Česká republika má jen za úterý 25 nových případů nákazy koronavirem, další případ přibyl ve středu ráno. Celkový počet nemocných tak stoupl na 64, informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kvůli šíření nemoci vláda přistoupila k výraznému zpřísnění bezpečnostních opatření. Uzavřeny zůstávají všechny školy s výjimkou mateřských. Zakázány jsou všechny akce s počtem účastníků vyšším než 100. Uzavřeny budou také knihovny, muzea či galerie.
Základní a střední školy v České republice a tedy i na Berounsku zůstanou od středu 11. března uzavřené, a to z preventivních důvodů proti šíření nového koronaviru v České republice. Situace se totiž nejen v Itálii, která je nejvíce zasažena, ale také v dalších evropských zemích nevyvíjí vůbec dobře. I nadále platí, že nejohroženější skupinou jsou senioři a lidé chronicky nemocní či s oslabenou imunitou.
Vypadá to, že následující zápasy odehrají fotbalisté Zlína bez diváků nebo vůbec. Zatímco středeční dohrávka 23. kola první fotbalové ligy mezi Teplicemi a Libercem se odehraje s maximální účastí sta osob, o dalším osudu nejvyšší soutěže i druhé ligy se rozhodne ve středu na zasedání Ligového výboru LFA v Praze.
Vypadá to, že následující zápasy odehrají fotbalisté Zlína bez diváků nebo vůbec. Zatímco středeční dohrávka 23. kola první fotbalové ligy mezi Teplicemi a Libercem se odehraje s maximální účastí sta osob, o dalším osudu nejvyšší soutěže i druhé ligy se rozhodne ve středu na zasedání Ligového výboru LFA v Praze.
Čeká ho hodně specifická obnovená premiéra. Páteční předehrávaný televizní duel 25. kola FORTUNA:LIGY mezi Jabloncem se Zlínem, kam se trenér Bohumil Páník po dvou letech znovu vrátil, se totiž odehraje v komorní atmosféře a bez diváků.
Školy v celém okrese ruší výuku. Většinou plánují svým žákům a studentům zadávat práci na doma pomocí elektronických systémů. Často se tak do výuky zapojí také rodiče. Kromě toho budou k dispozici i pedagogové, kteří poskytnou konzultace osobně, ale především na dálku.
V Libereckém kraji prozatím testovali na výskyt nového typu koronaviru šestatřicet osob. Uvedl to ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. „K dnešnímu dni nemáme žádný pozitivní případ,“ řekl. Na výsledky čtyř testů se ale čeká.
V Libereckém kraji prozatím testovali na výskyt nového typu koronaviru šestatřicet osob. Uvedl to ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. „K dnešnímu dni nemáme žádný pozitivní případ,“ řekl. Na výsledky čtyř testů se ale čeká.
V Libereckém kraji prozatím testovali na výskyt nového typu koronaviru šestatřicet osob. Uvedl to ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. „K dnešnímu dni nemáme žádný pozitivní případ,“ řekl. Na výsledky čtyř testů se ale čeká.
Také dvě velké základní školy v Uherském Hradišti, ZŠ UNESCO a ZŠ Sportovní, s 666, respektive s 665 žáky, zůstanou od středy 11. března uzavřené. Školáci ani učitelé však doma zahálet nebudou, vyzkoušejí si výuku po internetu.
Třebaže školáci teď nebudou moci nějakou dobu absolvovat výuku, rozhodně se nedá říct, že by je čekaly další prázdniny. Samotní učitelé do práce chodit budou, případně dostanou práci na doma v podobě příprav. Řekla to Petra Hrušková, ředitelka Základní školy Mělník – Mlaznice. „Dětem budou posílat úkoly e-mailem. Tak jsme i informovali rodiče, některé paní učitelky daly žákům úkoly na týden a potom je budou doplňovat," uvedla ředitelka.
V souvislosti s nebezpečím koronaviru vláda zavedla mimořádné opatření, kdy budou budou od středy 11. března zavřené všechny školy a vyšší školy. Mateřských škol se opatření netýká, stejně jako výrobních provozů. „Chceme, aby lidi chodili do práce, aby ekonomika šlapala. To je základ," zdůraznil Babiš s tím, že pak mají být rodiče doma s rodinou. Odpověděl tak na dotaz, zda vláda zvažovala dopad na zaměstnavatele při uzavření škol. Opatření má zabránit šíření nákazy.
Žáci přerovských základních a středních škol se o tom, že je od středy zrušena výuka, dozvěděli od svých pedagogů. Informaci zveřejnilo vedení škol také na svých webových stránkách. Například Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově přistoupí k domácímu vyučování a studenti budou dostávat pokyny přes internet. Školu navštěvuje na 870 žáků.
Téměř každý den řeší osmatřicetiletý vysokoškolský pedagog z Ostravska problém, jak nakoupit například jen ty nejnutnější potraviny. Po návratu z lyžování v Itálii skončil vinou šířící se nákazy koronavirem v karanténě.
Zrušení všech veřejných akcí pořádaných městem s počtem účastníků nad 20 osob, uzavření plaveckého bazénu a sauny či zákaz návštěv v domě s pečovatelskou službou. To jsou jen některá mimořádná opatření, jež přijali radní Lovosic v souvislosti s výskytem epidemie COVID-19. Ten se objevil a v pátek byl potvrzen v Litoměřicích s přímou návazností na občany Lovosic.
První velikou sportovní akcí, která se na území metropole musí obejít bez diváků, je čtvrtfinále Euroligy basketbalistek. Družstvo ZVVZ USK Praha se před prázdnými tribunami haly Královka nejspíš utká s italským Schiem.
Hrát a závodit bez diváků? Vůbec? Nebo až v pozdějším termínu? Vládou nařízené plošné zrušení sportovních akcí s účastí nad sto osob v souvislosti se šířením epidemie nového koronaviru se na Mělnicku aktuálně dotýká především hokeje, v dohledné době ale také řady dalších podniků. Jak dokládá blesková anketa Deníku, o jejich budoucnosti by se mělo rozhodnout v nejbližších hodinách.
Zrušeno, odloženo, bez diváků. Jedna zpráva stíhá druhou a sportovní fanoušci se jen stěží orientují v záplavě informací o akcích, jejichž konání zásadně ovlivňuje (či znemožňuje) epidemie nového typu koronaviru. Ještě před měsícem se dalo doufat, že jde jen o přechodné mraky na jinak blankytné obloze. Nyní to však vypadá na dlouhotrvající nečas, který může otřást mnohými letitými jistotami.
První případ koronaviru ve středních Čechách potvrdili hygienici také na Kladensku. Při lyžovačce s přáteli v italských Dolomitech ve středisku Val Gardena v Jižním Tyrolsku se jím nakazila jedna žena z okresu Kladno.
Plzeňanka Lucie se spolu se svou rodinou v noci ze soboty na neděli vrátila z lyžařského pobytu v italské provincii Trentino. Kvůli šíření koronaviru rodina prožije následujících čtrnáct dní v povinné domácí karanténě. Tu všem lidem, kteří se od soboty 8. března vrací z Itálie, nařídilo ministerstvo zdravotnictví.
Ideální by bylo, kdyby se koronavirem nakazil každý s výjimkou starších lidí a jedinců s oslabenou imunitou. To si myslí primář Klatovské nemocnice a zároveň krajský zastupitel Richard Pikner, který se po návratu ze severní Itálie ocitl i se svou rodinou v karanténě, neboť je riziko, že je sám nakažen.
Bez případů nákazy novým typem koronaviru už nezůstávají střední Čechy. O tom, že výsledky všech provedených testů již nejsou nedativní, informovala v noci na úterý Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví, když ve středních Čechách zmínila dva pacienty s koronavirem. Oba by měli zůstávat v domácí karanténě, což by napovídalo lehkému průběhu onemocnění.
Kvůli šíření nového typu koronaviru Rakousko zakázalo italským občanům vstup do země. British Airways i Wizz Air ruší všechny lety do Itálie i z Itálie. Polsko ruší velké akce, zpřísňuje hraniční režim. Epidemii nemoci COVID-19, která je v Evropské unii spojena už s více než 500 úmrtími, vpodvečer na dálku proberou lídři členských států bloku.
Již několik let se manželé z Broumovska (jména si nepřáli zveřejnit) setkávají se svými dětmi a jejich rodinami v některém horském středisku v Alpách. Letos měli 14. března vyrážet do Itálie, kde také žije a pracuje jedna ze dvou dcer. Na region Lombardie, kam se chystali na lyže, však byla z vládního výnosu kvůli koronaviru uvalena karanténa, která má trvat do 3. dubna. Z lyžovačky a rodinného setkání tak nebude nic.
Zavřená lyžařská střediska a tisíce lidí nakažených koronavirem. Taková je situace v Itálii, kde už několik let žije i Miroslava Ludvíková, která pochází z Litomyšle.
Zavřená lyžařská střediska a tisíce lidí nakažených koronavirem. Taková je situace v Itálii, kde už několik let žije i Miroslava Ludvíková, která pochází z Litomyšle.
Italská vláda přistoupila k razantnímu opatření proti šířící se nákaze koronavirem. Karanténu, která se původně týkala severní části země, rozšířila na celé území. Informoval o tom italský premiér Giuseppe Conte. Lidé mají nařízeno omezit pohyb na veřejnosti a nesmí opustit oblast, ve které bydlí. Ruší se také veškerá veřejná shromáždění. Nové opatření začne platit v úterý a potrvá nejméně do 3. dubna.
Spíše než zajímavými akcemi a hráčskými finesami, góly a vyhecovanými bitvami poutá pozornost mimosportovními záležitostmi. Hokejisté Znojma prožívají v mezinárodní EBEL bizarní čtvrtfinálovou sérii play-off s italským Bolzanem.
Země po celém světě zpřísňují opatření, jež mají zabránit šíření nového typu koronaviru. Nakazilo se více než 111 tisíc lidí, přes 62 tisíc se jich už zotavilo, více než 3800 jich ale nemoci COVID-19, kterou způsobuje, podlehlo. Zatímco v Číně, která je ohniskem nákazy, počty nově infikovaných klesají, v evropských zemích bilance nakažených roste. Nejpostiženější Itálie, která o víkendu nařídila karanténu pro 16 milionů lidí, čelí vzpourám ve věznicích, jež si už vyžádaly šest mrtvých. Polsko jako preventivní opatření zavádí sanitární kontroly na hranicích s Českem a Německem. Česko má nyní 36 nakažených.
První odebrané vzorky od pacientů s možným podezřením na koronavirus řešila teplická hygiena. Podle ředitelky Evy Poláčkové odběrová sanitka vyjela po konzultaci s lidmi, kteří se vrátili z Itálie a měli zdravotní respirační potíže už o víkendu.
Bezpečnostní rada státu zavedla povinnou karanténu pro ty, kteří se vrátili z Itálie. Premiér Andrej Babiš je však kritizován za to, že se pohybuje ode zdi ke zdi. Je kritika na jeho osobu oprávněná, nebo si počíná správně?
Zlínské základní školy byly v pondělí 9. března uzavřeny. Příčinou byly končící jarní prázdniny a důvodné podezření, že se bude řada rodin vracet ze zahraniční dovolené, a to i z rizikové Itálie.
Krajská hygienická stanice kraje Vysočina začala systematicky reagovat na vývoj situace kolem šíření nového koronaviru. V karanténě je přes třicet lidí.
V Olomouckém kraji podle epidemiologů i po víkendu zůstává devět osob testovaných kvůli podezření na onemocnění Covid-19 způsobeném novým typem koronaviru. Všechny testy, které doposud proběhly, byly negativní.
V České republice je 38 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Nákaza se v pondělí potvrdila u ženy z Rožnovska, oznámil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Žena, která je první nakaženou na Moravě, se léčí v domácí karanténě. O dalších dvou pozitivních testech posléze na twitteru informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, odpoledne pak doplnil ještě další nakaženou ženu. Poslední dva pondělní případy se potvrdily ve večerních hodinách. Poprvé se v Česku také objevil případ komunitního přenosu, nakaženým je taxikář, u kterého se původ onemocnění zatím nepodařil vystopovat.
Odsýpá to kontrolám navzdory. Tak by se dal shrnout dopolední provoz na dolnodvořišťském hraničním přechodu. Celníci ve spolupráci s hasiči sice zastavují každé vozidlo a rozdávají letáky s informacemi o koronaviru, zdržení je ale minimální, v řádu minut. Teplotu měří namátkově řidičům kamionů, autobusy ale zastavují všechny. Osobní auta nestaví, přes hranice většinou projíždění Rakušané a lidé s jihočeskými espézetkami, lyžaři vracející se z Itálie zatím neprojeli žádní.
Tři základní typy dotazů občanů zodpovídají v souvislosti s riziky šíření takzvaného koronaviru středočeští hygienici: lidé se ptají sami na sebe, mají obavy v souvislosti s tím, že se někdo v jejich okolí vrátil z Itálie – a do třetice se o vhodném postupu radí ti, kteří mají odpovědnost za ostatní. V pondělí o tom informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.
Manželé Hermanovi z Bystřice pod Hostýnem jsou jedni z mnoha Čechů, kteří musí po návratu z dovolené v Itálii zůstat následujících čtrnáct dnů v domácí karanténě. Rozhodnutí uvalit „domácí vězení“ na všechny své občany vracející se z Itálie učinila již ve středu bezpečnostní rada Bystřice pod Hostýnem.
Policisté společně s hasiči už od brzkého rána stráží Folmavu. I ta je na seznamu deseti vybraných hraničních přechodů s Německem, Rakouskem a Slovenskem, kde se provádí preventivní opatření a kontroly kvůli možnému šíření koronavirové nákazy.
Manželé Hermanovi z Bystřice pod Hostýnem jsou jedni z mnoha Čechů, kteří musí po návratu z dovolené v Itálii zůstat následujících čtrnáct dnů v domácí karanténě. Rozhodnutí uvalit „domácí vězení“ na všechny své občany vracející se z Itálie učinila již ve středu bezpečnostní rada Bystřice pod Hostýnem.
Manželé Hermanovi z Bystřice pod Hostýnem jsou jedni z mnoha Čechů, kteří musí po návratu z dovolené v Itálii zůstat následujících čtrnáct dnů v domácí karanténě. Rozhodnutí uvalit „domácí vězení“ na všechny své občany vracející se z Itálie učinila již ve středu bezpečnostní rada Bystřice pod Hostýnem.