Praha - Česko v investicích do komerčních nemovitostí letos překonalo Polsko, které v této statistice ve střední Evropě dlouhodobě dominuje. V prvním čtvrtletí se v ČR uskutečnily transakce za 731 milionů eur (20 miliard korun), v Polsku to bylo 458 milionů eur (12,6 miliardy korun). Uvedla to dnes realitní poradenská společnost JLL. Třetí je Rumunsko s investicemi 140 milionů eur (3,85 miliardy korun).
Prostějov /ANKETA/ – Zbytky městských hradeb se postupně obnovují. Rekonstrukce se týkají jak stěn, tak například odtoku vody a skončí během příštího roku. Rekonstrukce jedné z nejstarších památek ve městě se tak roztáhne do tří let. Práce ale aktuálně stojí.
Nové Město nad Metují - Jednou z největších investičních akcí ve městě je letos kompletní rekonstrukce Náchodské ulice. Místní po ni volali už dlouho a kraj k ní konečně přistoupil. Zatímco kraj tedy opravuje povrch cesty, neboť je jejím majitelem, město má na starosti vše další. Investuje zde téměř 13 milionů korun.
Teplicko - Společnosti RWE a SVS zahájily rekonstrukci inženýrských sítí v části města Duchcova v ulicích Bílinská, Havířská, Studniční, Nádražní, Riegrova, Bří. Čapků. Jedná se o opravy kanalizace, vodovodů a rozvodů plynu včetně vybudování přípojek k obytným domům. „Projekt byl připraven už za minulého vedení. Jsme moc rádi, že se teď podařilo vše rozjet. Samozřejmě je to dlouhodobá stavební akce a žádáme občany, aby byli tolerantní. Odměnou budou obyvatelům nové fungující sítě a také opravené chodníky a komunikace," řekl místostarosta Duchcova Stanislav Strohmeier.
Litvínov - Čtyři měsíce potrvá oprava čtyřicet let starého etylénového potrubí. Obyvatelé musejí na některých místech v Litvínově počítat s omezením. "Do budoucna se jedná pro Unipetrol RPA o klíčové zařízení i s ohledem na plánované rozvojové investice," oznámila chemička.
V Brně se v prvním čtvrtletí letošního roku zvedla meziročně cena nových bytů o více než pět procent, průměrná cena za metr čtvereční dosáhla částky 54.200 korun s DPH. Vyplývá to z pravidelné analýzy cen brněnských novostaveb, kterou zveřejnila společnost Trikaya. Za první tři měsíce letošního roku utratili lidé v Brně za nové byty 829 milionů korun, koupili si jich 271. Je to o 50 procent více než za stejné období loňského roku.
Příbram - Vodovodní infrastruktura v rušeném brdském vojenském újezdu přejde ze státu na obce. Například Jince na Příbramsku se budou nově starat o úpravnu vody a vodojemy, ale také o 28 kilometrů vodovodního potrubí. Starosta Josef Hála (KSČM) řekl, že městys může díky nové situaci snížit náklady na výrobu a distribuci vody, na druhou stranu bude muset počítat s většími investicemi do oprav.
Nové Město nad Metují - Ne vždy odůvodněný průběžný nárůst běžných provozních výdajů a nízké příjmy města ze státní pokladny byly podle vedení zdejší radnice nepříznivým trendem několika minulých let v Novém Městě nad Metují.
Tachov – Výstavba naučné stezky na Vysoké v Tachově v těchto dnech právě vrcholí. Cesta dlouhá téměř dva kilometry s deseti zastaveními, propojí novou rozhlednu s jízdárnou ve Světcích a pro děti bude připraveno archeologické hřiště s možností nálezu lebky.
Železnice – Dvanáct milionů korun bude stát zateplení komplexu tří budov – mateřské a základní školy a blízké sokolovny. K investici přistoupilo město z důvodu úspory energií. Sokolovna a základní škola byly vybudovány ve třicátých letech 20. století, mateřská škola byla vybudována v letech osmdesátých. U všech objektů budou vyměněna okna a vstupní dveře, objekty budou kompletně zatepleny.
Detektory plynu a autonomní hlásiče kouře mohou zachránit nejen lidská obydlí, ale i životy. Jde přitom o poměrně lacinou záležitost. Pro pocit bezpečnosti je nezbytná.
Vimperk – Žádat o stavební povolení budou moci stavebníci ve městě po několika měsících opět od dnešního dne. Vimperk sice stále nemá platný územní plán, ale radní zmírnili dopad absence zásadního dokumentu alespoň tím, že na konci března vydáním opatření obecné povahy vymezili zastavěné území Vimperk. Pokud se neobjeví žádné námitky, mělo by opatření začít platit od tohoto čtvrtka.
Teplicko - V křesle starosty Novosedlic není ještě ani rok. Zvyká si. Do čela obce se dostal díky preferenčním hlasům. Důvěra od voličů je pro něho hnacím motorem. „Chci, aby se v Novosedlicích dobře žilo, aby vše fungovalo jak má. Nejsem ten typ, že bych něco balil po prvním neúspěchu. Vůči lidem, co mi dali na podzim hlas, cítím obrovský závazek. Kdybych starostování položil, tak bych se jim nemohl podívat do očí. Pravdou je, že jsem šel trochu do neznáma. Musel jsem si prostudovat hodně sbírek zákonů a vyhlášek. Ale postupně se do toho dostávám," usmál se starosta Novosedlic Radoslav Bartůněk.
Praha /ROZHOVOR/ – Předvídat, kolik budou stát energie v nejbližších měsících, je momentálně velmi těžké. Ale nic nenasvědčuje tomu, že by přišel nějaký viditelný růst či naopak pád, říká v rozhovoru pro regionální Deník obchodní ředitel ČEZ Pavel Cyrani. Největší tuzemská energetická firma přestála období, kdy zákazníci odcházeli a zkoušeli alternativní dodavatele. Teď se vracejí zpět. Energetický gigant mimo jiné sází na to, že bude domácnostem i firmám do budoucna více radit, jak snížit spotřebu a zlevnit účty za elektřinu.
Písek – Píseckým radním se po půl roce vrací na stůl návrh na umístění nové železniční zastávky na trati č. 201 Tábor – Ražice, která ponese název Písek – centrum.
Nové Město nad Metují - Jednou z největších investičních akcí ve městě je letos kompletní rekonstrukce Náchodské ulice. Místní po ni volali už dlouho a kraj k ní konečně přistoupil. Zatímco kraj tedy opravuje povrch cesty, neboť je jejím majitelem, město má na starosti vše další. Investuje zde téměř 13 milionů korun.
Praha - Vláda schválila harmonogram přípravy soutěže na nového poskytovatele mýtného systému. Ministerstvo dopravy tak může začít připravovat technologicky neutrální výběrové řízení, jehož základní parametry má předložit do 31. července. Po jednání vlády to řekl její předseda Bohuslav Sobotka. Stávající smlouva se společností Kapsch vyprší koncem příštího roku, nový provozovatel by měl mýtný systém spravovat dalších deset let.
Prostějov – Budoucnost pozemků pod bývalým areálem Oděvního průmyslu v Prostějově je stále nejasná. Vedení města potvrzuje, že probíhají jednání s firmou Astria Group, která parcely vlastní. Firma už dříve zaslala magistrátu nabídku, zatím však není jisté, zda ji město přijme. Přesto se však očekává v celé věci posun.
Jižní Čechy - Debaty o novém otáčivém hledišti v zahradě českokrumlovského zámku pokročily do další fáze. Českobudějovická radnice už má hrubý odhad nákladů na novou točnu. Mělo by to být 250 milionů korun.
Peking - Mezi zakládající členy nové Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB) bylo přijato 57 států a oblastí z Asie, Evropy a Blízkého východu. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí. Na formování nové instituce se tak bude podílet zhruba dvacítka evropských států v čele s Británií, Německem a Francií, ale také třeba Írán, Egypt či Izrael, informuje list China Daily. Spojené státy a Japonsko se projektu neúčastní, Česká republika s účastí váhá.
Okres Louny - Míra nezaměstnanosti je v regionu 9,6 procenta. Okres Louny je třináctým nejhorším v republice. Pomůže Nexen? Nebo dokončení rychlostních silnic R6 a R7 na Prahu? Uvidíme…
Kopidlno - Nejprve mateřinka, potom základka. Oprava školních budov je pro město v dalších letech rozhodně prioritou. Na začátku léta začnou práce na mateřské školce. Potrvají do podzimu. Náklady budou 2,8 milionu korun, ale město uhradí jenom 700 tisíc korun. Zbytek zajistí státní dotace. Zakázku získala firma HM – stav ze Dvora Králové nad Labem.
Peking - Čínská ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí nejpomaleji za posledních šest let. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o sedm procent po růstu o 7,3 procenta v posledních třech měsících loňského roku, oznámili dnes čínští statistici. Útlum v řadě důležitých sektorů tak podle analytiků naznačuje, že druhá největší ekonomika světa nepřestává ztrácet na síle. Slabší růst může mít dopady jak v Asii, tak ve zbytku světa.
Praha - První veřejná sbírka pomalovaných sluchátek ve prospěch Linky bezpečí odstartovala v úterý. Sluchátka, jako symbol Linky bezpečí, budou následně vydražena v pražském Výtvarném atelieru Malování kreslení, výtěžek bude věnován Lince bezpečí, nejstarší krizové lince pro děti. Sluchátka pro dobrou věc pomalují i známé osobnosti a umělci.
Tábor – Chceme ještě jeden Jordán. Tato zpráva se poprvé objevila před rokem. Bylo ale před volbami, tak se „staří" zastupitelé do investice nehrnuli. Čekalo se na novou sestavu. Ta v pondělí záměr dotáhla do konce. Pro Malý Jordán se vyslovilo 17 zastupitelů. Přes silnou koalici se opozice nedostala.
Orlickoústecko - Co nového v obcích letos chystají? Kde opraví školu, úřad, postaví nové hřiště? Kde oslaví výročí? Tomu se věnuje nová rubrika Orlického deníku Obce od A do Ž.
České Budějovice - Debaty o novém otáčivém hledišti v zahradě českokrumlovského zámku pokročily do další fáze. Českobudějovická radnice už má hrubý odhad nákladů na novou točnu. Mělo by to být 250 milionů korun.
Prachatice - „Levnější plyn pokryl propad koruny. A při dvacetiprocentním propadu v prodeji tepla považuji cenu zhruba 740 korun za úspěch," říká jednatel společnosti tepelné hospodářství Prachatice Vladislav Zoch.
Petrov - Přístav v Petrově se stane největším rekreačním kotvištěm na Baťově kanále. Už ve čtvrtek ráno do vyhloubené vany začne téct voda. „Největší novodobá investice v historii této vodní cesty spěje k závěru podle harmonogramu. Přístav v Petrově získá podobu, která se už nezmění," sdělil ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.
Kaliště – Obecní víceúčelová budova v Kalištích v současné době prochází rekonstrukcí. Konkrétně se jedná o zateplení fasády, stropů a o výměnu oken a dveří.
Kopidlno – Nejprve mateřinka, potom základka. Oprava školních budov je pro město v dalších letech rozhodně prioritou. Na začátku léta začnou práce na mateřské školce. Potrvají do podzimu. Náklady budou 2,8 milionu korun, ale město uhradí jenom 700 tisíc korun. Zbytek zajistí státní dotace. Zakázku získala firma HM – stav ze Dvora Králové nad Labem.
Sedmašedesát milionů korun by letos mělo putovat z frýdecko-místecké kasy na provoz městské hromadné dopravy. Služby zajišťuje soukromý dopravce, magistrát ale nově obnovil myšlenku na založení vlastního dopravního podniku.
Prachatice – Až na 638 korun včetně DPH by do dvou let mohla klesnout cena tepla pro odběratele v Prachaticích. Tak to alespoň v prvním čtvrtletí roku 2013 plánovala městská společnost Tepelné hospodářství Prachatice ve své investiční strategii. Uvedená cena je ale podle starosty Prachatic Martina Malého velmi ambiciózní a sám by byl při jejím uvádění velice opatrný.
Frýdek-Místek - Sedmašedesát milionů korun by letos mělo putovat z frýdecko-místecké kasy na provoz městské hromadné dopravy. Služby zajišťuje soukromý dopravce, magistrát ale nově obnovil myšlenku na založení vlastního dopravního podniku.
Chrudimsko - Za první čtvrtletí letošního roku se radnici ve Skutči podařilo stáhnout dluh na nájemném od současných i bývalých obyvatelů městských bytů o osmdesát tisíc korun. Takovéto snížení by například v několikrát lidnatější Chrudimi představovalo jen kapku v moři, ve Skutči to ale znamená poměrně významnou částku.
Příbram – Obyvatelé příbramské ulice Zdeňka Vojíře zřejmě změní název své adresy. Zastupitelé o tom rozhodnou už příští pondělí. Ve hře je například i přejmenování ulice na Špitálská.
Prachatice - „Kdyby nebylo intervence České národní banky, kdyby nebyla teplá zima a kdyby se prodalo více tepla, byla by cena nižší," říká starosta Martin Malý.
Zlín – Rekordních padesát milionů korun hodlá proinvestovat společnost Vodovody a kanalizace Zlín v roce 2015. Tak zní dobrá zpráva jejího nového vedení. Investice se budou týkat výhradně obnovy a rozvoje infrastruktury.
Praha - Natočit film není jednoduchá věc. Největší problém je především shromáždit dostatek peněz. A to bez záruky, že se investice po uvedení do kin sponzorům vrátí. Proto se také tvůrci obracejí s nadějí na Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který peníze na nové projekty poskytuje. A má jich méně, než vloni.
Praha - Natočit film není jednoduchá věc. Největší problém je především shromáždit dostatek peněz. A to bez záruky, že se investice po uvedení do kin sponzorům vrátí. Proto se také tvůrci obracejí s nadějí na Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který peníze na nové projekty poskytuje. A má jich méně, než vloni.
Bučovice – K Norským fondům se ještě před časem upínali Bučovičtí v souvislosti se dvěma domy ve Slavkovské ulici. Jde o památky, které se vedení města už v minulém volebním období rozhodlo opravit. Jsou ve velmi žalostném stavu a rekonstrukce obou má vyjít zhruba na čtyřicet milionů korun.
Povedlo se. Letecké muzeum, které nese jméno významného konstruktéra letadel Metoděje Vlacha a může se pyšnit titulem Stavba roku 2014, je otevřené. Ještě minulý rok málokdo věřil, že se tento krok podaří. Ale teď je vše jinak.