Kreativ

ŠTÍTEK: Jan Nepomucký

Ilustrační foto.

Varhaník Ondřej Mucha zahraje u Milosrdných Bacha

Prostějov – V kostele sv. Jana Nepomuckého, jemuž Prostějované neřeknou jinak než u Milosrdných, zazní v sobotu večer známé varhaní skladby. „V pořadí šestý Velikonoční koncert zahájím preludiem a fugou e-moll, největším varhanním dílem Johanna Sebastiana Bacha,“ prozradil Ondřej Mucha, který v chrámu působí o roku 2003 jako regenschori a koncerty pořádá pravidelně.

Zámek Kačina.

Zámky zahájily novou sezonu

Kutnohorsko - S rostoucími teplotami se otevírají po zimní odmlce zámky a prodlužuje se otevírací doba památek na Kutnohorsku. Turisté a zájemci o historické památky mohou navštívit od 1. dubna největší empírový zámek v Čechách - Kačinu. Zámek má otevřeno každý den od 8 do 17 hodin a poslední prohlídka se koná v 16 hodin.

Režisér Jiří Strach natáčel ve Žďáře thriller s názvem Santiniho jazyk.

Režisér Jiří Strach natáčel ve Žďáře thriller

Žďár nad Sázavou - Klapka a akce. Právě tato dvě slova se ozývala za dveřmi kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Režisér Jiří Strach tu totiž natáčel thriller s názvem Santiniho jazyk.

Nýdecký řezbář Jan Vitásek vytvořil v Lučině devítimetrový kříž. Vznikl z odumřelého dubu. Kříž stojí v místní části Frančesky.

OBRAZEM: Devítimetrový vyřezaný kříž v Lučině

Lučina /FOTOGALERIE/ – V Lučině vznikl krátce před Velikonocemi unikátní devítimetrový kříž. Postaral se o to řezbář Jan Vitásek z Nýdku. Kříž v lokalitě Frančesky vytvořil po dohodě s místním starostou z odumřelého dubu, jehož větve padaly na cestu a na dráty elektrického vedení. V místě kdysi jeden menší kříž stál, podle místních ale během jedné noci zmizel. Když se to nedávno Vitásek dozvěděl, řekl si, že tradici obnoví. Strom začal opracovávat 25. března, příčné břevno, které k němu připevnil, si přivezl z Nýdku. Se vším mu pomáhal jeho syn. „Bez něj bych to v žádném případě nedokázal,“ řekl ve čtvrtek řezbář.

Nýdecký řezbář Jan Vitásek vytvořil v Lučině devítimetrový kříž. Vznikl z odumřelého dubu. Kříž stojí v místní části Frančesky.

Jan Vitásek vytvořil v Lučině devítimetrový kříž

Lučina /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Je v tom kus symboliky: v Lučině vznikl krátce před Velikonocemi unikátní devítimetrový kříž. Postaral se o to řezbář Jan Vitásek z Nýdku. Kříž v lokalitě Frančesky vytvořil po dohodě s místním starostou z odumřelého dubu, jehož větve padaly na cestu a na dráty elektrického vedení.

Režisér Jiří Strach

Thriller Santiniho jazyk se natáčí na Zelené hoře

Žďár nad Sázavou – Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je pro návštěvníky uzavřený. A to kvůli natáčení thrilleru Santiniho jazyk režiséra Jiřího Stracha. „Natáčí se ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Návštěvnická sezona začíná oficiálně 1. dubna, ale v dubnu je otevřeno jen o víkendech, takže omezení pro návštěvníky se týká jen soboty,“ informoval kastelán Karel Straka.

V budoucnu by si lidé mohli prohlédnout originály soch, jež dříve zdobily žďárský barokní most.

Na žďárském hřbitově budou originály soch světců

Žďár nad Sázavou – Originály osmi soch světců, které před dvěma lety zdobily barokní most ve Žďáře nad Sázavou, zůstávají stále mimo okresní město. V Litomyšli, kde jsou cenná umělecká díla prozatím umístěna, by se jim však již letos mělo dostat péče restaurátorů.

Areál u hotelu Ski.

Miliony korun poputují do Ochozy a k Zelené hoře

Žďársko – Trasy pro biatlon, běžecké lyžování a další sportovní využití a naučná stezka - to jsou projekty z oblasti infrastruktury pro cestovní ruch, které získaly dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Nejvyšší podporu ve žďárském okrese získal Sportovní klub Nové Město na Moravě.

Frýdecko-místecká část Lískovec.

Kroniky a kronikáři našeho regionu: Lískovec

Frýdek-Místek-Lískovec – Dějiny obce Lískovec jsou totožné s historií Frýdeckého panství, pod které po celou dobu feudálního údobí obec patřila. Přesné datum jejího vzniku není známo, hovoří se o konci 14. a začátku 15. století.

Děti strávily pohádkovou noc také v jindřichohradecké knihovně.

V knihovnách děti nocují s Andersenem

Jindřichohradecko– Letošní desátý ročník Noci sAndersenem se koná 26.března. Do každoročního celostátního projektu, který má za cíl zvýšit zájem dětí očtení, se zapojilo mnoho měst a obcí zJindřichohra­decka.

Pamětní turistická známka, která připomíná 32. setkání Nových Měst Evropy, jež se v červnu uskuteční v Novém Městě na Moravě, byla vydána v nákladu 1500 kusů. Zatím se jich v novoměstském informačním centru a Horáckém muzeu prodalo pět stovek.

Novoměstskou známku následuje Obyčtov

Žďársko - Celkem 1500 pamětních turistických známek připomíná letošní 32. setkání Nových Měst Evropy, které se uskuteční 18. – 20. června v Novém Městě na Moravě.

Skalní defilé, řeka Mže a Svojšín.

Předjaří na svojšínských skalách

Svojšín – Nejstarší část Svojšína korunovaná románskou věží kostela sv. Petra a Pavla a nepřehlédnutelnou budovou barokního zámku, se rozkládá ve svahu nad levým břehem Mže.

Celkové náklady na restaurování dřevěné plastiky byly 93 000 korun.

Muzeum v Blatné restauruje staré plastiky

Blatná – V posledních letech realizovalo Městské muzeum v Blatné restaurování převážně barokních dřevěných plastik, závěsných obrazů a lidového malovaného nábytku.

Celkové náklady na restaurování dřevěné plastiky byly 93 000 korun.

Muzeum v Blatné restauruje staré plastiky

Blatná – V posledních letech realizovalo Městské muzeum v Blatné restaurování převážně barokních dřevěných plastik, závěsných obrazů a lidového malovaného nábytku.

Most v Bělé nad Radbuzou.

Unikát v Bělé zdobí špalír soch

Bělá nad Radbuzou – Se šlechtou, jíž náležel zámek v Bělé nad Radbuzou, souvisí i svého druhu unikátní technická památka, most přes řeku Radbuzu. Samotná Bělá dnes leží prakticky poblíž hranice Domažlicka a Tachovska, koneckonců v období středověku dějiny původní obce byly úzce spjaty s hradem Přimdou a v Bělé žili tzv. přimdští Chodové.

INTERIÉR KOSTELA se rychle mění díky každodenní práci řemeslníků.

Chrudim shání exponáty do muzea barokních soch

Chrudim, Běstvina – Svatého Jana Nepomuckého čeká cesta z Běstviny do Chrudimě. Přesněji řečeno, stěhovat se bude dřevěná polychromovaná dřevořezba znázorňující světcovo nanebevzetí. Před pozdější instalací v budovaném chrudimském muzeu barokních soch se však plastika vydá ještě na cestu do restaurátorské dílny.

Památka UNESCO. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou.

Úpravy okolí kostela letos pokračovat nebudou

Žďár nad Sázavou – Revitalizace okolí kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře začala již v roce 2002. Loňské úpravy, jež přišly na 3,4 milionu korun, figurují letos v anketě Zlatá jeřabina.

Chata Švýcárna u Adamova

Památky z Blanenska zabodovaly

Blanensko - V soutěži O nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje za rok 2009 zvítězila Švýcárna u Adamova a socha svatého Jana Nepomuckého v Jedovnicích

Poznáte, kde jsme fotografovali?

Poznáte, kde jsme na Ústecku fotografovali?

Ústecko - Stavba byla postavena v letech 1905-1906. Proti vchodu je umístěn kamenný krucifix z roku 1780. Před kostelem stojí volně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1722.

Tyršův most v Litoměřicích.

Most slaví stovku. Litoměřice si to chtějí užít

Litoměřice /HISTORICKÉ SNÍMKY/ – Sotva v Litoměřicích otevřeli nový most přes Labe, už plánují další oslavu. Letos totiž uplyne sto let od dokončení Tyršova mostu, který byl do prosince loňského roku jedinou spojnicí pravého a levého břehu ve městě.

Kaple na Radhošti.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Beskydy – Historickými legendami opředený Radhošť patří spolu s Hostýnem na Moravě k nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším horským poutním místům.