Lisabon – Na hudebním festivalu ve středním Portugalsku zemřeli dva lidé, pravděpodobně na následky požití drog. Informoval o tom španělský deník ABC, podle kterého šlo o občany Číny a Nizozemska. Boom Festival, jehož se letos nedaleko města Castelo Branco účastní na 33.000 lidí, je velmi oblíben zejména mezi cizinci.
Brno - Hudebníci jako z osmnáctého století se v pondělí v Brně sešli na Mezinárodním setkání flašinetářů. Sedmý ročník události zahájili flašinetáři z osmi světových zemí na dvoře Paláce šlechtičen, za doprovodu vodičů marionet se pak koncert přesunul do brněnských ulic.
Praha - Starostové měst a obcí budou 22. září demonstrovat před sídlem Ochranného svazu autorského (OSA). Chtějí tím vyjádřit nesouhlas se zvýšením poplatků za autorská práva k hudbě, s nímž OSA pro příští rok počítá. Informovalo o tom Sdružení místních samospráv ČR. Zástupci sdružení kvůli tomu již dříve podali stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na ministerstvo kultury. OSA považuje sazby pro rok 2017 za přiměřené. Zvýšení chce zabránit i Svaz měst a obcí ČR, sdělil jeho předseda František Lukl.
Hradec Králové - „Kdo zkouší stavět most mezi černou a bílou, mezi ošklivostí slov a krásou labutí, kdo hledá souvislost mezi nadějí a vírou, narodil se v prázdném století," melodickou skladbu Zrcadla s textem poplatným dnešní době a řadu dalších písniček s vypracovanými texty zahrála a zapívala v pátek v podvečer na Šrámkově statku v Pileticích východočeská kapela Marien.
Trmice - Jan Souček je kastelánem trmického zámku už 26 let. Stejnou dobu vedle správcovství a údržby historických komnat věnoval také svému největšímu koníčku modelářství. Na jeho velkolepé železniční nádraží plné vláčků se jezdí dívat lidé z celé republiky.
Kultura a veškeré veřejné hudební produkce by měly stát pořadatele i návštěvníky ještě více peněz. Takový je zřejmě názor organizace Ochranný svaz autorský (OSA), která u nás zastupuje a řeší autorská práva některých českých i zahraničních interpretů. OSA, který měl z poplatků loni příjem 915 milionů korun, prý dostává pořád málo.
Blatce/ Houska - Když Přemysl Otakar II. ve 13. století zakládal hrad Houska, zřejmě netušil, že se zde historická atmosféra zachová až do jednadvacátého století.
Zlín - /ROZHOVOR/ Brumovský hrad se 19. srpna rozezní hudbou pátého ročníku Hradfestu. Hvězdou večera bude skupina Buty. Co dalšího letos organizátoři pro návštěvníky připravili, přiblížil člen organizátorského týmu Karel Růžička.
Vikletice - Živá muzika, léto, voda, komiksy o autismu a hlavně spousta lidí ochotných pomoci. V sobotu se na břehu Nechranické přehrady uskutečnil historicky první ročník benefičního festivalu Autismusic Fest.
Loket - Hrad v Lokti i jeho podhradí byly o víkendu doslova v obležení. Tisíce návštěvníků zaplavily město, aby se na chvíli přenesly do středověku, do časů gotiky, na oblíbené středověké slavnosti. Městem kromě češtiny zněla ruština, němčina, angličtina a řada jiných jazyků.
Jaroměřice nad Rokytnou /ROZHOVOR/ - Dlouho očekávaná oprava varhan v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se stala podnětem k zařazení královského nástroje do dramaturgie letošního festivalu Petra Dvorského.
Pardubice - Nádvoří pardubického zámku se o víkendu spíše než turistickému centru podobalo středověkému tržišti. První ročník Festivalu chutí a vůní přilákal nejednoho zvědavce. Své výrobky tu nabízeli farmáři, pěstitelé, ale i dráteníci a švadleny.
Zvole - Jednou z účinkujících na festivalu Léto lásky v Šiklově mlýně byla i zpěvačka Ewa Farna, která doslova sršela energií a dobrou náladou. V největším přírodním zábavním areálu u Zvole nad Pernštejnem nebyla poprvé. „Už jsem tu kdysi byla. Asi před devíti lety a byla jsem tady z toho všeho strašně nadšená," říká Ewa Farna.
Úštěk – V sobotu proběhl v centru Úštěka další ročník historického jarmarku, nejstaršího u nás s nejbohatším programem. Tato hojně navštěvovaná a oblíbená akce proběhla letos již po devatenácté a jedná se o první akci, která v Úštěku vznikla.
Břeclav /REPORTÁŽ/ – Přijel z Prahy, aby… „Abych v Charvátské Nové Vsi strávil dovolenou. A Slavnosti rajčat se staly hlavním programem dnešního dne." Slova patří Tomáši Hálovi, který v sobotu odpoledne sedí poblíž břeclavské synagogy, kde se koná hojně vyhledávaná akce s rajčatem v logu.
Hranice – Černé fáborky na oplocení, které celý areál opevnilo proti bouřce a dešti. Očekávaná „apokalypsa", která loni na multižánrovém festivalu Letiště v Drahotuších odnášela stany a ničila vše, co se dalo, se naštěstí tentokrát nekonala a pořadatelé této ojedinělé hudební akce si mohli oddychnout.
Tovačov – Na loňském ročníku Tovačovského portálu nebylo možné kvůli tropickému vedru a suchu rozdělat oheň, takže si návštěvníci museli odpustit tradiční posezení u táboráku. Letos pro změnu oblékli bundy a zahřívali se horkým čajem nebo kávou. Každý ročník festivalu je jiný, ale všechny mají jedno společné – přehlídku skvělých kapel a pohodovou rodinnou atmosféru.
/VIDEO, FOTOGALERIE, VÝSLEDKY/ Dva dny soutěží, hudby a zábavy, jedenáct přihlášených netradičních plavidel a tisíce návštěvníků, kteří se zasloužili o zápis do České knihy rekordů. O desátý ročník Baškohrátek byl o víkendu na přehradě v Bašce mimořádný zájem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dva dny soutěží, hudby a zábavy, jedenáct přihlášených netradičních plavidel a přes tři tisíce návštěvníků, kteří se zasloužili o zápis do České knihy rekordů.
Litovel – Ve velkolepém stylu se nesou letošní litovelské pivní slavnosti. Návštěvníci již dvanáctého ročníku Litovelského otvíráku mohli během dne nakouknout i pod pokličku toho, jak a kde se pivo vaří. Kromě šestnácti druhů piv, dalších nápojů a jiných dobrot si lidé během soboty užívají v areálu pivovaru v Litovli vystoupení několika kapel.
Brno /REPORTÁŽ/ - Prach z křídy ve vzduchu a hlasitá hudba, která se rozléhá bystrckým sídlištěm. Na workoutovém hřišti ve Fleischnerově ulici se schází několik desítek lidí z různých koutů České republiky a Slovenska. Chtějí předvést, co umí se svým tělem.
Plumlov – Řinčení zbraní a dobová hudba přivítaly o víkendu návštěvníky plumlovského zámku. Děti ale i dospělé na akci zvané Přijíždí pan Jan z Pernštejna mohly potěšit šermířské souboje, hudba se zpěvem inspirované třináctým stoletím i tance. Zájemci si mohli také vyzkoušet středověkou módu či střelbu z luku. „Jsme tu díky synovi, který má rytíře a šerm rád. Je to zde moc pěkné. Čekáme na příjezd Jana z Pernštejna," prozradil například Roman Mikuška, jeden z řady sobotních návštěvníků zámku.
Pardubice – Letošní sérii koncertů alternativní hudby na pardubickém zámku uzavře skupina Please the Trees. Kapela z jihočeského Tábora zahraje v sobotu 13. srpna od půl osmé večer na velkém nádvoří.
Praha - V hlavním městě v sobotu začíná 16. ročník letní školy zaměřené na irskou tradiční kulturu Bernard's Summer School. Zájemcům nabídne mimo jiné výuku sólového irského tance, stepu či kurz hry na irské loketní dudy. Akce vyvrcholí v pátek 19. srpna závěrečným večerem v divadle Ponec.
Brno – Po čtvrtečním tréninku vyšel natěšeně z tunelu na hřiště. „Potřebuju, aby bylo přesně takové počasí. Slunce mě nabíjí, miluju ho. Vždyť jsem přece z Afriky," smál se konžský fotbalista Franci Litsingi.
Chomutovsko - Na Chomutovsku se stále něco děje. Kdo má ve svých plánech volné místo a hledá, jak se dnes pobavit, může zamířit na hrad Hasištejn, kde se koná Fesťáček pod hradbami, do Klášterce nad Ohří s jeho rodinným festivalem Slon v porcelánu či na Autismusic Fest k Nechranické přehradě. V Chomutově odstartuje festival Obnaženi a v Kadani se vášniví čtenáři mohou ponořit do četby „na ulici" v rámci akce Města čtou.
Zvole nad Pernštejnem - Festival Pigyáda Léto lásky, nesený v duchu oslav lásky, přátelství, hudby, tance, zábavy a barev, i dnes táhne lidi do Šiklova mlýna na Bystřicku na hvězdy.
Hradec Králové - Již 13. ročník Hradeckého terénního triatlonu proběhl o prázdninách na Biřičce. Na start se odvážilo postavit rekordních dvě stě padesát závodníků. Tentokrát byl závod určen nejen pro děti, hobby závodníky a štafety, ale zároveň byl zařazen do prestižní série závodů Českého poháru v terénním triatlonu.
Bayeruth - Nejstarší festival vážné hudby na světě se koná v Bayreuthu, místě neodmyslitelně spojeném s Richardem Wagnerem. Ještě za skladatelova života a díky jeho iniciativě tam 13. srpna 1876 představením opery Zlato Rýna začaly slavnosti, na které se sjeli milovníci wagnerovské hudby z celého světa. Na premiérovém ročníku nechyběli německý císař Vilém I. nebo Wagnerův mecenáš, bavorský král Ludvík II., dorazil například i Petr Iljič Čajkovskij.
Jaroměřice nad Rokytnou /ROZHOVOR/ - „V naší rodině byl vztah ke kumštu přirozenou součástí života. Dědeček Bohumil Pištělák byl za první republiky majitelem nakladatelství Globus a mecenášem brněnských malířů, tatínek hrál celý život v orchestru, teta zpívala v opeře a mně zase učarovala kytara," vzpomíná na své hudební začátky kytarista Petr Vít.
Kroměříž – Přední světoví akrobati na kolech míří o víkendu do Kroměříže: chystá se tam totiž akce nazvaná příznačně Překonání Gravitace. Jedná se v podstatě o oficiální světové závody pod hlavičkou FMB World Tour, síly na výstavišti Floria závodníci změří na dvou osmimetrových skocích. Jako hudební doprovod navíc večer vystoupí slovenský raper Rytmus či zpěvák Ben Cristovao.
Roštín – Na dvě desítky druhů piva z osmi pivovarů, ale především třídenní nálož skvělé rockové hudby: to vše slíbil a také plní festival Slavnosti piva v areálu Kamínka u Roštína. Začal ve čtvrtek a končí v sobotu, letos se jedná už o jednadvacátý ročník akce oblíbené mezi příznivci z celého Zlínského kraje.