Nové Strašecí – Obrázky, které pohladí po duši a zavedou vás do jiného světa, vystavuje v Muzeu T.G.M. v Novém Strašecí malířka a výtvarnice Inka Delevová. Mohli jste je potkat v odborných anatomických atlasech, publikacích o rostlinách, ale i v kuchařce nebo v knihách pro děti. Dokonce namalovala terč rakovnickým ostrostřelcům a vytvořila jim medaile.
Praha - Ztracenou skladbu, kterou společně napsali Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri, našli po více než 200 letech pracovníci Českého muzea hudby v Praze. Ve sbírkách muzea je také libreto od italského básníka Lorenza Da Ponte, řekla dnes Šárka Dočkalová z Národního muzea. Objev představí muzeum v úterý na tiskové konferenci.
Blanensko, Vyškovsko – Skoro třicet druhů papoušků chová v současné době zoologická zahrada v Bošovicích. Hned první den roku její majitelé přivítali na svět nový přírůstek. Z jednoho ze tří nakladených vajíček se vylíhlo mládě papouška senegalského. Toho sice ještě lidé obdivovat nemůžou, nicméně první letošní příležitost, kdy se na opeřence v Bošovicích můžou přijít podívat, se zájemcům naskytne už v sobotu. I přesto, že atrakce má přes zimu zavřené brány.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - 49. ročník soutěže neprofesionálních filmařů Střekovská kamera má i premiéru pohádky Čertovo kopyto úspěšné režisérky Aleny Krejčové podle příběhu Táni Kindl Novákové.
Kutná Hora - Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře přivítá příští týden herce z Hudebního divadla dětem z Hradce Králové, kteří sem přivezou představení „Hrátky na pohádky" plné pohádek, hudby, písniček a tance.
Velké Němčice – Populární cimbálová muzika Hradišťan s primášem a uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou se již po několikáté chystá pobavit účastníky jejich koncertu ve Velkých Němčicích. Milovníci cimbálu si mohou užít hudební zážitek v neděli od čtyř hodin odpoledne v sále velkoněmčického kulturního domu.
Praha /RECENZE/ - Kouzlo nechtěného. I tak by se dal stručně charakterizovat snímek Decibely lásky, který měl být – podle jeho producenta a autora hudby Michala Davida taneční romancí s písněmi 80. a 90. let. Místo české Flashdance ale nabízí nevídanou legraci. A to od začátku do konce.
Olomoucko - Plno skvělých plesů, ale také spoustu čokolády, svatební hrad či nevšední valentýnský program pro vás připravili pořadatelé na Olomoucku. Podívejte se na naše tipy.
Trutnov - Po lednovém předkrmu, který obstarala polská skupina HoTS Quintet, vstoupí pátečním koncertem s názvem Between the Lines (Mezi řádky) do dospělosti trutnovský hudební festival Jazzinec.
Olomouc – Je to bojové umění, akrobacie, hudba i tanec a pro toho, kdo se tomu plně oddá, pak i životní styl. Pro Ondřeje Nováka, neboli graduada Girafu, jak ho mezi capoeiristy znají, je capoeira vášní už třináct let a dnes dokonce další bojovníky i učí. Nejlepší capoeiristé budou k vidění v Olomouci a to už v sobotu 13. února v olomouckém kině Metropol.
Březnice – Vystupoval v nejlepších českých rockových klubech, s kapelou Clou získal cenu Anděl za nejlepší album a skladbu roku. Nyní se šestatřicetiletý rodák z Březnice Lukáš Vyhnal vydává na sólovou dráhu jako Lukemo. Změnily se spolu s tím i další náhledy na to, jak se hudebně vyjádřit? A na jaké otázky v poslední době hledá odpovědi? To prozradil Lukáš Vyhnal v následujícím rozhovoru.
Příznivci cestování se sjedou tento pátek a sobotu do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se uskuteční 23. ročník Srazu cestovatelů a Horobál. Dvoudenní akce nabídne návštěvníkům zajímavé besedy z nejrůznějších našich i cizích expedic i tradiční večerní zábavu.
Teplice - Diskografie teplického souboru Collegium hortensis se hned zkraje letošního roku rozšířila o nový přírůstek. Po albu „Jubilate Deo" s chrámovou hudbou, „Vepřovém spiknutí" s operou o založení Teplic a oseckém oratoriu Saul je to duchovní drama „Mysterium porcellani" „Tajemství porcelánu".
Praha – Na koncertní pódia se po dlouhých letech vrátí letos na podzim legenda československé a slovenské populární hudby, zpěvačka Marika Gombitová. Bude hostem čtyř velkých koncertů Miroslava Žbirky, které se uskuteční v ČR a na Slovensku v rámci turné Road To Abbey Road 2016 letos v září. Oznámila to Žbirkova PR manažerka Johana Turnerová.
Slovácko - Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí na tento víkend. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.
Trutnov - Po lednovém předkrmu, který obstarala polská skupina HoTS Quintet, vstoupí pátečním koncertem s názvem Between the Lines (Mezi řádky) do dospělosti trutnovský hudební festival Jazzinec.
Ostrava /ROZHOVOR/ - Martin Chodúr, historicky první vítěz soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, pořádá valentýnský koncert s názvem Martin Chodúr zpívá pro zamilované, který se uskuteční 14. února v divadelním sále Domu kultury města Ostravy.
Kroměříž – Žánrově jen obtížně nezařaditelná skupina Jablkoň kombinující alternativní hudbu, folk, vážnou hudbu, jazz i rock, zahraje ve čtvrtek večer v Hudebním sále Domu kultury v Kroměříži.
Vysoké Mýto – Každý čtvrtek od 16.00, počínaje 11. únorem, se návštěvníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě mohou těšit na komentovanou prohlídku výstavy Hudba ve spirále, která je v ceně běžného vstupného.
Žďár nad Sázavou - Sobotní večer bude ve žďárském klubu Batyskaf ve znamení evropského blues, ale nejen jeho. Gruff! přivážejí drsné a špinavé blues z polského Krakowa.
Prostějov – Zatím bez kavárny ve Špalíčku se nadále musejí obejít obyvatelé Prostějova. Podnik, jehož majitelé loni nedostali od Muzea a galerie Prostějov (MGP) novou smlouvu, tak nadále zeje prázdnotou. Ředitel muzea Daniel Zádrapa loni v březnu přislíbil, že místo kavárny Ivety Valentové vznikne nová provozovna, v níž budou pracovat zaměstnanci muzea, a která pod něj bude spadat. „Chceme více propojit činnost výstavních prostor nahoře a kavárny dole, kterou bychom vedli ve vlastní režii. Zde by byly také expozice," řekl k plánům muzea v březnu.
Adamov – Výrazný hlas, chytlavé texty, akustická kytara. Publikum v Městském kulturním středisku Adamov si ve středu vpodvečer vychutnalo koncert Pavlíny Jíšové.
Žďár nad Sázavou - Sobotní večer bude ve žďárském klubu Batyskaf ve znamení evropského blues, ale nejen jeho. Gruff! přivážejí drsné a špinavé blues z polského Krakowa.
Praha /VIDEO/ - Nejen obyčejným lhaním se provinilí řidiči snaží vybruslit ze šlamastyky. Některé příběhy, jež členové hlídek v podobných situacích vyslechnou, jsou konstruovány sice chvatně - ale přesto jejich autorům nelze upřít, že s notnou dávkou fantazie. Pražští strážníci, kteří za volantem zadrželi muže porušujícího zákaz řízení, to mohou jen potvrdit.
Dobruška – Přestože se král český a císař římský Karel IV. narodil v roce 1316 až 14. května, velkolepé oslavy sedmistého výročí jeho narození budou pod Orlickými horami zahájeny už 26. února, kdy se sál kulturního domu v Dobrušce přemění v císařský dvůr a bude se plesat a hodovat možná až do ranního kuropění.
Horní Slavkov – Dva roky trvaly přípravy na ojedinělé muzikálové představení Maja, které už ve čtvrtek představí hornoslavkovská základní umělecká škola. Na pódiu se za doprovodu legendárních písní skupiny ABBA představí hned stovka žáků. Premiéra je beznadějně vyprodaná.
Jak se skládají hudební songy v Americe, to jeli okouknout Štěpán a Matěj Jelenovi z kapely Donaha. Zkušenosti z fungování hudebního průmyslu sbírali na konci ledna.
Hustopeče – Sto třicet knih přečetl za rok Hustopečan David Nguyen. Žák čtvrté třídy se díky zápalu pro literaturu stal vítězem soutěže nazvané Lovci perel. Ve výsledku jich měl 144. „Velmi se mi líbily všechny díly knihy Doktor Proktor a pak nějaké fantasy," říkal městskému magazínu pilný čtenář při oceňování nejlepších soutěžících.
Plzeň – Nadějná plzeňská rocková kapela Naked Illusion vydala před nedávnem svou debutovou desku. Je na ní celkem čtrnáct autorských písní a členové kapely ji ve středu večer pokřtí v plzeňském Anděl Music Baru. Své fanoušky tam zároveň zvou na koncert.
Zpěvačka Ida Kelarová, která 10. února oslaví šedesátiny, je známou muzikantkou a sbormistryní. V mládí působila v Divadle na provázku, v 80. letech žila v Británii a v ČR založila kupříkladu skupinu úspěšnou po celém světě Romano Rat (Romská krev). Sestra zpěvačky a herečky Ivy Bittové byla v roce 2001 nominována na Českého lva za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba.
Brno – Sedm lidových souborů se předvedlo v úterý odpoledne na tradičním fašanku v centru Brna. Reji zvířecích masek i muzikantů v lidových krojích přihlížela více než tisícovka lidí. „Fašančáři se zastavili na čtyřech místech. Ta symbolizovala hospodářství, která se při fašanku obcházela," řekl starosta Slováckého souboru Šafrán Brno Ladislav Urbančík.
/ROZHOVOR/ Martin Chodúr, historicky první vítěz soutěže Česko Slovenská SuperStar z roku 2009, pořádá valentýnský koncert s názvem Martin Chodúr zpívá pro zamilované, který se uskuteční 14. února v divadelním sále Domu kultury města Ostravy.
Vyškov – Povídky píše od svých dvanácti let. Ve čtrnácti ji poprvé napadlo poslat některou z nich do literární soutěže. Nakonec to i zkusila. Nezůstala však u jedné a od té doby se může chlubit už několika vyhranými soutěžemi. Devatenáctiletá Kateřina Orságová není ani ve Vyškovském cedníku žádným nováčkem. Klání pořádané vyškovskou knihovnou za podpory nadace Tři brány patří mezi přední literární soutěže pro mladé pisálky na Vyškovsku.
Žďár nad Sázavou - Originálním folklorním mikroregionem v Polsku je oblast zvaná Biskupizna. Leží v okrese Gostyń, centrem je svérázná obec Krobia. Svému názvu region vděčí historická skutečnost – každý sídelní biskup ze západopolské metropole Poznaň v okolí Krobie vlastnil polnosti.
Jablonné nad Orlicí – Po úspěšném loňském obnovení tradice pořádání masopustní veselice nyní ve městě vrcholí přípravy Masopustu 2016. Masopust je lidovým svátkem, který předchází čtyřicetidennímu půstu před Velikonocemi, jeho vyvrcholením je průvod masek a večerní taneční zábava.
Příbram /FOTO, VIDEO/ – Pražská ulice v Příbrami v úterý ráno ožila tím pravým masopustním průvodem bohutínských hasičů, kteří přijeli pobavit místní obchodníky a kolemjdoucí, někteří maškarám přispěli i nějakou korunu do kasičky.