Kreativ

ŠTÍTEK: Itálie

Italský pár přečkal koronavirus v Praze. Nešetří obdivem ani upřímností

Claudia a Francesco se oba narodili před dvaceti lety v sicilském přístavním městě Messina. Oba studují na tamní univerzitě politické vědy a mezinárodní vztahy. Loni v září vyrazil zamilovaný pár na roční studijní pobyt v rámci programu Erasmus do Prahy. A na rozdíl od drtivé většiny ostatních zahraničních studentů se rozhodli po vypuknutí „koronakrize“ českou metropoli neopustit. 

Italský pár přečkal koronavirus v Praze, nešetří obdivem ani upřímností

/FOTOGALERIE/ Claudia a Francesco se oba narodili před dvaceti lety v sicilském přístavním městě Messina. Oba studují na tamní univerzitě politické vědy a mezinárodní vztahy. Loni v září vyrazil zamilovaný pár na roční studijní pobyt v rámci programu Erasmus do Prahy. A na rozdíl od drtivé většiny ostatních zahraničních studentů se rozhodli po vypuknutí „koronakrize“ českou metropoli neopustit. 

Budoucnost té naší Evropy za pětačtyřicet tisíc korun

Ty nuly by člověk snad ani nespočítal. Sedm set padesát miliard eur, které chce Evropská komise investovat do společné obnovy unijní ekonomiky po koronavirové krizi, se zdá strašně moc. Jenže pokud to vydělíme počtem obyvatel EU, tam vám z toho vyjde, že to každého průměrného občana Unie vyjde na nějakých 45 tisíc českých korun.

Rozpočtový návrh EK? Příliš velké zadlužení, reagoval Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje rozpočtový návrh Evropské komise reagující na koronavirovou krizi za příliš velké zadlužení. Usilovat bude o dosavadní podíl toku financí do slabších ekonomik. ČTK k návrhu, jak ho dnes představila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, napsal, že pro nastartování růstu Evropské unie jsou klíčové investice a nezpomalené tempo sbližování.  

Darujte potřebným lidem potraviny, vyzývají dobrodince pracovníci charity

Déle než dva měsíce se nacházela naše země v nouzovém stavu kvůli šíření koronaviru. V souvislosti s tím bylo vyhlášeno mnoho omezení a nařízení ve snaze zamezit krizovému scénáři průběhu pandemie, třeba jako v Itálii. To se, zdá se, podařilo. Ale tato opatření mají i vedlejší účinky. Mnoho rodin a jednotlivých lidí se ocitlo bez dostatečných příjmů, někteří přišli o práci. Ze dne na den se ocitli v nouzi a obracejí se na nás o pomoc.

Z Čáslavi do Říma se vydal po stopách tajemné nemoci 'Syndromu K'

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Je možné, že tajemná nemoc nazvaná 'Syndrom K' zachránila život židovskému chlapci z Čáslavska? A to přesto, že nikdy neexistovala? A že zachráněných lidí byly celkem desítky, možná až stovka? Za příběhem neuvěřitelné odvahy a hrdinství se Vladimír Havlíček vydal z Čáslavi do Říma.

Blíží se konec módních přehlídek? Už vyšly z módy, říká Gucci a Saint Laurent

Gucci a Saint Laurent jsou dvě nejznámější značky luxusní módy, které oznámily, že přestanou dodržovat tradiční kalendář módního světa. Ten byl až dosud diktován neúnavným rytmem čtyř termínů v roce, kdy se na týdny módy ve světových metropolích sjížděly davy milovníků a znalců, kteří se tísnili kolem předváděcího mola.

Itálie čelí záplavě milionů použitých ochranných pomůcek. Řím bude pokutovat

Itálie se potýká se záplavou milionů použitých roušek, respirátorů, gumových rukavic, láhví s dezinfekcí a dalších prostředků chránících proti nákaze koronavirem. Obzvláště citelný je tento problém v Římě, jehož radnice se rozhodla dávat pokutu ve výši 500 eur (16 600 korun) těm, kteří ochranné pomůcky odhodí na ulici. S odvoláním na starostku metropole Virginii Raggiovou o tom informovala agentura APA.

Turisté vítáni. Španělsko od července otevře hranice, oznámil Sánchez

Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez. Vláda s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která ve snaze zabránit šíření koronaviru zavedla v polovině března. Země patří v Evropě k nejvíce zasaženým touto infekcí.  

"Spořivé" země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko dnes představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem. Jeho základem by mělo být poskytování výhodných úvěrů, a to nanejvýš po dobu dvou let, informovaly agentury DPA a APA.  

Návrat do škol. Které děti dorazí?

Kolem návratu žáků prvních až pátých tříd základních škol je spousta otazníků a sporů. Nakonec se prosadil princip dobrovolnosti. Rodiče, kteří se obávají jakéhokoli zdravotního rizika, mohou svou ratolest nechat doma a do konce června budou čerpat ošetřovné.

Kam o víkendu? Na koně, dílny a výstavy

Uvolňování koronavirových omezení pomalu oživuje i nabídku zábavy a kulturních aktivit. Podívejte se na naše tipy, kam můžete (nejen) o víkendu vyrazit na Přerovsku a Hranicku.

Nezůstat sedět doma

Ono je vlastně jedno, zda letos pojedete do Řecka, Chorvatska nebo i Itálie. Či se vydáte konečně slézt Králický Sněžník, případně zamíříte na pláže na Mácháči. Ale někam na tu dovolenou jeďte. Nejlépe k moři i po Česku.

Dovolená je zatím v režimu vyčkávání

/ANKETA/ Měsíc a půl před začátkem prázdnin se cestovní kanceláře setkávají ze strany klientů především s vyčkávacím postojem. „Lidé jsou opatrní. Ptají se, kdy a kam bude možné vycestovat a za jakých podmínek. Také je zajímá, jestli hudou muset podstoupit test na covid nebo zda zamluvené hotely zajistí všechny namlouvané služby,“ řekla pracovnice cestovní kanceláře Ciao… ve Strakonicích Dagmar Tůmová.

Podpora pro Itálii může zrodit nové přátelství

Finanční dar ve výši 100 tisíc korun, který v době nejúpornějších útoků koronaviru poslali středočeští radní jako pomoc italskému regionu Lazio (což je oblast v okolí Říma), nezůstane posledním kontaktem obou krajů, které si jsou podobné tím, že obklopují hlavní město své země.

V páru s Maďarkou Tímeou Babosovou Hlaváčková vyhrála dalších pět turnajů i Turnaj mistryň 2017 v Singapuru.

Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková: I mě inspirovaly "insta-maminky"

Když jsme se v lednu 2018 sešly, měla za sebou tenistka Andrea Sestini Hlaváčková tři velké změny – svatbu, tím pádem i nové příjmení, a také zbrusu novou deblovou parťačku Latishu Chan z Tchaj-wanu. Daly jsme si tenkrát spolu chleba s míchanými vajíčky a za přítomnosti jejího italského manžela rozebíraly, čeho všeho by ve sportovní a novinářské kariéře chtěla ještě dosáhnout. Ale člověk míní, a příroda mění…

Jak se ve středních Čechách jedlo před sto lety? A před tisíci?

Hrách a kroupy - to je hloupý, to já mívám každej den, ale vdolky z bílý mouky sotva jednou za tejden. Tak stravu někdejších generací přibližuje dodnes známá folklorní říkanka; často i zpívaná. Přičemž současní výživoví poradci i mistři kuchařského umění se vcelku shodují: pokrmy založené na využívání hrachu a krup vůbec nejsou „hloupé“. Stejně jako myšlenka, že pečení z bílé mouky by mělo být jen příležitostné.