Kreativ

ŠTÍTEK: hudba

Caffé Říp rozjíždí letní sezónu 2024

Caffé Říp rozjíždí letní sezónu 2024. Nabídne večery s hudbou i literaturou

Výborné jídlo, osvěžující drinky, malebné výhledy na České středohoří při západu slunce, hudba a další akce – to vše vám nabízí přes velké prázdniny Caffé Říp v Roudnici nad Labem. Kulturní kavárna zahájí v neděli 7. července svou dvouměsíční letní sezónu, která bude nabitá nejen hudebními akcemi.

VlčkoviceFest.

Vlčkovice opět ožily hudbou, smíchem a radostí

/VIDEO, FOTO/ Letošní ročník VlčkoviceFestu, který se konal od 12. do 14. července, potvrdil svou pozici jednoho z nejoblíbenějších multižánrových festivalů v České republice. Po tři dny si návštěvníci mohli užívat pestrého programu, který nabídl něco pro každého – od milovníků hudby až po rodiny s dětmi.

Koletova hornická hudba vystoupila v polsku ve Vambeřicích.

FOTO: Koletova hudba vystoupila v Polsku ve Vambeřicích

Pořádně napilno mají letos členové rtyňské Koletovy hornické hudby. V květnu slavili při festivalu Koletova Rtyně 160. výročí existence souboru. V červnu vystoupili v Polsku ve Vambeřicích. „Hraní jsme si užili jak my, tak i publikum,“ napsali na Facebooku. Podívejte se na fotografie z hudebního výletu do Polska.

Putování za hudbou: z koncertu skupiny JeToJedno u pramene sv. Vojtěcha u Bylan.

Putování za hudbou zahájila u pramene svatého Vojtěcha skupina JeToJedno

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V polích mezi obcemi Přítoky a Bylany začal ve středu 10. července pátý ročník Putování za hudbou. Letní prázdninový cyklus koncertů v přírodě či v malebných zákoutích Kutné Hory a v jejím blízkém okolí odstartovala u pramene sv. Vojtěcha skupina JeToJedno. A nikomu nevadilo ani půlhodinové zpoždění kvůli průtrži mračen.

Světoví multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci nad Nisou.

Světoví multiinstrumentalisté Radim Zenkl a Ondra Kozák vystoupí v Jablonci

Duo vynikajících hudebníků Radim Zenkl & Ondra Kozák s autorským repertoárem, doplněným o bluegrassové, jazzové, swingové, keltské, lidové a „world music“ tradicionály v osobitých aranžích, se představí v jabloneckých Tyršových sadech v neděli 21. července od 15 hodin v rámci festivalu Jablonecké tóny 2024.

Archiv Jany Bastien

Cítím se jako Ostravačka, říká slovenská zpěvačka a objev letošního FM City

Nadaní hudebníci z Moravskoslezského kraje se často z logických důvodů stěhují do Prahy. Co když se ale ze Slovenska do Ostravy přestěhuje lékařka, která ukazuje, že se dá skloubit nejen umělecká branže za hranicemi velkoměsta, ale i život doktorky přes den a vyprodaná Lucerna v noci? V rozhovoru odkrývá Jana Bastien, proč zůstává v moravskoslezském regionu i jaké to je, na jednu stranu zažívat úspěchy v medicíně, a na druhé čekat dlouhé roky, než vás šoubyznys objeví, aby pak jela turné s Mirai nebo psala písně s Jiřím Krhutem.

Česko-německá mše v kostele sv. Jana Křtitele.

Poutní mše svatá na Maxově byla věnována žijícím i zemřelým rodákům

V sobotu 29. června se v kostele sv. Jana Křtitele na Maxově konala tradiční česko-německá pouť, která přilákala starousedlíky, chalupáře i bývalé německé rodáky. Poutní mši sloužili mrákovský farář Karel Adamec a farář John Massawe z Eschelkamu. Po mši následovalo setkání u bývalé hasičské zbrojnice s hudbou a občerstvením.

Gabriela Vermelho.

Uznávaná multižánrová umělkyně Gabriela Vermelho vystoupí v Želči u Tábora

V neděli 14. července od 17 hodin se v autorském recitálu představí uznávaná multižántrová umělkyně Gabriela Vermelho. V nádherných prostorách Obrazárny Špejchar uvede část programu ze svého nového alba Rok ticha, které vydala letos na jaře a který vychází z lidové inspirace. Za příspěvek a fotky děkujeme Veronice Pospíšilové.

Rockeři Queens of the Stone Age budou patřit k dalším magnetům Colours of Ostrava 2024.

Hudba na Colours of Ostrava. Víte, na koho jdete? Přijedou nejen megahvězdy

/SERIÁL/ Lenny Kravitz, James Blake, Sam Smith a Queens of the Stone Age. Největší lákadla zná z těch, kdo na festival míří, asi každý. Vedle nich ale na Colours of Ostrava vystoupí zhruba stovka dalších interpretů. Někteří si je naposlouchávají, aby si z nabídky vybrali, co je zaujme, jiní se naslepo nechají překvapit. Kým to bude?

Beats for Love, 2024.

Beats for Love je v polovině. Prydzovo galapředstavení v kapkách deště

Tak takovou laserovou show Česko dlouho nevidělo. Jedna z největších hvězd letošního ročníku Beats for Love, Švéd Eric Prydz předvedl v Ostravě vynikající vystoupení. Autor hitů Pjanoo nebo Opus, které mají na internetu stovky milionů přehrání, uzavřel program 2. dne a překlenul jubilejní 10. ročník festivalu do druhé poloviny.

Hudební festival zaměřený na elektronickou hudbu Beats for Love v Dolní oblasti Vítkovice, 3. července 2024, Ostrava.

Tipy na Víkend: Ostrava v rytmu B4L nebo po stopách Šikmého kostela

Jak si užít prodloužený první červencový víkend v Ostravě? Milovníci hudby, především té elektronické, si už od středy užívají desátý ročník festivalu Beats For Love. Víkendový program ve městě je ale bohatší, ať už se zájemci budou chtít zabavit se svými dětmi nebo vyrazit po stopách románu Karin Lednické Šikmý kostel.

Ve výkrmně se pořádají zabíjačky, relikvie jsou původní nebo z dílny samotného farmáře.

Filmy Slunce, seno? Krávy opravdu při hudbě dojí lépe, říká farmář z Pardubicka

Patří mezi nejdéle hospodařící menší soukromé zemědělce, na Pardubicku mezi nejpopulárnější. Farmář David Novák pěstuje kolem svého statku v Uhersku na Pardubicku vše možné na 300 hektarech, což je pro představu kolem 500 fotbalových hřišť nebo téměř 80 Václavských náměstí. Chová skot, prasata, provozuje vlastní mlékárnu a pekárnu, ale i vlastní síť tří maloobchodů. Dodává dalším třiceti partnerům.

Kinematograf bratří Čadíků. Ilustrační foto.

Filmy a hudba. Zámecká zahrada v Postoloprtech ožije, přijede kinematograf

Čtyři komedie, k tomu pokaždé živá muzika. Zámecká zahrada v Postoloprtech bude v červenci lákat milovníky filmů. Navíc návštěvníky potěší při každém promítání hudba. Sérii Filmové léto s hudbou zakončí snímek Prázdniny s broučkem, kde si zahrála Bára Poláková a Lukáš Příkazký. Předtím na rockovém festivalu v zahradě zahraje legendární Vitacit.

Vernisáž Zdenky Marie Novákové v Terezíně.

Umění je silnější než smrt. Terezínské Ozvěny Zdenky Marie Novákové

Zdenka Marie Nováková je významnou českou architektkou, která obdržela řady prestižních ocenění za svoji práci doma i v zahraničí. Souběžně se celý život věnuje malbě, jejíž charakter je přesným protipólem technického zaměření její hlavní pracovní činnosti. Ve čtvrtek 20. června představila své lyrické abstraktní obrazy ve výstavě Ozvěny v terezínské Malé pevnosti.

Festival FM CITY FEST v areálu textilky Slezan, 24. června 2023, Frýdek-Místek.

Tipy na víkend: FM City Fest, Festival od Srdce nebo sokolníci na Hukvaldech

Jak si užít nastávající víkend? Na Frýdecko-Místecku můžete vyrazit na vyhlášený FM City Fest konaný v areálu Marlenky, na Festival od Srdce v Jablunkově či na středověkou show se sokolníky na Hukvaldech. Spoustu se toho ale děje i na jiných místech našeho kraje, více v tipech Deníku.

Svátek hudby třináctý

FOTO: Svátek hudby třináctý

Byl jako každý rok v Jičíně na den Slunovratu, to jest 21. měsíce června. Žijeme ve městě, které dovede zaktivizovat dvacet sólistů a kapel sborů či souborů a ti přijdou, či zdaleka přijedou, třeba až z Plně a hrají a zpívají.  Není to nádhera?

Řidič brněnské MHD. Ilustrační snímek

Konec ticha v kabinách. Řidiči brněnské MHD mohou znovu poslouchat hudbu

Řidiči v brněnských tramvajích, trolejbusech nebo autobusech si mohou opět pustit rádio a na cestách poslouchat hudbu či mluvené slovo. Po pondělním jednání s odbory to umožnilo vedení brněnského dopravního podniku. „Nadále se však bude zabývat analýzou vlivu poslechu hudby na bezpečnost řízení. Síly spojíme s Centrem dopravního výzkumu, do jehož studie se zapojíme,“ sdělila mluvčí Hana Tomaštíková.

Řidič brněnské MHD. Ilustrační foto.

Konec ticha v kabinách řidičů MHD v Brně. Dopravní podnik zrušil zákaz poslechu

Řidiči v brněnských tramvajích, trolejbusech nebo autobusech si mohou opět pustit rádio a na cestách poslouchat hudbu či mluvené slovo. Po pondělním jednání s odbory to umožnilo vedení brněnského dopravního podniku. „Nadále se však bude zabývat analýzou vlivu poslechu hudby na bezpečnost řízení. Síly spojíme s Centrem dopravního výzkumu, do jehož studie se zapojíme," sdělila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Kapela Mucha.

Čeští lvi dorazí do Varů. Zahrají na hudebním festivalu Top RoofTop už v sobotu

V sobotu 22. června se na střechu varských podzemních garáží na náměstí Dr. Milady Horákové vrací hudebně pestrý festival Top RoofTop Fest. Akce, která každoročně podává multi-kulturně výživnou nadílku, se letos koná už podeváté. Zahrají česká femi-punk kapela Mucha, maďarská skupina Terra Profonda nebo partička Kill The Dandies!, která je držitelem Českého lva za hudbu k filmu Okupace. V krátkém rozhovoru nám více k letošní přehlídce pověděl zakladatel a dramaturg festivalu Ricardo Delfino.

Kapela Beltane Girls se představí v rámci Evropského dne hudby

Koncerty v ulicích i deska pro Kainara. Přerov v pátek oslaví svátek hudby

Přerov se opět připojí k řadě českých i zahraničních měst a v pátek 21. června oslaví Evropský svátek hudby. Letošní ročník bude speciálně věnovaný básníkovi, hudebníkovi a textaři Josefu Kainarovi. Program začne v 16.00, a to odhalením pamětní desky s autoportrétem tohoto významného přerovského rodáka.

První ročník festivalu POCEM na divadlo se koná na nádvoří Plzeňského Prazdroje. V sobotu je na programu představení Jak je důležité býti (s) Filipem.

Tipy na víkend: Festival taneční hudby i divadla, slaví města, pivovar i hasiči

Na víkend je na Plzeňsku opět připravena řada akcí. V Božkově se koná festival teneční hudby Summer City Fest, v Prazdroji pokračuje POCEM na divadlo, městské slavnosti jsou připraveny v Blovicích, Horní Bříze či Nýřanech, výročí si připomenou hasiči v Žihli i fotbalisté v Plasích. Milovníci piva mohou vyrazit do Purkmistra v Plzni-Černicích nebo do Chotěšova, poměřit síly mohou také na Plzeňské pivní míli na atletickém stadionu ve Skvrňanech.

Z multižánrového faitradového festivalu Bašta pro všechny v Čáslavi.

Tanec, hudba, dobroty. Bašta pro všechny otevřela v Čáslavi dveře romské kultuře

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Chtěli byste ochutnat dobroty romské kuchyně? A naučit se romské tance či relaxovat při hudbě romského virtuosa Marka Baloga? Ale především strávit den s lidmi dobré vůle? Tak to jste si neměli nechat v neděli 16. června ujít čtvrtý ročník multižánrového fairtradového festivalu na hradbách „Bašta pro všechny“. Čáslavský festival se totiž letos konal v romském duchu.

Karviná-Darkov. Společenský dům Lázní Darkov.

Zábava, jídlo i hudba v Karviné. Lázně v Darkově zvou na POHO den 2024

Všichni Karviňáci i návštěvníci z širokého okolí si mohou v sobotu 22. června vychutnat den plný pohody, hudby, zábavy, gastronomických zážitků, prohlídek a užít si začátek léta na festivalu POHO den 2024. Letošní již čtvrtý ročník se uskuteční v prostředí lázeňského parku v Karviné–Darkově.

Z koncertu Dvořákovy duchovní hudby v čelákovickém kostele.

V čelákovickém kostele zněla Dvořákova hudba

V sobotu 15. června se v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Čelákovicích uskutečnil koncert věnovaný letošnímu Roku české hudby. Koncert pořádal místní Spolek pro varhanní hudbu, jež se zabývá uváděním duchovní hudby a z výtěžků koncertů platí údržbu kostelních varhan.

Areál Michalfestu, 14. června 2024, Ostrava.

Co říkáte na cenu piva? Ostravský MichalFest startuje už v sobotu

Chlubí se podtitulem nejpohodovější festival na Ostravsku. MichalFest v industriálním prostředí bývalého Dolu v Ostravě-Michálkovicích láká na výborné hudební obsazení a výbornou atmosféru. Čechy, jako národ pivařů jistě zajímá, za kolik korun se bude zlatavý mok na akci čepovat.

Ve čtvrtek 13. června v 19 hodin na letní scéně Eurocentra zahrála v rámci Mezinárodního folklórního festivalu skupina Hrubá hudba.

Hrubá hudba v Jablonci zahrála horňácké písně. Festival pokračuje do soboty

Ve čtvrtek 13. června se na letní scéně Eurocentra představila skupina Hrubá hudba, která unikátně propojuje tradiční horňácké písně s moderními hudebními žánry. Tento koncert byl součástí Mezinárodního folklórního festivalu, jenž pokračuje až do soboty 15. června a nabízí bohatý program folklorních vystoupení a regionálních trhů.

Sochy múz pro chomutovské divadlo.

Múza tance a hudby: Lidé obdivují sochy na střeše chomutovského divadla

Múza hudby Erató a múza tance Terpsichore se po 38 letech vrátily do průčelí neorenesanční budovy divadla v Chomutově. Vytvořil je akademický sochař Jaroslav Jelínek, který se volně inspiroval díly z roku 1905. Sochy vysoké 2,6 metru jsou z umělého kamene, odlité byly do ztracené formy.