Kreativ

ŠTÍTEK: Francie

Císařské lázně.

Projekt Tady Vary zve na snímek Ta druhá

Tady Vary je koncept filmové sezóny s předplatným a festivalovou atmosférou. Z desítek zapojených kin si fanoušci mohou vybrat filmy jim nejbližší či nejoblíbenější. V Karlových Varech se snímky promítají v Císařských lázních.

Fanoušci dobrého jídla a pití se mohou od nynějška orientovat pomocí vyhlášeného gastronomického průvodce Gault&Millau.

Jižní Čechy na gastronomické mapě světa. Gault&Millau ocenil místní restaurace

Šupina v Třeboni, Sůl & Řepa ve Strakonicích nebo Brio v Českých Budějovicích. Fanoušci dobrého jídla a pití se mohou od nynějška orientovat pomocí vyhlášeného gastronomického průvodce Gault&Millau. Jeho historie sahá do Francie 60. let minulého století. Česká republika je patnáctou zemí světa, kde nyní nově působí. V Jihočeském kraji se do průvodce Gault&Millau na základě hodnocení dostalo celkem 19 podniků.

Zabavený kokain - Ilustrační foto

Francie zahájila protidrogovou kampaň. Vláda varuje před cunami kokainu

Francie loni zadržela dvojnásobek kokainu proti předchozímu roku a její vláda zahájila kampaň proti užívání této drogy, jejíž boom v Evropě v poslední době přispívá k růstu násilí zločineckých gangů. Francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau ve čtvrtek varoval před tzv. bílou cunami a prohlásil, že uživatele drog nelze brát jako oběti, ale jako spoluviníky. Informují o tom tiskové agentury.

Průvodce Gault&Millau je dodnes považován za jednu z nejlepších příruček na světě, která prezentuje kvalitní restaurace a podniky.

Prestižní gastroprůvodce na Rychnovsku: do svého výběru tu přidal jeden podnik

Michelinské hvězdy jsou skutečným pojmem a pro fajnšmekry jsou vodítkem, kde mohou očekávat velký gastronomický zážitek. Nyní mají možnost se orientovat i pomocí vyhlášeného gastronomického průvodce Gault&Millau. Jeho historie sahá do Francie 60. let minulého století, Česká republika je patnáctou zemí světa, kde nyní nově působí. Restaurace hodnotí v utajení skupina inspektorů pomocí bodového systému a uděluje symbol kuchařských čepic, které jsou obdobou hvězd Michelin. Na základě hodnocení se do průvodce dostalo 16 podniků z Královéhradeckého kraje. Mezi nimi i jeden z Rychnovska.

Zleva: Jan Louda, Tereza Švabíková, Adam Mendrek, Petra Maixnerová.

Boj o první medaile. Badmintonisté chtějí uspět na mistrovství Evropy týmů

/FOTOGALERIE/ Po úspěšném loňském olympijském roce plánují čeští badmintonisté ulovit další mezinárodní úspěch. Český tým se totiž probojoval na mistrovství Evropy smíšených družstev, které se poprvé v historii odehraje v režimu pro pouhých osm týmů. Ve skupině nastoupí proti Francii, Německu a Nizozemsku. Do semifinále postoupí dva nejlepší celky.

Gymnázium Komenského, 31. října 2024, Havířov.

Přijímačky na gymnázium v Havířově: Šance na přijetí se letos zvyšují

Přihlášky na střední školy jsou v plném proudu a studenti se intenzivně připravují na přijímací zkoušky. Gymnázium J. A. Komenského v Havířově se dlouhodobě řadí mezi nejlepší školy na Karvinsku a v loňském roce dokonce vévodilo žebříčku Deníku TOP 10 středních škol s maturitními obory v okresu. O studium je tu každoročně velký zájem, a proto je důležité vědět, co uchazeče čeká.

Židovské muzeum v Praze.

Židovské muzeum v Praze láká více návštěvníků, nyní se chystá na oslavy

Objekty Židovského muzea v Praze loni navštívilo 570.000 lidí, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Proti předcovidovým rokům jich ale bylo o pětinu méně. Novinářům to dnes řekli zástupci muzea v čele s ředitelkou Pavlou Niklovou. Muzeum se podle nich letos bude připravovat na oslavy 120 let od svého založení, kdy chce v roce 2026 zpřístupnit zavřenou část Starého židovského hřbitova. Chystá také nový web a vizuální identitu a rekonstrukci nepřístupné Klausové synagogy. K letošnímu výročí 80 let od konce druhé světové války muzeum připravilo cyklus přednášek a koncerty z tvorby židovských skladatelů, kteří za války zemřeli.

Vilém Veverka a Kateřina Englichová.

Letos dorazí esa i inferno, Janáčkův festival slaví 75 let

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka zveřejnil program pro svůj jubilejní 75. ročník. Nabídne v něm mimo jiné unikátní audiovizuální „Inferno“, světového violoncellového virtuose Nareka Hakhnazaryana či slavnou mezzosopranistku Axelle Saint-Cirel z Francie, kterou si i nehudební veřejnost pamatuje ze zahájení letní olympiády 2024 v Paříži, kde jí byla svěřena interpretace francouzské hymny La Marseillaise.

Házenkáři Dánska získali počtvrté za sebou titul mistrů světa.

Čtvrtý triumf za sebou. Dánští házenkáři jsou znovu mistry světa

Dánští házenkáři se počtvrté za sebou stali mistry světa. Ve finálovém utkání v Oslu porazili Chorvatsko 32:26 a prodloužili šňůru neporazitelnosti na světových šampionátech o 37. zápas. Stejně jako v letech 2019, 2021 a 2023 dovedl úřadující olympijské šampiony ke zlatým medailím trenér Nikolaj Jacobsen.

Slavné muzeum Louvre

Zvláštní vstupné na Monu Lisu. Francie plánuje zdražení po opravě Louvre

Návštěvníci pařížského muzea Louvre si po jeho renovaci připlatí, pokud budou chtít vidět známý portrét Mony Lisy od renesančního malíře Leonarda Da Vinciho. Uvedla to dnes ředitelka muzea Laurence Des Carsová v rozhovoru, který odvysílala stanice France Inter. V budoucnosti muzeum počítá s odděleným výstavním prostorem pro svůj zřejmě nejznámější obraz. Mona Lisa ale zůstane v hlavním sídle Louvru.

Ilustrace nové francouzské letadlové lodi.

Francie chystá novou letadlovou loď. Bude mít tři elektromagnetické katapulty

/ANALÝZA/ Tradiční evropské koloniální mocnosti Francie a Velká Británie po 2. světové válce a během dekolonizace v 60. letech ztratily velkou část své mezinárodní síly. Snaží se však nadále mohutně investovat zejména do svých námořnictev, aby zůstaly přítomné i v odlehlých končinách. Nejčerstvější aktivitou na této scéně je chystání francouzské letadlové lodě nové generace.

Tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi

Taschlerovi se na ME v krasobruslení posunuli do desítky. Mrázkovi dvanáctí

Překvapivým mistrem Evropy v krasobruslení se v estonském Tallinnu stal Švýcar Lukas Britschgi, který byl po krátkém programu až na osmé příčce. Český reprezentant Georgii Reshtenko volnou jízdu pokazil a pohoršil si na 23. místo. Tanečníci Natálie a Filip Taschlerovi se výborným volným tancem posunuli o jednu příčku na 10. místo. Druhý český sourozenecký pár Kateřina a Daniel Mrázkovi zůstal dvanáctý. Třetí titul za sebou získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Cyklokrosařka Barbora Bukovská slaví světové stříbro mezi juniorkami.

Cyklistka z Ostravy slavila světové zlato předčasně. I tak bere krásné stříbro

Cyklokrosařka Barbora Bukovská (16) z Ostravy vybojovala stříbro na mistrovství světa juniorek ve francouzském Liévinu. Jela si pro titul, do posledních momentů byla na špici, ale síly ji sebrala kuriózní situace. Radovala se totiž už po sprintu a průjezdu předposledního kola. Nakonec v regulérním finiši podlehla Francouzce Lise Revolové.

Barbora Bukovská z Ostravy si dojela pro stříbro na juniorském mistrovství světa ve Francii.

Cyklistka z Ostravy slavila světové zlato předčasně. I tak bere krásné stříbro

Cyklokrosařka Barbora Bukovská (16) z Ostravy vybojovala stříbro na mistrovství světa juniorek ve francouzském Liévinu. Jela si pro titul, do posledních momentů byla na špici, ale síly ji sebrala kuriózní situace. Radovala se totiž už po sprintu a průjezdu předposledního kola. Nakonec v regulérním finiši podlehla Francouzce Lise Revolové.

Expozice získá název Slavkov v době Napoleonských válek. Její plánovanou podobu ukazují vizualizace.

Rozhovor s Napoleonem i model bitvy u Slavkova. Novou expozici otevřou už letos

/VIZUALIZACE/ Nová Napoleonská expozice ve Slavkově u Brna propojí historii s moderní technologií. S interaktivními modely, historickými artefakty a umělou inteligencí se návštěvníci ponoří do doby slavné bitvy u Slavkova z roku 1805. Práce začnou ještě letos s aspoň částečným zpřístupněním už na nadcházející 220. výročí slavné bitvy tří císařů.

Škoda Project X a Voltavia.

Neskutečná proměna: Ze staré Škody Octavia udělali auta budoucnosti

V rámci projektu Retrofit Challenge vznikly ve Francii dva unikátní elektrické vozy postavené na základech historické Škody Octavie. První z ních - Voltavia - kombinuje původní eleganci s moderními technologiemi. Druhý vůz s názvem Project X pak přeměnil klasické auto v závodní monstrum. Obě auta představují fascinující spojení minulosti s budoucností automobilismu.

Třebíč zapůjčila část obrazů Františka "Franty" Mertla Pražskému hradu. Do galerie Franta v Třebíči tak zamířila jiná velká plátna, tentokrát ze soukromé sbírky.

VIDEO: Z Třebíče až na Pražský hrad. Podívejte se, jak se stěhují velké obrazy

Tyhle obrazy by se do obývacího pokoje v paneláku věšely jen hodně těžko. Ono mít na stěně plátno široké dva metry, to už chce mít pořádně velký byt – neřkuli, když je takových pláten více. Tak vypadají obrazy třebíčského rodáka Františka „Franty“ Mertla, který bude mít nyní výstavu v Jízdárně Pražského hradu. „Z naší galerie jsme tam poslali čtrnáct obrazů, z různých míst v Česku a Francii však na výstavu míří desítky dalších mistrových obrazů. Jízdárna je naštěstí opravdu rozlehlý prostor, takže bude možné umístit je do ní skutečně důstojně,“ vysvětluje Aneta Bartoňová z Městského kulturního střediska Třebíč.

Vincent van Gogh na autoportrétu.

Poklad z výprodeje: Z obrazu za padesát dolarů se vyklubalo dílo Van Gogha

Obraz, který si před devíti lety v garážovém výprodeji v americké Minnesotě koupil sběratel starožitností, namaloval podle vědecké analýzy impresionistický malíř Vincent Van Gogh. Neznámý muž za plátno utratil 50 dolarů (přes 1200 korun), dnes se přitom hodnota díla podle webu New York Post odhaduje na 15 milionů dolarů (362 milionů korun).

Václav Seidl (druhý zprava, číslo 6).

První trénink byl extrém, protože jsem nepředvídal hru Chirivina, směje se Seidl

Nabírá zkušenosti k nezaplacení, protože v osmnácti letech hraje v jednom z nejlepších volejbalových mužstev extraligy. Mládežnický reprezentant a odchovanec Volejbalu Domažlice Václav Seidl udělal před začátkem sezony další kariérní krok, když z Příbrami přestoupil do Karlovarska. Do minulého ročníku měl vyřízený i střídavý start ve druholigových Domažlicích.

Kristýna Zemanová

Zemanová mění dres. Česká jednička přestupuje do nového týmu

Nejlepší česká cyklokrosařka posledních let Kristýna Zemanová mění působiště. Z boleslavské stáje Brilon přestoupila do nového ženského týmu VIF Cycling. Stáj o příchodu jednadvacetileté držitelky světového stříbra a bronzu v kategorii cyklokrosařek do 23 let informovala v tiskové zprávě.

Francie svolává evropské diplomaty k jednání o Ukrajině v Paříži. Ilustrační foto

Francie svolává jednání o Ukrajině. Pozvánku má i Rubio

Francie pozvala ministry zahraničí Ukrajiny, některých evropských zemí a Spojených států k jednání o válce na Ukrajině, které by se mělo konat druhý únorový týden. S odvoláním na nejmenované diplomaty to napsala agentura Reuters.

Český cyklokrosařský reprezentant Pavel Jindřich.

Počtvrté na svět. Ve Francii bych si přál bahno, co nejtěžší trať, říká Jindřich

/ROZHOVOR/ Sezona Pavlu Jindřichovi, kterého pro velký cyklokros vychoval Stadion Louny, nevyšla úplně podle představ. Nemoci, trápení, nepřesvědčivé výsledky v terénu. Pak ale přišel republikový šampionát, na který se 21letý mladík z Teplic dokázal připravit, a páté místo. A s tím také nominace na nadcházející mistrovství světa. S jakými cíly do Francie odjíždí? Jaké podmínky by si tam přál? Jak hodnotí sezonu i republikové mistrovství? Rozpovídal se v rozhoru pro Deník.

Jan Masaryk

Záhadná smrt Jana Masaryka: Policie případ opět otevřela, má podezření na vraždu

Policie znovu otevřela případ úmrtí někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Zemřel v noci na 10. března 1948, podle dobové verze spáchal sebevraždu. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který je útvarem Policie ČR, má ale nyní podezření na vraždu. Důvodem jsou nově získané dokumenty z diplomatických archivů Francie, Spojených států amerických a Velké Británie. Policie o tom v úterý v podvečer informovala na svém webu.

Výzkumy ukazují, že polyfenoly, tedy látky s antioxidačními účinky, obsažené v čaji oolong mimo jiné snižují hladinu cukru v krvi.

Pijte oolong místo zeleného čaje. Snižuje záněty i hladinu cukru v krvi

O tom, že čaj má velmi příznivé účinky na lidské zdraví, se ví už stovky let. U nás se nejčastěji pije čaj černý a čaj zelený, jehož zdravotní účinky jsou obzvláště vyhlášené. Velmi zajímavé benefity však má i čaj oolong, v překladu černý drak. Mimo jiné umí oolong snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhá v boji proti zánětu.

Beseda ve Stříbře hostila Brutus.

Beseda ve Stříbře hostila Brutus. Fanoušci si užili nové i známé hity

Stříbrský cocktail bar Beseda přilákal fanoušky kapely Brutus, která září na scéně už od roku 1966. Málokdo ví, že tato skupina několikrát změnila název, připomeňme si tedy, že v roce 1966 začínala pod názvem Mandragora. Když v roce 1973 bylo skupině odebráno povolení k veřejnému vystupování, přejmenovala se na Elektronic(k). O sedm let později, tedy v roce 1980 došlo k dalšímu přejmenování, a to už byl dnešní název Brutus. Ale, ani tento název nebyl na scéně dlouho, v roce 1982 přišel opět zákaz vystupování Brutusu, co na to říct?

Hasiči MS kraje v akci. Ilustrační foto.

Hasiči v Moravskoslezském kraji. Toto je bilance jejich činnosti za rok 2024

Moravskoslezský kraj je dle posledních známých údajů čtvrtým nejlidnatějším krajem České republiky a je vymezen okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava-město, je rozdělen na 22 správních obvodů obcí s rozšířenou působností. V kraji působí 23 jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), 351 jednotek SDH obcí, 10 jednotek HZS podniků a 6 jednotek SDH podniků. Celkový počet jednotek požární ochrany tak činí 390.

Jaká jsou nejoblíbenější jména v České republice a jaká u našich východních a severních sousedů? Kdo tíhne ke starozákonním jménům a kdo se inspiroval v tenise?

Jaká jména frčí? Češi sází na klasiku i exotiku, Poláci se inspirují v tenisu

Na prvních příčkách nejoblíbenějších jmen v České republice se toho v posledních deseti letech příliš nemění. Mezi chlapci kralují Jakub, Matyáš nebo Jan. U dívek je to Eliška, Viktorie a Anna. Přesto konzervativní české vody čeří i exotika. Na popularitě získávají jména jako Theo, William či Isabela. Jaká jména se nejčastěji dědí? A jak jsou na tom se jmény Poláci a Slováci?

Ruský prezident Vladimir Putin

Peskov: Putin je připraven mluvit s Trumpem, čeká na signály z Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin je připraven hovořit se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem, ale čeká na signály z Washingtonu. Novinářům to v pátek podle agentury AFP řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva je podle něj také připravena na jednání s USA ohledně jaderného ozbrojení, ale podle Peskova je zapotřebí vzít v úvahu i jaderný potenciál Británie a Francie.

Ilustrační foto

Nákladní dopravce z Uherského Hradiště loni rozšířil svůj vozový park

Nákladní dopravce ČSAD Uherské Hradiště loni rozšířil svůj vozový park ze 75 na 81 aut. Zvyšování jejich počtu plánuje také letos. Podnik vyvíjí také aplikaci zaměřenou na sledování zásilek. Kvůli zvyšování ceny mýta v některých zemích vzrostly společnosti náklady, které promítla do cen přepravy, sdělili dnes ČTK v tiskové zprávě zástupci firmy.

Tereza Voborníková

Davidovou zastoupila v desítce Voborníková. Ve sprintu dojela devátá

Na umístění Markéty Davidové, která v prosinci vyhrála závod Světového poháru a připsala si i další umístění v elitní desítce, ale nyní se potýká s potížemi se zády, navázala Tereza Voborníková. Ve sprintu v italské Anterselvě skončila na devátém místě, když na vítězku Lou Jeanmonnotovou z Francie ztratila 49 vteřin.