Je mu pouhých šestnáct let, a přesto patří mezi nejočekávanější hráče fotbalového Eura. Jenže pro mladou hvězdičku Barcelony a španělské fotbalové reprezentace nebude šampionát jen o fotbale. Ve volných chvílích totiž Lamine Yamal bude muset pilně dělat domácí úkoly.
Červený tartan kolem zeleného pažitu fotbalového stadionu na Bukově byl ve středu 12. června plný mladých atletů. Nejmenší borce připravovala pro budoucí rekordy studentka Lucie, starší závodníci trénovali na víkendovou akci v Ostravě, ty nejzkušenější čeká za čtrnáct dní mistrovství republiky ve Zlíně.
Komár tygrovaný se následkem teplejších zim šíří Evropou včetně Česka. Dokázal se adaptovat i na zdejší klima. Jeho štípnutí může být pro člověka nebezpečné, jelikož tento hmyz pocházející z Asie šíří horečku dengue i další tropická onemocnění. Evropské zdravotnické organizace potvrzují narůstající počet nakažených. Existují však způsoby, jak se vetřelci bránit, případně také zabránit jeho šíření a množení. Deník přináší přehled nejdůlěžitějších otázek týkajících se invazního komára a odpovědí na ně.
/FOTO, VIDEO/ Všechny prvky hiphopové kultury na jednom místě. A tím budou v sobotu Neratovice, kde se koná Nera Jam, hiphopový festival se zahraničními hosty. Co tam čeká návštěvníky? Nejen spousta muziky a tance, ale také malování graffiti a komiksů.
Ve středu 12. června se v Třinci uskutečnil Den se složkami integrovaného záchranného systému. Svou práci předvedli hasiči, záchranáři, celníci i policisté. Zvědavci mohli nahlédnout do služebních vozů ale také vidět v praxi unikátní dron, který uzvedne až 40 kilo.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepíše na summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který právě začíná na jihu Itálie, bezpečnostní dohodu své země se Spojenými státy a také s Japonskem, informovala agentura AFP. Lídři G7 se na třídenním summitu také dohodnou na využití Západem zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, podle něhož bylo v této věci dosaženo pokroku.
Prostřednictvím sociální sítě se zajímala třicetiletá žena z Karlových Varů o pronájem apartmánu v Itálii. Zaplatila pak za něj zatím neznámým podvodníkům zhruba 20 tisíc korun. Policisté z obvodního oddělení Karlovy Vary – Rybáře případ vyšetřují pro podezření z podvodu.
/FOTO, VIDEO/ Jedna z nejsledovanějších sportovních událostí Tour de France se možná uskuteční i v České republice. Start cyklistického závodu s názvem Grand Départ, který pořadatelé čas od času umístí jinam než do Francie, například do Itálie nebo Dánska, by mohl být u nás v roce 2028. Má Mělník šanci, aby trasa vedla okolní vinařskou oblastí?
Více než 200 umělců z 20 zemí se představí na tradičním Festivalu v ulicích Art & Life v Ostravě. Třináctý ročník festivalu se uskuteční od pátku 21. června do soboty 22. června 2024 na Hlavní třídě v Porubě. Nebude ale jedinou akcí, která se v té době bude v této městské části odehrávat. Souběžně s Art & Life proběhne i desátý ročník hudebního showcase festivalu Czech music Crossroads, na kterém letos vystoupí hudebníci například z Itálie nebo z Velké Británie.
Když Milan Káňa sestavil prvního osvětleného draka, netušil, jaký poprask tím vyvolá. Pouštěl ho za tmy v blízkosti holešovského sídliště, po chvíli mu ale na rameno klepali policisté.
/FOTOGALERIE/ Ostrava za několik dnů přivítá jubilejní 10. ročník festivalu Czech Music Crossroads. Také letos na něm představí originální české hudebníky a přivítá tentokrát hosty z Itálie, Guineje, Polska, Slovenska a Irska. Na co dalšího se mohou návštěvníci festivalu těšit?
Vybavení podobající se minometům a granátům. Nejsou určené do války, ani jako dodávka zásob pro konflikt na Ukrajině. Budou sloužit k nebeskému představení, které večer vypukne na obloze nad Brnem. Prohlédněte si, jak vypadá vybavení a přípravy ohňostrůjců na další ohňostroj festivalu Ignis Brunenis v Brně.
Jediný gól scházel mladým fotbalistům Bojkovic na mezinárodním turnaji Trofeo di Italia cup v italském Rimini k postupu do finálové skupiny. Naděje Slovácké Viktorie nakonec obsadily na pobřeží Jaderského moře v konkurenci dvaceti týmů páté místo. Nejlepším střelcem celku ze Slovácka se stal Eduard Varga, soupeřům nasázel třináct branek.
Cyklistická Tour de France by mohla zavítat v roce 2028 do Česka. V Praze by se tak uskutečnil Grand Départ, tedy úvod nejslavnějšího etapového závodu světa. Novinářům to dnes za organizátory řekl Přemysl Novák z agentury Petr Čech Sport, šéf projektu L'Etape Czech Republic by Tour de France. Hlavním úkolem je nyní podle něho získat dostatečnou podporu ze strany státu.
Dokázali to. Fotbalisté Lednice slaví záchranu v krajském přeboru. Definitivně ji stvrdili v sobotním duelu šestnáctého kola, kdy na hřišti v Přítlukách porazili Moravskou Slavii Brno 3:0. „Je to podobný pocit, jako kdyby tým postoupil,“ Řekl lednický kouč Robert Koch.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Tahle pohádka skončila fantasticky, i když z toho bylo čtvrté místo. Mladičká česká atletka Lurdes Gloria Manuel skončila na ME v Římě těsně pod stupni vítězů. O tom se osmnáctileté závodnici, jíž se mezi atlety říká Lu, před touto sezonou a také před cestou do Itálie ani nesnilo. Radost je umocněna dalším zlepšení svého čas na 50,52.
Česká fotbalová reprezentace zvládla generálku na Euro proti Severní Makedonii 2:1. Kouč Ivan Hašek si pochvaloval některé aspekty hry. Kromě utkání však fotbalovou veřejností stále rezonuje situace okolo zranění Michala Sadílka i následná komunikace incidentu směrem ven z týmu. Hráči před utkáním svého spoluhráče podpořili, Hašek jej litoval, hájil i se omluvil. „Komunikace byla blbě, řešili jsme jestli se nestihne vrátit,“ sdělil kouč s tím, že střední záložník by do Německa přeci jen měl odcestovat, ale ne jako člen kádru.
O příchodu italského obránce s kanadskými kořeny Phila Pietronira do Kladna už informovaly sociální sítě v březnu, teprve nyní ale vedení Rytířů tuhle akvizici potvrdilo. Reprezentant Itálie přichází z Trenčína, kde patřil k elitním hráčům a mohl by se stát skutečnou posilou středočeského týmu.
V roce 1983 se v centru Říma ztratila tehdy patnáctiletá dcera příslušníka papežské stráže Emanuela Orlandiová. Její případ je dodnes živý, záhada jejího zmizení však dosud nebyla vyřešena.
Vzestup konzervativců a krajní pravice v Evropském parlamentu byl podle českých politologů očekávaný. Rozložení sil ale ještě mohou ovlivnit nové strany a nezařazení poslanci. ČTK to řekli odborníci na evropskou politiku z Česka.
Svistot nožů a seker zněl o víkendu u Stříbrného rybníku. Do kempu na okraji Hradce Králové se sjeli vrhači nožů z osmi zemí Evropy, aby tady v přátelském klání poměřili svůj um.
V sobotu ve 14 hodin se uzavřely všechny volební místnosti v Moravskoslezském kraji. Obyvatelé v nich od včerejška volili strany a kandidáty pro Evropský parlament. Na rozdíl od parlamentních nebo senátních voleb si ale budeme muset počkat na výsledky do nedělní 23. hodiny, kdy se zavřou poslední volební místnosti v Itálii.
Junioři veslařského klubu SVK Břeclav získali medaile na mistrovství Evropy juniorů. V polské Kruszwici zazářili Alex Novák, František Zalibera a odchovankyně klubu Gabriela Snopková, která nyní studuje a vesluje v dresu Sportovního Gymnázia v Pardubicích.
V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a lidé v Olomouckém kraji vybírají své zástupce do Evropského parlamentu. Odvoleno v Česku bude v sobotu ve 14 hodin, výsledky však budou zveřejněny až po skončení hlasování v poslední zemi EU, tzn. v neděli v noci.
V sobotu ve 14 hodin se zavřely volební místnosti, lidé v Olomouckém kraji si vybrali své zástupce do Evropského parlamentu. Výsledky však budou zveřejněny až po skončení hlasování v poslední zemi EU, tzn. v neděli v noci.
Statisíce Čechů vyrazí na letní dovolenou. Většina dává při cestě k moři přednost automobilu před letadlem či autobusem. Jenže právě pohonné hmoty tvoří nemalou část rozpočtu. Důležité je tak cestu naplánovat, včetně tankování. Obvykle platí, že ceny paliv jsou v zahraničí vyšší než v České republice.
/AKTUALIZACE/ V Malém Poříčí, na hlavním tahu mezi Náchodem a Broumovem, došlo dnes 5. června po druhé hodině odpoledne k dopravní nehodě osobního a nákladního automobilu. Na místo spěchaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Silnice musela být uzavřená.
Vagon osazený kanonem a kulomety, vojenský lazaret či třeba vůz sloužící jako redakce. Naši legionáři v Rusku měli své vlaky vybavené do těch nejmenších detailů. Lze to vidět i v Třebíči, kam tento týden zavítal Legiovlak. „Než jsme k vám přijeli, byla to opravdová anabáze,“ glosoval ve zřejmé narážce na putování legií přes Sibiř až do Vladivostoku a potom okolo celého světa Šimon Pokorný.
Tisíce Čechů a Chorvatů se za pár dní chystají na fotbalové Euro do Německa. Evropský šampionát u západních sousedů odstartuje 14. června a potrvá měsíc. Zasáhne tedy do začínající hlavní dovolenkové sezony na Jadranu. Deník se podíval na to, kde mohou fanoušci zápasy české reprezentace sledovat přímo u moře.
Přestože Mezinárodní den dětí (1. června) připadl letos na sobotu, učitelé Základní školy Porubská 832 v Ostravě-Porubě se rozhodli oslavit ho s žáky prvních až čtvrtých tříd o několik dní později. Při té příležitosti pro ně připravili v úterý 4. června Dětský den s názvem Státy světa.
/ROZHOVOR/ V českém týmu, který se v rakouském Schladmingu chystá na Euro v Německu, je plzeňský fotbalista Lukáš Červ jediným nováčkem. Jeho jméno v konečné nominaci příliš odborníků nečekalo.
/ROZHOVOR/ V českém týmu, který se v rakouském Schladmingu chystá na Euro v Německu, je plzeňský fotbalista Lukáš Červ jediným nováčkem. Jeho jméno v konečné nominaci příliš odborníků nečekalo.
/FOTOGALERIE/ V lednu oslavil žokej Marek Stromský padesátku a jasně ukazuje, že v jeho případě je věk jen číslo. Letošní sezonu odstartoval excelentně, pravidelně končí na bedně. Ve sbírce má už dvě první místa. Naposledy v Pardubicích měl sice karambol, brzy však chce znovu sedět v sedle. V pátek pak má v plánu nazout kopačky a odehrát za tým hvězd fotbalovou exhibici na hlavním stadionu Slezského FC v Opavě.
Přesně dnes – 2. června by slavil 120. narozeniny jeden z nejlepších brankářů všech dob František Plánička, který se narodil ještě za rakousko-uherského mocnářství v roce 1904.
Ta pravá cestovatelská idyla nečeká v evropských kempech praskajících ve švech, nýbrž v přírodě, daleko od lidí. Než zmizíte z civilizace, seznamte se s omezeními, s nimiž je třeba počítat, i s nepsanými pravidly slušného táborníka.
/ANALÝZA/ První Čech byl poslancem Evropského parlamentu zvolen už v roce 1979. Mezi kandidáty volenými v České republice mohou kandidovat i cizinci ze zemí Evropské unie. Letos je mezi nimi také jeden německý občan.
Den nabitý akcemi slibuje sobotní program filmového festivalu ve Zlíně. Na náměstí Míru proběhne celodenní zábavný program s klauniádou, bike show a hudebními vystoupeními, charitě se bude věnovat Pečení s UNICEF ve Zlatém jablku.
Stovkami květin osázela Plzeň italské přímořské letovisko Cervia. Zapojila se tak i letos do největšího projektu evropské výstavy květinového umění pod širým nebem, jehož 52. ročník byl slavnostně zahájen 28. května pod názvem Cervia – město zahrad.
/FOTO, VIDEO/ Čtrnáctiletý Jan opustil se svou matkou slovinskou metropoli, nové spolužáky na malém městě poznává pouze online. Když se pak poslední dva měsíce deváté třídy snaží ve škole zapadnout do kolektivu, změní se jeho život díky hře na „sluníčko“ v boj o lidskou důstojnost.
Jachting, cyklistika, lyžování, sny o paraglidingu, střelba, to všechno patří mezi aktivity jedné slečny z Liberce. I na zdravou mladou dámu by toho bylo dost a Katka Sasáková navíc všechno zvládá s nemalým hendikepem a zdravotními problémy. V osmnácti letech založila web, který plní příspěvky, fotkami a videi ze svého života. Občas ale potřebuje pomoc, a to hlavně tu finanční. Prostřednictvím svých příspěvků na internetu a nejrůznějších sbírek se snaží udržet aktivní životní styl a ukazovat, že to jde.
/ANALÝZA/ V Evropském parlamentu vládne už několik desetiletí „velká koalice“ lidovců a socialistů, která si rozděluje klíčové funkce. Tyto volby to ale mohou změnit.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ostravu čeká opět léto plné festivalů. Jedním z nich bude i tradiční Festival v ulicích Art & Life, který spojuje hudbu, divadlo a tanec. Proběhne od 21. do 22. června 2024 na Hlavní třídě v Porubě. I letos nabídne pestrý program plný tanečníků, pouličních muzikantů a divadla.
Pracovala v barech i na farmách. Aby procestovala svět, musel se ten její nejprve zhroutit. O svých prožitcích vydává Dagmar Honyisová knihu. „Lidé jsou podle mě v podstatě všude stejní, ale záleží, jak je vnímáme my. Pokud myslíme pozitivně a jsme sami v sobě šťastní, vždycky si poradíme,“ je přesvědčená.
Průměrnou délkou života různých plemen koček se vědci z Velké Británie a Tchaj-wanu zabývali v nové studii, ve které použili data z výzkumu osmi tisíc jedinců. Odborníci tím chtěli poskytnout informace pro veterináře i majitele domácích mazlíčků, aby podle nich například zhodnotili vhodnou zdravotní péči. Zaměřili se zejména na nejoblíbenější druhy.
/FOTOGALERIE/ V sobotu pětadvacátého května se v parku zámeckého areálu Slavkov-Austerlitz konal druhý ročník Festivalu živých soch a bodyart. Návštěvníci mohli na akci shlédnout na pětačtyřicet umělců a to nejen z České republiky, ale i Mexika, Itálie, Německa, Ukrajiny, Polska a Izraele.