Kreativ

ŠTÍTEK: Venuše

Povrch Venuše

Život na Venuši není. Nový výzkum vyvrací převratný objev

Když někde, kdekoliv, najdete fosfan – chcete-li hydrid fosforu – nebudou daleko nějací mikrobi. Na Zemi určitě. Ale ve vesmíru? Tam to stoprocentní není. Když byl tento plyn loni na podzim detekován v atmosféře Venuše, museli se astrobiologové zhluboka nadechnout. Pak provedli další měření a pokusy a zklamáním vydechli.

Z královéhradeckého digitálního planetária.

Nebeské divadlo na konci roku

V prosinci budeme moci večer nad jihozápadním obzorem pozorovat obě obří plynné planety, jasnější Jupiter a méně jasný Saturn. Uran bude dalekohledem pozorovatelný po celou noc kromě rána, Neptun pak večer na jihu a jihozápadě. Také výrazná planeta Mars bude s výjimkou ranních hodin zdobit prosincovou oblohu a planeta Venuše bude dobře viditelná jako jasná Jitřenka nad jihovýchodním obzorem. Merkur v prosinci pozorovatelný nebude. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete rovněž na našich webových stránkách www.astrohk.cz.

Digitální planetárium v Hradci Králové.

Pod vládou Marsu a Venuše

V říjnu můžeme večer nad jižním až jihozápadním obzorem pozorovat obě obří plynné planety, podstatně jasnější Jupiter a poněkud méně jasný Saturn. Své maximální jasnosti dosáhne Mars, který výrazně ozdobí noční oblohu. Venuše bude dobře viditelná jako jasná Jitřenka na ranní obloze.

Planeta Venuše

Je na Venuši život? NASA kvůli objevu zvažuje planetární misi

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých misí, včetně mise k Venuši s cílem zjistit, zda na planetě skutečně existuje život. Informovala o tom agentura Reuters poté, co tento týden média oznámila, že vědci v atmosféře sousední planety našli plyn spojovaný s životem.  

Planeta Venuše

Přelomový objev? Vědci nalezli v atmosféře Venuše možné stopy života

Mezinárodní tým vědců objevil v atmosféře Venuše plyn, který je spojován s živými mikroorganismy. Nachází se zhruba 50 kilometrů nad povrchem a astronomové si jeho přítomnost na druhé planetě od Slunce nedokážou zatím vysvětlit jinak, než přítomností života, píší světová média.

Pozorování Perseid v Lesné na Chomutovsku

Nebeské představení vrcholí. Perseidy slibují nejlepší zážitek v noci na čtvrtek

Vrcholí Perseidy, každoroční meteorický roj dosáhne maxima ve středu v 15:00 SELČ. Noc ze středy na čtvrtek bude podle Astronomického ústavu Akademie věd ČR pro jejich vyhlížení nejlepší, meteory však budou četné už dnes i ze čtvrtka na pátek. Některé hvězdárny ve středu pořádají společná pozorování. Perseidy budou aktivní až do 24. srpna.

Martin Tylšar na hvězdárně

Meteorický roj? Nejlépe se pozoruje z deky za městem

Hvězdárna v Kolářových sadech opět rozjíždí svůj provoz, na léto chystá pozorování jak pro děti, tak pro dospělé. Jedním z pracovníků hvězdárny je už pět let Martin Tylšar. Když nejezdí na výlety do Černobylu, věnuje se obloze a programům ve hvězdárně.

Hypotetická rekonstrukce opevnění tábora římské armády

Projdou si tábor obávaných Římanů: archeologové ukážou běžně nedostupná místa

Římské hroby, ozdoby a základy budov si lidé prohlédnou v pevnosti u Mušova. Jednotlivými nálezy i historií celého místa je provede vedoucí archeologické stanice v Dolních Dunajovicích Balázs Komoróczy. Mušovské opevnění je jen jedno z mnoha, které si lidé projdou díky projektu Archeologické léto, který zdarma nabízí komentované prohlídky archeologických lokalit po celé České republice.

Hvězdárna ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto.

Valašské hvězdárny lákají na fyzikální divadlo i oslavu 70. výročí

Věděli jste, že neviditelnost skutečně existuje? A že na Venuši si svíčkou neposvítíte? Nejen tyto zajímavé informace ale také zábavu s roztančenými bublinami či při přelévání plynu si mohou užít návštěvníci sobotního odpoledního programu ve Hvězdárně Valašské Meziříčí. Od 14 hodin je zde připravený program s názvem Fyzikání divadlo.  

Kresba v Kateřinské jeskyni.

Rekord z Moravského krasu. Tamní kresbě odhadli 7000 let, je nejstarší u nás

/FOTO/ Vědci posunuli dataci nejstarší kresby v České republice na sedm tisíc let. Je v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Jde o černé čáry na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Byl patrně umělecky dotvořen čarami coby kultovní kámen v době kamenné. Dataci kresby určila radiouhlíková metoda.

Kresba v Kateřinské jeskyni.

Rekord z Moravského krasu. Tamní kresbě odhadli 7000 let, je nejstarší u nás

/FOTO/ Vědci posunuli dataci nejstarší kresby v České republice na sedm tisíc let. Je v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Jde o černé čáry na mohutném kameni, kterému se přezdívá kvůli jeho vrásčitému povrchu Mozek. Byl patrně umělecky dotvořen čarami coby kultovní kámen v době kamenné. Dataci kresby určila radiouhlíková metoda.

Raketový modelář vařil dětem (a kolegům).

Raketový modelář vařil dětem (a kolegům). Nachystal chutný těstovinový salát

Dům dětí a mládeže Astra Zlín už třetím týdnem pracuje na autorském vzdělávacím a zábavném projektu Zažeň nudu. My, pedagogové jednotlivých oddělení, se touto cestou snažíme zaujmout děti všech věkových kategorií (mnohdy i dospěláky) a nabízíme jim způsob, jak si zpříjemnit toto nezvyklé období. Na poslední březnové pondělí připadl úkol číslo 8, jehož autorem je vedoucí oddělení techniky - Marián Greš. Tento dospělák není jen úspěšným raketovým modelářem, ale také skvělým vedoucím v našem kroužku Vaření.

Komentované pozorování noční oblohy si v nedělivečer užili lidé, aniž by přitom museli opustit své domovy. Krásy Venuše jim dnes večer přiblížil ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek prostřednictvím speciálního rozhlasového vysílání Českého rozhlasu Brno.

Z balkonu rovnou mezi hvězdy. Speciální vysílání poodhalilo noční oblohu

Z balkonu si užili lidé v neděli večer komentované pozorování noční oblohy. Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek jim zprostředkoval krásy hvězdného nebe prostřednictvím speciálního vysílání Českého rozhlasu Brno. "Vyprávění začnu od Venuše, protože ji na obloze dokáže najít každý," nastínil už před začátkem pořadu Dušek.

Otevřená hvězdokupa M44 Jesličky

Vesmír na jarní obloze

Jarní večerní obloze vládne planeta Venuše. Protože se jedná o třetí nejjasnější objekt na naší obloze, hned po Slunci a Měsíci, nalezneme ji nad západním obzorem již brzy za soumraku. V prvních dubnových dnech můžeme Venuši spatřit, jak prochází v těsné blízkosti otevřené hvězdokupy M45 Plejády v souhvězdí Býka.

Ilustrační snímek

ANKETA: Magická čísla pro štěstí

Paní Lence bude letos 60 let a zároveň v létě oslaví 40 let od své svatby. „Tehdy se termíny sháněly jak bylo volno. Spíš nás zajímalo, aby bylo hezky,“ vzpomíná s úsměvem. "Magické datumy nebyly tolik v módě,“ dodala.

Novomanželé Eliška a Miroslav Luskovi z Rotavy se brali v obřadní síni sokolovského zámku

Magické datum lákalo páry ke svatbě

Eliška a Miroslav jsou spolu šestnáct let. Své ano si ale řekli až včera. Čtvrteční datum, kde se střídaly jen nuly a dvojky, bylo pro mnohé páry magické. Zvýšený zájem o svatby zaznamenali zejména v Sokolově. Další páry si své ano řekly včera i v Karlových Varech a Chebu.