Plaňany – Špýchar tvrze, záměr na jehož demolici vyvolal vlnu emocí, není zcela bez naděje na záchranu. Městys spolupracuje se stavební fakultou ČVUT v Praze. V tomto školním roce se Plaňanům podařilo na fakultě uspět v konkurenci námětů ke zpracování studií právě se sýpkou Plaňany. Do konce roku bude k dispozici deset nových studií sýpky. Studie ji budou řešit ve třech variantách.
Praha – S deštivým říjnem začaly růst houby. Houbařům tak končí půst trvající celé září, kdy zaplnili dno košíku jen s velkou dávkou štěstí. Daří se především klouzkům a bedlám, narazit lze ale i na křemenáče, kozáky či modrající hřiby. Lépe rostou houby na severu, severozápadě a jihozápadě Čech. V okolí Prahy a na Moravě je to horší. Vyplývá to z vyjádření Jaroslava Landy z České mykologické společnosti.
Olomouc – Tahle porážka bude olomoucké hokejisty hodně mrzet. Dvě třetiny se totiž hrálo jen na vítkovickou branku, jenže Kohouti vstřelili jediný gól. Hosté se oklepali a na Hané vyhráli 4:2.
Hlinsko – Moc hub prozatím neroste, ale po delším úsilí se nějaká ta jedlá plodnice do bramboračky najde. A nejen to: Na Hlinecku byl v úplném závěru září zaznamenán i nález jedovatého hřibu satana, na kterého tu zpravidla houbař nenarazí
Jesenicko – Ten domek s oprýskanou fasádou u hlavní silnice ve Vlčicích můžete snadno přehlédnout. Žije v něm šest členů rodiny Žigových. Romů, které sem přesně před deseti lety vystěhovalo město Vsetín. V regionu zůstali jako jediní.
Olomouc - V jednu velkou spíž a sklep zaplněný ovocem, zeleninou i kvalitními potravinami se příští týden promění hlavní pavilon Výstaviště Flora v Olomouci, kde začne podzimní etapa celonárodní výstavy ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016.
Olomouc - Olomoučtí přírodovědci si připsali na konto objev dalšího nového druhu rostliny. Je jí Thismia inconspicua, kterou našli během expedice v deštných lesích Bornea v sultanátu Brunej. Vědci tam jezdí již několik let. Jedná se o již třetí druh z rodu, o jehož přítomnosti se před jejich výpravami do těchto míst nevědělo. Olomoučtí ekologové pro něj už vymysleli i český název - hvězdnatka, informovali dnes zástupci Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Hořovice /FOTOGALERIE/ - Město Hořovice na Berounsku upraví prostory Muzea Hořovicka v areálu Starého zámku, Muzeum Českého krasu připraví expozice. To jsou dvě etapy, které předcházejí slavnostnímu znovuotevření regionálního muzea Hořovicka, které je naplánované na začátek příštího roku.
Přerov – Letošní rok byl pro pěstitele chmele výjimečně dobrý. Pochvalují si jak výnosy, tak i kvalitu českého zlata. Ministr zemědělství Marian Jurečka, který v úterý navštívil areál přerovského pivovaru, debatoval se zemědělci a pivovarníky nejen o letošní úrodě a úspěších.
Litomyšl – Rozšířit své znalosti o houbách a vzápětí i některé ochutnat umožnila o víkendu návštěvníkům restaurace Veselka, kde se přes víkend konala v pořadí již sedmá výstava mykologického klubu.
… Podpraporčík Kinkor dostal rozkaz ve chvíli, kdy spatřil psovoda, jak se sklání nad svým čtyřnohým svěřencem. Ten štěkal a opisoval jakési kolečko kolem návěje pod obřím smrkem. Hrabal předními tlapkami, jako by na tom závisel něčí život.
Hořovice /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Velké Meziříčí, Mělník i nedaleké Rokycany. Do Hořovic na Berounsku přijeli se svými výrobky z cibule, keramiky, proutí a dřeva řemeslníci z mnoha koutů České republiky. Stejně tak i návštěvníci, kterých i osmadvacátý ročník Cibulového jarmarku přivítal tisíce.
Salaš /ROZHOVOR/ – Je letošní houbařská sezona u konce? Bude předpověď meteorologů, že říjen bude vláhově nadnormální, pro příznivce houbaření alespoň trochu příznivá? Nemáme jako houbaři ztrácet ještě naději, že letošní sezona nedopadne bledě?
Slatiňany - Přičiněním města Slatiňany a Správy CHKO Železné hory se v pátek a v sobotu uskutečnila ve slatiňanském Společenském domě tradiční výstavu hub.
Praha – Češi loni nasbírali lesní plodiny a houby za 5,89 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o zhruba 40 milionů korun. Dominují houby, kterých lidé nasbírali za 3,52 miliardy korun, objem hub však klesl. Meziročně se o polovinu zvýšila cena nasbíraných borůvek na 1,23 miliardy a o dvě třetiny hodnota nasbíraných malin na 419 milionů korun. Celkový objem nasbíraných plodů byl loni průměrný. Uvádí to zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou dostane pro informaci ve středu vláda a kterou má redakce k dispozici.
Plzeň - Exotického ještěra našli ve středu v Brdech lidé, kteří se tam vypravili na houby. Asi metrového leguána někdo nejspíš vyhodil. Houbaři ho ve středu odpoledne našli u místa, kde zaparkovali auto, přibližně 1,5 kilometru od nejbližší vesnice. Zvíře je nyní na záchranné stanici živočichů. Ochránci zvířat zjišťují, zda se podaří najít jeho majitele, a musí také uvědomit příslušný úřad, řekl dnes ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.
Praha - Zatímco jindy bývá září vrcholem houbařské sezony, letos tomu tak není. Kvůli přetrvávajícímu suchu se dá narazit na houby jen s velkou dávkou štěstí, větší šanci mají lidé jen v podhorských a horských oblastech či na Vysočině. Jinde rostou houby naprosto výjimečně, řekl dnes Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.
Bedlivý pozor by si měli dávat v okolí Široké Nivy houbaři a další návštěvníci lesa. Vycházka či sběr hub by se jim mohly pěkně prodražit. V obvodu lesních úseků státního podniku Vojenské lesy a statky v katastrálním území Skrbovice, které jsou místní částí Široké Nivy, totiž platí až do 15. října letošního roku zákaz vstupu do lesa. Vydal jej Vojenský lesní úřad se sídlem v Praze.
Olomoucko – Smrkové porosty v nižších a středních polohách Olomoucka chřadnou takovým způsobem, že pokud se v příštích letech zopakuje extrémně suché počasí, bude to mít katastrofální dopady.
Jižní Čechy - Kdo chce vyrazit na houby, musí na Šumavu do vyšších poloh a nejlépe k potokům nebo na jiná vlhčí místa. Po jižních Čechách se nyní dají najít třeba lišky nebo holubinky, hříbky spíše výjimečně.
Litomyšl – Je neděle v první polovině sedmdesátých let a já jsem u litomyšlské sokolovny na startu prvního ročníku dálkového pochodu Litomyšlská padesátka. Tak se v té době pochod oficiálně jmenoval.
Brno – Nejjedovatější houba, na kterou můžou lidé v lesích narazit, je muchomůrka zelená. Je nebezpečná i na pouhý dotyk. Různé druhy hub si mohli návštěvníci prohlédnout v pondělí na výstavě hub v brněnských Vinohradech, kterou členové mykologického klubu pořádali již poosmé.
Prachatice /FOTOGALERIE/ – Arkády staré radnice v Prachaticích se na čtyři dny proměnily v houbařský ráj. Po roční odmlce se zde konala tradiční výstava za spolupráce CEV Dřípatka a křesťanské společnosti A Rocha.
Jemnice – Sucho posledních týdnů se sešlo s první výstavou hub v Jemnici. I přes nepříznivé podmínky se s tím však organizátoři popasovali se ctí. „Ale víte, kolik jsem si toho musel vyslechnout? Lidé mi říkali, že jsme se zbláznili, když děláme výstavu hub teď, když nikde v okolí nic neroste," usmíval se předseda Muzejního spolku v Jemnici Antonín Podhrázký.
Ratíškovice /FOTOGALERIE/ – Na Liberecku či Křivoklátsku museli pořadatelé tradiční výstavy rušit. Zato v Ratíškovicích na Hodonínsku pokračují i přes sucho šestatřicátým ročníkem. I tentokrát návštěvníkům v hasičské zbrojnici představili více než dvě stovky druhů hub. „Máme výhodu, že náš kroužek má pětadvacet členů, z toho jen osm domácích. Ostatní jsou třeba z Hodonína či Kyjova a každý si opečovává svůj rajón, odkud na výstavu přinese houby. Navíc jsme přivezli kolem padesáti druhů z Beskyd a část expozice máme od kamarádů ze Záhoří," informoval prezident ratíškovického Mykologického kroužku Václav Koplík.
Přerov – Přerovští mykologové objevili jako první v České republice houbu krásnoporku citrónovou. Objevena byla teprve před několika lety ve Skandinávii, mykologové ji našli v lesích v Beskydech. Stala se součástí tradiční výstavy hub, která se dnes ráno otevřela v Přerově. Dohromady se na ni mykologům podařilo shromáždit zhruba 200 druhů hub včetně dalších vzácných kousků. Letošní úlovky na výstavě jsou o to cennější, že letošní sezona houbařům už příliš nepřeje, řekl v pátek mykolog Jiří Polčák.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Poslední zářijová sobota bude v Černé Hoře tradičně patřit Pivní pouti. Již podvacáté si návštěvníci pochutnají na zlatavém moku, který jim obsluha natočí takřka na každém kroku.