V areálu Žluté lázně v pražském Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě nejen dětem zpříjemní už tuto neděli rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla v 10 hodin.
V pavilonu janovského výstaviště se v sobotu před polednem uskutečnil státní pohřeb osmnácti ze zatím 41 obětí úterního zřícení dálničního mostu Polcevera Viaduct. Mši celebroval janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco.
Italští záchranáři, kteří prohledávají trosky zhrouceného dálničního mostu v Janově, v sobotu vyprostili další tři těla obětí. Zcela zdemolovaný automobil objevili v noci na sobotu pod velkým kusem betonu ze zříceného pilíře poblíž levého břehu Polcevery. Později objevili ještě jednoho mrtvého muže. Počet obětí se tak zvýšil na 42.
/INFOGRAFIKA/ Záludná otázka na úvod: Koho považujete za nejdražšího fotbalistu v Itálii? Možná si vzpomenete na, Cristiana Ronalda. Určitě… Ovšem tohle není správná odpověď. Na trhu má dle expertů větší cenu Paulo Dybala. A kdo je nejlepší? Počkejme: tuhle hádanku rozřeší následující týdny.
Stánky se zmrzlinou jsou v obležení. U českých zákazníků v popularitě dlouhodobě vede vanilková, objevují se i nové varianty. Třeba černá s příchutí kokosu a kakaových bobů, jiné zmrzliny zase mají chuť jako redbull či aperol. Rostoucí zájem o zmrzlinu potvrzují statistiky. Podle Eurostatu v Česku loni produkce zmrzliny přesáhla hodnotu 44 milionů litrů.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.
Matka, jež držela dceru zcela zasypanou v sutinách za ruku, či britská rodina, která se zachránila útěkem do tunelu. Po úterním zřícení janovského mostu přinesla média příběhy lidí, kteří neštěstí zázrakem přežili. Dosud zemřelo nejméně 38 lidí, přičemž devět z patnácti raněných je v kritickém stavu. Takřka polovina pozůstalých odmítla státní pohřeb, protože pád mostu podle nich způsobila nedbalost.
Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.
Pád Morandiho mostu v Itálii se dá po odeznění emocí odbýt konstatováním, že mostů, které nespadly, je naprostá většina. Jedna havárie neovlivní architekty a stavitele, aby se z výšin, do kterých projektují silnice, vrátili pokorně na zem. Už je na to objektivně pozdě. Čas, který smělá dopravní infrastruktura šetří, už není k mání.
Stačí chvíle nepozornosti nebo onemocnění a zatím příjemná zahraniční dovolená skončí hospitalizací v nemocnici. V řadě případů se pak k tomu přidá nutnost řešit speciální transport, aby se dopravou domů zdravotní stav pacienta nezhoršil. A ten bývá opravdu hodně drahý a bez sjednaného cestovního pojištění s dostatečným pojistným limitem dokáže turistu nepříjemně zaskočit.
Neštěstí v italském Janově, při kterém se zřítil dálniční most, vyvolalo napříč Evropou diskuze o bezpečnosti mostů. V ohrožení jsou viadukty v Německu či Francii. Většina zdejší infrastruktury totiž byla - stejně jako Morandiho most - vybudována v šedesátých letech minulého století. Pád hrozí ale i u dalších 300 mostů v Itálii. Tragédie zkázy díla architekta Ricardo Morandi si vyžádala zatím 42 mrtvých a 16 zraněných.
Bilance 39 potvrzených mrtvých a šestnácti zraněných ještě zdaleka nemusí být konečná. Prokurátor italského Janova Francesco Cozzi totiž prohlásil, že v ruinách zříceného mostu Ponte Morandi stále může být až dvacet dalších lidí. Záchranáři nyní dělají vše, co je v jejich silách, aby se k zavaleným jedincům dostali co nejdříve.
V regionu Ligurie na severozápadě Itálie vyhlásil premiér Giuseppe Conte roční výjimečný stav. Stalo se tak v reakci na úterní kolaps části konstrukce mostu Ponte Morandi, z něhož se následně zřítilo až 35 osobních aut a tři nákladní vozidla. Po tragédii bylo potvrzeno úmrtí 39 lidí, janovský prokurátor Francesco Cozzi jich nicméně uvádí už 42. V sobotu vláda pro zesnulé uspořádá státní pohřby.
Hlavním viníkem zřícení dálničního mostu Ponte Morandi v italském Janově je společnost Autostrade per l‘Italia. Alespoň tak uvažují premiér Giuseppe Conte či ministr dopravy Danilo Toninelli, kteří po firmě, jež dálnice v zemi spravuje, požadují okamžitou výpověď. Ta odpovídá, že pilně pracuje na nápravě, stavbu by prý mohla obnovit již za pět měsíců. Záchranáři se však bojí, že by brzy mohl spadnout i zbytek konstrukce. Vláda proto v Janově vyhlásila výjimečný stav.
Benešov – Může spadnout některý ze dvou silničních mostů na mezinárodní komunikaci E55 u Benešova? Právě tuhle otázku, už podruhé v krátké době, nastolila další dramatická událost. Je jí pád dálničního mostu u Janova v Itálii, při níž zahynulo přes tři desítky lidí.
Italská vláda se snaží najít viníky, kteří odpovídají za pád Morandiho dálničního mostu. První na ráně je soukromá společnost, která most provozuje. Jako dalšího viníka označila italský ministr vnitra Evropskou unii. Informuje o tom agentura DPA. Při katastrofě zemřelo 42 lidí včetně tří dětí. Obyvatelé domů nacházejících se pod zbytky mostu byli evakuováni.
/VIDEO/ Zraněný řidič kamionu pražské dopravní společnosti Sped-it zůstane v nemocnici v italském Janově pět až sedm dní na pozorování. Má zlomených pět žeber a pohmožděné plíce, ale cítí se dobře. ČTK to dnes řekl jednatel společnosti SPED-IT Václav Zázvůrek.
Ostrava – Když koncem ledna 2017 odjížděl z Ostravy, styděl se za svůj výkon a brusle nechtěl vůbec vidět. Evropský šampionát se mu nevydařil, před skvělou diváckou kulisou skončil až dvanáctý. Letos se osmadvacetiletý krasobruslař Michal Březina do Ostravar Arény vrátil a všechno je úplně jinak.
/VIDEO/ Odklidit trosky, ale také potvrdit, co se stalo lidem, kteří jsou pohřešováni – takový je úkol janovských záchranářů pro nejbližší hodiny a dny. Pozornost Itálie se mezitím soustředí na otázku, proč vlastně došlo ke zřícení Morandiho mostu. Objasnit příčinu neštěstí se zavázala i italská vláda.
Český řidič, který se s kamionem pražské spediční společnosti SPED-IT nacházel na mostě v italském Janově právě ve chvíli, kdy se zřítil centrální pilíř, měl veliké štěstí. Byl totiž jedním ze zraněných, které z trosek vyprostili záchranáři.
/VIDEO/ Na předměstí Janova na severu Itálie spadl zhruba 45 metrů vysoký most Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10. Trosky se zřítily na hustě osídlenou oblast a zavalily několik domů i průmyslových budov. Italský vicepremiér Mateo Salvini zatím potvrdil 35 obětí neštěstí. Mezi spadlými auty byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.
Dálniční most v Italském Janově, kvůli jehož tragickému zřícení dnes zahynuly desítky lidí, byl v minulosti několikrát rekonstruován, naposledy v roce 2016. Podle italských médií mu místní přezdívali "nemocný most" a někteří se mu dokonce i vyhýbali. Údržbářské práce ale probíhaly prakticky neustále.
/VIDEO/ Na předměstí Janova na severu Itálie spadl zhruba 45 metrů vysoký most Polcevera Viaduct, který je součástí dálnice A10. Trosky se zřítily na hustě osídlenou oblast a zavalily několik domů i průmyslových budov. Italský vicepremiér Mateo Salvini zatím potvrdil 35 obětí neštěstí. Mezi spadlými auty byl i český kamion pražské firmy Sped-it, jeho řidič nehodu přežil.
Premiér Andrej Babiš (ANO) za dva týdny při své cestě do Itálie navštíví i Maltu a setká se s předsedy vlád obou zemí. Jako pomoc k boji s nelegální migrací nabídne v obou zemích i bezpilotní letadla české výroby, která by měla pomoci ke kontrole hranic. Babiš to řekl novinářům po návštěvě sídla české společnosti, která se vývojem letounů zabývá. V Itálii a na Maltě bude zjišťovat, zda by o podobné řešení byl zájem.
Horní Suchá, Havířov – Sbírku medailí si z nedávného mistrovství Evropy mládeže do 15 a 17 let v Itálii přivezli domů české vzpěračské naděje. František Polák je mistrem Evropy, Vendula Šafratová má stříbro.
V moravskoslezské metropoli v pondělí odstartoval mezinárodní festival Folklor bez hranic Ostrava. Jedná se již o jeho 21. ročník, který potrvá až do 17. srpna.
Záchranná loď Aquarius, kterou provozují neziskové organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF) se opět dostala do problémů. Plavidlu, které má na své palubě 141 migrantů, od pátku odmítly otevřít své přístavy všechny evropské země. Nepřijme ji ani Španělsko, které ji při minulé krizi v polovině června umožnilo zakotvit a vyložit 629 migrantů.
Příbram - Osud obyvatel Příbrami a italského Valle di Ledro se spojil v době 1. světové války, kdy se Příbram stala útočištěm uprchlíků obyvatel z Valle di Ledro, aby dnes mohl utvářet společnou budoucnost. Na památku tohoto spojení v letošním roce vyrazí cyklisté od Památníku obyvatel z Valle di Ledro na Svaté Hoře ve čtvrtek 16. srpna v 8 hodin směrem do Itálie, jejich cesta směřuje přes Německo, Rakousko, Švýcarsko do Itálie , kam by měli dorazit do Ledra 23. srpna.
Osud obyvatel Příbrami a italského Valle di Ledro se spojil v době 1. světové války, kdy se Příbram stala útočištěm uprchlíků obyvatel z Valle di Ledro, aby dnes mohl utvářet společnou budoucnost. Na památku tohoto spojení v letošním roce vyrazí cyklisté od Památníku obyvatel z Valle di Ledro na Svaté Hoře ve čtvrtek 16. srpna v osm hodin směrem do Itálie. Jejich cesta směřuje přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, přičemž do Ledra by měli dorazit 23. srpna.
Spielberg, Brno – Jak vystartoval, tak skončil. Motocyklový závodník Jakub Kornfeil z Rohatce na Hodonínsku obsadil ve Velké ceně Rakouska ve třídě Moto3 mistrovství světa třináctou pozici, kterou si vyjel také v kvalifikaci.
Zbraslavice - Na letišti ve Zbraslavicích bylo ve středu 1. srpna v 17 hodin zahájeno Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích ve třídách Unlimited a Advanced. Přihlášeno bylo 57 pilotů ze 13 zemí. Soutěži trvala až do soboty 11. srpna.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Hudbou ožívá v sobotu centrum Brna. Linou se jím zvuky asi dvacítky flašinetů i tóny z kytar či houslí. Umělci hrají u příležitosti festivalu Maratonu hudby Brno.
Vláda Nového Zélandu zakáže prodej igelitových tašek na jedno použití. Místní obchodníci mají nyní půl roku na to, aby plastové tašky stáhli z prodeje, jinak jim bude hrozit pokuta až 100 tisíc novozélandských dolarů (1,4 milionu korun). Vláda tak rozhodla na základě petice, kterou podepsalo zatím 65 tisíc lidí.
Takovou generaci už český volejbal dlouho neměl. A o kom jiném by měla být řeč než o jejím kapitánovi? Seznamte se: Ondřej Piskáček. Právě on, vůdčí osobnost zlaté osmnáctky a stříbrné dvacítky z mistrovství Evropy, přichází na nahrávačský post do Benátek nad Jizerou.
Elektrický pohon si razí cestu i mezi užitkovými auty. Starostové z Valašskomeziříčska a Kelečska si ve čtvrtek 9. srpna v Poličné prohlédli a vyzkoušeli ekologicky šetrnou komunální techniku – elektromobil a motocyklové tříkolky, obojí s nákladní korbou.
Znojmo - Historii vyučuje, o historii bádá a jako kaprál znojemských Knechtů ji Zbyněk Sturz (na snímku) také oživuje. S kamarády z jednotky pikenýrů ze sedmnáctého století se za posledních šest let zapojil do rekonstrukcí bitev od Moskvy přes severní Itálii až po Nizozemí.
Police nad Metují - V "observatoři" polické kultury v Zeleném domečku se dnes (9.8.) večer od 19.00 hodin uskuteční přednáška předního českého filosofa Radima Kočandrleho, která přiblíží antické představy o vzniku vesmíru.
Úřady na Sardinii stále marně bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odvážejí na památku písek, čímž poškozují životní prostředí ostrova. Od loňského srpna sice mohou místní úřady za odvoz písku udělit pokutu až do výše 3000 eur (78 tisíc korun), situace se ale příliš nezlepšila.
Někdejší šéf volební kampaně amerického Donalda Trumpa Paul Manafort zatajil americkým úřadům příjmy ve výši 16,5 milionu dolarů (365 milionů korun), ke kterým přišel v letech 2010 až 2014. Jak prokázal soud, Manafort obdržel od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče více než 65 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Bývalému Trumpovu spolupracovníkovi hrozí desítky let vězení.
/INFOGRAFIKA/ Můžete si o něm myslet cokoliv, ale slávistický boss Jaroslav Tvrdík se jen těžko změní. Svérázně komentuje dění v klubu, neváhá prozradit tajné perličky. Teď bývalý politik a manažer znovu šokoval fotbalovou veřejnost. Historicky nejdražší přestup v rámci české ligy dohodl u klobásy. A poté o posile (a zároveň o oné uzenině) zpravil fanoušky na sociální síti.