Kreativ

ŠTÍTEK: grafika

Jana Křivková: Každý mladý člověk by se měl věnovat sportu

/ROZHOVOR/ Jana Křivková dosáhla toto léto mimořádného úspěchu. Na nejvýznamnější mezinárodní soutěži juniorů v agility se v jedné z disciplín umístila v konkurenci 120 týmů z celého světa na třetím místě a byla nejlepší českou závodnicí.

„Kadaňský poklad“ vyhlásila porota nejlepším projektem letošního roku

Kadaň - Kadaňský poklad. Kniha plná pohádek se rok a kousek po svém vydání dočkala dalšího velkého úspěchu. Hlavní podíl na něm ale nemá samotný hmatatelný výsledek v podobě třinácti příběhů pro děti, nýbrž cesta, po které se Pokladu došlo. Úžasné spojení dvou generačně odlišných lidských světů, dětského a tak trochu stále ještě naivního a na druhé straně moudrého, seniorského. Společně strávené chvíle, vyprávění a vzájemná důvěra daly vzniknout literárnímu dílku. Mezigenerační spolupráci pak následně ocenila odborná porota soutěže „Poslání pečovat" jako nejlepší projekt roku 2015.

Umělec Jaroslav Kořán: Měli bychom si víc hrát, než se hádat

Praha /ROZHOVOR/ - Fotografie, hudba, videa a grafika, ale hlavně řízená náhoda a improvizace. To je pracovní život třiapadesátiletého Jaroslava Kořána z Prahy. Do roku 1990 se živil fotografií, poté zejména hudbou a grafikou. Pravidelně spolupracuje jako hudebník, skladatel a zvukový designer na různých divadelních, filmových, tanečních a výstavních projektech. Hraje na různé bicí nástroje a jeho velkou vášní se mu stal vlastní vynález Orloj snivců.

Ve foyeru příbramského divadla vznikne nová galerie

Příbram - Ve foyeru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami vznikne nová galerie, která bude vystavovat práce lidí spjatých s divadelnictvím. Jako první v ní představí své obrazy, grafiky a kresby Jan Vojta, vnuk herce Jaroslava Vojty (1888 až 1970). Vernisáž je plánována na 22. října před premiérou Višňového sadu, řekla Hana Ročňáková, která bude mít výstavní plán nové galerie na starosti.

Blíženci vystavují v kadaňské galerii

Kadaň - Galerie Josefa Lieslera v Kadani představuje grafickou tvorbu převážně z posledních let dvou významných umělců působících v severních Čechách Miloše Michálka a Jaroslava Prášila. Oba autoři se dlouhodobě věnují jak umělecké tvorbě, tak i pedagogické činnosti na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

OBRAZEM: Výstava Krásná jako kvítka

Ve výstavní síni Viléma Wünscheho Kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově byly v pátek 4. září slavnostně vyhlášeny výsledky jubilejního 25. ročníku mezinárodní výtvarné soutěže dětí a mládeže v oboru kresby a grafiky, „Krásna jako kvítka je ta země…" Letošním tématem bylo Moje město. Záštitu nad soutěží převzala hudební skupina Kryštof.

Městský zpravodaj má nový design

Ústí n. O. – Ústecké listy, které jsou zdarma radnicí distribuovány do domácností, mají nový design. Podle Zdenky Kroulíkové byl navržen v souladu s novým vizuálním stylem města, který už byl použit na turistické propagační letáky nebo knihu o městě.

Umělci z Krnovska vystaví svá díla

Prostory Flemmichovy vily v Krnově se od pátku 28. srpna zaplní díly místních amatérských malířů a fotografů. Vernisáž Salonu neprofesionálních umělců začíná v 17 hodin.

Senioři mají o studium velký zájem

Písek – Obrovský zájem zaznamenala Základní umělecká škola Otakara Ševčíka v Písku o nový projekt zaměřený na umělecké vzdělávání seniorů.

Grafiky Aleny Kučerové na bruntálském zámku

Práce významné české grafičky Aleny Kučerové mohou obdivovat diváci na zámku v Bruntále. Klub Galerie V Kapli ve spolupráci s Muzeem Bruntál připravili přehlídku její tvorby.

ON-LINE rozhovor s akademickým malířem Iljou Hartingerem

Čerstvý osmdesátník, rodák z valašské Karolinky Ilja Hartinger patří k nejvýznamnějším a nejvýraznějším osobnostem výtvarného umění nejen rodného Valašska, ale také České republiky. Řadí se rovněž k významným krajinářům soudobé Evropy. Čtenářům odpovídal on-line ve čtvrtek 27. srpna od 10 hodin.

Jen rekvalifikace? Firmy v ně příliš nevěří a požadují víc

Vyškovsko – Stejně jako mít řidičský průkaz patří dnes k základním dovednostem umět v počítači vytvořit dokument a tabulku. Zatímco školáci to zvládají s přehledem, zástupci starší generace můžou tápat. Pokud ale chtějí pracovat v administrativě, je pro ně minimálně základní znalost práce s počítačem nezbytností. Získat ji můžou třeba díky rekvalifikacím.

Zemřel legendární kaskadér Jaroslav Tomsa, bylo mu 85 let

Praha - Ve věku 85 let zemřel filmový kaskadér Jaroslav Tomsa, uvedl dnes Radiožurnál. Tomsa byl zakladatelem dnes už světově proslulé české kaskadérské školy a proslavil se například filmy Limonádový Joe, Rozmarné léto, Jáchyme, hoď ho do stoje! nebo Postřižiny. Naposledy se objevil před devíti lety v Menzelově přepisu Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále. Vytvořil i desítky menších filmových rolí.

Knihovna po měsíci otevřela, cestu k ní ale komplikují stavbaři

Prostějov – Překážkovou dráhu připomíná v těchto dnech cesta do prostějovské knihovny. Její zaměstnanci už mají po revizi knihovního fondu, kvůli které byla knihovna na měsíc uzavřená, a na druhý prázdninový měsíc vymysleli pro své návštěvníky program. Na své si přijdou šikovné ruce, vnímavé uši, chytré hlavy i hladové krky.

Folkové prázdniny mají i svou výtvarnou tvář

Náměšť nad Oslavou - Výtvarné umění je v rámci letošních jubilejních Folkových prázdnin zásadní složkou. Návštěvníci kolem sebe všude vidí na první pohled rozpoznatelnou grafiku dvorního výtvarníka festivalu Rostislava Pospíšila, a to mimo jiné novou obří kytaru, symbol festivalu, plakáty a poutače všeho druhu. Na festivalu probíhají desítky výtvarných dílen, sochařská i kovářská dílna. A hlavně na každém kroku je výstava letos jejich deset a všechny jsou něčím mimořádné.

Designér z Blanska vyhrál celostátní soutěž Obal roku

Blansko – Již osm let se věnuje grafice etiket vín. Vytvořil jich zhruba dvě stě. Celkový počet zakázek včetně logotypů a firemního designu ale spočítat nedokáže. Je jich příliš mnoho. Roman Kopecký se zatím zúčastnil pouze jedné soutěže a tu vyhrál. V letošním ročníku soutěže Obal roku získal muž z Blanska ocenění za nejlepší obal od nápoje.

Aleš Grygara: Kovařina je pro mne životním stylem

Janová /FOTOGALERIE/ – Učarovalo mu železo. A to natolik, že se upsal uměleckému kovářství, které jej živí. Nedá na svoje řemeslo dopustit. „Kovařina je pro mě vším, je mým životním stylem. Neumím si představit, že bych dělal něco jiného," povídá devětadvacetiletý Aleš Grygara z Janové.

Tvorba je vyjádřením 
nitra člověka, říká Ladislav Kalina

Milevsko - Dvěma jubilantům – sedmdesátníkům – patří červencová výstava v Galerii M v Milevsku. K vidění tu jsou grafiky Ladislava Kaliny z Milevska a fotografie Vlasty Štegerové z Tábora. „Do grafiky jsem se vložil až v roce 2004. Cestou autobusem z našeho francouzského partnerského města mi učitel Pavel Pich říkal: Mohl bys vyzkoušet, jak se grafika dělá. Zrálo to ve mně čtyři roky do roku 2004," pospal autor, který začínal s PFky, ale jak poznamenal, rychle s nimi skončil. Mají krátký život.

Inspiraci čerpám ze svých vnoučat 
a také ze života kolem sebe

Čáslav – Stanislav Bittermann je umělec pocházející z Havlíčkova Brodu, kde také stále žije a tvoří. Patří mezi „neškolené umělce", protože nikdy neabsolvoval žádnou uměleckou školu. Ve Výstavní síni v Čáslavi nyní prezentuje svoji výstavu nazvanou Svět drátů. Poněkud technický název je však lehce zavádějící, protože každé dílo je citlivým a do detailu propracovaným zobrazením okolního světa, zejména dětí a mezilidských vztahů. Stanislav Bittermann působí neskonale skromně, o každé své plastice však mluví s nehraným zápalem a je vidět, jak o každém detailu dopodrobna přemýšlel.

Trojvernisáž na zámku

Na zámku v Linhartovech 4. července od 18 hodin proběhne trojvernisáž, která představí obrazy a grafiky náchodského výtvarníka Jiřího Kodyma, výstavu fotografií ke 100. výročí vysazení kamzíků v Jeseníkách, jež připravil Jiří Pecháček, a také ucelenou kolekci polských výtvarníků.