Hradiště - Pečlivá práce, bystré oko a nakonec hrstka semínek. Na první pohled málo nápadný nález z jednoho z osmdesáti velkomoravských hrobů na znojemském Hradišti posouvá doloženou tradici pěstování vinné révy na Znojemsku až do velkomoravských časů vzdálených dvanáct století.
Bruntál - (FOTOGALERIE) O víkendu to v okolí Květinky u Zdenky v Bruntále hrálo všemi barvami o hodně víc, než jindy. Kromě květin z běžné nabídky zde mohli lidé spatřit nepřeberné množství plodů, bonsají, kaktusů a skalniček, které zde vystavovali místní zahrádkáři.
Znojmo - Jedna z teras městské vinice ponese jméno houslového virtuose Pavla Šporcla. Po svém středečním festivalovém koncertu převzal tento symbolický dar od představitelů Znojma. Výstavba vinohradu se ale zatím zastavila. Blokují ji památkáři.
Biot, Rrancie - (FOTOGALERIE) Úzké kamenné uličky lemované středověkými stavbami i rozlehlá prostranství posetá moderními obydlími a turistickými lákadly. To jsou dvě rozdílné tváře Biotu.
Od začátku července začínáme u jabloní s opakovanými postřiky v pravidelných čtrnáctidenních intervalech vápenatými solemi proti vzniku hořké pihovitosti. Použijeme přípravky obsahující chlorid vápenatý, například přípravek Kalkosol 25 či Kalkosan v koncentraci 0,3 – 0,6% nebo ledek vápenatý v 0,5 – 1% koncentraci. Začínáme s nižšími koncentracemi, tyto pak postupně zvyšujeme až do období před sklizní. Velmi důležité je pak poslední ošetření čtrnáct dnů před sklizní.
Děčín - Vinná réva se vrátí do míst, kde Thunové před necelými dvěma stoletími s úspěchem pěstovali orchideje i citrusové a další jižní plody, kterými obohacovali i jídelníček dalších šlechtických sídel v Čechách
Děčín - Vinná réva se vrátí do míst, kde Thunové před necelými dvěma stoletími s úspěchem pěstovali orchideje i citrusové a další jižní plody, kterými obohacovali i jídelníček dalších šlechtických sídel v Čechách.
Při silném infekčním tlaku houbových chorob za vlhkého a teplého počasí provádíme i v červnu ošetření proti houbovým chorobám jádrovin: padlí a strupovitosti. Z přípravků doporučuji buď Punch 10EW nebo Topas 100EC či Talent (Systhane 12EC). Všechny působí proti oběma chorobám. K zesílení účinku a oddálení vzniku rezistence se kombinují tyto přípravky s kontaktními preparáty např. s Dithanem. Jakmile však infekční tlak pomine, vracíme se zpět k samotným kontaktním přípravkům, tedy proti strupovitosti například použijeme samotný Dithane DG Neotec, proti padlí přípravky na bázi síry třeba Sulikol K nebo Kumulus WG.
Slovácko - Zatímco obyvatelé regionu, bydlící v blízkosti vodních toků, začínali být při přetrvávajících deštích nervózní, zemědělci a zahrádkáři si povětšinou mnuli ruce. Podle nich byl déšť velmi žádoucí a přišel doslova na poslední chvíli. Sucho už totiž začalo ohrožovat růst plodin na polích.
Konice - O vysoké odolnosti vína odrůdy andré a štěstí v neštěstí přemýšlí vinař Jaroslav Dolský z Konic. Vloni si kvůli omylu výrobce chemikálií zničil dvacet let starou vinici čítající pět stovek hlav vinné révy. Nyní likviduje poslední zbytky zničeného vinohradu. Z jeho známé spálené vinice se ale přeci jen zlomek probral k životu.
Drnholec - /AKTUALIZOVÁNO/ - Zloděj ukradl tři sta padesát sazenic vinné révy. Podobná krádež se na Břeclavsku už dva roky nestala. Policisté pachatele jen těžko dopadnou.
Hlohovec - Dřevěná konstrukce s maketou vinného soudku, z jehož středu vystupuje vyřezaný znak obce. To je novinka, kterou se rozhodla vinařská obec Hlohovec dát o sobě více vědět.
V květnu především pokračujeme v ochraně jádrovin proti strupovitosti a také současně i proti padlí. Doposud se používaly v období před květem, těsně po odkvětu a potom za čtrnáct dnů k ošetření strobiluriny (Discus nebo Zato 50WG), a to vždy v kombinaci s kontaktními přípravky k zabránění vzniku rezistence, například s Dithanem, Merpanem 80WG (Captanem 50WP) nebo s Delanem 750SC.
Chomutov - Ve Skanzenu Stará Ves v areálu zooparku je pod mlýnem čerstvě založená vinice. Ve spolupráci se známým pěstitelem vinné révy Ivanem Váňou z Vinařství Chrámce sem zahradníci minulý týden vysázeli 186 sazenic tří druhů vinné révy.
Zlínský kraj, Valašsko - Pěstování vína a jiných, z pohledu Valachů exotických plodin, už není pouze výsadou úrodných oblastí jižní Moravy. V posledních letech se i v našem regionu stále častěji objevují pěstitelé, kteří se snaží začlenit vinnou révu do svých zahrad a skleníků.
Valašsko - Pěstování vína a jiných, z pohledu Valachů exotických plodin, už není pouze výsadou úrodných oblastí jižní Moravy. V posledních letech se i v našem regionu stále častěji objevují pěstitelé, kteří se snaží začlenit vinnou révu do svých zahrad a skleníků.
Globální oteplování tvrdě postihlo australské vinaře. Dlouhotrvající sucha a vysoké teploty ničí tamní vinice. Mnozí vinaři v Austrálii se obávají, že letošní sezona je jejich poslední.
Většinou v prvé polovině měsíce, letos však již začátkem dubna bude nutné provést, nejlépe již ve fázi myšího ouška na jabloních, první jarní postřik u všech stromů proti přezimujícím škůdcům a proti květopasu jabloňovému přípravkem Oleoekol.
Roudnice nad Labem - Poslední ročníky vín od vinařů z Čech se řadí mezi nejkvalitnější. Je to výsledek propojení příznivých klimatických podmínek, patřičné péče o vinnou révu, optimálního načasování sklizně a pozornosti pracovníků vinařství o školení vína ve sklepích.
Praha, Buchlovice - Coby znovuzvolený prezident, anebo jako zhrzený kandidát na funkci hlavy státu se může zanedlouho objevit v Buchlovicích Václav Klaus. Ve středu 9. ledna totiž obdržel osobní pozvání na tamní tradiční, literárně-recesistickou konferenci, jejíž letošní téma „Víno a globální oteplování“, mu rozhodně není vzdálené.
Slovácko - Mimořádně pozitivní reakci vzbudila mezi vinaři na Slovácku středeční bruselská dohoda o reformě evropského trhu s vínem, ze které byl mimo jiné definitivně vypuštěn zákaz doslazování vín řepným cukrem. S tím totiž hned od začátku nesouhlasila kromě ČR také řada dalších států.
Opavsko - Švestky. To je ovoce, které teď vévodí pálenicím a lihovarům na Opavsku. „V současné době si lidé nechávají pálit především švestkový kvas,“ zmínila referentka Lihovaru Dolní Životice Michaela Králová. Jak dále uvedla, letošní rok se vyznačuje především nadúrodou švestek.
JABLONEC NAD NISOU - Po vydání nařízení Karla IV. o zakládání vinic pro Prahu a pro města královská v roce 1358 k nám byly dovezeny odrůdy vinné révy z Burgundska a z Porýní. České vinaře pak zbavil konkurence výnosem o zákazu dovážení cizích vín od listopadu do dubna.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Kontroly členů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) neodhalily na Uherskohradišťsku žádného prodejce „křtěného“ burčáku. Tímto termínem totiž kontroloři označují burčák ředěný vodou.
JINDŘICHOHRADECKO - „Svatomartinské víno se smí podle tradice začít prodávat 11. listopadu, nejlépe v 11 hodin a 11 minut. Právě v tomto období se začíná víno čistit a je možné jej poprvé ochutnat,“ informovala pracovnice vinotéky na náměstí Míru v Jindřichově Hradci Vlasta Lískovcová.
JINDŘICHOHRADECKO - I vinotéky a prodejny vín na Jindřichohradecku dodrží tradici a s prodejem prvního letošního vína začnou právě na svátek svatého Martina. „Svatomartinské víno se smí podle tradice začít prodávat 11. listopadu, nejlépe v 11 hodin a 11 minut. Právě v tomto období se začíná víno čistit a je možné jej poprvé ochutnat,“ informovala pracovnice vinotéky na náměstí Míru v Jindřichově Hradci Vlasta Lískovcová.
SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU - Po letech partnerského vzduchoprázdna konečně našla Světlá nad Sázavou spřízněnou duši v italském městě Spilimberg. V červnu přijela delegace z Itálie do Světlé, začátkem října jim Světelští návštěvu oplatili.
PROSTĚJOV - Vinohrad bývalého školního statku v Domamyslicích byl zanedbaný už od osmdesátých let minulého století. Před pěti lety začal opět vzkvétat. Než ale vydal slušnou úrodu a odvděčil se za péči, stálo to vinaře hodně potu a dřiny.
SLOVÁCKO - Vysoká cukernatost hroznů a v některých oblastech i vysoké výnosy, tak hodnotí letošní sklizeň vinaři na Slovácku. Ačkoliv většina z nich sběr ukončila, řada vinařských společností v těchto dnech úrodu z vinic pořád sklízí.
HORNÍ BĚLÁ - Přednášky zabývající se podnožovou problematikou ovocných dřevin, jejich ochrana či pěstování vinné révy v méně příznivých podmínkách – to bylo hlavní náplní letošního ovocnářského dne, který se v sobotu uskutečnil v kulturním domě v Horní Bělé.