Alfons Mucha a Slovanská epopej – Bezbřehá lidskost. Tak se jmenuje výstava, která v těchto dnech začíná na radnici v Moravském Krumlově. Souborem fotografií mapuje vznik jedinečného cyklu dvaceti velkoformátových obrazů z dějin slovanských národů. Tato expozice má navnadit návštěvníky na návrat Slovanské epopeje do druhého největšího města znojemského okresu.
Alfons Mucha a Slovanská epopej – Bezbřehá lidskost. Tak se jmenuje výstava, která v těchto dnech začíná na radnici v Moravském Krumlově. Souborem fotografií mapuje vznik jedinečného cyklu dvaceti velkoformátových obrazů z dějin slovanských národů. Některé snímky jsou v této podobě publikovány poprvé. Tato expozice má navnadit návštěvníky na návrat Slovanské epopeje do druhého největšího města znojemského okresu.
Galerie hlavního města Prahy zahájila v Domě U Kamenného zvonu retrospektivní výstavu světoznámého fotožurnalisty Antonína Kratochvíla. Lovosický rodák zvěčnil jak neznámé oběti válek nebo přírodních katastrof, tak globální celebrity, jako je Bill Gates či už zesnulý David Bowie. Shodou okolností měl začátkem června v kinech premiéru celovečerní dokumentární film Můj otec Antonín Kratochvíl.
Rozruch a divoké spekulace vyvolalo v minulých dnech „záhadné zmizení“ Lavičky Václava Havla z Maltézského náměstí. „Můj kamarád Michal Faflik spolu s Bořkem Šípkem instalovali lavičku před několika roky před tehdejší Michalovou vinárnou U zlatého hada. Vloni zanikla vinárna a teď nechal někdo odstranit i lavičku. Dějou se hodně divný věci,“ napsal například v tomto týdnu Otakar Mašín na svém facebookovém profilu. A sám zmíněný Michal Faflik zveřejnil fotku stromu, u něhož lavička stávala, s lakonickým komentářem - „asi tu nikdy nebyla“.
Plátna Slovanské epopeje vystavíme u nás na zámku v létě. To tvrdí první muž Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Vzhledem k faktu, že ani Krumlov, ani Praha však v tuto chvíli nehovoří o přesných datech, není jasné, jestli Krumlov zamýšlený termín otevření výstavy stihne.
V polovině listopadu uvede meziříčská Galerie Sýpka díla mladého sochaře, čerstvého absolventa a rodáka z nedalekého Rožnova pod Radhoštěm, Ondřeje Filípka.
Magistrát hlavního města převezme od Prahy 1 ateliér sochařky Hany Wichterlové. Praha je nyní připravena objekt, který je národní kulturní památkou, spolu se zahradou zrekonstruovat. Výše investice se pohybuje kolem 6,3 milionu korun. Po převzetí stavby městem by měla novou expozici provozovat Galerie hlavního města Prahy.
Chýnov - V neděli 14. července se od 13 do 18 hodin konají tvořivé dílny v Bílkově chaloupce, jak grafik, sochař a architekt František Bílek přezdíval svému chýnovskému sídlu.
/FOTOGALERIE 2017/ Pražská muzejní noc přilákala v sobotu večer téměř 150 tisíc lidí. Jen samotnou historickou budovu Národního muzea jich shlédlo jedenáct a půl tisíce. Otevřeno bylo letos více než 70 objektů muzeí, galerií a dalších památek. Tradice muzejních nocí vznikla před 15 lety právě v Národním muzeu. Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120 tisíc lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200 tisíc.
Praha, Znojmo - Některým pražským politikům se nelíbí myšlenka půjčit do Moravského Krumlova Slovanskou epopej. O tamním zámku hovoří jako o staveništi. Vedení Galerie hlavního města Prahy zvažuje umístění pláten v Praze na Zbraslavi.
Poděbrady /FOTOGALERIE/ - Nově byla otevřena výstava obrazů malířky Zdenky Marie Novákové a ukázek z tvorby mladého výtvarníka Jana Danziga. Expozice je k vidění ve výstavních prostorách lázeňského hotelu Zámeček se vstupem z Husovy ulice.
Stav žulového podstavce sochy svatého Václava na pražském Václavském náměstí se zhoršuje. Degradaci způsobuje znečištění atmosféry, čištění bronzové sochy, svíčky, ale mnohé projevy jsou dány vybraným materiálem. Ve středu to řekli odborníci, kteří se zabývali podrobným průzkumem celého pomníku.
Běžně nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu se v sobotu 6. října otevřou veřejnosti. Oproti předchozím dnům otevřených dveří si organizátoři připravili několik novinek. V Rothmayerově sále budou například vystavena zahraniční vyznamenání, která obdržel prezident Miloš Zeman, nebo v Brožíkově salonu lidé uvidí obrazy Václava Brožíka zapůjčené Galerií hlavního města Prahy. Novinářům to řekl ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák.
Velkoformátové „orlice“ značky Mattoni společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), které jsou vidět v krajině podél dálničních tahů, poslouží jako médium umělcům. První dvě umělecky přetvořené orlice se od poloviny června objevují u dálnice D1 poblíž Velkého Meziříčí, další by měly následovat. Podle KMV tak přestávají být reklamními nosiči a mohou dál zůstat u dálnic.
Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR) přišel s novým návrhem kam umístit Muchovu Slovanskou epopej. Podle aktuální studie se nejvhodnější místo pro cennou sbírku nachází na Těšnově proti kinu Atlas. Tam jde dnes o nevyužívaný pás zeleně. Podle IPR je tento úzký podlouhlý prostor vhodnější než původně navrhované varianty.
Pardubice – V úterý v 17 hodin bude v Galerii Univerzity Pardubice otevřena 101. umělecká výstava, která představí grafiky pražského autora Jiřího Altmanna, který je členem Českého sdružení grafiků Hollar.
Malostranskému ateliéru Hany Wichterlové už nehrozí prodej. Namísto toho bude svěřen do správy Galerie hlavního města Prahy. Spor o záchranu památky nakonec rozhodl kulturní výbor magistrátu. Jeho členové schválili záměr, aby tento objekt do budoucna provozovala právě městská galerie.
V úterý ráno se na Karlův most po dlouhých pěti letech vrátilo sousoší svatého Františka Borgiáše, věrně vyrobené podle originálu, který v roce 1710 vytvořil Ferdinand Maxmilián Brokoff. Socha váží asi 2,5 tuny a dostat ji na místo trvalo hodinu.
Kopii barokního sousoší sv. Františka Borgiáše od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa umístí v úterý brzy ráno na Karlův most zástupci Galerie hlavního města Prahy. Galerie je správcem veřejné plastiky v Praze. Sousoší se na most vrátí po pěti letech, originál je ale umístěn, jako je tomu i v případě dalších pískovcových historických plastik, v depozitáři.
Praha, Moravský Krumlov – Malé dílčí vítězství mohou v těchto dnech cítit představitelé Moravského Krumlova. Slavný cyklus Muchových obrazů Slovanská epopej totiž nikam nepojede. Odborníky kritizovanou cesty do Číny nakonec nepovolilo ministerstvo kultury.
Praha - O historii i současností Izraele, o životě jednotlivců i komunit ve městech i kibucech, o ztrátách v téměř každodenních incidentech i naději v budoucnost vypravuje dílo umělkyně Orit Išajové. Představuje ho Galerie hlavního města Prahy v Domě fotografie, výstava ale zahrnuje vedle fotografií i grafiky, videa a instalace. Jmenuje se Země jelena, to je podle kurátorky Dalii Levinové jeden z výrazů pro izraelskou zemi zmiňovaný ve starozákonní knize Daniel jako metafora, v níž je toto zvíře symbolem země.
Moravský Krumlov, Praha – Naděje Krumlova na dočasný návrat velkoformátových pláten Alfonse Muchy padly s poslední návštěvou pražského radního pro kulturu Jana Wolfa a šéfky Galerie Hlavního města Prahy Magdaleny Juříkové. Shledali, že prostory zámku nejsou vyhovující, a Krumlovským nabídli, že nechají zhotovit tři fotokopie Muchových obrazů.
Moravský Krumlov, Praha - Tři velké fotokopie namísto dvaceti originálních Muchových pláten nabídli představitelé Prahy Krumlovu. Právě na zámku v Moravském Krumlově byla Epopej desítky let vystavená. Naděje Krumlova na dočasný návrat velkoformátových pláten Alfonse Muchy padly s poslední návštěvou pražského radního pro kulturu Jana Wolfa a šéfky Galerie Hlavního města Prahy Magdaleny Juříkové. Shledali, že prostory zámku nejsou vyhovující a Krumlovským nabídli, že nechají zhotovit tři fotokopie Muchových obrazů.
Praha - Velkou inspirací je Jaroslavu Rónovi umění dávných civilizací i oblast mýtů nebo rytířských legend. Zatímco debaty nad jeho jezdeckou sochou Jošta Lucemburského sotva utichly, v ateliéru stojí další rytíř na koni. „Je to trochu sci-fi jezdecká socha. Na koni sedí robotický rytíř, který se pohybuje mezi galaxiemi na svém vesmírném oři," popisuje známý český malíř a sochař v rozhovoru svého Slunečního rytíře. Inspirují ho ale také nové technologie a obrací se nejen do minulosti, ale i do budoucnosti - dokončuje sochu Vítězství robotů. Ve čtvrtek Jaroslav Róna oslaví šedesátiny.
Praha - Jako jednoho z nejvýznamnějších sochařů současnosti představuje Galerie hlavního města Prahy britského autora Richarda Deacona. Protože je první jeho samostatnou výstavou v ČR, pojal ji kurátor Julian Heynen jako úvod do Deaconovy mnohostranné tvorby vzniklé za posledních 30 let. Šest desítek děl představuje rozmanité materiály a techniky, které Deacon používá, od dřeva impregnovaného a ohýbaného přes ocel a hliník k syntetickým materiálům a keramice.
Praha - Hala číslo 40 je největší ze všech prostor pražské holešovické tržnice. Podle magistrátního radního pro kulturu Jana Wolfa by se v ní mohla odehrávat dechberoucí akrobacie. „Ozval se soubor La Putyka, že by v hale chtěli dělat akrobatická představení ve výšce," uvedl Wolf.
Praha - Zrekonstruované prostory bývalé konírny Colloredo-Mansfeldského paláce budou sloužit prezentaci tvorby nejmladších umělců. Barokní palác v Karlově ulici spravuje od roku 2010 Galerie hlavního města Prahy a měla by podle rozhodnutí města připravit jeho rozsáhlou rekonstrukci. Zatím využívá jedno patro pro výstavy a připravila také prohlídkovou trasu, která zpřístupňuje reprezentační prostory paláce. V bývalé konírně bude galerie prezentovat svůj cyklus Start Up, první autorkou je studentka UMPRUM Barbora Dayef.
Praha - Slovanskou epopej od poloviny roku 2012 zhlédlo ve Veletržním paláci v Praze přes 380 tisíc lidí. Vedení města i Galerie hlavního města Prahy považují výstavu za úspěšnou. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) věří, že po návratu z asijského turné zájem o epopej ještě vzroste. Cyklus Muchových pláten byl v Praze k vidění do soboty. V únoru jej čeká odlet do Japonska. Zda bude turné pokračovat i do Číny, není jasné. Do Česka by měla měla epopej vrátit v polovině roku 2018.
Praha - Výtvarník Tomáš Císařovský, který se narodil 2. ledna 1962, patří mezi nejvýznamnější české malíře současnosti. Do povědomí veřejnosti vstoupil v 80. letech a jeho díla jsou dnes zastoupena například ve sbírkách Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy i několika výstavních síní v Německu nebo Itálii.
Praha - Instalace určené přímo do prostoru Colloredo-Mansfeldského paláce v Karlově ulici vytvořila fotografka Alena Kotzmannová. Výstava v prostorech, které spravuje Galerie hlavního města Prahy, se jmenuje Králík a královna a potrvá do 29. ledna.
Praha - Jeden z nejproslulejších snímků 20. století zachycující Marilyn Monroeovou s vlající sukní nad pouličním větrákem uvidí diváci na pražské výstavě jejího autora. Je jím americký fotograf a filmový producent Sam Shaw (1912 až 1999), který ji pořídil při natáčení jedné ze scén z filmu Slaměný vdovec (1954). Přestože od vzniku fotografie uplynulo přes 60 let, stále přitahuje pozornost.
Praha - Jeden z nejproslulejších snímků 20. století zachycující Marilyn Monroeovou s vlající sukní nad pouličním větrákem uvidí diváci na pražské výstavě jejího autora. Je jím americký fotograf a filmový producent Sam Shaw (1912 až 1999), který ji pořídil při natáčení jedné ze scén z filmu Slaměný vdovec (1954). Přestože od vzniku fotografie uplynulo přes 60 let, stále přitahuje pozornost.
Hořice – Jedinečný projekt, s názvem „Setkání na Atolu, který má nejen v mladých lidech vzbudit zájem o současné sochařské umění, probíhá od soboty v prostorách a okolí Galerie plastik. Celkem šest mladých umělců do třiceti let zde po dobu sedmi dnů společně vytváří sochařské dílo.
Praha - Cyklus obrazů Slovanská epopej od Alfonse Muchy do Tokia odletí v únoru příštího roku, výstava tam začne 7. března. Poté se přesune do Číny, zhruba od poloviny příštího roku. Galerie pracuje na definitivní verzi smlouvy o zapůjčení. Ve třech čínských muzeích zůstane do poloviny roku 2018. Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková to v pondělí řekla na tiskové konferenci ve Veletržním paláci, kde je epopej prozatím umístěna.
Praha - Zájem o pořádání kulturních a společenských akcí na Malostranském náměstí v Praze projevilo 15 institucí. Komise zatím posoudila devět projektů. Jako první se uskuteční výstava soch studentů Akademie výtvarných umění (AVU), další akce budou následovat. Ve středu to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).
Praha - Historii mariánského morového sloupu na Hradčanském náměstí v Praze a jeho současné restaurování přibližuje výstava instalovaná přímo v jeho okolí. Od vysvěcení mariánského sloupu letos uplyne 280 let. Většina soch se na sloup vrátí v originálech, některé v kopiích. Celý sloup bude po opravě v roce 2019. Ve čtvrtek o zahájení výstavy informovala Michaela Vrchotová z Galerie hlavního města Prahy, která je jejím autorem i správcem veřejné plastiky v Praze.
Výstavou nazvanou Čtvrtstoletí oslaví Institut tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity v Opavě 25 let od svého vzniku. Na výstavě v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy škola představí výběr z nejlepších fotografií současných studentů, čerstvých absolventů i autorů, kteří se po dokončení opavských studií prosadili v zahraničí.
Praha - Reklamní snímek nazvaný European Bike Stealing Championship 2015, který pro Škodu Auto vytvořila agentura Mustard, vyhrál letošní ročník české soutěže ADC Creative Awards. Nejvíce trofejí si ale z dnešního slavnostního večera odnesli zástupci společnosti Kaspen/Jung von Matt, a to za reklamní kampaně pro Budějovický Budvar, Kofolu a Ikeu. O výsledcích soutěže, známé dříve pod názvem Louskáček, ČTK informovala Marie Lafantová ze společnosti PR.Konektor.
Praha - Pražští radní, kteří zůstali ve svých funkcích, na páteční mimořádné schůzce projednali znění dlouho diskutovaných stavebních předpisů. Rada zapracovala připomínky ministerstva pro místní rozvoj. Předpisy jsou nyní připravené na odeslání k notifikaci do Evropské komise.
Praha - Desítky let fotodokumentaristické práce Iren Stehliové, švýcarské fotografky s českými kořeny, prezentuje Galerie hlavního města Prahy. Základem výstavy, která je součástí festivalu Fotograf, je cyklus Libuna. Zachycuje desítky let ze života ženy z pražské romské komunity, který fotografka dokumentovala až do její předčasné smrti.
Praha - Nová plastika Mileny Dopitové s názvem „Na všechny světové strany" u sjezdu na Letiště Václava Havla Praha dočasně zaplní prázdné místo po plastice „Vzlet II" Valeriana Karouška a Jiřího Nováka, která prochází restaurováním pod taktovkou Galerie hlavního města Prahy (GHMP). Na odbornou opravu uměleckého díla přispějí Karlovarské minerální vody (KMV), díky nimž vznikla také plastika Mileny Dopitové.
Praha, Moravský Krumlov – Víc jak dva měsíce z hlavní sezony musela zůstat zavřená expozice Slovanské epopeje v Praze. Galeristé ji v sobotu otevírají po zajištění opadávajících omítek.
Praha - Poprvé od druhé poloviny května otevře v sobotu Galerie hlavního města Prahy svou expozici Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Mezitím museli galeristé Muchův cyklus zakrýt a zajistit zejména omítky, které začaly v některých místech opadávat.
Praha - Poprvé od druhé poloviny května otevře v sobotu Galerie hlavního města Prahy svou expozici Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Mezitím museli galeristé Muchův cyklus zakrýt a zajistit zejména omítky, které začaly v některých místech opadávat.
Semily - Na osobnost Jana Husa, od jehož upálení letos uplyne 600 let, je zaměřená výstava Quodlibet. V Pojizerské galerii semilského muzea začne v pátek.
Praha /FOTOGALERIE/ - Při příležitosti blížícího se 600. výročí mučednické smrti Jana Husa a zároveň ke stoletému výročí jeho dokončení se uzavřela rekonstrukce Husova pomníku na Staroměstském náměstí. Do útrob monumentálního Šalounova sousoší v úterý vložili zástupci Prahy, Tábora a Husince pamětní plakety, listiny i ukázky denního tisku pro ty, kdo do pomníku vstoupí v budoucnosti.
Praha, Moravský Krumlov - Zřejmě do konce července musí návštěvníci pražského Veletržního paláce ze svých plánů škrtnout prohlídku Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Ve Velké dvoraně totiž kontrolují a opravují omítky. Krumlovský starosta Tomáš Třetina jen poukazuje na opravené sály na tamním zámku. Letos tam lidé uvidí díla Zdeňka Buriana a výstavu k půlstoletí televizních večerníčků.
Praha - Židovské muzeum v Praze a Galerie hlavního města Prahy připravily výstavu snímků z takzvaného Osvětimského alba, unikátního dokumentu o holokaustu. Fotografie pořízené nacisty v roce 1944 a náhodně nalezené po válce jsou vystavené v Domě fotografie v Revoluční ulici do 20. září. Ačkoliv jsou na fotografiích zachyceni převážně občané předválečného Československa z Podkarpatské Rusi, nebyl dosud v Čechách tento soubor vystaven.