Letec Josef Koukal, válečný hrdina a nositel Řádu bílého lva, by se letos dožil 110 let. Úctu mu v sobotu vzdali lidé v jeho rodných Jenišovicích, ale také v nedaleké Luži, kde plukovník letectva se svou rodinou žil.
Prognóza bývá naprosto zdrcující. Šedesát procent pacientů s diagnózou rakoviny slinivky břišní nepřežije déle než rok. V Masarykově onkologickém ústavu v Brně jedné z nejsmrtelnějších forem nádoru vyhlásili válku. Nejprve přišli s revolučním způsobem, jak rakovinu dříve odhalit. Nyní jako první na světě zahájili klinické testování přípravku, který má nádorové buňky ničit zevnitř.
Prognóza bývá naprosto zdrcující. Šedesát procent pacientů s diagnózou rakoviny slinivky břišní nepřežije déle než rok. V Masarykově onkologickém ústavu v Brně jedné z nejsmrtelnějších forem nádoru vyhlásili válku. Nejprve přišli s revolučním způsobem, jak rakovinu dříve odhalit. Nyní jako první na světě zahájili klinické testování přípravku, který má nádorové buňky ničit zevnitř.
Tři mladé zubry z francouzské rezervace Reserve Biologique des Monts d’Azur vypustili na konci dubna ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zvířata pochází z nejznámějšího chovu velkých kopytníků ve Francii a do Čech je čekala dlouhá cesta, téměř 1400 kilometrů.
Čtyři degustace vín letos v letní sezóně uspořádá organizace Vínečko fest i v Mariánských Lázních. Podle slov jejího zástupce Pavla Drápala mají s pořádáním takových akcí v Praze na Náplavce nebo na Střeleckém ostrově bohaté zkušenosti.
Když v květnu 1945 dorazila americká armáda do Plzně, přijela s nimi také 803. rota vojenské policie, jejímž úkolem bylo dohlížet na dodržování zákonů, pořádku a disciplíny vojáků. Než v listopadu odjeli, dva její příslušníci se oženili s plzeňskými dívkami.
V druhé polovině 50. let 18. století vypukl v Evropě celoevropský ozbrojený konflikt zvaný sedmiletá válka. Na českém území se týkal zejména sporu mezi Marií Terezií a pruským králem Fridrichem II. Dne 6. května 1757 se pruská a rakouská vojska střetla v bitvě u Štěrbohol, o den později následovalo více než měsíční obléhání Prahy.
Čtyřnásobná česká Volejbalistka roku Michaela Mlejnková zažívá jedno z nejvydařenějších angažmá v kariéře. Aktuálně působí ve francouzské nejvyšší soutěži, kde patří k nejlepším hráčkám – v základní části pětadvacetiletá smečařka posbírala 397 bodů a deník L’Equipe ji vybral do ideální sestavy sezony 2021/2022. Rodačka z Jilemnice je tahounem týmu Volero Le Cannet, který v těchto dnech bojuje ve finále play off proti ASPTT Mulhouse.
/FOTO, VIDEO/ Lehké pohupování v příjemném měkkém sedadle, před sebou odkládací stoleček, který se dá jednoduše a rychle předělat na jídelní stolek, za okny v dřevěném rámu ubíhající krajina. Jako by se v pátek 6. května vrátil čas o zhruba osmdesát let nazpátek. Ten den vyjel poprvé legendární motorový vůz Slovenská strela.
/FOTO, VIDEO/ Lehké pohupování v příjemném měkkém sedadle, před sebou odkládací stoleček, který se dá jednoduše a rychle předělat na jídelní stolek, za okny v dřevěném rámu ubíhající krajina. Jako by se v pátek 6. května vrátil čas o zhruba osmdesát let nazpátek. Ten den vyjel poprvé legendární motorový vůz Slovenská strela.
Památku hrdinů a obětí druhé světové války uctili představitelé města v Zábřehu a připojených vesnicích. Na pamětní desce na zdi městského úřadu přitom před pár týdny přibylo jméno Arnošta Václavka. Zábřežského rodáka a zahraničního letce, který byl desítky let zapomenut.
Radostná událost potkala v těchto dnech Jadernou elektrárnu Temelín. V budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu elektrárny se vylíhla mláďata sokola stěhovavého. Jejich zdravotní stav dnes zkontroloval zkušený ornitolog, který mladé sokoly také okroužkoval. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology už od roku 2011.
/KANONÝR DENÍKU, FOTOGALERIE/ I ve třiačtyřiceti letech mu to stále střílí. Fotbalový útočník Lukáš Polónyi patří ke klíčovým postavám Jeseníku nad Odrou, týmu, který působí v I.B třídě. Za klub z novojičínského okresu už kope šestým rokem. Letos si zapsal sedmnáct branek, vede tabulku střelců celé soutěže. Naposledy jeho tým remizoval 2:2 se Skotnicí, někdejší útočník druholigové Jihlavy dal oba góly Slavoje.
Nesprávné a nadbytečné užívání antibiotik vede ke vzniku mnoha problémů. Lékaři na celém světě nyní čelí obtížným situacím, kdy pacienty s infekcí nelze adekvátně léčit, protože konkrétní bakterie je zcela rezistentní vůči dostupným antibiotikům.
Po covidové pauze se opět rozjíždí spolupráce v rámci takzvané Čtyřdohody – dlouhodobě rozvíjeného partnerství, které se zrodilo už před dvaceti lety. Středočeši se v tomto formátu přátelí s partnery z regionů Burgundsko-Franche-Comté ve Francii, Porýní-Falc v Německu a Opole v Polsku.
Devět let práce a cesta do až do francouzského přístavu Marseille. Takové úsilí stála Chlumec nad Cidlinou příprava stavby dopravního terminálu. Nové autobusové nádraží by mělo usnadnit lidem cestování už od listopadu. Navázat má i rekonstrukce vlakového nádraží.
Chcete si koupit něco od Karla? Nic jednoduššího, navštivte internetové tržiště OdKarla.cz a zkuste zákaznické štěstí. Lze tam najít tisíce položek takříkajíc z běžného života – hračky, oděvy, elektroniku, kuchyňské potřeby, sportovní vybavení, knihy.
Může se zdát, že opoziční síly v Rusku byly kompletně rozprášeny, ale část místní kultury se nevzdává ani v současné situaci. Někteří interpreti otevřeně nesouhlasící s válkou na Ukrajině byli nuceni emigrovat, jiní ale i přes možnost tvrdých trestů koncertují dál.
Rusové sice podle údajů z hotelů v poslední době s covidovými omezeními nepatřili mezi nepočetnější návštěvníky z ciziny ve středních Čechách ani hlavním městě, přesto jejich výpadek za současné mezinárodní situace představuje ránu pro cestovní ruch vstávající z popela období poznamenaného koronavirem.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje již třetí měsíc. Jedním z cílů Moskvy je podle USA sesazení čelních představitelů východoukrajinských oblastí a dosazení nových, prorusky smýšlejících. Válka může podle náměstka generálního tajemníka NATO trvat klidně i roky.
Badmintontonisté Švejda s Janáčkem mají v těchto dnech starostí až nad hlavu. Jsou příjemné, ale i složitější. Nejlepší český pár reprezentuje Českou republiku na ME, mateřský klub (Č. Krumlov) se ale chystá na baráž o udržení extraligy.
Hlavní favorit a obhájce loňského prvenství Erik Cais byl nejrychlejším na páteční testovací rychlostní zkoušce 27. ročníku automobilového závodu Rallysprint Kopná, která startuje v sobotu v 9 hodin z prostoru dostihové dráhy ve Slušovicích.
Miniaturní oslík Bony, miláček všech dětí navštěvujících chomutovský zoopark, bude mít brzy ve výběhu dámskou společnost. Zoopark ke svému desetiletému samci získal od soukromého chovatele z Francie mladičkou oslici. Už ji dokonce převezl do Chomutova, kvůli jejímu nízkému věku si však musí oslíci na první sblížení ještě počkat.
Do legendárního cirkusu Humberto, který do konce dubna hostuje v Hodoníně šla naše čtenářka Simona Lukášová s velkou zvědavostí a chutí, přesto s mírnými rozpaky. "Honilo se mi hlavou: Zvířata v cirkuse, chudáci! Je to pro ně přirozené? Rozpaky se téměř ihned rozplynuly a necelé tři hodiny jsem nevyšla z údivu a úžasu nad profesionalitou a dokonalostí. Ani minutu jsem se nenudila a ani vteřinu jsem neměla pocit, že by nějaké zvíře trpělo či strádalo. Se všemi je zacházeno s láskou a péčí. A čisté výběhy jsou prostorné," říká Lukášová. Po vystoupení vyzpovídala ředitele cirkusu Humberto, Hynka Navrátila ml.
Mezi firmami, které změří síly na zeleném pažitu v rámci letošního ročníku Zaměstnanecké ligy Deníku, je také NKT. Kapitánem tohoto fotbalového týmu bude Václav Jauernik, který nám při této příležitosti odpověděl na několik otázek.
Dvě blyštivé trofeje z letošní sezony už mají. Teď budou líčit na zisk třetí. Mostecké házenkářky po zlata v Českém poháru a stříbru v MOL lize o víkendu vstoupí do bojů o českého mistra. Play off hrané na dva vítězné zápasy rozjedou v sobotu na půdě Olomouce (17.30).
Pro nemalou část fanoušků házené je překvapením, že Jan Stehlík se ve volném čase věnuje malování obrazů. Sedmatřicetiletý házenkář Talent týmu Plzeňského kraje na sebe v rozhovoru prozradil, že má spoustu děl rozmalovaných.
Patří mezi nejslavnější britské špionky z období druhé světové války. Odette Sansomová se do britského Oddělení pro zvláštní operace nechala naverbovat jako třicetiletá máma tří dětí v podstatě náhodou. Při nebezpečné misi ve Francii se zamilovala do svého nadřízeného. Po roku špionáže ji ale dopadli nacisté. Skončila ve vězení, později v koncentračním táboře a dokázala přežít kruté výslechy.
Žáci Gymnázia Zikmunda Wintra uskutečnili na začátku dubna výjezd na trinacionální setkání do Spolkové republiky Německo. Jednalo se o týdenní studijní pobyt, který byl financován z prostředků EU, na který byl našemu gymnáziu přidělen grant z programu ERASMUS+.
Všude dobře, doma nejlíp. Ve Francii jedí divné věci a ve Švédsku je moc tma. Brankářská jednička královédvorských hokejistů se po úspěšné sezoně ohlédla za svou minulostí, především však hodnotila tažení Rodosu druholigovým play off a následnou kvalifikací. Co bude s Jaroslavem Brázdilem dál? Více v rozhovoru s oporou Dvora Králové nad Labem.
/VIDEO/ Dopíšete na konec řádku a ozve se cinknutí. Starší generace ten zvuk důvěrně zná. Zvuk psacího stroje. Ty jsou dnes vzácné podobně jako sníh na poušti. Čeho je ale málo, po tom prahnou sběratelé. Mezi ně patří i Eduard Hošek z Třebíče, který psací stroje sbírá asi patnáct let.
/FOTO/ To byla jízda. O víkendu jste mohli na silnicích Teplicka vidět staré bavoráky, trabanty, fordy, mercedesy či škodovky. Sportovní „káry“ let minulých projely i Hrobčickem. Tam je zachytila přes objektiv svého fotoaparátu Lucie Jarošová. Za snímky moc děkujeme.
Tři mladí zubři narození v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice odjeli v neděli večer do Francie. Speciální transport se s nimi vydal na cestu dlouhou přes 1 300 kilometrů, která měla trvat zhruba 20 hodin.
Účastníka mistrovství světa kategorie WRC2 Erik Cais bude obhajovat prvenství ve 27. ročníku RENTOR Rallysprint Kopná, který odstartuje poslední dubnový víkend ve Slušovicích. Na start úvodního podniku sedmidílného seriálu Rallysprint série 2022 se přihlásilo celkem 95 posádek. Vedle českých posádek se přihlásilo i pět zahraničních dvojic, po jednom ze Slovenska, Německa, Maďarska, Rakouska a Francie.
Emmanuel Macron je v současnosti nejmocnějším evropským politikem. Francouzský prezident získal nový volební mandát a v příštích pěti letech se s jeho pomocí pokusí proměnit nejen Francii, ale i Evropu, píše list Financial Times.
Autostop už netáhne zdaleka tolik jako dříve. Jsou ale i stopaři, pro které je tento způsob dopravy srdeční záležitost a nedají na něj dopustit. Autostop je oblíbený zejména mezi studenty a to nejen proto, že ušetří, ale je to i forma dobrodružství, možnost poznávat nové lidi a místa, a mít zážitky, které nelze předvídat. Je také neoddělitelnou součástí života trempů. Řidiči, kteří rádi vozí stopaře, zase vítají možnost povídat si s někým za jízdy a odvrátit tak zejména při dlouhých cestách nebezpečí mikrospánku. Navíc mají dobrý pocit z toho, že někomu pomohli.
/HISTORICKÉ FOTO/ Doslova životní záležitostí se stalo pro Miroslava Vaňka pátrání po historii úzkorozchodné dráhy z Vyškova do Kozlan. Spolu s Mojmírem Leštínským je autorem nové práce o dnes již zaniklé dráze.
Prezident Miloš Zeman v pondělní gratulaci Emmanuelovi Macronovi podpořil aktivity znovuzvoleného prezidenta Francie směrem k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Vybídl k diplomatickému úsilí o ukončení bojů na Ukrajině. V přání, které zveřejnil Hrad, Zeman uvedl, že druhý mandát získal Macron ve velmi neklidné době ovlivněné ruskou agresí na Ukrajině.
Velikonoční desítku ze seriálu Běžec Tachovska vyhrál kladrubský atlet Tomáš Jaša. Běžec Škody Plzeň doběhl první v čase 37:41 s dvouminutovým náskokem na druhého Lukáše Kopču. Vytrvalostní běžec vzal závod jako přípravu na dráhovou sezonu pod širým nebem. „Vážím si každého výsledku. Mám radost, že mohu běhat a závodit, ale s vítězstvím na Velikonoční desítce jsem počítal,“ řekl Tomáš Jaša, který tento rok slaví 30. narozeniny.
Prvoligový AC Domažlice získal na půlroční hostování nadějného atleta Škody Plzeň Philippea Carpentiera. Devatenáctiletý běžec s francouzskými kořeny po otci je dvojnásobným medailistou z republikových šampionátů juniorů a v roce 2018 se účastnil Diamantové ligy v Monaku.
Prezidentské volby ve Francii vyhrál Emmanuel Macron. Stávající šéf Elysejského paláce porazil krajině pravicovou političku Marine Le Penovou, když získal 58,55 procenta hlasů. Macrona však volilo podstatně méně Francouzů, než před pěti lety, kdy se stal prezidentem poprvé. Již po zveřejnění projekcí vypukly v některých francouzských městech protesty, policie dav rozháněla slzným plynem.
Od Francie po Srbsko směřují přeshraniční aktivity středočeských středních škol, které se opět začínají rozvíjet po dva roky trvající covidové pauze. Kraj chystá statisíce korun, které rodinám zapojených žáků částečně přispějí na pokrytí nákladů cesty do zahraničí.
Dobrý úmysl, který se ale pořádně zvrtnul. Tak lze ve stručnosti popsat příběh využívání gilotiny. První poprava tímto strojem se odehrála přesně před 230 lety. Krvavé "prvenství" si připsal na konto zlodějíček Nicolas Jacques Pelletier.
Na paleolitickém nalezišti u břehů dnešní řeky Aveyron na jihu Francie se v 19. století našlo více než 50 kamenných plaket, jejichž pravý účel vědci možná odhalili až nyní. Zdá se, že před desítkami tisíc let se zde scházely po setmění pravěké rodiny, aby v záři planoucího ohně sledovaly, jak mezi stíny a plameny tančí malá stvoření.
Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Ukazují na to projekce francouzských médií zveřejněné po uzavření volebních místností v druhém kole voleb, které Macronovi přisuzují poměrně přesvědčivé vítězství s asi 58 procenty hlasů. Jeho krajně pravicová soupeřka Marine Le Penová získá kolem 42 procent. Už uznala porážku. Volby nicméně provázela na francouzské poměry malá volební účast, k urnám zřejmě dorazilo jen těsně přes 70 procent voličů, což je nejméně od roku 1969.