Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Soňa Červená. Legendární operní pěvkyně a herečka. Většinu života prožila v emigraci, zpívala na velkých operních scénách po celém světě. Je jí 91 let, neustále pracuje a čiší z ní obrovská energie.
Bílý Újezd - V sobotu se uskuteční Slavnosti obce Bílý Újezd při příležitosti oslav 190. výročí otevření místní základní školy. Součástí bude setkání rodáků obcí Bílý Újezd, Hroška, Masty a osady Roudné.
Litoměřice - Předpověď deštivého počasí se v pátek odpoledne nevyplnila, a tak naplánovaný bohatý program 6. festivalu Dun Dun – Inspirace Afrikou nabitého tanečními a bubenickými workshopy, zpěvem, hudbou, tancem a exotickou vůní černého kontinentu, proběhl úspěšně.
Český Krumlov - Kuchyňské potřeby ze dřeva, šperky, kovářské výrobky, zbroj, keramiku, nádobí, nebo koláčky, výrobky z medu, třešně z Cehnic, uzenářské výrobky a množství dalších dobrot a věcí nabízejí četní trhovci nejenom na prvním zámeckém nádvoří, ale také v areálu klášterů, v Široké ulici, na náměstí, nebo na nádvoří hotelu Růže.
Milovice - Čtyřicet tisíc lidí, silný vítr, ale hlavně skvělá hudba v podání českých a slovenských interpretů v čele s Palo Haberou i Jaroslavem Uhlířem, to byl letošní Votvírák.
/FOTOGALERIE, ANKETA/- Jsou to dva týdny, co vstoupil v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Ten zakazuje kouření nejen v restauracích a divadlech, ale taky v barech. Problémem je, že bar je většinou místo, kam lidé chodí primárně za zábavou. Málokterý z těchto nočních podniků má zahrádku. A tak po zavedení novely, zakazující kouření, provozovatelé řeší, kam jejich zákazníci budou chodit kouřit.
Mladá Boleslav /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Jsou to dva týdny, co vstoupil v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Ten zakazuje kouření nejen v restauracích a divadlech, ale taky v barech. Problémem je, že bar je většinou místo, kam lidé chodí primárně za zábavou. Málokterý z těchto nočních podniků má zahrádku. A tak po zavedení novely, zakazující kouření, provozovatelé řeší, kam jejich zákazníci budou chodit kouřit.
Nabitý skvělými festivaly je nadcházející na Olomoucku. Vyberou si nejen příznivci rockového nářezu, ale také vyznavači folku, taneční hudby, folkloru i zdravého pohybu. Podívejte se na naše tipy a vyražte.
Třeboň - Vůbec poprvé se v Třeboni v sobotu odehraje sousedská slavnost, kterou odboru kultury již dlouho dopředu připravoval s místními spolky, kroužky, podnikateli.
Litomyšl – Na zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle je už vše připraveno. Areál památky UNESCO zaplní příznivci hudby. Od 19 hodin zazní první tóny předehry k opeře Prodaná nevěsta. Tu a další program odehraje Česká filharmonie. Řídit ji bude světoznámý dirigent Semjon Byčkov.
Příbram – Rok se s rokem sešel a je tu 2. ročník Příbramského půlmaratonu! Už v sobotu odstartují stovky běžců do ulic města a i vy ještě stále můžete být aktivně u toho.
Jižní Morava /TIP NA VÍKEND/ - Prohlédnout si výjimečně přístupné prostory jeskyně Býčí skála mezi Adamovem a Křtinami na Blanensku mohou zájemci v sobotu a neděli. Prostory osídlené už od pravěku budou letos přístupné ještě následující dva víkendy.
Jižní Morava - V klidu se potkat, zahrát si, zazpívat, oživit veřejný prostor a prohloubit lásku k hudbě. Takové je poslání happeningu Cimbály na ulici. Jeho čtvrtý ročník se nejenom na jižní Moravě odehraje v neděli. Oficiálně se k němu připojí například Mikulčice a Bzenec na Hodonínsku a Újezd u Brna na Brněnsku.
Pardubice – V osmdesátých letech to bývalo sídlo komunistů, po revoluci se z jejich paláce stal Dům hudby – sídlo filharmonie, konzervatoře a dalších institucí. První rekonstrukce v roce 2004 zajistila hlavnímu sálu akustické poměry srovnatelné s pražským Rudolfinem a také ojedinělé koncertní varhany, na další zásadní úpravy však nezbyly peníze.
Brno – Opět posouvají rekord. Organizátoři Velké ceny Brna v drezuře koní v areálu Panská lícha přivítají 108 koní, tedy o téměř dvacet víc jak při loňském ročníku. Tehdy závodníky táhla na jih Moravy vidina kvalifikace na olympijské hry v Riu de Janeiru. I přes letošní mimolympijský rok je účast vysoká.
Praha - Premiérou inscenace Sólo pro nás dva se ve čtvrtek s Národním divadlem rozloučil šéf jeho baletního souboru Petr Zuska. Vedl ho 15 let, balet za tu dobu uvedl 42 premiér. Zuska svou poslední choreografií navázal na úspěšnou inscenaci Sólo pro tři na hudbu Brela, Vysockého a Kryla. V inscenaci, s níž se Zuska loučí s Baletem Národního divadla, zní hudba Jaromíra Nohavici. Ten je podle choreografa v tuzemsku jediným, kdo může na tři slavná jména navázat.
Akrobatka Erendira Wallendová zlomila ve čtvrtek světový rekord svého manžela Nika, když se zavěsila za zuby pod vrtulník přelétající nad Niagarskými vodopády. Ve výšce asi 300 stop (zhruba 91,5 metru) pak předvedla několik akrobatických čísel.
Kostelec nad Orlicí - Žáci tanečního oboru ZUŠ a členové taneční skupiny VoTo všechny srdečně zvou na baletní představení na hudbu P. I. Čajkovského - Labutí jezero opět v choreografii učitelky Lenky Neubauerové.
Jihlava – V parku Gustava Mahlera v Jihlavě se ve čtvrtek odpoledne rozezněla Hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Společně s muzikanty se představili také sólisté. Jedním z nich byl Tomáš Savka, zpěvák a muzikálový herec, kterého veřejnost může znát především z prvního ročníku Česko hledá Superstar.
/POZVÁNKA/ Hudba, divadlo, jarmark s přehlídkou řemesel i kolotoče. To vše v sobotu 17. června nabídne v pořadí již 19. zámecká slavnost v areálu zámku a v přilehlém parku v Kuníně.
Písek - Ve čtvrtek 8. června jsme měli sraz na autobusovém nádraží. Všichni, kdo jsme se tam sešli, byli: já (Vojta), já (Dominik), Šimon, Jarda, Tadeáš a paní učitelka Divišová.
Třebíč – Elektromobil pomalu a jistě přestává být hudbou budoucnosti. Ceny vozů na elektrický pohon už nejsou tak astronomicky vysoké jako v dřevních dobách elektromobility. Záporem je stále dosti řídká síť rychlodobíjecích stanic. I to se ale začíná měnit. Na Vysočině letos přibude hned několik dobíjecích stanic.
Tábor - Zhruba sto mladých profesionálních zpěváků, instrumentalistů, dirigentů a režisérů z více než 20 zemí světa se po roce vrátilo do Tábora, kde v prostorách Divadla Oskara Nedbala a Základní umělecké školy Oskara Nedbala zkouší na 18 vystoupeních v Táboře, Praze a Salzburgu.
Sedlčany - V Sedlčanech je velký hlad po rockové muzice, neboť její live podoba je zde silně nedostatkovým zbožím. Občas, tak jednou měsíčně, něco nabídne Pohoda klub, sem tam nějaká ta zábava v okolí, ale jinak pusto a prázdno. O to více se Sedlčaňáci každý rok těší na červnový Sedlčany Fest.
Karlovy Vary - Třetí ročník multižánrového festivalu Top RoofTop přináší to nejlepší z české i zahraniční klubové scény. Vše se odehraje na pódiu postaveném na střeše galerie Supermarket WC v sobotu 1. července. Vystoupí tu skupiny diCaprio (Plzeň), The Wild Roots (Lázně Kynžvart) a Shoshin (Velká Británie). Na přilehlé akustické scéně vystoupí místní Stripes of Glory (Ostrov), Milan Samko (Plzeň) a Pokáč (Praha).
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Kdo by od klavírního virtuosa čekal, že se všude pohybuje jen ve fraku a v šatech šitých na míru, u devatenáctiletého hradeckého talentu Matyáše Nováka by s tímto zaškatulkováním neuspěl.
Lázně Bělohrad - Desítky místních i přespolních, mladých i těch, co již mají na co vzpomínat, shlédli první ochutnávku nadcházejícího Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou. Program středečního podvečera nazvaný Okolo Javoří nabídl od 18 hodin vystoupení domácích souborů Hořeňák a Hořeňáček.