/FOTOGALERIE/ Obyvatele Hradecka, kteří se chystají příští týden na jarní prázdniny do zahraničí, děsí šířící se koronavirus. Protože se však zatím nevyskytl v lyžařských střediscích, cestovní kanceláře s rušením zájezdů a vracením peněz nepočítají.
Ústřední epidemiologická komise jednala o šířící se epidemii koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch následně na tiskové konferenci vyzval veřejnost, aby nepropadala panice. Jeho náměstek Roman Prymula následně uvedl, že je možné, že koronavirus již v republice je, nebo brzy bude, zatím však nebyl potvrzen.
Jaká opatření přijmout ve středních Čechách, aby se zabránilo možnému šíření koronaviru, jehož masivní postup několika kontinenty budí obavy po celém světě – a u nás je zdrojem obav hlavně výskyt nového typu virového onemocněné v severní Itálii, v Německu a v Rakousku? To se má v úterý stát hlavním tématem Bezpečnostní rady Středočeského kraje.
Podezření na koronavirus u druhého pacienta, kterého přijala ve středu Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, se nepotvrdilo. "Výsledky jeho testů jsou negativní. Muž byl původně hospitalizován v izolaci na klinice infekčních chorob," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.
Respirátory, roušky i dezinfekční gely jdou na dračku. Lékárny i obchody většinou hlásí vyprodáno. Dvacet lidí otestovali lékaři v Plzeňském kraji na koronavirus. Výsledky všech testů byly negativní. Podle krajského hygienika Petra Pazdiory bude však vyšetřených na koronavirus přibývat.
Více než 400 závodníků z 68 klubů a 18 zemí světa se o víkendu 22. – 23. února představilo v maďarském Egeru, kde byl zahájen 15. ročník Světového poháru CMAS (Mezinárodní potápěčské federace, pozn. red.) v ploutvovém plavání a rychlostním potápění.
Hromadná storna zájezdů přicházejí z Číny i Itálie. Město se zase připravuje na variantu, že by v případě paniky nařídilo obchodům omezit množství prodávaných potravin na osobu.
Několik obcí a měst na severu Itálie je v karanténě kvůli hrozbě koronaviru. Na následky tohoto onemocnění v Itálii už zemřelo jedenáct lidí. Na sever země míří v těchto dnech i Jihomoravané.
Na koronavirus umírají i mladí a zdraví lidé, tvrdí jedna z posledních vědeckých studií zveřejněná v lékařském časopisu Lancet. Nákaze prý mohou podlehnout i děti.
Praha zvažuje omezení prodeje potravin na osobu, pokud by byla zavedena mimořádná opatření kvůli novému typu koronaviru. Chce předejít panice a vyprázdněným regálům, uvedl server Aktuálně.cz. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) o opatření už jednal s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou.
Opatrnost je na místě, ale hlavně žádnou paniku, prosí na dálku čeští hygienici. Značná část lidí, která se vrátila z lyžování v Itálii či Rakousku, začala bombardovat telefonní linky krajských hygienických stanic.
V domácí karanténě už pobývá studentka z Olomouce, která se v úterý se skupinou akademiků a studentů vrátila z univerzity v íránském městě Qom. Z letiště v Praze je převezli rovnou do Nemocnice na Bulovce, kde byli testováni na koronavirus.
Belgie, Francie, Itálie, ale také sousední Německo a Rakousko. Koronavirus se přiblížil k hranicím České republiky. Mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant uvedl, že kraj je na možnou nákazu připraven.
Podezření na nákazu smrtícím virem se ve středu objevilo na Žďársku i Havlíčkobrodsku. V novoměstské nemocnici byla vyšetřena žena, která se vrátila z návštěvy Benátek. Podle zjištění Žďárského deníku byly výsledky testů negativní. Podobnou situaci zažívali i v Havlíčkově Brodě. Tam ale výsledky zatím známy nejsou.
Přerovské cestovní kanceláře v těchto dnech čelí zvýšenému náporu dotazů, jejichž společným jmenovatelem je nebezpečný koronavirus. Obava z nákazy, která už se objevila ve dvanácti evropských zemích, se promítla i do cestovního ruchu.
Nový koronavirus na severu Itálie a opatření, jimiž chtějí zabránit zavlečení nemoci do země české úřady, přidělaly starosti pelhřimovským sportovcům, kteří se chystali na lyžování v italských Dolomitech o jarních prázdninách.
Nový koronavirus má dopady nejen na životy lidí a ekonomiku v Číně či Itálii. Jeho neblahý vliv začínají pociťovat i české firmy. A s nimi i jejich zaměstnanci.
První případy výskytu koronaviru v Evropě zneklidňují i obyvatele Moravskoslezského kraje. Nadále je akutní nedostatek roušek a respirátorů. Lidé začali také ve velkém nakupovat potraviny v místních obchodech. Ministerstvo zdravotnictví i krajská hygienická stanice však uklidňují situaci a snaží se zabránit vyvolání falešného davového šílenství.
Od smlouvy na zájezd do oblasti, kde se objevil nový koronavirus a jsou tam vyhlášena ochranná opatření, lze podle občanského zákoníku odstoupit bez storno poplatků. Platí to v případě, pokud v místě pobytu nebo v jeho bezprostředním okolí nastaly mimořádné okolnosti a pokud mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které má cestovní ruch na starosti. V případě zakoupených letenek se možnosti pro jejich vrácení řídí podle podmínek dopravce, Lufthansa začala nabízet bezplatnou změnu rezervace na vybraných linkách do do Itálie. Bezplatné storno jízdenek do Itálie nabízejí i České dráhy.
/FOTOGALERIE/ Sto čtyři cestující přiletěli ve středu po poledni na brněnské letiště pravidelnou linkou z italského Bergama. Přímo na letišti v Tuřanech pro ně byl připravený lékař. Opatření v úterý zavedla Bezpečností rada kraje v reakci na šíření koronaviru v Itálii. „Žádný z pasažérů služeb lékaře, který byl po příletu k dispozici, nevyužil. Všichni pak dostali informace, jak postupovat v případě, pokud by na sobě příznaky nákazy koronavirem v nejbližších dnech pozorovali," sdělil mluvčí brněnského letiště Jakub Splavec.
Organizátoři Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě jsou připraveni řídit se pokyny státní správy ohledně opatření kvůli šíření koronaviru. Doufají ale, že se závody ve Vysočina Areně, na které se příští týden od čtvrtka do neděle chystají desetitisíce fanoušků, uskuteční podle plánu.
Ve středu 26. února ráno přijíždí do ZŠ Pod Vodojemem tisková mluvčí ministra zdravotnictví Klára Doláková, aby s ředitelem školy Milanem Zelenkou a zdejším komentátorem veřejných akcí Davidem Cihlářem dojednala podmínky besedy k akci Studuj zdrávku.
Jejich autobusy a vlaky vyjíždějí na dálkové spoje do Itálie, Německa i Rakouska. Tedy do zemí, které jsou v posledních dnech spojovány se smrtícím koronavirem. Přesto zatím společnosti FlixBus ani RegioJet žádné omezení dopravy neplánují.
Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko. Měsíc po návratu si musí ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) počkat turisté, kteří se vrátili z kterékoliv evropské země mimo Slovenska. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) platí omezení jen na Itálii. Vyplývá to z informací pro dárce krve na webech nemocnic. Itálie je třetí zemí světa s nejvyšším výskytem nakažených po Číně a Jižní Koreji, nemocných je přes 300.
Dopady šíření koronaviru a vyhlašování karantén po světě začali výrazně pociťovat také českokrumlovští průvodci. Situace se dotýká i dalších míst na jihu Čech.
Hrozba koronaviru v Česku zasáhla výrobce zdravotnického materiálu Batist Medical v Červeném Kostelci. Do společnosti ve středu zavítal premiér Andrej Babiš (ANO), ředitel firmy jej seznámil s tím, jak výroba probíhá. "Poptávka se masivně zvýšila, lidé se chtějí chránit. Vyvíjíme nový typ ústenky," řekl mimo jiné Tomáš Mertlík.
/ROZHOVOR/ Na jarní semestr plánovala vyrazit do severoitalské Padovy na studijní pobyt, plány jí ale možná překazí koronavirus. „Mám jet v pátek večer, ale upřímně nevím, jestli odjedu. Kvůli současné situaci zvažuji, jestli pobyt úplně nezrušit. Třeba z Verony studenti odjíždějí ve velkém a ti, kteří zůstali, se bojí chodit ven,“ připustila jednadvacetiletá Markéta Vrtělová z Tišnova. V Brně studuje italštinu na Masarykově univerzitě.
Hrozba koronaviru v Česku zasáhla výrobce zdravotnického materiálu Batist Medical v Červeném Kostelci. Do společnosti ve středu zavítal premiér Andrej Babiš (ANO), ředitel firmy jej seznámil s tím, jak výroba probíhá. "Poptávka se masivně zvýšila, lidé se chtějí chránit. Vyvíjíme nový typ ústenky," řekl mimo jiné Tomáš Mertlík.
Německo stojí na prahu epidemie nového koronaviru. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň vyzval nemocnice a zdravotnický personál, aby připravil a prověřil své pandemické plány.
Tři lidé z Mostu jsou v domácí preventivní karanténě po návratu z Itálie. Příznaky nemoci COVID-19 nemají. ČTK to ve středu 26. února řekl Josef Kočí z mosteckého protiepidemického odboru. Dvě učitelky a dcera jedné z nich pobývaly o víkendu v Benátkách.
Předseda vlády Andrej Babiš zavítal ve středu do Královéhradeckého kraje. V Jaroměři hned ráno prošel vlakové nádraží, které prochází rekonstrukcí. Zde na něj čekala dvacítka lidí s transparenty. Bouřlivějšího přijetí se pak Babišovi dočkalo v Náchodě.
Nákaza se blíží. Bezpečnostní rada zasedá. Lékaři, hasiči, armáda, všichni dostali úkoly. Mladé ženy v tílku (vždycky jsou v tílku) a svalnatí muži si přes to otírají úzkostný pot z čela. Každý z hrdinů má totiž doma staré rodiče a malé děti. Jsou v ohrožení. Katastrofický film „Epidemie“ začíná.
Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů Lombardie a Benátsko. Lidé by také měli zvážit, zda nyní vůbec jezdit kamkoli do ciziny, řekl na tiskové konferenci po jednání předsednictva rady premiér Andrej Babiš (ANO). Případným omezením velkých kulturních nebo sportovních akcí se rada nezabývala. Na severu Itálie již zemřelo na následky nového koronaviru 11 lidí. Nakažených je v Itálii 322.
Šestačtyřicetiletá Radka K. si jako správná Češka dokáže udělat legraci i z naprosto vážných věcí. Ještě před dvěma týdny žertovala, že se jí v prázdné peněžence usídlil „korunavirus“. Nyní jí a všem lidem v předměstí Milána zamrzl úsměv na rtech. Nastal čas nouze.
To, zda se podezření na výskyt koronaviru v Linci potvrdí, nebo ne, sledovali v úterý i jihočeští hygienici. Nakonec přišla dobrá zpráva, že v Horních Rakousích není žádný potvrzený případ nákazy koronaviru. Podle Jitky Luňáčkové, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje, by se v případě výskytu koronaviru u našich jižních sousedů sešla krajská epidemiologická komise, v níž zasedají například představitelé integrovaného záchranného systému nebo nemocnic.
Šestačtyřicetiletá Radka K. si jako správná Češka dokáže udělat legraci i z naprosto vážných věcí. Ještě před dvěma týdny žertovala, že se jí v prázdné peněžence usídlil „korunavirus“. Nyní jí a všem lidem v předměstí Milána zamrzl úsměv na rtech. Nastal čas nouze.
Marcela Wirthová z Polničky na Žďársku se už několik týdnů snaží dopátrat toho, proč z ničeho nic zmizel její dvacetiletý syn Dominik. Dodnes o sobě nedal vědět. Jediné, co se jí podařilo zjistit je, že si Dominik kolem 20. ledna koupil přes internet letenku do Paříže, kam 22. ledna odletěl.
Marcela Wirthová z Polničky na Žďársku se už několik týdnů snaží dopátrat toho, proč z ničeho nic zmizel její dvacetiletý syn Dominik. Dodnes o sobě nedal vědět. Jediné, co se jí podařilo zjistit je, že si Dominik kolem 20. ledna koupil přes internet letenku do Paříže, kam 22. ledna odletěl.
Marcela Wirthová z Polničky na Žďársku se už několik týdnů snaží dopátrat toho, proč z ničeho nic zmizel její dvacetiletý syn Dominik. Dodnes o sobě nedal vědět. Jediné, co se jí podařilo zjistit je, že si Dominik kolem 20. ledna koupil přes internet letenku do Paříže, kam 22. ledna odletěl.
Marcela Wirthová z Polničky na Žďársku se už několik týdnů snaží dopátrat toho, proč z ničeho nic zmizel její dvacetiletý syn Dominik. Dodnes o sobě nedal vědět. Jediné, co se jí podařilo zjistit je, že si Dominik kolem 20. ledna koupil přes internet letenku do Paříže, kam 22. ledna odletěl.
Marcela Wirthová z Polničky na Žďársku se už několik týdnů snaží dopátrat toho, proč z ničeho nic zmizel její dvacetiletý syn Dominik. Dodnes o sobě nedal vědět. Jediné, co se jí podařilo zjistit je, že si Dominik kolem 20. ledna koupil přes internet letenku do Paříže, kam 22. ledna odletěl.