll Shelby a britský jezdec Ken Miles postaví pro automobilku Ford revoluční závodní auto Ford GT40, aby s ním mohli zvítězit nad Enzem Ferrarim v závodu 24 hodin Le Mans ve Francii roku 1966.

Astronomická suma. Brusel navrhuje fond obnovy 20 bilionů korun

Francie a Německo navrhly půjčit si půl bilionu eur a rozdělit pomoc ve formě grantů koronavirem nejpostiženějším zemím. Rakousko a několik dalších zemí přišly s tím, že by 250 miliard eur rozdělily v podobě výhodných půjček. Evropská komise to ve svém návrhu nového sedmiletého rozpočtu dala dohromady, a tak jí vyšla astronomická suma „balíčku obnovy“ ve výši 750 miliard eur, tedy v přepočtu asi dvacet bilionů korun. Pro představu je to víc než dvanáct ročních rozpočtů České republiky.  

Budoucnost té naší Evropy za pětačtyřicet tisíc korun

Ty nuly by člověk snad ani nespočítal. Sedm set padesát miliard eur, které chce Evropská komise investovat do společné obnovy unijní ekonomiky po koronavirové krizi, se zdá strašně moc. Jenže pokud to vydělíme počtem obyvatel EU, tam vám z toho vyjde, že to každého průměrného občana Unie vyjde na nějakých 45 tisíc českých korun.

Vstup na promítání je zdarma

Odpoledním promítáním v městském kině si dnes Beroun připomene hrdinský čin vojáků československé exilové armády Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří právě v tomto dni roku 1942 postavili fašismu a v rámci operace Anthropoid uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

Pomoc se zotavením z koronaviru: EK představí bilionový plán na obnovu ekonomik

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem Evropské unie. Návrh, na jehož základě má unie vyplatit ze společné kasy státům zasaženým pandemií covidu-19 stovky miliard eur, určí na příštích několik měsíců ráz složitých vyjednávání mezi členskými zeměmi. Političtí vůdci se již před dlouho očekávaným zveřejněním konkrétních čísel rozdělili do několika názorově odlišných skupin, jejichž představy se liší hlavně v jedné věci: zda má EU peníze dávat, či půjčovat.