Druhá část pražské dostihové sezony v Chuchl Areně začne v neděli velkými hlavními dostihy. Oba, jak PP Asset Management St. Leger na 2800 metrů, tak Velká cena Prahy CK Martin Tour na 1600 metrů, jsou dotovány 550 000 korunami.
Dvě mláďata, která se letos vylíhla handicapovaným černým čápům v Záchranné stanici živočichů Makov, vyrazila na svou dlouhou cestu na jih. Jejich let sledují GPS vysílačky.
Svůj sen si nenechal vzít. I proto si otevřel vlastní vinárnu a záhy obchod s vínem. Vinárnu už nemá, ale patří k našim předním dodavatelům vína. Firma manželů Bodlákových z Libice nad Cidlinou na Nymbursku ve Středočeském kraji dodává víno do více než šesti stovek restaurací.
Žádná z opor v létě neopustila královopolské basketbalistky, právě naopak pátý celek uplynulého ročníku české nejvyšší soutěže doplnila hned trojice posil. Zajímavé změny nastaly v realizačním týmu, kde na postu kondičního trenéra Michala Pogányho vystřídala Lenka Šoukalová, která ještě v minulé sezoně hrála za Žabiny. Pozici asistenta trenérky pak obsadil Jakub Gazda, který také opustil rivalky KP TANY. „Určitě jsme posílily,“ hlásí koučka Marcela Krämerová před domácím přípravným turnajem Jersey Cup, který o víkendu hostí brněnská hala ve Vodově ulici.
ROZHOVOR/ Návrat do Českých Budějovic neklapl, působení ve Znojmě vzdal ještě předem. V 35 letech, v závěru úspěšné hokejové kariéry, se rozhodl vypadnout z českých rybníčků a vydat se zcela jinou cestou. Pro mnohé zvolil překvapivý krok – angažmá v rumunské Steaue Bukurešť. „Nejprve jsem se této možnosti smál, odpověděl jsem, že se mi tam nechce. Do toho jsem řešil i jiné nabídky," přiznává zkušený forvard Jiří Ondráček. V exkluzivním rozhovoru pro Deník promluvil o konci ve Zlíně, důvodech odchodu z České republiky i zamítnutí lukrativní Francie. Okomentoval i loňskou sezonu.
Tři góly prý nedal Jan Blanda v chlapech nikdy, přitom je mu je už třiatřicet let. Ale když už si do Kristových roků poctivě počkal, tak vše oslavil s plnou parádou. Nasázel hattrick v dresu svých Kročehlav do sítě béčka Tuchlovic, které vede jako trenér jeho velmi dobrý kamarád Lukáš Muláček. „Asi i kvůli němu jsem se hecnul,“ usmál se Blanda vyhlášený redakcí další Osobností Deníku.
Na Vysočinu přijíždí více turistů a častěji v kraji i přespávají. Ze zahraničních turistů na Vysočinu nejčastěji míří Slováci, Němci a Poláci. Statistiky ale také ukazují na fakt, že v kraji návštěvníci zůstávají kratší dobu.
Evropští vinaři a ovocnáři zažívají těžké časy. Vinaře sužuje především pokles tržeb způsobený zhroucením čínského trhu v době covidu. Ani více než rok po konci pandemie se tamní poptávka především po francouzských vínech nedostala na někdejší předcovidovou úroveň. Ovocnáři a zelináři zase trpí extrémními výkyvy počasí, které často zničí celou nebo velkou část úrody.
Požáry v Řecku se šíří dvanáctý den v řadě a ty největší stále ještě nejsou pod kontrolou. V okolí města Alexandrupoli a v parku Dadia na severovýchodě země oheň zničil už skoro 83.000 hektarů území, což je plocha větší než město New York. Nasazeno je skoro 500 hasičů, jedenáct letadel a pět vrtulníků, s hašením dál pomáhá i hasičská jednotka z Česka. Na několika místech se požár přiblížil k obydleným oblastem, což si vyžádalo další evakuace. Lesy hoří také v jižním Bulharsku nedaleko řeckých hranic.
/FOTO, VIDEO/ Malá východočeská obec Čermná nad Orlicí se stala zrodem neuvěřitelného triumfu, který zanechává svět mažoretkového sportu v úžasu. Místní mažoretkový tým, který byl považován za outsidera, vstoupil na světovou scénu s vervou a odhodláním, aby si odvezl dvě zlaté medaile, jednu bronzovou a jedno čtvrté místo ze světového mistrovství v mažoretkovém sportu, které probíhalo od 24. do 28. srpna 2023 v Opatia.
Dvojnásobná česká Fotbalistka roku Andrea Stašková, která v létě přestoupila do AC Milán, pomohla svému týmu gólem k výhře 2:0 nad Atléticem Madrid. Třiadvacetiletá útočnice se tak prosadila v rámci přípravného turnaje ve Francii proti klubu, ve kterém strávila minulou sezonu.
/FOTO/ Druhým dnem pokračuje vyšetřování tragické nehody, která se stala v pondělí na dálnici D2 u Hustopečí. Střetla se tam dvě osobní auta a dodávka. Dva lidé zemřeli, osm dalších se zranilo. Oběťmi jsou dva dělníci, kteří v místě pracovali. „Potřebujeme především vyslechnout všechny řidiče zúčastněných aut. Dva jsou ještě v nemocnici," řekl Deníku v úterý policejní mluvčí Bohumil Malášek. Vyšetřování podle něj ještě nějakou dobu potrvá.
Dva týdny před novou prvoligovou sezónou se Jestřábi rozhodli podepsat ještě jednu posilu. Tou je 37letý urostlý obránce, který už jen svou postavou budí respekt - ze Znojma příchozí Vojtěch Kloz.
Když se řekne „na zkušenou“, mnohým se vybaví řeč babiček. Ale asi jinak se to výstižněji pojmenovat nedá. Děvčata z Středního odborného učiliště stavebního v Benešově oboru Aranžér dostala příležitost od Středočeského kraje a společnosti Rempart zúčastnit se dobrovolné akce v okolí francouzského Dijonu po dobu čtrnácti dnů. Jednalo se o tvorbu dekoru v zahradě hradu Château de Châteauneuf za pomoci studentů z dalších koutů Evropy.
V žatecké Galerii U Radnice proběhla v neděli 27. srpna vernisáž obrazů žateckého patriota, chmelaře a malíře Antonína Hacha (*1908 v Kralovicích, +1984 v Žatci). Milé kresby a obrázky v nedělním odpoledni přilákaly do této vyhledávané umělecké galerie na 50 návštěvníků.
Sobotní nečas "složil" v Kissingu u Augsburgu pivní stan. Podle policie bylo při tom zraněno dvanáct lidí, z nich šest těžce. Když bouřka přišla, pracovali na výstavbě stanu a zkoušeli ho ještě upevňovat… Další "stavitelé" újmu neutrpěli.
„Čas, že jsou peníze? Zkuste si uložit v bance mládí a vyzvednout si je po padesáti letech!“ vyjádřil se kdysi český spisovatel Jiří Žáček. Ano, na světě jsou mnohem důležitější věci než peníze, přesto je dobré se v nich vyznat. Víte, jaké byly měny evropských států před přijetím eura? Vzpomenete si, kde kromě Francie platil francouzský frank? A víte, čím se v různých zemích platí dnes?
Britský hvězdný dirigent Sir John Eliot Gardiner (80) v úterý po koncertním uvedení Berliozovy opery Trojané v La Côte-Saint-André ve Francii zfackoval za scénou zpěváka Williama Thomase (29).
Od nepaměti se traduje, že na zámku bývalo vína do sytosti. Dle historických filmů nabývám dojmu, že vína bylo tolik, že snad jím hasili požáry. No, film. Karel IV. přivezl sazenice vína z Francie, pokud mě paměť neklame. "Zprv trpké zdá se … ", tak pijme více… .
/FOTOGALERIE/ Sedmadvacátý ročník Festivalu vojenských hudeb, který v pátek odstartoval v Olomouci, zaplnil ve večerních hodinách Horní náměstí. Vojenská hudba Olomouc se postarala o nezapomenutelný zážitek a představila šlágry světové hudební scény v doprovodu skvělých sólistů.
/FOTO/ Knihovnu Milana Kundery navštívil v Brně známý francouzský herec Gérard Depardieu. Jeho návštěva však vyvolala mezi některými lidmi kritiku. Dali ji najevo v komentářích pod snímkem, který knihovna zveřejnila v pátek na svém Facebooku. Upozornil na to server Novinky.cz.
Rázná hudba vojenských souborů z různých zemí Evropy, krásné mažoretky i ukázky bojových umění. To vše v pátek 25. a sobotu 26. srpna nabídne XXVII. ročník mezinárodního festivalu vojenských hudeb v Olomouci.
On šil róby pro manželky nacistických pohlavárů, ji mlátili gestapáci. Legendární módní návrhář Christian Dior a jeho mladší sestra Catherine byli téměř po celý život nerozlučnými sourozenci. Tedy až na období druhé světové války. Catherine se tehdy přidala k protinacistickému odboji. Zatklo ji gestapo a skončila v koncentračním táboře. Příběh významné francouzské hrdinky ovšem zůstává ve stínu slávy jejího talentovaného bratra.
/FOTOGALERIE a VIDEO/ Vylepšili loňské maximum nároďáku na MS v kolové a navíc sahali po senzačním cenném kovu. Premiérově zlínská dvojice Tomáš Horák a Radek Adam se rozhodně mezi světovou elitou ve skotském Glasgow neztratila a domů si přivezli bramborové medaile.
O víkendu 26. – 27. srpna se uskuteční XIV. ročník Veteran Rallye Kutná Hora. Návštěvníci se mohou těšit také na spanilou jízdu po okolí nebo doprovodný program na Palackého náměstí.
Víte, kdo je nejšťastnější muž světa? Tímto titulem se může pyšnit buddhistický mnich Matthieu Ricard. Jeho štěstí dokonce potvrdila vědecká studie. A protože Matthieu Ricard, střídavě žijící ve Francii a Nepálu, je k lidem velmi vstřícný, podělil se o rady jak být šťastnějším. Jsou geniálně jednoduché.
U táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích pokračovalo v úterý 22. srpna hlavní líčení v případu devětačtyřicetiletého obžalovaného z Tábora, kterého státní zastupitelství viní z pokračujícího zločinu pohlavního zneužívání, přečinu ohrožování mravní výchovy dítěte, pohlavního zneužití i těžkého ublížení na zdraví v podobě posttraumatické poruchy. Za tyto skutky mu hrozí trest odnětí svobody ve výši od 5 do 12 let.
/VIDEO, FOTO/ Bývalý prvoligový fotbalista se po delší pauze vrátil na trávník jako hráč. A dá se říci, že velkém stylu. Lukáš Jarolím ve svých sedmačtyřiceti letech pomohl Vykáni k zisku bodu v okresním derby na půdě Ostré v úvodním kole krajské I.B třídy dvěma góly. Právě on stáhl dvougólový náskok domácích a další branka už nepadla. Jarolím se tak stal Osobností Deníku.
Debata ohledně regulace hazardu v metropoli se v posledních měsících vyostřuje. Antimonopolní úřad pokutuje město za nejednotná pravidla ve vyhláškách. Praha tak stojí před rozhodnutím, zda zvolit úplný zákaz hazardu na celém území, nebo ho naopak všude povolit. Může ale také zkusit přijmout jinou regulaci, případně spoléhat na to, že ve sporu s antimonopolním úřadem uspěje. V krajní variantě jí hrozí i vyplácení nákladných náhrad škod provozovatelům kasin.
Na lep mazanému podvodníkovi, který se vydával za prodejce zahraničních aut, skočili manželé z Přerova. Pár si chtěl nechat dovézt z Francie vozidlo značky Peugeot 5008.
Desetileté dítě bylo v noci na úterý zabito při střelbě ve městě Nîmes na jihu Francie. Bylo se strýcem v jeho automobilu, který se stal terčem útoku nejméně čtyř střelců. Vyplývá to podle francouzské rozhlasové stanice Franceinfo z prvních zjištění policie. Podle agentury AFP byla střelba nejspíš vyřizováním účtů mezi drogovými gangy, které ve městě soupeří o vliv. Sedmadvacetiletý strýc nemá kriminální minulost a podle jedné z vyšetřovacích verzí mohlo jít o omyl, uvedla policie.
Je menší a pro člověka méně jedovatá než náš domácí druh. V úle ale může způsobit absolutní zkázu. Evropské státy bojují s invazí sršně asijské a její zvýšeny výskyt právě teď pozorují u sousedů v Německu. Pokud by dorazila do Česka, může to být pro včelaře velký problém, hmyz totiž dokáže denně sežrat stovky včel. Obrana proti němu je navíc složitá.
Před téměř sto let byl v bavorsko-českém příhraničí zastřelen poslední puštík bělavý v Německu. Od roku 2017 jsou znovu vysazováni v Horní Falci, letos 20 exemplářů.
Krásy Jeseníků umí zachytit jako málokdo. Se snímky, které je zachycují z ptačí perspektivy, vyhrává mezinárodní soutěže. Teď zkouší prorazit jako spisovatel. „Psaní mě strašně chytlo a rád bych s ním poračoval,“ říká Tomáš Neuwirth. Na jeho prvotinu 22. srpna odstartuje crowdfundingová sbírka.
Tým vědců odhalil, kdo ve vztahu dřív říká „miluji tě“. Navzdory stereotypním představám to jsou muži, kteří mají podle studie tendenci vyjadřovat lásku ke své partnerce jako první.
Judista Lukáš Krpálek vyhrál Grand Prix v Záhřebu. Dvojnásobný olympijský vítěz ve finále váhy nad 100 kg porazil Hjogu Otu z Japonska. Na turnaji této kategorie zvítězil popáté a navázal na letošní květnový triumf v Linci.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Šimon Janoušek, odchovanec a opora dorosteneckého výběru LTK Klatovy si za své brilantní výkony vysloužil nominaci do reprezentace na tenisové mistrovství Evropy družstev v kategorii do 12 let. Vše ale odstartovalo nejprve kvalifikačními skupinami, které se odehrály ve čtyřech zemích – Francii, Německu, Turecku a České republice, přičemž v každé ze zmiňovaných destinací byly dvě skupiny po čtyřech týmech. Kvalifikace se tedy zúčastnilo dohromady dvaatřicet tenisových družstev.
Bašta nejen českých překážkových dostihů. Když vyslovíte mezi koňáky slovo Pardubice, každému zaplesá srdce… Stejně tak se totiž rýmuje Velká pardubická a nejtěžší dostih v kontinentální Evropě. Na ní je ale ještě čas. Stejně jako na závěrečnou čtvrtou kvalifikaci. Sobota na závodišti totiž bude patřit rovinovým dostihům. Na programu jich bude šest. Program dotváří dvojice dostihů přes proutěné překážky, z nichž Letní cena města Pardubic je vůbec nejkvalitnějším v této odrůdě v dosavadní sezoně.
Olympia Zlín slaví další velký úspěch. Reprezentant tohoto klubu Marek Novák z Brumova-Bylnice zazářil na mistrovství Evropy v klasickém benčpresu RAW a EQ ve Francii. Novák v Bordeaux vybojoval v mužské kategorii nad 120 kg titul evropského šampiona.
Za nejkvalitnější hovězí maso na planetě se považuje vyhlášené japonské plemeno wagyu, které se občas nazývá „kaviárem mezi hovězím masem“. Jeho unikátnost je daná typickým mramorováním, a tak má nezaměnitelnou chuť, vůni, křehkost a šťavnatost. Japonský skot chovají i v Česku, například na farmě Wagyu Horky u Litomyšle.
Francií v posledních dnech otřásá případ brutálního znásilnění devětadvacetileté ženy. Teprve osmnáctiletý Oumar N. měl vniknout do jejího bytu, zbít ji a ke znásilnění použít mimo jiné i násadu od koštěte. Intenzita násilí policisty i lékaře šokovala.
/FOTOGALERIE/ Hokejisté Nového Jičína dnes zahajují sérii přípravných zápasu na novou sezonu 2. ligy. Na úvod přivítají svěřenci nového trenéra Davida Dostála na svém ledě Bobry z Valašského Meziříčí. Začíná se v 18 hodin.
Západoevropské státy významněji spolupracovaly již na vývoji a výrobě letounu Panavia Tornado, aby si podobnou kooperaci v mírně jiném rozložení zopakovaly při přípravě v současnosti létajících Eurofighterů. Mezitím se z Německa a Francie vytvořilo politické duo, které táhne celou Evropskou unii. A právě tyto dvě země zahájily program evropského letounu nové generace FCAS. Jejich projekt nabírá na intenzitě.
Dobrodružství, přátelství, životní hodnoty. Skauting je víc než jen kroužek nebo koníček, shodují se členové klatovského skautského oddílu Šipka. Uvítají mezi sebou kluky a holky, kteří chtějí hrát spoustu her, poznávat přírodu a získávat dovednosti užitečné pro život.