Kreativ

ŠTÍTEK: Francie

Koncentrační tábor Hradištko, v německém označení K13 Hradischko.

Příbuzné jim zabili v Hradištku nacisté. Po 80 letech Španělé odhalují pravdu

Byl to malý koncentrační tábor nedaleko Prahy. Do Hradištka během druhé světové války Němci transportovali politické vězně z mnoha zemí Evropy, ale kvůli špatným podmínkám se asi polovina z nich nedočkala konce války. Avšak zatímco třeba Francouzi o svých blízkých, kteří v Hradištku zahynuli, mají poměrně dost informací, Španělé se o osudech svých příbuzných dozvídají až nyní, téměř osmdesát let po válce.

Historik Unai Eguia Bizkarralegorra

Přeživší Španělé z Hradištka měli být vyhlazeni, říká historik

Po téměř osmdesáti letech se na světlo dostávají příběhy Španělů, kteří skončili v koncentračním táboře v Hradištku nedaleko Prahy. Domů se už nikdy nedostali a jejich rodiny neměly o jejich osudech ani ponětí. Začal ale po nich pátrat padesátiletý Unai Eguia Bizkarralegorra, který vyučuje výtvarné a audiovizuální umění v baskickém Bilbau. „Je to část historie, kterou je třeba oprášit,“ říká.

Zpěvák a herec Josef Laufer

Fešák s kytarou a doutníkem. Josef Laufer v životě dělal ústupky

Kam zmizel tvůj dětský úsměv, Tango pro starou lady, Ghetto, Vejdi, Sbohem, lásko, já jedu dál nebo La Bamba, Blue Moon či Detroit City. Těmito písněmi proslul zpěvák a herec Josef Laufer, který byl po operaci v roce 2020, kdy mu selhalo srdce, uveden do umělého spánku. V sobotu ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel.

Nález kostry. Ilustrační foto.

Děsivé obětování žen v pravěku: Svázané je pohřbili zaživa, rituál byl i v Česku

Ženy, které měly přivázané kotníky ke krku, byly oběťmi rituálu. Archeologové dospěli k novým závěrům po přezkoumání dříve objevených koster z neolitického hrobu nalezeného ve Francii. Odborníky překvapilo, že brutální metoda udušení se v pravěku používala napříč různými evropskými kulturami po tisíce let. Nejstarší důkaz pochází z Česka. Dnes ji praktikuje i italská mafie.

Cheb vzdal poctu americkým osvoboditelům. Přítomný byl i atašé Don Cordell

Cheb vzdal poctu americkým osvoboditelům. Přítomný byl i atašé Don Cordell

Cheb se stal prvním větším městem na českém území osvobozeným americkou armádou. Stalo se tak 26. dubna 1945. Bitva o Cheb byla největším bojovým střetnutím americké armády na našem území. V sobotu 20. dubna si osvobození města v Chebu připomněli a vzdali tak hold padlým. Pozvání přijal i tiskový atašé americké ambasády Don Cordell, jehož příbuzný při osvobozování Evropy nedaleko Chebu zahynul.

Živí šneci z Farmy Vlkoš v ruce farmáře Jiřího Szotkowskiho.

Zapékaní šneci v ulitě i šnečí bonbony. Vůně gurmánské Francie vane z Vlkoše

/VIDEO/ Proslavili se hlavně díky Francii a její kuchyni. A také jako delikatesa spojená s degustací vína. Řeč je o šnecích, kteří se jako pochoutka začínají prosazovat také v České republice. Jedna ze tří největších šnecích farem v zemi se nachází ve Vlkoši. Už deset let tam šneky chová farmář Jiří Szotkowski. Za sezonu jsou jich až tři tuny.

Nejslavnější francouzská královská milenka Madame de Pompadour. Byla krásná a inteligentní, podporovala osvícenské umělce a charitu. Zasahovala také do politických záležitostí

Příběh Madame de Pompadour: Stala se nejmocnější ženou Francie, cena byla vysoká

Dostala se na vrchol, každý den za to ale platila. Francouzka Jeanne-Antoinette Poissonová se v 18. století z dcery nepříliš významného obchodníka stala nejmocnější ženou v zemi. Historie ji zná pod jménem Madame de Pompadour. Jako milenka francouzského krále Ludvíka XV. ovlivňovala politiku, umění i módu. Běžní lidé ji nenáviděli, za všechny jejich nesnáze ale ve skutečnosti nemohla.

V rámci 28. ročníku Rallysprintu Kopná ovládla klání historických automobilů dvojice Lumír Vyorálek se spolujezdcem Radkem Olejníkem ve voze Mazda 323 GT- R.

Zájem o Rallysprint Kopná je velký. Uzávěrka přihlášek je v pondělí večer

Nezadržitelně se přiblížil termín uzávěrky přihlášek pro soutěžící na druhý sprintový podnik sezony 2024, kterým bude v termínu 3. – 4. května Síť21 Rallysprint Kopná s tradičním centrem ve Slušovicích. Uzávěrka zaslání přihlášek je stanovena na pondělí 22. dubna ve 20 hodin. Pořadatelé z Rallyklubu východní Morava v AČR registrují den před uzávěrkou více než 100 posádek z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Francie.

Josef Laufer při vystoupení ve Vrchlabí na Krkonošských pivních slavnostech v roce 2017.

Josef Laufer se vyučil ve Vrchlabí, za holkama chodil s gramofonem

/FOTOGALERIE Z KONCERTU VE VRCHLABÍ/ V sobotu zemřel ve věku 84 let Josef Laufer. Zpěvák a herec prožil v mládí část života ve Vrchlabí. Ve městě strávil tři roky, vyučil se tam v Tesle. „Do Vrchlabí jsem přišel do učení v roce 1955, když mi bylo patnáct. Měl jsem tady první holku, na to jsou hezké vzpomínky,“ vyprávěl v rozhovoru pro Deník v roce 2017, kdy vystupoval na Krkonošských pivních slavnostech ve Vrchlabí.

Podle produktového manažera osobních a užitkových vozů Toyota Central Europe Czech Václava Zikmunda má vodík budoucnost.

Hradecké letiště patřilo autům. Vodík má budoucnost, říká manažer automobilky

/ROZHOVOR/ Hradecké letiště obsadily na konci týdne vozy Toyota a Lexus. Lidé si mohli vyzkoušet všechny modely a k vidění byly i nejrůznější úpravy od těch pro záchranné složky, přes expediční nástavby, ale také rallyová auta nebo dakarský speciál. Mezi vozy se spalovacími motory, hybridy a čistými elektromobily nechyběl ani Mirai, tedy elektromobil poháněný elektřinou z vodíkového článku. Právě této technologie je japonská značka celosvětovým průkopníkem. Podle produktového manažera osobních a užitkových vozů Toyota Central Europe Czech Václava Zikmunda má vodík ohromný potenciál. Jen potřebuje do začátku podporu.

Andrej Babiš a Monika Babišová. Ilustrační snímek

Andrej Babiš oznámil rozchod s manželkou Monikou. Pár tvořili 30 let

Monika a Andrej Babišovi se po třiceti letech vztahu a sedmi letech manželství rozchází. Oznámili to na sociálních sítích, zároveň požádali o soukromí. Bývalý premiér se se svou druhou ženou seznámil v Lovosicích v Lovochemii, kterou vlastní. Společně mají dvě děti - dceru Vivien a syna Frederika. 

Plzeňák Adam Korecký běhá s cukrovkou. Loni vyhrál Půlmaraton Plzeňského kraje a svou výhru věnoval na léčbu dětí s diabetem.

Své odměny za výhry dává na léčbu dětí. Potřebují to víc, říká

Plzeňák Adam Korecký trpí cukrovkou 1. typu už od dětství. To mu však nikdy nebránilo zkoušet různé druhy sportů, od cyklistiky přes fotbal, tenis, lyžování až k atletice. Kroužení po oválu ho však příliš neuspokojovalo a tak se začal postupně věnovat dálkovým běhům a především horskému ultra běhu.

ICT Roadshow 2024 od Huawei představila aktuální technologické novinky

ICT Roadshow 2024 od Huawei představila aktuální technologické novinky

Evropská ICT Roadshow 2024 společnosti Huawei zavítala minulý týden i do České republiky. Návštěvníci si mohli uvnitř stylového kamionu v rámci interaktivní výstavy prohlédnout zbrusu nová řešení v oblasti 5G a 5.5G sítí, pevného bezdrátového připojení, cloud computingu, zelené energetiky či datových úložišť. Hlavním tématem letošní roadshow je „Rozvoj inteligentního světa“.

Výstava v Muzeu papírových modelů představuje zemědělství v trochu širším pohledu.

Po žních k Turkoj: Otík nechybí mezi zemědělskými modely traktorů a kombajnů

/FOTO, VIDEO/ Snad každý, kdo alespoň jednou viděl komedii Vesničko má středisková, si vybaví bránu zemědělského areálu s nápisem „JZD Mír Neveklov, středisko Křečovice", kterou sladěným krokem procházeli řidič pan Pávek a jeho ne zrovna bystrý závozník Otík Rákosník. A právě tato brána s papírovými postavičkami obou hlavních protagonistů doplněná o alegorickou „vejtřasku" ukazuje jednu z tváří nejen tuzemského zemědělství, které připomíná několik desítek exponátů vystavených v polickém Muzeu papírových modelů.

Slavnostní ceremoniál zapálení ohně pro olympijské hry v Paříži ve starověké Olympii v Řecku.

VIDEO: Olympijský oheň pro Paříž byl zažehnut. Kvůli mrakům ze záložního plamene

V řecké Olympii byl při tradičním ceremoniálu slavnostně zažehnut oheň pro olympijské hry v Paříži. Pochodeň do Francie zamíří po jedenáctidenním putování Řeckem příští týden. Štafeta s pochodní začne v Marseille 8. května, sportovní svátek pod pěti kruhy se ve francouzské metropoli uskuteční od 26. července do 11. srpna.

Adolf Mayer za války

Ústečané se skládají na pamětní desku perzekvovaného válečného hrdiny Mayera

Na pořízení pamětní desky Adolfu Mayerovi se skládají obyvatelé města Ústí nad Labem. Na platformě Donio vybrali už přes 7,8 tisíce korun, přičemž cílová částka čini deset tisíc. Bude umístěna na budově OC Forum Ústí nad Labem, která stojí v místě, kde stál před bombardováním města na konci 2. světové války dům, kde Ústečan a válečný hrdina Adolf Mayer žil se svojí rodinou.

Jaroslav Prášek a jeho slavný vůz Aero Minor Sport

Závod v Le Mans? Nic pro amatéry, domnívá se majitel veterána z Vysočiny

Dlouhou a bohatou historii má obdivuhodné auto, se kterým zaparkoval na náměstí v Humpolci na Pelhřimovsku Jaroslav Prášek z Kynic na Havlíčkobrodsku. Tento stříbrný „doutník“ Aero Minor Sport se v první půlce dvacátého století proháněl na trase nejslavnějšího automobilového závodu ve francouzském Le Mans.

Nehoda autobusu ve Spišském Podhradí na východě Slovenska. Při tragédii zemřely tři dívky

Co zavinilo tragickou nehodu autobusu na Slovensku? Variant je hned několik

O příčině tragické události na Slovensku, při níž zemřely tři talentované studentky, se stále diskutuje. Zatím není jasné, jestli za ni mohla technická závada na starém autobusu dovezeném z Polska, chyba řidiče, nebo něco úplně jiného. Slovenský deník Pravda všechny možnosti důkladně rozebral.

Vítězství v soutěži Chardonnay du Monde navíc nebylo prvním. Josef Valihrach si z Francie cenu nejlepšího Chardonnay odvezl dokonce počtvrté. Vinařství Josef Valihrach na soutěžích reprezentuje české víno.

Vinná senzace. Nejlepší Chardonnay na světě je znovu z Břeclavska

/FOTO/ Nejlepší Chardonnay světa pochází z vinic na jihu Moravy. Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku totiž zvítězilo v prestižním francouzském klání Chardonnay du Monde. To je nejstarší soutěží jedné odrůdy vína na světě a mezi vinaři se těší velké prestiži. Vinařství Josef Valihrach ji navíc ovládlo již počtvrté.

Zahájení dostihové sezony na pardubickém Dostihovém závodišti v loňském roce.

Zimní spánek u konce. Na pardubickém závodišti otevřou překážkovou sezonu

Dny zbývají do velké události. Velké události pro každého koňáka. Pro koňáka, který vysílá své koně přes překážky dostihů. Už v neděli 14. dubna se otevřou brány dostihového závodiště v Pardubicích. Program obstará trojice rovin a stejný počet proutěnek, které zahájí českou překážkovou sezónu. Diváci se mohou těšit na početná startovní pole. Celkem se totiž v šesti závodech představí 68 koní. Mezi nimi lze najít několik zajímavých jmen.

Cesare Dell'Acqua: Mexická delegace nabízí Maxmiliánovi Rakouskému mexický trůn

Před 160 lety přijal Maxmilián Habsburský korunu císaře Mexika. Stála ho život

V neděli 10. dubna roku 1864 hostil zámek Miramare u Terstu zvláštní návštěvu: mexickou delegaci, nabízející rakouskému arcivévodovi Ferdinandu Maxmiliánovi Habsburskému korunu mexického císaře. Maxmilián, mladší bratr rakouského císaře Františka Josefa I., tuto korunu přijal a ještě v květnu téhož roku odcestoval se svou manželkou Charlottou Belgickou do Mexika. O tři roky později byl v Mexiku popraven.

Francie v Poličce

Francie v Poličce pohledem studentů

Dne 17. 3. roku 2024 na území našeho malebného města Polička dorazila delegace z naší partnerské školy v Pithiviers ve Francii. Francouzi dorazili v počtu asi 50 studentů a učitelů.

Členové SOE ve Francii, rok 1944. Vpředu zleva plukovník Charles, velitel Thomas, Marcel Lacouture a major McKenzie. Vzadu kpt. R. Maloubier (SOE), podporučíci Lannoux a Jean Claude Guiet, mjr. Jacques de Guelis (SOE), Andre Simon a Jacques Dufour (SOE)

Agent Lake seskočil do Francie připravit invazi. Když proběhla, uslyšel: Padejte

Před 80 lety, v neděli 9. dubna 1944, seskočil do jižní Francie britský tajný agent Peter Lake, příslušník Oddělení zvláštních operací, aby ve francouzském vnitrozemí připravil půdu pro blížící se spojeneckou invazi. Úkol splnil, ale vděku se hned nedočkal. Šéf francouzského exilu Charles De Gaulle ho dokonce vyhodil z místnosti. Později však k sobě našli cestu.

Vědci z brněnského VUT fotili u protinožců sluneční korónu.

Podívejte se, jak zachycovali zatmění Slunce nadšenci z jihu Moravy

/FOTO, VIDEO/ Úplné zatmění Slunce bude možné v pondělí pozorovat ve Střední a Severní Americe. Zatímco lidé na jižní Moravě tuto šanci tentokrát nemají, mnozí se v kraji už dříve mohli pochlubit fotografiemi zatmění při řadě příležitostí. Neváhali kvůli tomu ani s výjezdem na druhý konec světa. Připomeňte si je v naší fotogalerii.

Akademického malíře Miroslava Konráda můžete na jeho výstavě v Galerii Freiberger potkat ještě v sobotu 27. dubna.

Sobota s malířem Miroslavem Konrádem v nové galerii v Plachého

Poživačné koupání krásek v přírodních lázních na jihozápadě Francie, ušlechtilí klusáci v Bretani, bílé plachetnice na modrých mořských vlnách, ale třeba také vzpomínky na Bechyni anebo poklona herečce Janě Hlaváčové - i to jsou obrazy akademického malíře Miroslava Konráda.

Poslední mise, obraz Florence Ramioulové zachycující útok německého stíhače na letoun Lockheed P-38 Lightning, pilotovaný Antoinem Saint-Exupérym

Před 20 lety našli vrak letadla Saint-Exupéryho. Záhadu Malého prince nevyřešili

Byla středa 7. dubna 2004. Francouzský podmořský záchranný tým mířil k místu nedaleko slavného přístavního města Marseille, kde už o 15 let dříve zaznamenal potápěč Luc Vanrell na mořském dně vrak válečného letadla. Tehdy ho považoval za německý stroj, ale o osm let později přišel objev stříbrného náramku se jménem Antoine Saint-Exupéry. Ani před 20 lety ale nebylo tajemství smrti autora Malého prince rozluštěno.