Kreativ

ŠTÍTEK: Francie

Nejprestižnější turnaj se hraje v daleké Kazani

Mistrovství světa badmintonistů do devatenácti let se právě v těchto dnech hraje v halách v Kazani. Na turnaj dorazili nejlepší světoví hráči této věkové kategorie. „Hraje se za účasti zástupců čtyřiačtyřicet zemí,“ přikyvuje zkušený trenér Radek Votava. V šestičlenné reprezentaci jsou hned dva zástupci jihočeského badmintonu.

Nejprestižnější turnaj se hraje v daleké Kazani

Mistrovství světa badmintonistů do devatenácti let se právě v těchto dnech hraje v halách v Kazani. Na turnaj dorazili nejlepší světoví hráči této věkové kategorie. „Hraje se za účasti zástupců čtyřiačtyřicet zemí,“ přikyvuje zkušený trenér Radek Votava. V šestičlenné reprezentaci jsou hned dva zástupci jihočeského badmintonu.

Václav Hudeček a Marin Hroch vystoupí v Českém Brodě

Cyklus koncertů Klasika Viva pokračuje v neděli 20. října od 19 hodin v sokolovně v Českém Brodě koncertem Václava Hudečka a cembala Martina Hrocha. Koncert se koná za podpory Českého Brodu, Středočeského kraje a Státního fondu pro kulturu ministerstva kultury.  

Ostrý start volejbalové extraligy otevře derby rivalů ze severu

Jen dva dny a po letní pauze začne extraliga volejbalistů. Tým liberecké Dukly do nové sezony, ve které ho čeká náročná obhajoba finálových účastí v extralize i domácím poháru, vstoupí se dvěma výraznými změnami. První zápas odehraje v sobotu na domácí palubovce proti Ústí nad Labem. To změnilo v základní šestce hráčů dokonce pět!

Jakub Tonar: Přeju si co největší bombu. Třeba Nantes

Los třetího kola Poháru EHF může házenkářům Talentu Plzeň přisoudit i mužstva z Francie nebo Německa. „Bral bych Nantes, který je předloňským účastníkem Final Four Ligy mistrů, což by pro nás mladší byl super zážitek. Hodně lákavé jsou i týmy z bundesligy – Melsungen, Berlín a Rhein-Neckar,“ přeje si spojka Talentu Jakub Tonar.

Vladimír Šedivý: Baví mě ta rychlost a souhra s koněm

Je mi 34 let a pocházím z Prahy, ale v mých čtyřech letech jsme se s rodiči přestěhovali na vesnici. Pracuji jako podkovář. Všechno, co mě baví a naplňuje, se vlastně točí kolem koní. Ať už je to právě moje práce, závody, tréninky a v poslední době také výroba sedel. Moc si užívám, když můžu trávit čas s rodinou, která se co nevidět rozroste.

Děti z Pražské zažily Evropský den jazyků jinak

Již poosmnácté se po celé Evropě slavil, jako každoročně 26. září, Evropský den jazyků (EDJ). Cílem akce, kterou odstartovala v roce 2001 Rada Evropy společně s Evropskou unií, je propagovat jazykovou pestrost a výuku cizích řečí. Do letošního ročníku se jako každoročně zapojily i děti ze základní školy Pražská. V případě šestých a sedmých tříd probíhala výuka v angličtině.

Glosa Martina Komárka ku Karlu Gottovi: Smíření

Kdo tam byl, nezapomene to. Karel Kryl a Karel Gott spolu zapěli československou hymnu. Václavské náměstí, které bylo tehdy srdcem revoluce, ztichlo dojetím a potom propuklo v jásot. Režisér dramatických vystoupení na balkóně Melantrichu, Václav Havel, nemohl najít lepší symbol sametového převratu. Národní umělec Husákova a Jakešova režimu a vyhnanec zpívají spolu největší národní píseň. Každý jiný, oba však skvělí umělci a oba milovaní lidmi. Nechceme odplatu a sváry, chceme lásku a smíření, to bylo motto revoluce. Že nebylo naplněno je už jiná historie.  

Na Pražské oslavili Evropský den jazyků. Výukou v angličtině a němčině

Znojmo - Žáci ze znojemské základní školy v Pražské ulici se zapojili do oslav Evropského dne jazyků. „V šestých a sedmých třídách měly děti výuku v angličtině, osmáci a deváťáci si vyzkoušeli výuku v němčině,“ uvedla jedna z organizátorek Andrea Valová. Jak dodala, žáky potěšilo, že si při této příležitosti mohli vyzkoušet i nové tablety.

Projekt Erasmus+ partnerství škol pokračuje na kutnohorské 'Masaryčce'

/FOTOGALERIE/ Naše Základní škola T. G. Masaryka v Kutné Hoře získala další finanční prostředky z programu Erasmus+, tentokrát se jedná o projekt partnerství škol. Navazuje na úspěšný eTwinningový projekt „Be a buddy, not a bully“, který se zabýval bojem proti šikaně a získal mnoho prestižních ocenění jak v ČR, tak v zahraničí.

Pokrok v jednání o Donbasu: Kyjev uzná zvláštní status povstalců

Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země. V Kyjevě to dnes oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských i ruských expertů by rozhodnutí mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13 tisíc lidí.  

Týden knihoven začal i v Pardubicích

V pondělí začal v České republice tradiční knihovnický happening Týden knihoven, do kterého je zapojena i Krajská knihovna v Pardubicích. Ta se chce pochlubit například s digitalizací vzácných dokumentů.

Karlovský gastrofestival

Frgály, kozí zmrzlina, street food i zabíjačka. Nenechejte si ujít Karlovský gastrofestival o prvním říjnovém víkendu.  

Z Provence do Dobrušky

Další ze zajímavých setkání či besed připravila pro své čtenáře i veřejnost Městská knihovna v Dobrušce. V úterý 1. října představí prostějovskou rodačku Lenku Horňákovou-Civade, spisovatelku, novinářku a malířku, trvale žijící ve francouzské Provence.

Den smutku. Politici se v Paříži loučili s francouzským exprezidentem Chirakem

Francouzi i zahraniční politici se naposledy rozloučili s Jacquesem Chirakem, který stál v čele Francie v letech 1995 až 2007. Do Paříže přijel mimo jiné bývalý americký prezident Bill Clinton či ruský prezident Vladimir Putin. Země dnes vzdala poctu bývalé hlavě státu i dnem národního smutku i minutou ticha.

Za "sprosťárny" ho lapila StB. Na Západ utekl po lsti jako ze špionážního filmu

V roce 1982 požádal uprchlík z Československa Jindřich Tomeš o politický azyl ve Francii. To by samo o sobě nebylo zvlášť pozoruhodné, z Československa utíkaly na Západ tisíce lidí. Tomeš byl ale signatář Charty 77 a do „kapitalistického“ zahraničí se dostal tajně, s cizím francouzským pasem, poté, co uprchl od soudu a měsíce se skrýval. Zachránila ho Francouzka Carole Paris, která projevila odvahu a důmysl, hodné postav z románů Johna Le Carré.

OBRAZEM: Jazzové orgie Erika Truffaze

Porci prvotřídního jazzu přivezl v pátek a v sobotu do metropole na dva koncerty ze Švýcarska pocházející a ve Francii usazený trumpetista Erik Truffaz. První vystoupení absolvoval v žižkovském Paláci Akropolis, druhé v komorním prostředí klubu Jazz Dock na hladině Vltavy.

Francie se loučila s exprezidentem Chirakem. Pondělí bude dnem smutku

Tisícovky lidí dnes přišly do pařížské Invalidovny, kde měla veřejnost možnost rozloučit se s bývalým prezidentem Jaquesem Chirakem, který zemřel ve čtvrtek ve věku 86 let. Lidé se podepisovali do kondolenční knihy, která tam byla přenesena z Elysejského paláce. V pondělí, které bude dnem smutku, bude bývalý prezident pohřben po zádušní mši, na níž se čekají tři desítky světových státníků. Českou republiku zastoupí předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Češi a bublinky. Milují „demíčko“ a věří mýtům o zasunuté lžičce

Je to nedílná součást každé oslavy. Sklenička bublinek se pro tuzemské milovníky vína stává naprostou samozřejmostí, což dokazují čísla. Loni se u nás prodalo přes 22 milionů lahví. Přitom ještě před čtyřmi lety to bylo o sedm milionů lahví méně a bublinkové šílenství hned tak neskončí. Kromě sektu na nás „útočí“ i prosecco.  

V Chuchli se v sobotu představí i uctívaný „dostihový Messi“

Hvězdná sestava se chystá v sobotu do Chuchle Areny Praha (tak se nově jmenuje pražské dostihové závodiště) na pátý ročník Leram Evropského poháru žokejů. Dvanáctka hlavních aktérů získala dohromady kolem šestnácti tisíc vítězství. Z toho 3500 triumfů má na kontě ten, o kterého se majitelé na celém světě „perou“: hvězdný belgický žokej Christophe Soumillon.

Všechno nejlepší, Vašku!

Vypadají jako roztomilí plyšáci. Ale zdání klame. Z ruky potravu většinou nedostávají. Svátek Václava a blížící se narozeniny prožije i lemur Václav ze Zoo Dvorec. Společnost mu v ubikaci i ve výběhu dělají Olga a Dáša. Tato jména dostali lemuři loni v říjnu podle prezidenta a prvních dam.

Dobrá tuzemská červená vína? Existují, vinařům pomáhá i klimatická změna

Moravské červené nepiju, je trpké. Takovou větu slyšel asi každý začínající konzument vína. Mnoho lidí tomu uvěřilo a domácí červená vína zavrhli. Jenže neprávem. Tuzemští vinaři udělali v posledních letech velký kus práce i na odrůdách červených vín. Pomáhá jim v tom lepší technologie i počasí.