Kreativ

ŠTÍTEK: Francie

Den dětí na Základní škole Porubská 832, 4. června 2024.

Den dětí na Základní škole Porubská 832: žáci poznávali státy světa

Přestože Mezinárodní den dětí (1. června) připadl letos na sobotu, učitelé Základní školy Porubská 832 v Ostravě-Porubě se rozhodli oslavit ho s žáky prvních až čtvrtých tříd o několik dní později. Při té příležitosti pro ně připravili v úterý 4. června Dětský den s názvem Státy světa.

Obálka knihy Stavitelé katedrál 6.

Recenze knihy: Stavitelé katedrál jako vrchol mimořádného knižního projektu

Významný medievista PhDr. Peter Kováč se dlouhodobě věnuje středověkému umění Evropy a dějinným souvislostem středověku se zeměmi Koruny české, s přesahem do prostředí staveb, které gotiku obvykle symbolizují (pokud se dochovaly) – katedrál. Výsledkem Kováčova dějezpytu je edice Stavitelé katedrál, vydávaná od roku 2007.

Antonín Honejsek

Nebudu si moct dovolit hrát špatně, říká po návratu domů Antonín Honejsek

/ROZHOVOR/ Je sice prostějovským odchovancem, už od čtrnácti let však byl doma hlavně ve Zlíně. Útočník Antonín Honejsek má ve svých 32 letech za sebou jedenáct sezon v naší nejvyšší soutěži, kde kromě toho beraního žluto-modrého navlékl i dres brněnské Komety a královéhradeckého Mountfieldu. Dvě sezony strávil také v kanadské WHL a v minulé sezoně si zahrál i ve Francii za mistrovský Rouen. Za tento tým si zahrál i v Lize mistrů, kde vstřelil gól například finským Pelikánům z Lahti a užil si výhru nad švédskou Skellefteou. Nyní se ale po osmnácti letech vrací zpět na Hanou, kde to pro něj všechno začalo a měl by se zde stát jedním z hlavních tahounů týmu, který bude chtít jistě napravit loňskou ne úplně ideálně vydařenou sezonu.

Společná evropská měna - euro

Má Česko do pěti let přijmout euro? Deník přináší argumenty

Přijmout euro, nebo nepřijmout? Otázku, která rozděluje veřejnost i odborníky, oživil prezident Petr Pavel. Ten opakovaně vyzývá k přijetí společné evropské měny. Podle průzkumů veřejného mínění jsou proti přibližně dvě třetiny obyvatel České republiky. Podnikatelé ovšem euro chtějí a už nyní si často vedou účetnictví v této měně. Vládní i opoziční politici váhají, zejména s ohledem na nálady lidí. K přijetí eura se Česko zavázalo v referendu o vstupu do Evropské unie v roce 2003, neexistuje však žádný termín, který nás nutil k němu přistoupit.

Loď MS St. Louis ve svém domovském přístavu v Hamburku

Azyl byl za oknem, pak je vrátili zpět. Židům z lodě St. Louis to přineslo smrt

Byl začátek června 1939. Zaoceánský parník St. Louis s více než 900 židovskými uprchlíky na palubě plul u pobřeží Miami. Jeho cestující měli na dohled zářící světla města. Pak přišlo pondělí 5. června a s ním i verdikt imigračních úřadů: vstup na území Spojených států se nepovoluje. Pro téměř třetinu cestujících znamenalo toto rozhodnutí rozsudek smrti.

Markus Kojo.

Bývalý obránce Vsetína zamířil do Francie

Ve Vsetíně strávil jediný rok, teď se vydá na další zahraniční štaci. Hokejový obránce Markus Kojo po poslední úspěšné anabázi na Valašsku zamířil do Francie, nastupovat bude v týmu v Marseille.

TK Ústí nad Labem – Tenisklub Cheb. Na snímku je Natalie Donald (TK Ústí nad Labem) se svojí maminkou.

FOTO: Ústečtí tenisté porazili jednoznačně Cheb a zachránili druhou ligu

Ústečtí tenisté se poctivě připravovali na sobotní utkání s Chebem, třetí výhra by je zachránila. Druhá liga má na programu ještě dvě kola. Domácí tým v sestavě postrádal svého nejlepšího hráče Donalda, který v týdnu odletěl na tenisový turnaj do Francie. Kapitán Jaroslav Vondrášek přesto věřil ve vítězství. V sobotu 1. června se začalo na čtyřech kurtech, dohrálo se pouze jedno utkání. Pršelo! 

Rodina. Ilustrační foto.

Pravdy a lži o Evropské unii: Zruší se slova matka a otec?

Různé mýty o Evropské unii panují nejen okolo ekonomických nebo spotřebitelských témat. Námětem spekulací a dezinterpretací je i přístup členských států k oblasti lidských práv a v poslední době zejména k genderu nebo vztahu k sexuálním menšinám. S tím, jak se vedou debaty o zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků nebo možnostech pro adopce dětí homosexuálními páry, se objevují také tvrzení o zamýšleném nahrazení pojmů matka a otec v rodných listech dětí a změně různých termínů na genderově neutrálnější slova.

Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání

Na kole do Afriky a zpět. Nadšenec zdolal za 73 dní přes sedm tisíc kilometrů

Je to už skoro třicet let, co je s kamarádem napadlo zajet se na kolech vykoupat do Chorvatska. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač byli netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval loni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. 

Stavba kaple ve vísce na Mostecku.

FOTOHÁDANKA z Mostecka: Poznáte vísku s kapličkou?

Redakce Mosteckého deníku si pro vás připravila další díl pravidelného seriálu, ve kterém zkoušíte uhádnout jména známých i méně známých míst na Mostecku a v jeho okolí. Tušíte, kde se nachází tato stavba? Vesnička, ve které stojí, dnes čítá 122 obyvatel.

Natáčení filmového dokumentu Aneta: forenzní patolog Jay Radtke během rekonstrukce.

Smrt Anety v Letňanech. Třináct bodnutí a úmrtí, kolem něhož nic nedává smysl

Odhalení dosud neznámých skutečností, které označují jako šokující, slibují tvůrci právě dokončovaného filmového dokumentu Aneta. Snaží se rozkrýt okolnosti úmrtí 23leté ženy, která 20. září 2014 zemřela poté, co v kuchyni bytu jednoho z poměrně nových domů v Letňanech utrpěla zranění způsobená nožem.

Natáčení filmového dokumentu Aneta: forenzní patolog Jay Radtke během rekonstrukce

Smrt Anety v Praze: Třináct bodnutí a úmrtí, kolem něhož nic nedává smysl

Odhalení dosud neznámých skutečností, které označují jako šokující, slibují tvůrci právě dokončovaného filmového dokumentu Aneta. Snaží se rozkrýt okolnosti úmrtí 23leté ženy, která 20. září 2014 zemřela poté, co v kuchyni bytu jednoho z poměrně nových domů v Letňanech utrpěla zranění způsobená nožem.

Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání.

Na kole do Afriky. Nadšenec z Plzeňska zdolal 7400 km za třiasedmdesát dní

Je to už skoro třicet let, co je v hospodě napadlo s kamarádem zajet se vykoupat k moři do Chorvatska. Na kolech. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval vloni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. A v hlavě už má plány na další cesty.

Antonín Honejsek. ve zlínském dresu

Obrovská posila pro Jestřáby! Vrací se odchovanec Antonín Honejsek

Tak tohle je hodně zajímavé. Jestřábi hlásí novou posilu, kterou není nikdo jiný, nežli prostějovský odchovanec a také bývalý hráč Komety, Hradce Králové, Poruby a hlavně zlínských Beranů, tvořivý 32letý forward ošlehaný více jak 550 extraligovými zápasy Antonín Honejsek.

Autor knihy Pavel Adler

Hranický spisovatel Adler vydal novou knihu o Francii

Po své prvotině Chřibské pověsti o loupežníku Pečinkovi se tentokráte hranický autor Pavel Adler rozhodl věnovat poněkud vzdálenějším krajům, konkrétně Francii. Ve středu 22. května pokřtil v Hranicích svou druhou knihu: Francouzské příběhy a humoresky, v které představuje dvacet osm příběhů, které se odehrávají v Paříži a dalších místech po celé zemi.

Z předsálí. Ilustrační snímek.

Lenka Filipová v Ústí nabídla neodolatelný úsměv a příjemný večer plný písní

Když v roce 1981 vyšla její první deska pod názvem Zamilovaná, všichni ji tleskali. Následovaly další a další. Příběh Lenky Filipové, zpěvačky, šansoniérky, kytaristky, skladatelky, textařky zná každý dospělák. V šestnácti letech vystupovala v USA, kytaru studovala ve Francii, v roce 1988 měla reprezentovat Švýcarsko na velké zahraniční akci, ale nedostala povolení.

Budova Evropského parlamentu ve Štrasburku

Proč jít k volbám do Evropského parlamentu? Štrasburk je ok

/ANALÝZA/ Tato otázka se s Evropským parlamentem vleče neustále, prakticky od našeho vstupu do Evropské unie. Proč desetkrát ročně zasedá Evropský parlament ve Štrasburku na severu Francie, na hranici s Německem? Proč nesedí stále v Bruselu jako většina ostatních institucí EU? Oficiální vysvětlení Evropského parlamentu je toto: „Vlády členských států EU se v roce 1992 jednomyslně rozhodly vložit do Smlouvy o EU ustanovení o oficiálních sídlech orgánů EU“. Když je něco ve smlouvách, tak je to změnitelné jen změnou smluv. A to je v Evropské unii věc podmíněná jednomyslností všech členských zemí, dnes tedy 27 států. A shoda na změně nepanuje, hlavním odpůrcem je samozřejmě Francie. Evropský parlament, i kdyby chtěl, to sám změnit nemůže.

Bezpečná dávka alkoholu pro zdraví: sklenka červeného nebo raději nic?.

Věčný spor o červené víno. Prospěje našemu zdraví vypít dvě deci denně?

Je zdravé pít denně sklenku červeného vína? Obhájci jeho konzumace zdůrazňují údajné dobré působení na srdce a zaštiťují se takzvaným Francouzským paradoxem. Lidé pak lékařům kladou otázky, zda je lepší pít červené nebo bílé víno. A jak často a v jakém množství je pití vína zdravé. My jsme se na to zeptali doktora Karla Nešpora a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.

Automobil. Ilustrační foto.

Údajně stáčeli tachometry až o 400 tisíc kilometrů, soud jednání odročil

/VIDEO/ Nečekaně rychlé bylo ve středu 29. května jednání před ústeckým krajským soudem, který se zabývá údajným podvodem při prodeji ojetých aut dovážených z Německa. Obžalovaní, kteří pochází z Děčínska, měli podle státního zástupce stáčet tachometry a tím uměle zvyšovat cenu prodávaných automobilů, škoda se podle obžaloby měla vyšplhat na 17 milionů korun. Jednání bylo odročeno na prosinec. Svým rozsahem se jedná o největší případ stáčení tachometrů v Ústeckém kraji a jeden z největších v celém Česku.

Ceremoniál v parku Šibeník v Mostě za účasti francouzského spisovatele a mírového aktivisty Laurenta Guilleta.

Francie má v mosteckém parku Šibeník svou mírovou stopu. Znovu ožila historie

Francouzský spisovatel literatury faktu Laurent Guillet a zástupci města Mostu otevřeli v parku Šibeník malou Zahradu míru. Tvoří ji tři nově vysázené stromy, pamětní deska a zakopaná kovová schránka s protiválečnými obrázky od mosteckých dětí. Vzpomínkový prostor u makety protiletadlového kanónu z 2. světové války je věnován všem válečným obětem. 

Vizualizace nové generace evropských supertanků Main Ground Combat System (MGCS).

Evropský supertank má zelenou. Vytvoří ho Francouzi s Němci

Německo a Francie dosáhly průlomu v otázce, jak vyvíjet plánovaný evropský tank nové generace známý jako Main Ground Combat System (MGCS). Ministři obrany obou zemí oznámili, že dokončili rozdělení úkolů spojených s projektem mezi jednotlivé země, což znamená, že projekt má zelenou.

Zahájení výstavy Co přinesl obchvat v Havlíčkově Brodě. Prohlédněte si ji

Unikátní rudný mlýn. Havlíčkův Brod se chlubí raritním nálezem

/VIDEO/ Stojí za vidění. Pozůstatky mlýna na železnou rudu ze 13. století jsou nyní k vidění v Havlíčkově Brodě. Druhý mlýn je jen ve Francii. Součásti je víc než metrový kus mlýnského kola. Návštěvníci Brodu si ho mohou prohlédnout na výstavě v Muzeum Vysočiny nazvané Co přinesl obchvat.

Procházka s.... Rektor UP Martin Procházka si pozval do nového cyklu debat válečnou reportérku Petrou Procházkovou

Reportérka Petra Procházková bude debatovat v Olomouci. Nejen o Putinovi

O Putinovi, který ji vyhnal z Ruska, a o chybách, které válečný zpravodaj udělá jenom jednou. Oceňovanou novinářku a humanitární pracovnici Petru Procházkovou pozval rektor Univerzity Palackého (UP) Martin Procházka do nového dílu univerzitních „debatních procházek“. Beseda se uskuteční v úterý 4. června od 16 hodin v aule Pedagogické fakulty UP.

Každý rok pořádá městská policie Strakonice a odbor dopravy města zábavnou preventivní show pro předškoláky ze strakonických mateřských škol.

Olympijský den ve Strakonicích. Předškoláci soutěžili o medaile

Každý rok pořádá městská policie Strakonice a odbor dopravy města zábavnou preventivní show pro předškoláky ze strakonických mateřských škol. Letos jich mělo dorazit skoro 350 a vyjma dvou školek, které litovaly, že už mají jiný program, opravdu všechny ostatní přišly. S dobrou náladou, olympijskými kruhy na hrudi, vlastní vlajkou, natěšení a připravení na pokořování výzev.

Celodenní program určený široké veřejnosti byl věnovaný 80. výročí seskoku paraskupiny Barium a 115. výročí narození generálmajora in memoriam Josefa Knopa.

FOTO: V Žamberku přísahali republice

V sobotu 25. května 2024 se v Žamberku uskutečnila vzpomínková akce s názvem „Přísahali republice.“ Celodenní program určený široké veřejnosti byl věnovaný 80. výročí seskoku paraskupiny Barium a 115. výročí narození generálmajora in memoriam Josefa Knopa.

Invalidní vozík. Ilustrační foto

Kopřivnice převzala neobvyklý dar z Francie

Město Kopřivnice včera převzalo dar v podobě repasovaného zdravotnického zařízení z Francie. Polohovací lůžka, invalidní vozíky a další pomůcky byly městu nabídnuty panem Larbaoui, který je nezištně distribuuje do různých evropských zemí a nyní oslovil i několik destinací v České republice. Dar bude využit například ve středisku sociálních služeb.

V Lučanech nad Nisou vznikají matrace srovnatelné se světovou špičkou

V Lučanech nad Nisou vznikají matrace srovnatelné se světovou špičkou

V Lučanech nad Nisou ožívá tradiční řemeslo v podobě výroby luxusních matrací. Mladý podnikatel Vojtěch Prade sází na kvalitu a ruční práci, čímž se jeho značka Dorsen vyrovnává světovým lídrům v oboru. Starou truhlárnu v Lučanech nad Nisou proměnil v prosperující dílnu, kde se vyrábí prémiové matrace a designové postele. Kvalitou se vyrovnají světové špičce.