Kreativ

ŠTÍTEK: hudba

Mobilní aplikace má předcházet tragickým střetům tramvají s chodci.

Pozor tramvaj! Mobilní aplikace „zacinká“, když hrozí střet

Pražský dopravní podnik (DPP) spustil aplikaci s názvem „Pozor tramvaj“, jejímž prostřednictvím varuje obyvatele metropole před střetem s tramvají. Cílem je snížit počet srážek s tramvajemi a zvýšit bezpečnost městské hromadné dopravy. Testovací provoz je zaveden na páteřních linkách číslo 9, 11 a 22 a potrvá do konce června. V ulicích Prahy se loni stalo 47 nehod tramvají s chodci, což je meziročně asi o polovinu méně. Žádný chodec nezemřel.  

Písničkář Michal Horák

Jsem optimista, od května mám plný diář koncertů, říká písničkář Michal Horák

/ROZHOVOR, FOTO/ Dvaadvacetiletý písničkář Michal Horák působí na české hudební scéně již bezmála deset let. Kromě chytlavých melodií a originálních textů si ho fanoušci oblíbili pro jeho sympatické a nenucené vystupování. Rodák z Vysoké nad Labem vydal předloni své debutové album, v létě absolvoval premiérové sólové turné a hudebně nezahálí ani během karantény. O svých hudebních začátcích, inspiraci pro svou tvorbu a plánech do budoucna vypráví v rozhovoru pro Hradecký deník.

Dagmar Pavlíčková: Rozvíjením lidových tradic jsem si splnila dětský sen

Jedna z největších kulturních osobností na Křivoklátsku, dlouholetá učitelka v soukromé hudební škole Dagmar Pavlíčková měla k hudbě vztah už odmala. „Pocházím z Berounska, kde jsem žila na samotě. A protože nebylo venku tolik vyžití, měla jsem dost prostoru věnovat se nějakému koníčku. V naší rodině hrála na housle sestřenice, táta i děda, a jedny malé housličky čekaly i na mě. Začalo mě to bavit, a tak jsem si postupně přidávala i další hudební nástroje. Navštěvovala jsem také hudební školu v Berouně, kterou jsem i úspěšně absolvovala,“ vzpomíná na své dětství.

Dagmar Pavlíčková: Rozvíjením lidových tradic jsem si splnila dětský sen

Jedna z největších kulturních osobností na Křivoklátsku, dlouholetá učitelka v soukromé hudební škole Dagmar Pavlíčková měla k hudbě vztah už odmala. „Pocházím z Berounska, kde jsem žila na samotě. A protože nebylo venku tolik vyžití, měla jsem dost prostoru věnovat se nějakému koníčku. V naší rodině hrála na housle sestřenice, táta i děda, a jedny malé housličky čekaly i na mě. Začalo mě to bavit, a tak jsem si postupně přidávala i další hudební nástroje. Navštěvovala jsem také hudební školu v Berouně, kterou jsem i úspěšně absolvovala,“ vzpomíná na své dětství.

Projekt Čtení Mikulov zprostředkuje živé sekání s autory hudby a literatury

Projekt Čtení Mikulov si od roku 2017 klade za cíl podporovat místní literární život na Mikulovsku a také zprostředkovat místním obyvatelům setkání s oceňovanými současnými autory a jejich tvorbou. V jeho rámci se konají autorská čtení, komponované večery s literaturou a hudbou nebo soutěžní klání ve Slam Poetry, uvádí Petr Šesták, dramaturg a produkční celého projektu

Vivaldi i metal. Letní festivaly na Znojemsku slibují zážitky

Lidem bude naskakovat husí kůže, s takovým nadšením komentoval program letošního letního Hudebního festivalu Znojmo jeho prezident Jiří Ludvík. Navzdory rizikům kvůli současným opatřením se pustili do jeho příprav naplno. Také příznivci ostřejší muziky se mohou těšit na letní metalový Rock Castle v Moravském Krumlově.  

Litoměřická ZUŠ si letos připomene svou 120 let dlouhou tradici

Prapočátky uměleckého vzdělávání v Litoměřicích souvisejí se vznikem svatoštěpánské kapituly a s chrámovou hudbou a zpěvem. Škola pro zpěváky patřila údajně k největším v zemi, zmínka z roku 1318 hovoří dokonce o 200 žácích. Význam hudby – a později i divadla, vzrostl se zřízením biskupství v polovině 17.století i s činností různých spolků a sdružení; v té době už byl český živel v menšině a mluvilo a učilo se zde převážně německy.

Když dobrý sport dělají dobří lidé, je radost být u toho, říká Martin Kozma

Již šestou sezonu je nedílnou součástí volejbalového klubu VK ČEZ Karlovarsko. Ano, přesně tak. Mladík Martin Kozma se totiž stará o atmosféru během domácích utkání karlovarského týmu, a to nejen v UNIQA extralize, kdy plní roli hlasatele, a stal se tak nedílnou součástí klubu ze západu Čech. K tomu navíc několikrát v měsíci zamíří do Ústeckého kraje, kde pro změnu pomáhá v hlasatelně k dobrým výkonům hokejistům Kadaně. Nejen o tom jsme si s Martinem Kozmou povídali.

Pouští hudbu na florbale. Chodí za ním hlavně děti

Florbal hraje v Pelhřimově jen za béčko, ale při zápasech Národní ligy v hale nechybí. Má naopak důležitou roli. Vojtěch Rejzek pouští muziku. „Už nějaký rok to dělám. Neřeknu vám přesně kolik, chtěl jsem být klubu užitečný,“ svěřil se, proč tuto roli přijal.

Plzeň a Vřesina byly jako jedna rodina, slezská obec hledá pamětníky

V letošním roce tomu bude 75 let, kdy 17. července 1946, právě v čase návštěvy tehdejšího prezidenta Československé republiky Dr. E. Beneše ve Slezsku - konkrétně v Opavě a v Hrabyni – přijel do Vřesiny primátor města Plzně JUDr. Karel Křepinský, aby uzavřel v rámci akce Budujeme Slezsko kmotrovskou smlouvu s Vřesinou. Tak se zrodilo něco, co v padesátých a šedesátých létech minulého století přerostlo u mnoha občanů Vřesiny a Plzně ve vzájemné přátelství.

Pavel Hanták nám bude chybět

Pavel Hanták mě překvapil. To asi proto, že jsem si vždy myslel, že lidé obdaření múzami, uměleckým talentem, krásným hlasem, noblesním chováním, že lidé rozsévající pěkno, dobrou náladu, kulturu a ušlechtilost jsou nesmrtelní, neboť bez nich by v lidech zmizelo lidství a to Pánbůh nemůže dopustit, když si už dal s člověkem takovou práci.

Na Slovácku lidé dobře znali obrazy s duší hudby umělkyně Hanky Krawcec

Lužicko-srbská umělkyně Hanka Krawcec pocházela z rodiny Bjarnata Krawce, významného muzikanta. Dne 13. března  si připomínáme její sto dvacáté výročí narození. Narodila se 13. března  1901 v Drážďanech a zemřela  19. října 1990 ve Filipově. Mezi výtvarníky byla známá na Moravě, i když pocházela z Drážďan.

Z kulturního kalendáře 2021: Znojemsko ožije hudbou, do ulic se vrátí vinobraní

Přinášíme nahlédnutí do kulturního kalendáře na jižní Moravě v příštím roce. Vzhledem k současné složité situaci zůstávají všechny termíny předběžné a konání jednotlivých akcí i v dalších měsících ovlivní vládní nařízení a opatření související s epidemií koronaviru. Pokud se vše v dobré obrátí, vrátí se do Znojma vinobraní i festivaly od klasiky po metal.

Beatles mě nasměrovali na jinou kolej, říká hudebník Meluzín z Boskovic

Na pódiu se s kamarády rád vrací do historie. Kapela Třetí zuby hraje staré rockové pecky od Deep Purple, Jimiho Hendrixe nebo Jethro Tull. Západní hvězdy, které v dobách komunistického Československa znali jen z pašovaných desek nebo kazet ze zahraničí. Petr Meluzín z Boskovic v ní hraje na klávesy, kytaru a také zpívá.

Tipy na víkend od 18. do 20. prosince

Máte v plánu na tento víkend pouze účastnit se předvánočního běsnění? Zvolněte trochu a podívejte se na pár tipů na zajímavé akce. Třeba se vám nějaká zalíbí.

Herec Igor Orozovič o svém bytě: Občas něco seberu i u popelnice

Rozhovor s hercem Igorem Orozovičem jsme vedli těsně před uzavřením v Pracovně & Laskafe, v příjemné žižkovské kavárně, která dělá čest svému jménu. Bylo slunné září, ale dunění blížící se kovidové laviny už sílilo. Oblíbený herec se rozpovídal nejen o své profesi, koníčcích a o tom, co vše vozí přátelům z cest, ale ukázal nám i svůj pražský byt.

Tajemství českých koled. Nesem vám noviny si notují i Londýňané

Slova českých vánočních písní nám v hlavě naskakují samy od sebe. O Štědrém večeru se rozsvítí stromeček, zazní hudba, ať už reprodukovaná, nebo živá – a my v tu chvíli přesně víme, k jakému nápěvu patří který verš. Je to čistě intuitivní záležitost, vůbec nepřemýšlíme, odkud se tyto melodie a texty vzaly. Byly tu s námi, našimi rodinami a předky odedávna. Jít po stopách jejich vzniku je jako hledat jehlu v kupce sena. Nápovědy však přesto existují: v archivech, zaprášených knihách či notových zápisech.

Polička si připomněla 130 let od narození Bohuslava Martinů

Z věže kostela svatého Jakuba v Poličce zazněly v úterý 8. prosince v 16 hodin zvony a z muzea se ozvala vážná hudba. Polička si tak připomněla 130 let od narození hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Větší oslava výročí se ale uskuteční až na jaře roku 2021.  

Zemřel skladatel Vadim Petrov, autor symfonií i hudby k večerníčkům

Ve věku 88 let dnes zemřel po dlouhé nemoci skladatel, klavírista a hudební pedagog Vadim Petrov. ČTK to oznámil jeho syn Vadim Petrov mladší. Petrovovo dílo čítá asi 1400 titulů, od symfonií přes soubory písní až po hudbu k večerníčkům a filmům. Jeho skladby tak mohli slyšet lidé v koncertních síních i několik generací dětí, sledujících v televizi pohádky O krtkovi, Krkonošské pohádky nebo příhody Spejbla a Hurvínka.

RECENZE: Kytarista Evžen Hofmann vydal druhé kytarové album

Jméno Evžen Hofmann má většina hudebníků podvědomě spojené s kapelou Kryštof, případně skrze producentskou činnost v nahrávacím studiu Taurus Records, kde hudebník pomáhá na svět novým projektům. Nyní kytarista vydává druhou sólovou dlouhohrající desku Kytarista po hvězdách.