Na vlnách hudby Zdeňka Trnky doma i v zámoří
Trutnovsko - Místy života Zdeňka Trnky, studia i tvorby se postupně staly Beroun, Praha, Suchovršice, Trutnov a nyní znovu Suchovršice.
Trutnovsko - Místy života Zdeňka Trnky, studia i tvorby se postupně staly Beroun, Praha, Suchovršice, Trutnov a nyní znovu Suchovršice.
Mnichovo Hradiště - Historicky první cenu města udělí už tento pátek na reprezentačním plese v Mnichově Hradišti. Kdo by se ale mohl stát držitelem listiny a výtvarného díla se znakem města? Koho starosta Ondřej Lochman jako hlava Mnichova Hradiště vyznamená?
Praha - Marie Rottrová se v úterý 20. prosince představí v pražské O2 areně. Vánoční koncert bude zároveň oslavou jejích 75. narozenin, které připadají na neděli 13. listopadu. Zpěvačka nabídne své hity jako Řeka lásky, Měli jsme se potkat dřív, Lásko, voníš deštěm nebo Ten vůz už jel. Za pořadatele o tom informoval Jaroslav Svoboda.
Přerov – Několikrát do roka se vyprodá sál Městského domu v Přerově, děje se tak při vystoupení zvučných jmen hudební či divadelní scény. V pondělí 29. února se z plného sálu mohli radovat přerovští ochotníci, kteří na domácích prknech uvedli mrazivou hudební komedii Honzo vstávej.
Kroměřížsko – Ochranný svaz autorský neboli OSA: pro mnohé provozovatele obchůdků, restaurací, firem nebo i pořadatele akcí na Kroměřížsku mystický a zároveň často nenáviděný pojem. Jde totiž o organizaci, která je pojítkem mezi uživateli hudby a jejími autory.
Kolín – Totálně ukradený tour mělo zastávku také v kolínském klubu U Vodvárků, kde hudební maraton zahájila pražská pop-punková hudební formace, která si říká Covers For Lovers. Banda tří kluků byla plná energie a vtípků. Hudební nadšenci, kteří do klubu zavítali, tak mohli slyšet například píseň s vánoční tématikou.
Pardubice - „Organizace by měla být smysluplně manažersky řízena," sdělila Markéta Ondroušková.
Několikaměsíčí rekonstrukce hasičské zbrojnice v Palkovicích skončila.
Brno – Jediný letošní koncert Emira Kusturici v České republice hostilo v pondělí večer Janáčkovo divadlo v Brně. Známý srbský hudebník a filmař zde vystoupil s kapelou No Smoking Orchestra.
Všeruby – Kulturní dům ve Všerubech byl v sobotu večer plný hudby, tance a veselí. Sbor dobrovolných hasičů tam pořádal svůj každoroční bál.
Světlá nad Sázavou – Do zahájení šestnáctého ročníku populárního festivalu Sázavafest sice ještě několik měsíců zbývá, ovšem pořadatelé již nyní vědí, na které interprety a skupiny se mohou fanoušci těšit.
Brno – Jediný letošní koncert Emira Kusturici v České republice hostilo v pondělí večer Janáčkovo divadlo v Brně. Známý srbský hudebník a filmař zde vystoupil s kapelou No Smoking Orchestra.
Kolín /ROZHOVOR/ – Pánská taneční skupina Rasputin uspořádala svůj galavečer. Na diváky čekalo i baletní vystoupení, kdy zatancovali sólisté národního divadla Nikola Márová a Michal Štípa.
Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka - 9. týden
Písek - Lidské tělo dokáže reagovat a následně komunikovat s okolím na základě vnímání podnětů a signálů, které přijímá.
Dobříš, Stará Huť – V kulturním domě ve Staré Huti se v sobotu konal VII. ročník Reprezentačního plesu Aerobik studia Orel Dobříš, který byl zároveň jedním z posledních plesů letošní sezony na Dobříšsku.
Poděbrady, Chrudim - Únorové závody Poděbradská cvička se závodnicím Sokola povedly.
Kutná Hora – K pravidelnému zdravotnímu cvičení se shcázejí senioři každý pátek v půl deváté ráno v sokolovně v Sokolské ulici v Kutné Hoře. Pod vedením cvičitelek Jany Dubové a Marty Filipské zde věnují hodinu času udržování a zlepšování své fyzické kondice. Kdo by však čekal nějaké „unuděné" cvičení, ten by byl po příchodu do tělocvičny velmi překvapen.
Havlíčkův Brod – Letos již pošesté vyhlašuje SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) celostátní akci s názvem Březen – měsíc čtenářů.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Sraz v půl deváté ráno. U něho v ateliéru na pražských Vinohradech. Tak jsme se domluvili. Půla, zvoním, nic. Půla pět, zvoním nic. Telefonuji. „Vydržte chvilku, hledám místo na parkování," utrousí a za chvíli už běží ke mně. „Omlouvám se, dneska to parkování nebylo ideální," naznačuje, že se sice trochu rozčílil, ale dokáže se nad to povznést.
Nová Paka – Levicové strany vás srdečně zvou na slavnostní odpoledne při příležitosti Mezinárodního dne žen. Koná se v sobotu 5. března od 14 hodin v prostorách velkého sálu U Militkých v Nové Pace.
Praha - Jako druhou novinku aktuální sezony uvede 3. března Balet Národního divadla českou premiéru Sněhové královny britského choreografa Michaela Cordera. Inscenace inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavěná na hudbě Sergeje Prokofjeva vznikla pro Anglický národní balet v roce 2007. Uvedly ho později baletní soubory v Litvě či ve Vídni. Na čtvrtečním setkání s novináři choreograf chválil soubor Baletu ND.
Praha - Jako druhou novinku aktuální sezony uvede 3. března Balet Národního divadla českou premiéru Sněhové královny britského choreografa Michaela Cordera. Inscenace inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena a vystavěná na hudbě Sergeje Prokofjeva vznikla pro Anglický národní balet v roce 2007. Uvedly ho později baletní soubory v Litvě či ve Vídni.
Ústecko - Tradiční Reprezentační ples UJEP 2016 byl plný karnevalových masek, tance i hudby. Letošní devátý ročník se totiž nesl v duchu benátského karnevalu.
České Budějovice - Obrovská chuť a odhodlání jít si za svým snem spojily dohromady učitelku v mateřské školce Markétu Cirhanovou a akvabelu Ilonu Bravencovou. Markéta Cirhanová coby pedagožka a trenérka plavání totiž měla sen založit v Českých Budějovicích oddíl akvabel, což se jí v roce 2011 také podařilo. O dva roky později naskočila do rozjetého vlaku také bývalá reprezentantka v synchronizovaném plavání z Komety Brno Ilona Bravencová. Dnes mají na svém kontě řadu úspěchů v družstvu mladších i starších akvabel.
Plzeň - Už 13. reprezentační ples pořádal v sobotu Plzeňský kraj, tančilo se jako každý rok v Parkhotelu.
Babice – Zpěváci Jiří Pavlica, Stanislav Gabriel starší, Věra Domincová, Pavla Rokytová, Jiří Litoš, Josef Pilát, František Maňásek, členové cimbálových muzik Lúčka a Stanislava Gabriela a spousta dalších hostů spěchali už v sobotu odpoledne do kulturního domu v Babicích. Chtěli být včas na generální zkoušce před vzpomínkovým večerem k nedožitým 80. narozeninám babického zpěváka a folkloristy Antonína Čevely.
Beroun – Muzeum berounské keramiky oslavilo první narozeniny. Na slavnosti nechyběla hudba, narozeninový dort a jak jinak, ani keramika. A nejen ta vystavená. Každý host totiž obdržel keramickou ozdobu.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Sraz v půl deváté ráno. U něho v ateliéru na pražských Vinohradech. Tak jsme se domluvili. Půla, zvoním, nic. Půla pět, zvoním nic. Telefonuji. „Vydržte chvilku, hledám místo na parkování," utrousí a za chvíli už běží ke mně. „Omlouvám se, dneska to parkování nebylo ideální," naznačuje, že se sice trochu rozčílil, ale dokáže se nad to povznést.
Alfa Romeo na ženevský autosalon přiveze omlazený hatchback Giulietta. Vůz, který se v současné generaci vyrábí od roku 2010, se dočkal především kosmetických úprav.
Velkorysé a ambiciózní pokračování úspěšného projektu hudebního skladatele Michala Dvořáka a houslového virtuosa Jaroslava Svěceného připravila na pondělí 28. března dramaturgie Domu kultury města Ostravy.
Slavkov u Brna /REPORTÁŽ/ – Bývaly žalářem, skladišti zbraní i prostory pro ubytování vojsk. U renesančních, barokních a klasicistních pevností nejčastěji sloužily jako přístupové chodby ke střeleckým a dělovým komorám. Ty slavkovské mají asi tisíc metrů čtverečních. Zámecké kasematy však dnes slouží k mnohem příjemnějším účelům, než jsou ty spojené s boji. Jak se v pátek přesvědčují návštěvníci Zámecké noci, například právě plesu můžou klenuté chodby dodat zcela jinou atmosféru. Zvlášť, když na něj dorazila i šlechta.
Sušice - V pěti odděleních školní družiny Pampeliška působící při základní škole Sušice v Lerchově ulici to vřelo.
Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - Již potřetí uspořádají skupiny Fanclub HCHK a Ultras Mechov akci s názvem Štětec není zločin, v rámci které můžete přijít poděkovat hráčům ledního hokeje za dosavadní průběh sezony a vyjádřit jim tak podporu do dalších letošních bojů.
Karlovy Vary - Bývala to základní škola, pak se zde učili vysokoškoláci, nyní je částečně uspaná. Probudit by ji chtěli nadšenci z klubu Utopie. Ti by chtěli v objektu vybudovat centrum sportu a zábavy a svůj program nepovažují za utopii. „Položme si otázku: Co kdyby…?
Praha - Záludné vědecké experimenty, rozdvojení osobnosti, sexuální úchylky, citová závislost. To je svět Davida Cronenberga, kanadského režiséra, jehož tvorbu teď (po Timu Burtonovi před dvěma lety) můžeme nahlédnout v užitečných souvislostech na výstavě v Domě U Kamenného zvonu. Otevřena je až do neděle 17. července.
Kounov – Zdolat překážkovou dráhu s míčkem na lžíci, uhádnout pohádkovou bytost podle otázek, nebo kreslit, měly za úkol všechny masky v kounovské sokolovně. Zábavné soutěže vystřídala hudba a taneční rej.
Dvůr Králové - Krkonošský deník spolu s pořadateli vyhlašuje soutěž o vstupenky na koncert Xindla X, UDG a Voxela, který se v rámci jejich společného turné odehraje 18. března v Zábavním centru Zálabí ve Dvoře Králové.
Litomyšl – Sbor KOS z pedagogické školy už dávno není partou zpěváků, kteří vystupují na školních akcích.
Českolipsko - V Lípě dnes zahraje jedna z nejlepších českých SKA kapel Sto zvířat. Novoborské divadlo v sobotu nabídne komedii s kriminální příchutí s Václavem Vydrou v hlavní roli.
Mladá Boleslav - Slavné písně, velká taneční čísla, živý orchestr, příběh nešťastné lásky, a to vše na pozadí nastupujícího nacismu
Olomouc – Na pohodových vlnách reggae se bude dnes večer pohupovat olomoucký Jazz Tibet Club. Muzikant Lukáš Mareček tam pořádá druhý ročník reggae plesu, chybět nebude ani kapela Homebwoyrasta, které je členem, a na návštěvníky čeká slavnostní okamžik. Kapela totiž během večera pokřtí svou první oficiální nahrávku.
Příbram - Připravili jsme pro vás několik tipů na víkend.
Praha – Záludné vědecké experimenty, rozdvojení osobnosti, sexuální úchylky, citová závislost. To je svět Davida Cronenberga, kanadského režiséra, jehož tvorbu teď (po Timu Burtonovi před dvěma lety) můžeme nahlédnout v užitečných souvislostech na výstavě v Domě U Kamenného zvonu. Otevřena je až do 17. července.
Dvůr Králové - Krkonošský deník spolu s pořadateli vyhlašuje soutěž o vstupenky na koncert Xindla X, UDG a Voxela, který se v rámci jejich společného turné odehraje 18. března v Zábavním centru Zálabí ve Dvoře Králové.
Teplicko - Teplická konzervatoř ve spolupráci se ZUŠ Teplice za podpory Ústeckého kraje vyhlašuje klavírní soutěž pro mladé pianisty BEETHOVENOVY TEPLICE. Soutěž se uskuteční tuto sobotu a neděli. Zaměřena bude na dílo hudebního génia Ludwiga van Beethovena.
Kostelec nad Orlicí - V pátek 26. února bude na Rabštejně v Kostelci uvedeno baletní představení Carmen. Premiéra proběhla loni v měsíci červnu rovněž tam.
Nová Paka – V sále kulturního střediska se uskutečnil koncert Veselé trojky, tria hudebníků známých především z vysílání televize Šlágr.
Čistá u Horek - Tanečníci z obce přišli pěšky, ty z okolí svezl pořadateli vypravený autobus. Uplynulou sobotu žila Čistá hasičským bálem.
Velká Bíteš - Do bítešského „chodníku slávy" před restaurací U Raušů přibude letos hvězda legendy české populární hudby Heleny Vondráčkové. Ta svou hvězdu dostala na Sportovním plese, při kterém se tradičně v Bíteši vyhlašují výsledky ankety Sportovec města.