
Naše tipy, kam za hudbou, zábavou a kulturou
Jičín – Výroční koncert kapely Brnkačka se chystá na pátek 14. listopadu od 18 hodin ve velkém sále K-Klubu. Vstupné dobrovolné.
Jičín – Výroční koncert kapely Brnkačka se chystá na pátek 14. listopadu od 18 hodin ve velkém sále K-Klubu. Vstupné dobrovolné.
Praha – Přestože zpěvák a skladatel Daniel Landa předloni oznámil přerušení své hudební kariéry, vyráží příští týden na turné a 5. září plánuje v Praze uspořádat velký koncert. Žito Tour 2014 Landa s kapelou v čele s kytaristou Tomášem Varteckým zahájí 21. listopadu v Bratislavě. „Mám nové písně, ale vydat desku není cílem. Chci se hudbou bavit a dělat ji od srdce. Chystané turné si užiju, není to showbyznys s kolotočem deska-muzikál-turné," uvedl dnes na setkání s novináři Landa.
Východní Čechy /ROZHOVOR/ - S houslovým virtuosem Pavlem Šporclem o jeho novém albu Gipsy Fire, koncertním turné, vášni pro cikánskou muziku, svobodě a věcech příštích.
Rtyně v Podkrkonoší - Krásný zážitek poskytli hudební hosté návštěvníkům Dušičkového festivalu. Tradiční podzimní akce pořádaná Taneční školou Bonifác proběhla ve sportovní hale Orlovna ve Rtyni v Podkrkonoší.
Slovácko – Rozhovor se dvěma členy kapely Huménečko začal otázkou, kterou položili oni sami: „A můžeme si u toho dělat srandu, nebo to musí být vážné?" Sedmičlenná skupina, ve které pětatřicetiletý Tomáš Kratochvíl (T.K.) a čtyřiatřicetiletý David Sedlář (D.S.) působí, se stylem tvorby zaměřuje právě na oblast Slovácka a úspěšně spojují rockovou hudbu spolu s kouzlem místního folkloru.
Jičín – Během vánočního času bude výstavní chodba jičínského muzea lákat návštěvníky především skrze jejich čichové buňky. Avšak vůně nebude to jediné, co si budete z nové výstavy moci odnést.
Opava /POZVÁNKA/ – Slezské divadlo se stane dějištěm slavnostního koncertu k Roku české hudby, který se uskuteční ve čtvrtek 13. listopadu.
Mikulov, Valtice /REPORTÁŽ/ – Přijíždí na bílém koni, očekávaný sníh ale všichni vyhlíží marně. Nebe je téměř čisté. Svítí slunce. Na druhou stranu… „Alespoň šetřím vaše účty za plynoměry a elektroměry," říká se smíchem představitel svatého Martina, když se vítá se stovkami malých i velkých diváků.
Vyškov – Točení se zapálenými tyčemi, vějíři nebo poi, to je jejich záliba, se kterou s oblibou předstupují před publikum. Zatím bezejmenná skupina se objevuje na akcích hlavně ve Vyškově a okolí. Naposledy je bylo možné vidět na Vyškovských světýlkách. Skupině zabývající se fire a light show se věnuje další díl seriálu Vyškovského deníku Rovnost Baví nás z pódia.
Domažlice, Liberec /FOTOGALERIE/ – Nic dlužna svému názvu Avanti, jenž v italštině znamená vpřed, nezůstává stejnojmenná taneční skupina z Domažlic, kterou pod záštitou SOU Domažlice vede neuvěřitelné čtyři desítky let pedagožka Marie Glötzerová.
Pardubice – Výroční koncert pardubické folkové skupiny Marien byl letos ve znamení připomínky desátého výročí této stále populárnější partičky vedené Vítem Troníčkem.
Rychnovsko – Z pohledu současných technických možností vypadá situace na poli populární hudby před sametovou revolucí jako totální pravěk. Dostupnost získání jakékoliv písničky je v počítačovém věku prakticky neomezená. Na internetu lze dohledat cokoliv.
Hlinsko - Jan Rejžek je málo přehléhnutelnou postavou české kulturní kritiky. Jako novinář a publicista se v této branži pohybuje již několik desetiletí. Začínal sice jako sportovní novinář v časopise Gól, ale od 70. let platí za nesmlouvavého kulturního kritika především v časopise Melodie.
Východní Čechy /ROZHOVOR TÝDNE/ - S houslovým virtuosem Pavlem Šporclem o jeho novém albu Gipsy Fire, koncertním turné, vášni pro cikánskou muziku, svobodě a věcech příštích.
Onšov – Jedna z nejvýznamnějších dechových kapel na Pelhřimovsku, Onšovanka, přerušila svou činnost.
Strakonice – V Maltézském sále hradu se konala v úterý 4. listopadu vernisáž výstavy Jaroslavy Poláčkové žijící ve Strakonicích. Vystavené obrazy jsou z let 1990 – 2014 na téma „Věčná láska".
Mikulov, Valtice /REPORTÁŽ/ – Přijíždí na bílém koni, očekávaný sníh ale všichni vyhlíží marně. Nebe je téměř čisté. Svítí slunce. Na druhou stranu… „Alespoň šetřím vaše účty za plynoměry a elektroměry," říká se smíchem představitel svatého Martina, když se vítá se stovkami malých i velkých diváků.
Blansko /INFOGRAFIKA/ – Tvořivé dílny, řemeslný jarmark, průvod v historických kostýmech, zabijačkové hody i středověká hudba. A samozřejmě Martin na bílém koni. Takový program připravují Blanenští k příležitosti svátku svatého Martina, který je patronem Blanska a je podle něj také pojmenovaný blanenský kostel. Akce související s blanenským Vítáním svatého Martina odstartovaly tvořivé dílny v Galerii města Blanska.
Strážnice - Křest alba s názvem Úlet na sever rozproudil v pondělí večer plný kulturní dům Strážničan. Domácí skupina Fčeličky se totiž na novém, v pořadí už šestém nosiči nechala inspirovat lidovou muzikou severských zemí, jako je Švédsko či Finsko. „Hudba severských národů nás doslova pohltila, proto jsme jí věnovali několik let práce," uvedl vedoucí souboru Zdeněk Musil.
Nymbursko - Po roce se vrací anketa, kterou jste si oblíbili. Začíná měsíční nominace vašich hvězd.
Střední a východní Morava - Olomoucký NH hotel na konci jara oznámil vstup do prémiové skupiny sítě hotelů a začal používat prestižní označení NH Collection, ale na své místní příznivce nezanevřel. Nedávným italským večerem potvrdil, že jeho kuchyně tvoří gastronomickou špičku v regionu a navázal tak na předchozí úspěšné akce, během nichž už se o kvalitě tamní kuchyně mohly přesvědčit stovky návštěvníků.
Olomouc – Na koncert vyhledávané skladatelky filmové a divadelní hudby Vladivojny la Chia a herečky Anny Polívkové zve ve čtvrtek 20. listopadu olomoucké Divadlo na Šantovce.
Opava /POZVÁNKA/ - Filmy plné adrenalinu a dobrodružství už zanedlouho naplní prostory auly Slezské univerzity v Opavě. Do slezské metropole se vrací jeden z největších filmových festivalů - XII. mezinárodní festival outdoorových filmů.
Karlovy Vary - Ať už napadne sníh, nebo ne, svatý Martin dnes přijede i do centra krajského města. K průvodu, který je již několikaletou tradicí, se letos poprvé přidruží i svatomartinský jarmark, který se už od dopoledních hodin rozprostře v Zeyerově ulici.
Krnov – Benefiční koncert u příležitosti Světového dne diabetu se odehraje v neděli 16. listopadu v krnovském divadle. Pořádá ho diabetologická ordinace Tomáše Edelsbergera.
Jihlava – Na svátek Svatého Martina se pravidelně těší nemalé množství dětí, aby si jej užili i dospělí, má každoročně i svoji kulturně-hudební stránku. Letos zahrají čtyři kapely.
Kadaň /ROZHOVOR/ - Kadaňské KZ Orfeum je jediným místem Ústeckého kraje, kde na aktuálním turné představí populární rocková skupina Mig 21 s Jiřím Macháčkem u mikrofonu své nové album nazvané prostě „Album". Vystoupí zde v sobotu 15. listopadu, máte už lístky?
Pat Mastelotto, bubeník slavné britské rockové kapely King Crimson, zahraje 17. listopadu od 20 hodin v legendárním ostravském klubu Parník v rámci festivalu Ostrava Jazz Nights.
Šumpersko, Jesenicko - Kulturní přehled ze Šumperska a Jesenicka.
Jihlava – Kdyby jeho rodiče přišli do Jihlavy o pár měsíců dřív, měla by Jihlava plnohodnotného rodáka světového významu. Gustav Mahler se takhle sice v Jihlavě nenarodil (na svět přišel 7. července 1860 v Kalištích u Humpolce), ale už odmala tady vyrůstal, základům hudby se učil od jihlavských kantorů a Jihlava ho právem bere za svého.
Kadaň - Kadaňské KZ Orfeum je jediným místem Ústeckého kraje, kde na aktuálním turné představí populární rocková skupina Mig 21 s Jiřím Macháčkem u mikrofonu své nové album nazvané prostě „Album". Vystoupí zde v sobotu 15. listopadu, máte už lístky?
Olomouc – Hvězda současného tance, nizozemsko-srbská choreografka Jelena Kostić, zatančí v úterý návštěvníkům olomouckého Divadla na cucky sólové přestavení A Short Odyssee | Woman.
Polička - /SOUTĚŽ/ Centrum Bohuslava Martinů připomene v úterý 11. listopadu 20. výročí úmrtí Rudolfa Firkušného, českého klavíristy světového jména.
Nová Role - Novorolští hudebníci si na svůj velký večer vybrali své nejoblíbenější skladby
Strakonice – Dnes přinášíme malou ukázku toho, jak se psalo o rockové hudbě v dobovém tisku před listopadem 1989.
Jablonec n. N. - Pětice mladých hudebníků vystupujících pod názvem Romens Jablonec v klubu představí písničky ze svého debutu.
Lužná – Ludmila Kohoutková ani nestačila zcela dokončit, co měla na srdci a do posledního místečka zaplněný sál luženského kulturního domu jednotně povstal.
Ostrava - Na rozdíl od klasického kytaristy a skladatele Štěpána Raka, jde jeho syn Jan-Matěj Rak vlastní cestou, neboť se již patnáct let zabývá hudbou Jaroslava Ježka, kterou si zpracoval pro sólovou kytaru.
Kladruby – Tradiční podzimní vepřové hody se uskutečnily v sobotu a v neděli v kladrubském klášteře.
Ostrava - Na Masarykově náměstí v Ostravě tento týden vztyčili pracovníci Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu třicetiletý smrk. Zdobit jej začnou v polovině měsíce.
Velká Bystřice – Ačkoli příznivců trampské, folkové, country či bluegrassové muziky podle spoluorganizátora Bystřického banja Martina Seidlera zrovna nepřibývá, i šestnáctý ročník přehlídky těchto hudebních stylů přitáhl do kulturního domu ve Velké Bystřici na tři stovky lidí.
Jihlava – Folklor na jevišti žije a stále se čile vyvíjí. Zaznělo to u příležitosti dvoudenní sedmé celostátní přehlídky choreografií folklorních souborů, která pod názvem Tvůrčí taneční dílna vyvrcholila v sobotu v Jihlavě.
Litomyšl – Nejen kapely zvučných jmen hrají v Kotelně. I když říci o někom, že je neznámý, může být poplatné pouze krátké době. Své o tom ví fanoušci hudby, kteří poslouchali regionální kapely, ze kterých se staly hvězdy domácích pódií.
Stříbro - Bašta na Plzeňské ulici ve Stříbře v sobotu večer ožila hudbou. Desítky posluchačů přišly na Janu Šteflíčkovou, českou herečku a písničkářku, která je původem z Chebu, nyní žije v Praze.
Liberc - TOMÁŠ HAJÍČEK JR. je majitel klubu Bunkr, frontman kapely Backfist, skladatel a muzikant. Narodil se 6. února 1989 ve Frýdlantě. Vystudoval Střední školu stavební v Liberci a tam se minul oborem.
Na rozdíl od klasického kytaristy a skladatele Štěpána Raka, jde jeho syn Jan-Matěj Rak vlastní cestou, neboť se již patnáct let zabývá hudbou Jaroslava Ježka, kterou si zpracoval pro sólovou kytaru.
Louny - Vystoupí ve svém autorském pořadu Cestou necestou se zábavnými historkami a hudbou.
Litomyšl - Nejen kapely zvučných jmen hrají v Kotelně. I když říci o někom, že je neznámý, může být poplatné pouze krátké době. Své o tom ví fanoušci hudby, kteří poslouchali regionální kapely, ze kterých se staly hvězdy domácích pódií.
Vír – Svatomartinské hody se v sobotu konaly ve Víru na Bystřicku. Akce, stmelující sousedy, se v obci koná jednou za dva roky. Je spojena hudbou, tancem a stoly plnými svátečního jídla.
Hejnice - /VIDEO, GALERIE/ Svatohubertské slavnosti. Fascinující podívanou zažily v pátek dopoledne Hejnice.