Žáci tanečního oboru ZUŠ Hranice odcestovali 16. června do francouzského městečka Fréjus, kde se zúčastnili finále baletní soutěže World Dance Contest 2025, která se konala v termínu od 17. do 21. června. Celkem se do finále probojovalo 7 choreografií pod vedením paní učitelky Kamily Martínkové.
Na konci června český reprezentant v kulturistice Patrik Šerý oslavil jubilejní padesáté narozeniny. Na oslavě odhalil svoji bronzovou sochu v životní velikosti kulturisty.
Kulturní svět přišel o významnou osobnost. Zemřel sochař Miroslav Hudeček pocházející ze Strážnice na Hodonínsku. Dožil se devadesáti let. O úmrtí informovalo vedení strážnického domu kultury.
Se začátkem léta jsme pro vás připravili sérii článků o zmrzlinách a zmrzlinářích v Liberci i o těch vyhlášených z okolí. Psali jsme o makedonských zmrzlinářích v Moskevské, malém stánku v Ruprechticích i zmrzlinové královně z Kunratic a ještě o několika dalších. Ke všem, až na pár drobných výjimek, jste nám psali, že vám tam zmrzlina moc chutná a rádi k nim chodíte mlsat. Která je ale ta úplně nejlepší? Rozhodněte v naší anketě!
/VIDEO/ Luxusní nábytek rozházený po palubě, bláto, roztříštěné sklo a temný vstup do zatopeného podpalubí. V italských médiích se objevily první snímky zničeného interiéru luxusní jachty Bayesian technologického magnáta Mikea Lynche, která se loni v srpnu potopila u pobřeží Sicílie. Plavidlo, jehož zkázu nepřežilo sedm lidí, vyšetřovatelé minulý týden vyzvedli z mořského dna a nyní zkoumají, proč se potopilo.
V chorvatském Záhřebu probíhá soustředění české reprezentace pozemních hokejistů před mistrovstvím Evropy divize II., které se uskuteční na přelomu července a srpna v portugalské Lousadě. Na blížící se šampionát se v Záhřebu připravuje i šestice pozemkářů Litic (Adam Uhlíř, Ondřej Hes, Dominik Bystřický, Kryštof Šesták, Jakub Homolka a Jiří Červený).
Jen malé osvěžení poskytuje v těchto dnech Středozemí moře rekreantům na rozpálených plážích. Tepelná kupole nad Evropou žene rtuť teploměrů na mnoha místech až nad čtyřicet stupňů a kromě pevniny se ohřívá i voda. Ta má teď ve většině Středomoří přes 25 stupňů. Na podzim by vysoká teplota moří mohla vést k podobným záplavám, jaké loni postihly i Česko.
Léto, dovolená v zahraničí a zasloužený odpočinek. Na letní měsíce se těší řada lidí. Pro nemocnice to znamená úbytek příchozích dárců krve. Navíc, po návratu z některých zemí v zahraničí je potřeba dodržet karanténní přestávku. Odborníci proto radí, aby dárci odběr uskutečnili ještě před dovolenou.
Jakub Jankto nebude pokračovat v italském Cagliari. Devětadvacetiletý bývalý český reprezentant opouští tým ze Serie A po skončení smlouvy, která vypršela 30. června.
S nedostatkem krve a jejích dárců se potýká Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Chybí především krevní skupina nula negativní a ti, kteří by ji mohli darovat. V nemocnici navíc mají v současné době hned několik pacientů, kteří právě krev skupiny nula negativní potřebují.
Nečekané jméno se objevilo ve vedení fotbalového Slovácka. Nového majitele Pavla Buráně totiž bude zastupovat Tomáš Skuhravý. Bývalý reprezentační útočník a druhý nejlepší střelec mistrovství světa 1990 v Itálii se v pondělí stal členem čtyřčlenného představenstva klubu z Uherského Hradiště.
Ve dnech 26.–29. června se v Příbrami a jejím okolí uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti 110. výročí přátelství mezi českými městy a obcemi a italským údolím Valle di Ledro. Toto výjimečné partnerství, které započalo během první světové války, kdy příbramský kraj přijal válečné uprchlíky z Itálie, bylo připomenuto sérií ceremonií, kulturních akcí i dojemných vzpomínek.
Nečekané jméno se objevilo ve vedení fotbalového Slovácka. Nového majitele Pavla Buráně totiž bude zastupovat Tomáš Skuhravý. Bývalý reprezentační útočník a druhý nejlepší střelec mistrovství světa 1990 v Itálii se v pondělí stal členem čtyřčlenného představenstva klubu z Uherského Hradiště.
Nástěnné malby v chodbě kolem takzvaného rajského dvora bývalého kapucínského kláštera v Opočně a v nadstavbě nad klášterní studnou vznikly v období 1733 až 1750. Vyplývá to z výsledků restaurátorského průzkumu a laboratorního zkoumání vzorků použitých barev, uvedl to v rozhovoru pro ČTK správce kláštera Petr Kubasa. Výzdoba opočenského rajského dvora tvoří jeden celek a podle něj nemá ve střední Evropě obdoby. Pro kapucínské kláštery byl totiž typický prostý styl architektury i výzdoby.
Tradiční ocenění osobností a reprezentantů města Hlučína za rok 2024 se opět konala ve slavnostní atmosféře. Bylo holdem pro ty Hlučíňany, jejichž práce, osobní nasazení i přínos mají dopad na město a všechny jeho obyvatele.
Několik desítek hasičů vyrazilo v pondělí 30. června krátce před 16. hodinou hasit lesní požár v Českém Švýcarsku u Jetřichovic. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
Evropu svírá tepelná kupole, která z Pyrenejského poloostrova až po Balkán žene rtuť teploměrů ke čtyřicítce i výš. Ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku i Česku platí výstrahy před extrémním vedrem i nočními tropy. V mnoha regionech už proto platí zákazy grilování, zakládání ohňů i kouření u lesů.
Český sportovní rybolov se chystá napsat významnou kapitolu. Historicky poprvé totiž Českou republiku na světovém šampionátu reprezentuje ženský tým v disciplíně lov ryb udicí na položenou (LRU položená). Mistrovství světa žen se uskuteční v polovině července 2025 v Itálii a výpravu tvoří šestice rybářek z různých koutů Česka – mezi nimi i Michaela Brožková, která má vazbu na Pardubicko.
V sobotu 21. června se v Kolíně uskutečnil už 3. ročník klubového závodu Roller Nás Baví, který nesl výjimečný význam: „Oslavy již 5. výročí založení našeho prvního klubu ASCR“, vysvětlily trenérky Andrea a Karolína Soukupovy.
Čeští atleti obsadili na mistrovství Evropy družstev 11. příčku a navzdory oslabené sestavě se s přehledem udrželi v elitní divizi. Získali 283 bodů, na sestupovou 14. pozici měli bezpečný náskok 52 bodů. Titul obhájila Itálie, která nasbírala 431,5 bodu a porazila o 26 bodů Polsko. Třetí skončilo Německo.
Jižní Evropu trápí vlna veder, která je pro konec června neobvyklá. Ve španělské Andalusii v neděli meteorologická služba naměřila 46 stupňů, což je rekord pro tento měsíc. Vysoké teploty ale hlásí i další země, jako Portugalsko, Francie či Itálie. V Řecku se situace mírně zlepšila díky silnému větru, upozornila agentura DPA. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia byly v neděli naměřeny v desítkách španělských měst. Extrémní vedro panovalo i v sousedním Portugalsku, zejména v turistické oblasti Algarve na jihu země, kde teploměry ukazovaly kolem 40 stupňů.
Přes 31 °C se dostaly v neděli odpoledne teploty na některých stanicích meteorologů v jižních Čechách. Nejvýše se dostaly ve Strakonicích. České Budějovice braly pomyslný bronz. Nejchladněji bylo po ránu na stanici Březník, kde meteorologové zaznamenali ráno pouhých 3,1 °C nad nulou.
Vedra s teplotami nad 31 stupňů v neděli kromě jihu Moravy zasáhnou také Prahu, většinu Středočeského kraje a část krajů Ústeckého a Plzeňského. Vyplývá to z aktuální výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už v noci na neděli zažilo Česko tropickou noc, při které na některých místech teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia. Vysoké teploty hrozí i v nadcházejícím týdnu.
Vedra s teplotami nad 31 stupňů v neděli kromě jihu Moravy zasáhnou také Prahu, většinu Středočeského kraje a část krajů Ústeckého a Plzeňského. Vyplývá to z aktuální výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už v noci na neděli zažilo Česko tropickou noc, při které na některých místech teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia. Vysoké teploty hrozí i v nadcházejícím týdnu.
/Pohledem Luboše Palaty/ Spolková vláda kancléře Friedricha Merze to s tvrdými opatřeními proti migraci myslí vážně. Migranti to zjistili a jejich proud do Německa se tenčí. Kontroly na hranici, i té s Českem ale zůstávají.
Autem do Chorvatska, Itálie nebo jen do vinic na jižní Moravě či k rybníkům na jih Čech. Letní prázdniny a cestování na jih s sebou tradičně přinášejí zvýšený dopravní provoz a také více tragických nehod. Na to, ke kolika nehodám v letních měsících na jihu republiky dojde, jací řidiči bourají nebo jaké jsou důvody, zjišťovala datová redakce Deník.cz.
Typická intenzivní vůně lilií se v sobotu dopoledne line benediktinským opatstvím v Rajhradě na Brněnsku. Právě poslední červnový víkend začíná v místě již několikátý ročník oblíbené výstavy lilií. Expozice nabízí návštěvníkům až čtyři stovky nejrůznějších druhů květů, svého favorita označují zájemci v tajném hlasování.
Francouzský gastronomický průvodce Gault&Millau zveřejnil české vydání s nejlepšími restauracemi napříč Českem. Ocenění za přínos pro místní gastronomii a atmosféru dostaly dva podniky z Jihlavska.
Do kempu, apartmánu nebo hotelu. Jak se vyvíjejí ceny ubytování v nejoblíbenějších destinacích mezi Čechy? Pokud se ještě někdo rozmýšlí nad dovolenou u moře, Deník pro něj připravil srovnání aktuálních cen a specifik v Chorvatsku, severní Itálii a polském Baltu. Právě Jadran patří mezi nejčastější volby českých turistů, proto tam reportéři prověřili nabídky přímo v terénu.
Italské úřady vyhlásily pro víkend pohotovost kvůli vlně veder pro dvě desítky měst, včetně Říma, informuje agentura AFP. Ve Španělsku podle místních médií očekávají o víkendu první vlnu veder tohoto léta, už na pátek ale vydali meteorologové kvůli horku nejvyšší varování pro několik regionů. Do Řecka po teplotách blížících se 40 stupňům Celsia z předchozích dnů přijdou v pátek večer bouřky. Ty už dorazily také do Srbska, které zažilo tento týden nejvyšší teploty za více než 100 let.
Takovou pozornost už dlouho žádný český fotbalista na přestupovém trhu nevzbudil. Snad jen zvěsti o zájmu Patrika Schicka dokážou vyvolat ještě větší haló. Nyní se vše točí - trochu nečekaně - kolem Davida Juráska.
Školní rok je u konce. Žáci základních a středních škol po celém Česku si v pátek 27. června převzali vysvědčení a rozutekli se na prázdniny. Poslední školní den byl ale speciální především pro prvňáčky. Deník se za nimi vydal na 5. základní školu v Jindřichově Hradci.
Fotbalový reprezentant David Jurásek se po hostování v Hoffenheimu do Benfiky Lisabon nevrátí. Podle tureckých médií míří český obránce do Besiktase Istanbul, kde by měl rovněž hostovat. O víkendu má v novém působišti absolvovat zdravotní prohlídku.
Vysočina v létě ožije dalším mimořádným sportovním svátkem. Vedle Brna se totiž i v Třebíči uskuteční mistrovství Evropy hráčů do 23 let v baseballu. Špičkový mezinárodní turnaj přivede do Česka ty nejlepší mladé hráče z celé Evropy.
V květnu se žáci Obchodní akademie Česká Lípa účastnili výměnného pobytu v rámci programu Erasmus+ na Sicílii. Tématem partnerství škol z Itálie, Francie a České republiky byla chytrá města a udržitelnost. Žáci prvního ročníku, kteří se tohoto projektu zúčastnili, popisují svou zkušenost následovně…
Dechberoucí pohled se naskytne v těchto dnech návštěvníkům přerovského parku Michalov, kteří procházejí kolem pestrobarevných záhonů růží ve zdejším rozáriu. K obnovení rozária došlo před třemi lety v rámci příprav na oslavy 120. výročí parku, které se konaly v loňském roce.
Balkánské země zasáhla vlna veder, na některých místech Srbska ve čtvrtek teploty dosáhly 40 stupňů Celsia, informoval server Srbija Danas. V Srbsku tak ve čtvrtek bylo ještě tepleji než ve středu, kdy byly teploty nejvyšší od 19. století, kdy v zemi začalo soustavné měření teplot. Úřady vydaly varování, obávají se mimo jiné vzniku lesních požárů, informuje agentura Reuters. Zhruba 40 kilometrů jižně od Atén kolem poledne vypukl rozsáhlý požár.
V Plzni vystoupí další legenda světové hudby. Ian Paice, bubenická ikona, zakladatel a nepřetržitý člen slavné kapely Deep Purple, a zároveň spoluautor jejich největších hitů zahraje 4. října v areálu DEPO2015.
Čeští potápěči a historici se ponořili k vraku italské přepravní lodě Firenze, kterou za druhé světové války potopila řecká ponorka. ČTK o tom informovalo sdružení Czech Diving Team, které se na tento druh historických průzkumů specializuje. Loď po první světové válce evakuovala první skupinu československých legionářů z Vladivostoku na ruském Dálném východě do Neapole.
Další nevzhledná místa v Plzni mění v těchto dnech svou tvář. Koná se tady totiž šestý ročník festivalu streetartového umění Wallz. Čeští i zahraniční výtvarníci tvoří tentokrát například v Proluce v centru města, na budově Kooperativy, nádraží Slovany nebo podchodu U Prazdroje.
Letní dovolenou letos plánuje většina Čechů – ať už v tuzemsku, nebo za hranicemi. O tom, kam se vydají a jak budou cestovat, často rozhodují finance. Právě jejich nedostatek je nejčastějším důvodem, proč část lidí zůstane v létě doma. Na to, kam se Češi letos v létě podívají, jak svoji dovolenou stráví nebo kolik za ni zaplatí, zjišťovala datová redakce Deníku.
Přišel o zaplacenou dovolenou v Itálii, místo válení na pláži a dovádění v moři se fotbalista Daniel Barát připravuje s ligovým Slováckem, bojuje o místo v kádru trenéra Jana Kameníka. Svoji premiéru v prvním mužstvu ozdobil šikovný dorostenec při zápase s Baníkem Ostrava B asistencí na trefu Kvasiny.
Dne 19. května byl sál Filharmonie v Hradci Králové opět vyprodán. Zpěvem všech sedmi oddělení Královéhradeckého dětského sboru Jitro se potěšilo na 600 posluchačů.
Už pojedenácté se Masarykovo náměstí v Novém Jičíně proměnilo v ráj pro milovníky zlatavého moku. Tradiční festival Pivobraní, který se letos konal v sobotu 21. června, přilákal tisíce návštěvníků z blízkého i vzdálenějšího okolí.
Centrum Českých Budějovic čeká v úvodu prázdnin výrazné dopravní omezení. Kvůli opravám budou od pondělí 30. června dva týdny uzavřené ulice Na Sadech a část Husovy třídy. Navíc je stále neprůjezdná Rudolfovská třída, která navazuje na ulici Na Sadech. Znamená to, že mimo provoz budou téměř dva kilometry vozovky spojující nádraží a výjezd na sídliště Máj a Vltava.
Ručníkové rezervace lehátek nejblíže u vody či u jediného kousku stínu na vyprahlé pláži jsou každoročním fenoménem snad ve všech dovolenkových destinacích. Zatímco v některých zemích si takto vychytralí rekreanti vyslouží jen zamračené pohledy místních, jinde hrozí až několikatisícové pokuty. Na turisty hledající zbývající místa navíc mohou číhat i podvodníci. Kdo jim naletí, může na Sicílii navíc dostat pokutu.
Natáhla si tričko s nápisem „Tahle máma miluje volejbal“ a podívala se na hodiny. Za chvíli začínal další trénink mladých hráček ve volejbalovém klubu Réma Rychnov nad Kněžnou. Padesátiletá Jana Jaklová trénuje už přes 15 let, sama hraje nepřetržitě od svých 10. Loni se dostala do italské Pescary na mezinárodní turnaj veteránů.
Zajímavou posilu představila basketbalová Opava. Jedná se o devětadvacetiletého amerického křídelníka Wesleyho Persona. Syn bývalé hvězdy NBA již sedm let působí v Evropě. Hrával v Itálii, Maďarsku, Anglii a Finsku.
Chtěli „rodinného“ koně vyloženě pro radost a do menších dostihů v Pardubicích. Šestiletý tmavý hnědák Black Star, kterého Jiří Uhl z Ostravy koupil pro dceru a manželku přes Josefa Váňu mladšího od italského majitele Josefa Aichnera, nepřestává překvapovat. V barvách Dostihové stáje Lenka Terka Ostrava v sobotu s Pavlem Potěšilem v sedle překvapivě ovládl Pohár BICZ Holding 2025 s podporou Bohumila Zapletala. A ukázal, že by časem mohl přemýšlet i o Velké pardubické.