Skokan měsíce září: houby v Praze
Praha - „Právě jsem našel klouzka modřínového,“ sděluje nám bezprostředně předseda České mykologické společnosti.
Praha - „Právě jsem našel klouzka modřínového,“ sděluje nám bezprostředně předseda České mykologické společnosti.
Liberec – Hotovou pokladnicí historie se ukazuje být liberecké Nerudovo náměstí. Po lidských kostrách z roku 1757 zde o tomto víkendu archeologové vyzvedli několik desítek metrů zachovalého dřevěného potrubí. Jeho stáří odhadují na nejméně 200 let.
Slovácko – Čekání na houbařské žně pokračuje. Po první vlně na začátku srpna zatím nepřichází ta hlavní. Mykologové postrádají hlavně pořádný déšť.
Slovácko – Čekání na houbařské žně pokračuje. Po první vlně na začátku srpna zatím nepřichází ta hlavní. Mykologové postrádají hlavně pořádný déšť.
Opava – Podle některých zkušených houbařů na Opavsku se růstu hřibů poslední dobou příliš nedařilo. Pro některé to bylo signálem, že sezona je u konce. Jiní naopak věří, že se jedná jen o útlum, který se s blížícím se podzimem zlomí.
Tachov – Bez obav, že by se vraceli s prázdnou, mohou v těchto dnech chodit do lesů na Tachovsku houbaři. Deníku to řekl znalec hub, mykolog Svatopluk Holec, který fungoval coby odborný poradce na nedělní výstavě hub v tachovském muzeu.
Známe kdejakou gastronomickou kuriozitu z druhé strany polokoule. Často jsou to pokrmy vzdálené našim zvyklostem, ane vždy nám chutnají. Přitom by stačilo podívat se kousek za hranice a objevili bychom spoustu lahůdek jako stvořených pro náš středoevropský jazyk.
Vysočina – Houbařská sezona je letos jako na houpačce. Zatímco ještě v polovině srpna si Jiří Burel, vedoucí Mykologického klubu Jihlava, pochvaloval, že je houbařské léto lehce nadprůměrné, teď si mykologové zoufají.
Strakonice – Ovoce, zelenina, sýry, medovina, koláče, houby, ryby, česnek, brambory. To všechno a mnoho dalšího bylo k mání na třetích farmářských trzích ve Strakonicích.
Jablunkov /AKTUALIZOVÁNO/ –Policisté už od neděle 11. září pátrají po jednasedmdesátileté ženě z Jablunkova, která se ztratila, když šla na houby. Podle příbuzných, kteří požádali policii o pomoc, do lesa odešla v neděli okolo sedmé hodiny ranní, jenže se už domů nevrátila.
Dražice - Žijí mezi námi
Východní Čechy - Zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí podělit o radost i smutek. Nyní otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám svoje zážitky.
Prostějovsko - Na srnčím ragů či klobáskách si začali koncem srpna pochutnávat myslivecké rodiny.
Motto – „Pracuj poctivě a s pokorou.“
Východní Čechy -Každý pátek zveřejňujeme příběhy čtenářů, kteří se chtějí s ostatními podělit o radost i o smutek. Dnes otiskujeme další z vašich dopisů. Pokud máte chuť, napište nám i vy svoje zážitky.
Známe kdejakou gastronomickou kuriozitu z druhé strany polokoule. Často jsou to pokrmy vzdálené našim zvyklostem, ane vždy nám chutnají. Přitom by stačilo podívat se kousek za hranice a objevili bychom spoustu lahůdek jako stvořených pro náš středoevropský jazyk.
Prachatice – Evropský týden mobility je kampaň pro občany měst a obcí, která má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou, a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy, ať už je to jízda na kole, používání veřejné dopravy nebo prosté chození pěšky.
Planá - Pokud hledáte šikovného klempíře, vyučeného ještě v dobách, kdy si museli řemeslníci vyrábět okapy a svody sami, není na Tachovsku nikdo jiný, než plánský František Přibáň. Nikdo jiný nemá tak šikovné ruce, které si poradí s jakýmkoliv plechem a zejména pak s tabulí mědi.
Kamýk - Šikovného fachmana naleznete určitě v každém řemesle či oboru. My vám představíme člověka, který dokáže dělat divy na počkání. Mužem, který s kamenem a žulou doslova kouzlí, je Josef Měsíček z Kamýku u Švihova, který má vlastní kamenictví. Lásku k tomuto řemeslu podědil po svém otci.
Tlučná - Jindřich Klinger je vlastně strážcem času, hlídá, aby se hodinové strojky nezastavily. Znovu dává do pořádku mechanismy, které sestrojili staří mistři.
Chebsko –„Jedna účastnice dokonce požádala o vstup do našeho klubu,“ radoval se mykolog Vlastimil Tůma.
Chrudim – Z prostoru u náhonu za chrudimským divadlem zmizely lavičky zhotovené z pokácených stromů. Vysvětlení je prosté.
Bystré - Houbaření v Bystrém a okolí si letos užívá rodina Josefa Podhorného.
Police nad Metují /FOTOGALERIE/ – Mimořádnou příležitost více poodhalit svět hub měli v pondělí 5. září houbaři z Policka, které na jejich vycházce na Zděřině doprovázel známý mykolog Jiří Baier.
Hradec Králové – Ačkoli houbařská sezona nabírá na obrátkách a v září vstupuje do svého vrcholu, lidé by měli být obzvlášť opatrní.
Česká Rybná – Zdejší Český zahrádkářský svaz chystá akci, kterou potěší všechny vášnivé houbaře. V sobotu poprvé pořádá houbařskou výstavu spojenou s přednáškou mykologického odborníka.
Trutnovsko – Velice populární houbařské téma, kterému dosud v této rubrice nebyla věnována pozornost, jsou bez pochyby u Čechů tak oblíbení „praváci“.
Vysočina – Milovníky houbaření na Vysočině čekají na podzim výstavy hub i mykologické poradny. Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny bude patřit houbám už tento týden, o něco později se výstava hub plánuje v Jihlavě.
Na kůře stromů se často objevuje tečkovitost v podobě drobných oranžových kupiček. Jedná se o hlívenku či také nektriovou rakovinu (Nectria cinnabarina). Napadá ovocné i okrasné dřeviny. Vyskytuje se hlavně ve vyšších oblastech.
Hradec Králové - Pokud se turistické trasy osvědčí a bude o ně zájem, je možné, že k červené a modré stezce přibyde ještě třetí.
Petrov /FOTOGALERIE/ - Hovězí, vepřové, rybí či drůbeží maso, zvěřina nebo houby, cibulka opečená dozlatova, paprika, koření a chybět nesmí ani tajemství šéfkuchaře. Takový je základ poctivého guláše.
Karlova Studánka - Jako houby po dešti roste na základech několikrát vyhořelého hotelu Hubertus v Karlově Studánce nový bytový dům.
/AKTUALIZOVÁNO/ Varnsdorf - Ani druhý pochod proti nepřizpůsobivým obyvatelům Varnsdorfu se neobešel bez asistence policie. Ta tentokrát dokonce musela zasáhnout na mostě vedoucím přes Mandavu. Na náměstí se sešlo přibližně 300 lidí, ke kterým se postupem času přidávali další. Nakonec táhl městem přibližně osmisethlavý dav. Policie zadržela 12 lidí, jedna žena je podezřelá z popírání genocidy.
Brno - Zatímco o víkendu čeká Brňany podle předpovědi meteorologů téměř modrá obloha a příjemné letní teploty, v pondělí odpoledne přijde ochlazení a déšť. „Teploty mohou klesnout o pět až deset stupňů Celsia,“ upozornil Milan Šálek z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
Brno – Zatímco o víkendu čeká Brňany podle předpovědi meteorologů téměř modrá obloha a příjemné letní teploty, v pondělí odpoledne přijde ochlazení a déšť.
Teplicko – Češi jsou národem houbařů. Jednou za rok do lesa zavítá alespoň sedm lidí z deseti. Proto není divu, že v MHD či v čekárně u lékaře slyšíte. Byl jste na houbách? Rostou? „Houby, tedy především ty, které nám ještě v nedávné době plnily košíky, prakticky vůbec nerostou,“ říká vášnivý houbař Pavel Procházka z Teplic a dodává: „Rostly docela dlouho a v současné době jim vadí horko. Teploty, které panovaly minulý týden už nejsou pro houby vůbec dobré. Taková výheň většinu plodnic zcela zničí. Výjimkou jsou jen některé druhy.“
Veselí nad Lužnicí – Osm účastníků terénního cvičení ze zoologie ve veselském kempu skončilo v noci z úterý 30. srpna na středu 31. srpnakvůli otravě houbami v nemocnicích v Budějovicích a v Táboře.
ČR - Překotný růst hub již ustal. V srpnu se jim dařilo neobvykle dobře, ale září bude množstvím hub spíše průměrné. Teploty prudce klesly a také srážek bude nyní méně.
Jižní Čechy - Devět kilometrů po hlavní silnici na severozápad od Vimperka jsou Stachy.
Trutnovsko – Mnohé školy regionu se „hodily takříkajíc do gala“, a tak budou po dvou měsících vítat své žáky v novém.
Teslíny /TIP NA VÝLET/ – Následující výlet podnikneme do míst, kde nenajdete přístřeší a v podstatě ani žádné jiné zázemí.
Jičínsko – Z houbařského zápisníku jičínského mykologa Bédi Doležala
Veselí nad Lužnicí/AKTUALIZOVÁNO/ - Zažívací potíže, se kterými skončilo osm mladých lidí v nemocnici, způsobily špatně tepelně upravené jedlé hřiby.
Okres Louny - Kontrola ukázala, že je hodně houbařů, kteří nechávají ve vozidlech „lákadla“ pro zloděje.
Táborsko - Dětská hřiště rostou jako houby po dešti. Města využívají dotací i darů od mecenášů
Tržek - Houby rostou! Eva Randová z Tržku u Litomyšle přinesla z lesa plný koš hub.
Velké Hamry – Třetí a poslední společná letošní vycházka hamrovských houbařů se podle zúčastněných opravdu povedla ve všech ohledech.
V seriálu, který vzniká ve spolupráci se školou vaření Chefparade, jsme již psali o obecných zásadách při grilování a také jsme se zaměřili na maso, uzeniny a zeleninu. Dnes přinášíme tipy na grilované ovoce a sýry.
Trutnovsko – Kolem hub se toho nezřídka hodně navypráví. Do jisté míry za to mohou houby samy.
Jihlava – Zmrzlinu, k jejíž konzumaci vedra z minulého týdne přímo sváděla, mohou lidé tento rok podle hygieniků nakupovat bez obav.