Tomu se říká pořádná sbírka. Když jela skupinka plavců ze Zábřehu v sobotu 5. května z Prahy domů na Moravu, měla kolem krků ověšených dvacet medailí. Díky parádním výkonům na závodech Masters – Prague Rainbow Spring vyrazí na konci června reprezentovat do polské Poznaně.
Česká republika podala u soudu v Lucembursku kasační stížnost proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může vymáhat po Česku svůj nárok dosahující nyní 13,5 miliardy korun. Jednání před lucemburským Nejvyšším soudem začíná dnes. Napsal to server Hlídacípes.org. Diag Human se soudí s ČR v několika zemích kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou.
Hradec Králové - Hokejisté Hradce Králové se Lize mistrů utkají ve skupině F s atraktivním finským týmem Kärpät Oulu, dále je čekají německý Norimberk a Rouen Dragons z Francie.
Ceny pohonných hmot jsou na tříletých maximech. Relativně jsou však stále nízké. Ve srovnání s cenovými extrémy z roku 2012 je například litr nafty levnější o 6 korun a 54 haléřů. Viděno optikou rostoucích příjmů, jsou paliva ještě levnější. Za průměrnou mzdu si totiž dnes koupíte přes 1000 litrů nafty, což je více než o polovinu větší objem než v roce 2012.
Počet států, které zakazují kouření v soukromém vozidle v přítomnosti dětí a mladistvých, neustále přibývá. Původní počet „sedmi statečných“ se nyní rozšířil na osm, od 1. května totiž zmíněná vyhláška vešla v platnost také v Rakousku.
Brno – Žádné velké změny. Královopolské volejbalistky povede v nadcházející extraligové sezoně jako hlavní trenér Tomáš Samsely, který do KP Brno přišel minulý rok. „Jsem rád, že jsme se na spolupráci s vedením klubu dohodli. Moc se na novou roli těším, půjde o velkou zodpovědnost a velmi si vážím důvěry, kterou mi Královo Pole projevilo,“ řekl nový brněnský lodivod.
Zástupci Německa, Francie a Británie se shodli s íránským ministrem zahraničí Mohammedem Džavádem Zarífem na potřebě zachovat jadernou dohodu, kterou minulý týden vypověděly Spojené státy americké. Jednání budou pokračovat dnes večer v Sofii.
Slovenští hokejisté ve svém posledním utkání ve skupině A s přehledem porazili Bělorusko 7:4, do čtvrtfinále ale nepostoupili. Na čtvrté místo přitom ztratili jediný bod. Uspějí za rok na domácím ledě?
ětšina by jej nejraději viděla v jedné z obranných dvojic národního týmu na probíhajícím mistrovství světa v Dánsku. Odchovanec přerovského hokeje Tomáš Kundrátek však letos v zadních řadách českého výběru chybí. „Měl jsem zraněné rameno. Už je to dobré, ale do mistrovství jsem to nestihl vyléčit,“ vysvětluje čerstvá posila čínského celku KHL Kunlun Red Star.
V Novém Jičíně začalo v pondělí mistrovství světa veteránů v in-line hokeji. Novojičínský zimní stadion se tak stal až do soboty hlavním centrem světového šampionátu v in-line hokeji v kategorii hráčů nad 45 let, kterého se kromě české reprezentace zúčastní dalších devět států. V nedalekém Přerově pak ve stejnou dobu probíhá mistrovství světa v kategorii Masters nad 38 let.
/ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ve druhém utkání skupiny se Švédskem zaznamenal první gól na turnaji a zdálo se, že právě on by mohl být jedním ze střeleckých tahounů. Jenže další trefa přišla až proti Rakousku. Útočník Tomáš Hyka se však prosadil dokonce dvakrát a vydatně pomohl k povinné výhře.
Slováci mají do čtvrtfinále mistrovství světa dost daleko. O naději hráli s Rusy, ale neuspěli, padli 0:4. Že přichází mráz z Kremlu, o tom se rozhodlo v první části, kterou favorit odehrál fantasticky, zatímco Slováci darebně.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Čeští hokejisté mají po včerejší prohře Švýcarů jisté čtvrtfinále. Na závěr skupiny je tedy čeká zápas k získání pohody. Na řadě je další outsider - Rakousko.
Sommeliéři. To nejsou jen zkušené letité dámy a pánové, jejichž chuťové pohárky již posoudily stovky vín a zaručeně vám poradí, který pokrm se k vašemu vínu nejvíce hodí.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Absolutní převahu měli čeští hokejisté v utkání s Francií. Takovou, že se brankář David Rittich po celý zápas nudil. Soupeř na něj vyslal pouhých deset střel.
/ANKETA/ Na otázku, zda by zrušili pokuty pro vodáky za pití alkoholu, jsme se zeptali poslance za Piráty Lukáše Bartoně a vodáckého instruktora Petra Ptáčka.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Snadná práce. Čeští hokejisté přehráli Francii 6:0 v předposledním utkání skupiny A na mistrovství světa v Dánsku. Národní tým soupeře přestřílel neskutečným poměrem 55:10.
/FOTOGALERIE/ V centru Paříže zaútočil muž nožem na kolemjdoucí. Jeden člověk zemřel, čtyři další jsou zraněni. Násilníka policie zastřelila. Útok je šetřen jako teroristický, k činu se totiž přihlásil Islámský stát. Podle francouzských úřadů vraždil 21letý Čečenec Khamzat Asimov. Francouzská rozvědka o něm věděla.
Chýnov – V sobotu v pravé poledne se na náměstí v Chýnově začali sjíždět milovníci jednostopých vozidel. Konalo se tu historicky první motorkářské požehnání, které přilákalo na náměstí před kostel Nejsvětější trojice téměř dvě stovky motorek.
Chýnov – V sobotu v pravé poledne se na náměstí v Chýnově začali sjíždět milovníci jednostopých vozidel. Konalo se tu historicky první motorkářské požehnání, které přilákalo na náměstí před kostel Nejsvětější trojice téměř dvě stovky motorek.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ V neděli čeká na české hokejisty zápas s Francií. Tu reprezentuje i ostřílený extraligový hráč Sacha Treille. "Čeká nás jednoduchý zápas," usmívá se útočník Pardubic, který je v Dánsku na svém desátém světovém šampionátu.
/INFOGRAFIKA/Nemocných aktuálně přibývá zejména mezi dospělými, kteří nebyli očkování v dětství nebo pouze jednou dávkou vakcíny. Po třiceti až čtyřiceti letech od očkování totiž může imunita vůči spalničkám slábnout. Kvůli epidemii proto musely v minulých týdnech podstoupit testy na protilátky dva tisíce zdravotnických pracovníků. Ředitel pražské hygieny na základě jejich výsledků nařídil povinné přeočkování asi pětistovce z nich. Plošné testování všech občanů však podle něj není potřeba.
Zamrzl jim střelecký prach. Hokejisté Norska neskórovali na mistrovství světa ani ve třetím zápase za sebou a podlehli v Herningu domácímu Dánsku 0:3. Po porážkách s Kanadou 0:5 a Finskem 0:7 vyšli naprázdno i proti dánskému brankáři Andersenovi. Ze hry trvá střelecká mizérie už 194 minut. Naopak Dánové se výhrou přiblížili postupu do čtvrtfinále. Roli mírného favorita splnili Francouzi, kteří si v poměru 5:2 poradili s Rakouskem.
Hořká balada o dvou milencích, kteří nemohou být spolu, ani bez sebe. Pavel Pawlikowski, držitel Oscara za film Ida, se vrací ve velkém stylu. Jeho Studená válka v hlavní soutěži sklidila zasloužený potlesk.
Ruský prezident Vladimir Putin i německá kancléřka Angela Merkelová znovu zdůraznili nezbytnost udržení jaderné dohody s Íránem, kterou v úterý vypověděl americký prezident Donald Trump. Uvedla to agentura AFP. Íránský ministr zahraničí by se měl v úterý setkat v Bruselu se zástupci Německa, Francie a Británie.
Zahraniční koncerty ve Francii, Polsku, Švýcarsku, ale také domácí vystoupení se špičkovými sólisty nejen z oblasti klasické hudby, ale také s Anetou Langerovou, Jarkem Nohavicou či Vojtěchem Dykem.
Tachov – Mezinárodního setkání mládeže v bývalém koncentračním táboře Flossenbürg, které se každoročně koná při příležitosti výročí osvobození tábora americkou armádou, se zúčastnila před několika dny také skupinka studentů Gymnázia Tachov.
Druhé „povinné“ vítězství, ale opět se nerodilo lehce. Slovenští hokejisté na mistrovství světa v Dánsku porazili Francii 3:1 a navázali na výhru také o dvě branky 4:2 s Rakouskem. Američané přehráli Lotyšsko překvapivě až v prodloužení 3:2.
Hodonín /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Nejpočetnější mažoretková rodina, šest set mažoretek s balonovými srdíčky, píšťalkami nebo s bublifuky, tančící na skladbu Mýdlový princ Václava Neckáře. To je jen malý výčet z pokořených rekordů souboru Hodonínských mažoretek.
Už v pondělí 14. května startuje na novojičínském zimním stadionu mistrovství světa veteránů v in-line hokeji, kterého se kromě české reprezentace zúčastní dalších devět států.
Třešť, Marseille – Na své rodné město nedaleko Jihlavy bývalý příslušník cizinecké legie Pavel Knihař nikdy nezapomněl. Naposled jej navštívil před dvěma roky. V Marseille zemřel 2. května. Bylo mu 87 let.
Brno /ROZHOVOR/– Konec kariéry avizovala dlouho dopředu, takže se s rozhodnutím dávno smířila. Bývalá basketbalová reprezentantka Ilona Burgrová, která dokonce startovala na olympiádě v Londýně, minulý týden odehrála poslední zápas, v němž dopomohla Králově Poli k stříbrným medailím v nejvyšší domácí soutěži, a nyní se připravuje na roli matky. „Nijak mě to nedojalo, poslední utkání jsem si užila, jako kdybych měla pokračovat dál,“ říká s úsměvem čtyřiatřicetiletá, nyní už bývalá pivotka.
Jičínsko - Dlouho očekávaný start českých přírodních okruhů započal šestnáctým ročníkem Slováckého Okruhu. Cenu Bohumila Kováře, který se jel ve Starém Městě u Uherského Hradiště.
Inflace v dubnu po pětiměsíčním zpomalování zrychlila na 1,9 procent. Vzhůru ji hnaly zejména náklady na bydlení, výrazněji také zdražily mléčné výrobky, oděvy a obuv. Česká národní banka (ČNB) však nastavila inflační cíl na dvě procenta. Mohla by ho dosáhnout očekávaným dalším zvýšením úrokových sazeb.
Společnosti ČEZ v prvních třech měsících letošního roku klesl meziročně zisk o 1,5 miliardy na 17,5 miliard korun. Za poklesem jsou nižší ceny elektřiny a menší využité elektrárny v Počeradech. Loňský výsledek navíc příznivě ovlivnila dohoda o narovnání se Sokolovskou uhelnou. Díky růstu akcií se přesto hodnota skupiny od začátku roku zvýšila o téměř 38 miliard korun.
Spojené státy odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem, kterou všichni ostatní signatáři, tedy Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína, považují za užitečnou a nadále se jí míní řídit. Plnění dohody průběžně vyhodnocují experti pracující pro mezinárodní společenství a na rozdíl od Donalda Trumpa konstatují, že Írán drží slovo.
Byl němým svědkem evropské historice po více jak 300 let, o jeho existenci věděl jen úzký okruh lidí. Poté, co ho Filipíny darovaly španělské královně Alžbětě Parmské, ho postupně vlastnily královské rody ve Francii, Itálii a Rakousku. Řeč je o šestikarátovém přírodně modrém diamantu Farnese Blue, který bude v květnu dražit aukční síň Sotheby's. Podle odborníků by mohl být prodán za částku v rozmezí 76 až 109 milionů korun.
Americký viceprezident Mike Pence sdělil Kongresu, že prezident Donald Trump hodlá odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Trump, který smlouvu dlouhodobě ostře kritizuje, se chystá oznámit své rozhodnutí za několik málo okamžiků.
Jeho formace s Rickardem Rakellem a Mattiasem Janmarkem patří zatím k ozdobám šampionátu, dobře to poznali i čeští hokejisté, proti kterým byla právě tato lajna u všech tří gólů. Mika Zibanejad si přijel na mistrovství světa spravit chuť po nevydařené sezoně jeho Rangers v NHL. Zatím se mu to daří.
Írán svůj jaderný program neobnoví ani tehdy, pokud Spojené státy odstoupí od mezinárodní jaderné dohody, stačí, pokud ji budou dodržovat ostatní signatáři. Prohlásil to íránský prezident Hasan Rúhání. Americký prezident Donald Trump má oznámit své rozhodnutí o zachování či vypovězení dohody ze strany USA dnes kolem osmé večer středoevropského času.
Český Krumlov – Okresní fotbalový svaz Český Krumlov pořádá v neděli 13. května od 8 hodin na stadionu českokrumlovského Slavoje turnaj žáků – World Cup.
Favorité nepřipustili komplikace a v úterním programu hokejového mistrovství světa v Dánsku jasně dominovali. K Rusku a USA se ve večerních duelech připojila i Kanada, která porazila Dány 7:1 a Švédsko pohodlně 4:0 přehrálo Francii.
V úterý 8. května ve 14 hodin místního času (kolem 20. hodiny středoevropského času) chce americký prezident Donald Trump oznámit, zda Spojené státy vypovědí či nevypovědí jadernou dohodu, kterou šest světových velmocí podepsalo s Íránem. Trump stávající podobu této dohody dlouhodobě kritizuje.