Kreativ

ŠTÍTEK: hlavní město

Rusko při rozsáhlém vzdušném útoku na Ukrajinu zasáhlo dětskou nemocnici v Kyjevě.

Detaily z útoku na nemocnici v Kyjevě: Nemocné děti museli odpojit od přístrojů

Svět reaguje na ruský útok na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Ruskou agresi odsoudili zahraniční politici, americký prezident ho označil za připomínku ruské brutality. Pozornost upoutal také emotivní projev ukrajinské tenistky Eliny Svitolinové na Wimbledonu. Raketový útok na ukrajinské hlavní město má desítky obětí, z toho čtyři děti. V nemocnici zničil několik oddělení, včetně jednotky intenzivní péče. Kreml svou účast popřel.

Tomáš Slavík

Tomáš Slavík nebude chybět v nejtěžším závodě na světě

Red Bull Cerro Abajo je bezesporu nejpůsobivější a nejextrémnější městský sjezdový závod na světě. V této akci s dvacetiletou historií se nejlepší jezdci utkávají v souboji, který posouvá hranice jejich talentu a který zahrnuje neuvěřitelné skoky a rychlost.

Dům dětí a mládeže Pravy 2 ve Slezské ulici na Vinohradech.

Tábory Prahy 2 ohroženy nejsou, zaměstnanci DDM stahují výpovědi

Prázdninové programy vinohradského Domu dětí a mládeže (DDM) Prahy 2 se budou konat podle plánu. Uskuteční se i všechny pobytové i příměstské tábory chystané na srpen. Riziko, že se o děti nebude mít kdo starat, je zažehnáno. Informace šířící se mezi rodiči, že většina pracovníků podala výpovědi či takový krok ohlásila, je sice pravdivá – v květnu jich bylo 26 – zaměstnanci je ale vzali zpět.

Praha pohled na město.

Místo pro život: Praha je nejlepší i přes propadák v kategorii Bezpečnost

Výzkum Místo pro život odhalil, jak kvalitní život je v jednotlivých krajích České republiky. Celkové pořadí krajů je složeno ze dvou částí – ze dvou třetin o umístění rozhodují statistická data, třetinou se na výsledcích podílí sami obyvatelé prostřednictvím průzkumu spokojenosti se životem v kraji, kde bydlí. Praha skončila na 1. místě.

Jižní město

Kde se v Česku žije nejlépe? Podívejte se, jak dopadl váš kraj

Hlavní město Praha se stalo letošním vítězem srovnávacího průzkumu Místo pro život. Ten monitoruje kvalitu života obyvatel v Česku a slouží jako nástroj pro mapování úrovně životních podmínek. Celkové pořadí krajů je složeno ze dvou částí - ze dvou třetin o umístění rozhodují statistická data, třetinou se na výsledcích podílí sami obyvatelé prostřednictvím průzkumu spokojenosti se životem v kraji, kde bydlí.

Areál Veleslavínského zámku.

Pánem zámku Veleslavín je teď Praha 6. Na rok. Co bude pak?

K návštěvě nevyužívaného a dlouhodobě uzavřeného zámku Veleslavín zve veřejnost městská část Praha 6. Poprvé bylo do části jeho areálu možno zavítat ve čtvrtek 20. června od 17 hodin; došlo i na výjimečné otevření části samotného zámku s komentovanými prohlídkami. Pražská Šestka nyní utrácí za údržbu, i když jí zámek nepatří – a stát coby vlastník se ho chystá prodat. Proč to dělá?

Karlštejn - nejoblíbenější památka Středočeského kraje

Středočeský kraj neoslnil. Výzkum Místo pro život odhalil kvalitu života

Letošní ročník výzkumu Místo pro život přinesl zajímavé výsledky o kvalitě života v jednotlivých krajích České republiky. Středočeský kraj se umístil až na desátém místě, přičemž exceloval v oblasti zaměstnanosti, ale zaostal například v péči o děti a vzdělávání. Výzkum odhalil jak silné stránky, tak i oblasti, kde je prostor pro zlepšení.

Vyhlášení ankety Pražský učitel

Podívejte se: Hlavní město opět ocenilo nejlepší pražské učitele

I v letošním roce se uskutečnilo slavnostní vyhlášení ankety Pražský učitel, kde bylo oceněno 21 pedagogů a 22 končících ředitelů za jejich přínos pražskému školství. Tato událost zdůraznila význam kvalitního vzdělávání a ocenila obětavou práci učitelů a ředitelů.

Protipovodňová vrata Čertovky.

Praha zavírá náplavky i vrata Čertovky. Hladina Vltavy překročí povodňový stupeň

Kvůli nevyzpytatelnému počasí a zvýšenému přítoku vody do Vltavské kaskády se v Praze očekává překročení prvního povodňového stupně. Povodňový orgán hlavního města proto přijal preventivní opatření, včetně uzavření protipovodňových vrat na Čertovce a části náplavek. Obyvatelé a návštěvníci Prahy by měli sledovat aktuální situaci a dodržovat pokyny kompetentních orgánů.

Česko se uchází o spolupořadatelství házenkářského ME 2030.

MS v hokeji nadchlo, Česko chce další vrcholnou akci. Praha házenou podpoří

Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve čtvrtek za přítomnosti dalších představitelů hlavního města a prezidenta Českého svazu házené Ondřeje Zdráhaly podepsal dopis na podporu české kandidatury na spolupořadatelství Mistrovství Evropy v házené mužů, které se uskuteční v roce 2030. Česko se plánuje o prestižní šampionát ucházet společně s Polskem a Dánskem a pokud uspěje, finálový víkend včetně zápasů o medaile se odehraje v Praze. Oficiální podpora ze strany města je jednou z podmínek kandidatury. 

Studenti, studium - Ilustrační foto

Nový velký středoškolský kampus na okraji Prahy? Projekt narazil na realitu

Velkolepou vizi společného pražsko-středočeského středoškolského kampusu, který by vyrostl na okraji metropole a pomohl vyřešit trable s nedostatkem míst na gymnáziích i dalších atraktivních školách, v úterý 28. května představil radní Středočeského kraje pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN). Jeho pražský kolega Antonín Klecanda (rovněž STAN) ale nadšení mírní.

Elektrická jednotka řady 471 CityElefant

Chystá se ojedinělé výběrové řízení. Nový dopravce dostane smlouvu na třicet let

Středočeský kraj a hl. m. Praha se chystají vypsat výběrové řízení na dopravce ve veřejné drážní dopravě pro elektrické jednotky o kapacitě zhruba 400 cestujících (EMU 400). Primárně se jedná o změnu systému napájení na trati Praha – Beroun od prosince 2029, kdy bude technicky znemožněn provoz stávajících, patrových jednotek CityElefant.

Zaměstnanecká liga Deníku, Praha - Čakovice: D-Plus.

Zaměstnanecká liga Deníku: První účast a hned vítězství, nejlepší byl tým D-Plus

/FOTO, VIDEO/ Do sportovního areálu TJ Avia Čakovice v severní části Prahy 9 se opět sjela řada firemních týmů, aby odehrály další kolo oblíbené fotbalové Zaměstnanecké ligy Deníku. O postup do další fáze tohoto turnaje, jehož celkový vítěz pojede na vybraný zápas špičkové evropské soutěže, bojovalo pět týmů a vítězem se stal ten, který se Zaměstnanecké ligy zúčastnil úplně poprvé, parta společnosti D-Plus Projektová a inženýrská.

Praha pohled na město.

Praha se možná rozroste, či scvrkne. Nebo se spojí se středními Čechami

Pojem Velká Praha, který jsme si zvykli spojovat s historií správního uspořádání, by mohl dostat nový význam v budoucnosti. Vedou se totiž debaty o tom, že hranice mezí hlavním městem a Středočeským krajem nemusí být neměnná. Mohla by se posunout – ovšem vůbec není jisté, kterým směrem. Že by se tak muselo stát „odstředivou silou“ s pohlcením dalšího území v okolí. Mohla by i zcela vymizet: pak by Praha a Středočeský kraj splynuly.

Své první detašované pracoviště, které má urychlit vyřizování žádostí obyvatel Prahy o dávky, otevřel Úřad práce ČR v Příbrami.

Uspíšit vyřizování dávek pro Pražany pomůže dvacet úřednic v Příbrami

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Rychlejšího vyřizování žádostí o vyplacení přídavku na dítě, příspěvku na bydlení i rodičovského příspěvku by se měli brzy dočkat žadatelé z Prahy 9 – a následně i z pražské Čtyřky a Desítky. Od pondělí 8. dubna začalo Praze pomáhat 20 nových pracovnic v Příbrami. Do budoucna, možná ještě letos, by zde pro Prahu mohlo pracovat až 40 lidí.

Parkování v Horní ulici v Nuslích.

Problémy kolem parkování v Praze může podle Hřiba řešit jedině zdražení

Citelné by asi mělo být zdražení plateb za možnost odstavení auta na ulici, které se očekává od připravované reformy systému parkování v Praze. Zdají se to naznačovat výpočty, které na sociálních sítích zveřejnil 1. náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti), jenž má nyní v hlavním městě na starost oblast dopravy.

Tryskáč Dassault Falcon 50 podobný tomu, který byl sestřelen při atentátu na prezidenta Rwandy.

Smrt prezidenta Rwandy: Před 30 lety sestřelili jeho letoun. Začala tak genocida

Byla středa 6. dubna 1994 a v hlavním městě Rwandy Kigali se připravovalo přistát proudové letadlo s rwandským prezidentem Juvénalem Habyarimanou a Cyprienem Ntaryamirou, hutujským prezidentem Burundi. Náhle tryskáč zasáhly rakety země-vzduch. Nikdo na jeho palubě nepřežil. Atentát, jehož pachatelé zůstali dodnes neznámí, záhy rozpoutal strašlivou genocidu.

Terminál Smíchov.

Václavské náměstí, Smíchov nebo metro D. Praha představila rozpracované stavby

V jaké fázi jsou nyní klíčové pražské stavby, jako jsou náměstí, nádraží, okruh nebo metro, představili dnes zástupci Prahy v CAMPu (Centrum Architektury a Městského Plánování). Řeč byla o již zahájených stavbách nebo projektech, které začnou v nejbližší době. Celkové investiční náklady jednotlivých projektů letos dosáhnou téměř 50 miliard. Proces ale může zbrzdit nebo prodražit nedostatek stavebních materiálů.

Spoj Europrean Sleeper propojí Prahu s Bruselem.

Evropský spáč spojuje Brusel s Prahou. Přímý vlakový spoj bude i na Ukrajinu

Přímé vlakové noční spojení mezi Českem a západní Evropou se vrací. Noční vlak European Sleeper poprvé propojil Brusel a Prahu, na této trase bude jezdit třikrát v týdnu. Jen s jedním přestupem se pak díky novému spoji lidé dostanou vlakem z Prahy až do Londýna. Další novinkou je přímý spoj mezi Prahou a ukrajinským městem Čop.

Ilustrační foto

Zemědělci vytáhnou těžký kalibr. S traktory z Litoměřicka vyjedou na Prahu

Zemědělci z Litoměřicka, Žatecka, Chomutovska i mnoha dalších regionů vyjedou se svými stroji protestovat do Prahy. Velká akce, na které se má v pondělí 19. února objevit až přes tisíc strojů z celé republiky, pravděpodobně zablokuje dopravu v hlavním městě. Komplikace přinese i na silnicích v okolí, a to už v neděli. 

Zima v Praze.

Podívejte se: Zima v Praze. Hlavní město pokryla ledovka

Polovina týdne byla v Praze opravdu mrazivá. Ledovka ve středu pokryla nejen hlavní město, ale i většinu území Česka a způsobovala komplikace nejen v dopravě. Zledovatělou a zasněženou Prahu se podařilo zachytit hledáčkem fotoaparátu našemu věrnému čtenáři, Martinu Stehlíkovi.

Albánie nabízí množství přírodních krás i historických památek. Na snímku naleziště v Apollonii.

Zapomeňte na přeplněná místa, jeďte do Tartu nebo Uzbekistánu, radí CNN

Americká stanice CNN vydala seznam top míst pro letošní rok, kam se vyplatí zavítat. Hlavní rada autorů žebříčku zní: Zapomeňte na přeplněné destinace, kde je hlava na hlavě, nastal čas vyrazit do přehlížených, ale přitom krásných zemí a měst. Lidé by neměli vynechat třeba estonské město Tartu, které je Evropským hlavním městem kultury pro rok 2024, nebo Albánii plnou památek.

Před budovou filozofické fakulty lidé zapalují svíčky.

Praha pracuje na zvýšení bezpečnosti ve školách, klade důraz na proškolení

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, radní pro školství Antonín Klecanda a další odborníci jednají o posílení bezpečnosti v pražských školách. V souvislosti s tragickými událostmi na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy klade Praha důraz na to, aby se studenti i všichni obyvatelé hlavního města cítili v bezpečí. 

Ilustrační foto.

Zpoplatnění vjezdu do některých ulic? Po Praze 1 o tom uvažuje i Šestka

Nové souvislosti do debat kolem možného zpoplatnění vjezdu aut do vybraných částí centra hlavního města vnáší s příchodem roku 2024 radnice Prahy 6. Její radní mají jasno: snahám o omezení dopravy v centru sice Šestka rozumí, ba jim i fandí – trvá však na tom, že se tak nesmí stát na úkor zhoršení dopravy na jejím vlastním území.

Protipovodňová opatření v Praze.

Povodňová situace v metropoli se postupně zlepšuje. Opatření ale nadále platí

Pražský magistrát kvůli upouštění vody ve vltavské kaskádě a zvyšující se hladině Vltavy uzavřel ve středu 3. ledna opět náplavky. Zastaveny byly také přívozy P1 a P2 přes Vltavu. Zavřena jsou od Vánoc vrata na Čertovce a nově se uzavřel i podchod v ulici K Loděnici na Zbraslavi nebo vrata u hotelu Four Seasons. Podle ČHMÚ a Povodí Vltavy by se povodňová situace v metropoli již neměla zhoršovat a v následujících dnech by se naopak mohla postupně vylepšit. Protipovodňová opatření zůstanou v hlavním městě v platnosti nejméně do příštího týdne. 

Práce silničářské firmy.

Dálnice v příštím roce? V Praze a okolí se má začít stavět na 24 kilometrech

Bagry i silniční válce budou mít v příštím roce pré. V Praze i jejím okolí se chystá řada silničních staveb – a třeba v blízkém sousedství metropole má být poměrně rušno. V samotném hlavním městě ostatně rovněž; zde však konkrétní plány teprve mají být upřesněny. Na jednom se shodují zástupci Prahy, Středočeského kraje i státu: klíčové je postoupit zvláště v dostavbě Pražského okruhu.

Práce silničářské firmy.

Dálnice v příštím roce? V Praze a okolí se má začít stavět na 24 kilometrech

Bagry i silniční válce budou mít v příštím roce pré. V Praze i jejím okolí se chystá řada silničních staveb – a třeba v blízkém sousedství metropole má být poměrně rušno. V samotném hlavním městě ostatně rovněž; zde však konkrétní plány teprve mají být upřesněny. Na jednom se shodují zástupci Prahy, Středočeského kraje i státu: klíčové je postoupit zvláště v dostavbě Pražského okruhu.

Práce silničářské firmy.

Dálnice v příštím roce? V Praze a okolí se má začít stavět na 24 kilometrech

Bagry i silniční válce budou mít v příštím roce pré. V Praze i jejím okolí se chystá řada silničních staveb – a třeba v blízkém sousedství metropole má být poměrně rušno. V samotném hlavním městě ostatně rovněž; zde však konkrétní plány teprve mají být upřesněny. Na jednom se shodují zástupci Prahy, Středočeského kraje i státu: klíčové je postoupit zvláště v dostavbě Pražského okruhu.

Práce silničářské firmy.

Dálnice v příštím roce? V Praze a okolí se má začít stavět na 24 kilometrech

Bagry i silniční válce budou mít v příštím roce pré. V Praze i jejím okolí se chystá řada silničních staveb – a třeba v blízkém sousedství metropole má být poměrně rušno. V samotném hlavním městě ostatně rovněž; zde však konkrétní plány teprve mají být upřesněny. Na jednom se shodují zástupci Prahy, Středočeského kraje i státu: klíčové je postoupit zvláště v dostavbě Pražského okruhu.