Zámky se probouzejí: Náchodský s kouzlem Itálie, Ratibořice připomenou Babičku
Už jen tři týdny zbývají do ostrého startu návštěvnické sezóny, kdy se v sobotu 5. dubna otevřou brány všech památek ve správě Národního památkového ústavu.
Už jen tři týdny zbývají do ostrého startu návštěvnické sezóny, kdy se v sobotu 5. dubna otevřou brány všech památek ve správě Národního památkového ústavu.
/VIDEO/ Tohle už budou otáčet jen těžko. Hokejisté Benátek nezvládli ani druhý osmifinálový zápas play off druhé ligy a po venkovní porážce 0:5 prohráli s Vrchlabem ještě výrazněji doma. Soupeři znovu nedali gól a před vlastními diváky jich schytali hned osm. V sobotu tak budou odvracet konec sezony.
Skvěle. Hokejisté vrchlabského Stadionu zvládli také druhý osmifinálový zápas play off druhé ligy a po domácím vítězství 5:0 vyhráli na ledě soupeře 8:0. Přesvědčivým výkonem navíc potěšili vlastní fanoušky, kteří neváhali svůj tým vyrazit podpořit ve velkém počtu.
Finále soutěžní přehlídky Blues Aperitiv se letos uskuteční v sobotu 12. dubna od 19 hodin ve velkém sále Domu kultury. Pořadatelé garantují třem kapelám, které vybere mezinárodní porota nebo diváci ze sedmi finalistů, postup na podzimní festival Blues Alive. Ten se uskuteční od 14. do 16. listopadu.
Tisíce fotbalistů, tisíce gólů. Spousta zábavy a šance vyhrát luxusní ceny. To je v kostce Deník Zaměstnanecká liga, která na jaře pokračuje rozehraným pátým ročníkem. Tradičního turnaje se může zúčastnit takřka každý. Pravidla jsou snadná.
Česká oštěpařka Dana Zátopková tady získala na olympijských hrách v roce 1960 stříbrnou medaili, ale fotbalisté Viktorie Plzeň nemají na Stadio Olimpico příjemné vzpomínky. V minulosti tady hráli dvakrát a vždy utrpěli krutou porážku s AS Řím. Ani ve čtvrteční odvetě osmifinále Evropské ligy proti konkurenčnímu Laziu to nezlomili, po remíze 1:1 v Evropské lize končí.
Volejbalisté Karlovarska mají za sebou skvělou základní část extraligy a nyní míří do play-off s jasným cílem – bojovat o medaile. Trenér Stefano Mascia věří, že tým ještě neukázal svůj plný potenciál a rozhodující zápasy teprve přijdou.
Už po třicáté se v červnu Hradec Králové promění v centrum divadelního dění. Festival Regiony má letos podtitul Nové symetrie a odehraje od 20. do 27. června 2025. Letos bude propojovat divadelní tradici s vizionářským pohledem do budoucna.
Michael Rabušic neboli Rambo, jak svému oblíbenci říkají liberečtí fanoušci, přišel poprvé pod Ještěd v létě 2011 z brněnské Zbrojovky. Asi nikdo tehdy nemohl tušit, jakou stopu ve Slovanu zanechá a že na severu Čech nejspíš ukončí svou aktivní kariéru. Z Liberce si sice odskočil na pár let do Itálie, Jihlavy, maďarského Haladasu a Českých Budějovic, ale v roce 2020 se vrátil zpět a posledních pět let bojuje za modrobílé barvy.
Akce kulový blesk čeká fotbalovou arénu v hradeckých Malšovicích. Klub nechá vyměnit zhruba pětinu trávníku na hrací ploše kvůli nadcházejícím reprezentačnímu utkání s Faerskými ostrovy. To se má hrát už za 10 dní.
Stejně jako před domácím zápasem Evropské ligy s Laziem Řím i před cestou do Itálie promlouval na letišti Václava Havla v Praze k novinářům reprezentační záložník Lukáš Červ. Byl cítit respekt k soupeři, ale také odhodlání porvat se o historický postup. První zápas Viktoria Plzeň doma prohrála 1:2, odveta se hraje ve čtvrtek od 18.45 hodin na Stadio Olimpico.
Policie vyhlásila pátrání po dvaačtyřicetiletém Antonínu Futerovi z Chebu, který se od října loňského roku nespojil se svou rodinou. Podle dostupných informací naposledy projevil aktivitu na sociální síti 16. ledna 2025, kdy sdílel fotografie a videa ze zahraničí, pravděpodobně z Itálie.
Dalším hostem podcastu Deníku Ze západu byl zmrzlinář Martin Strnad. Mluvil o tom, co dělá zmrzlinář v zimě, jak se vyrábí řemeslná zmrzlina a jak fungují zmrzlinářské soutěže.
/FOTO, VIDEO/ Někteří je mají za snílky. Manželé Pavel a Marie Jiráskovi si však jdou za svým snem. Před šesti lety koupili zchátralou památkově chráněnou barokní faru v Sebranicích na Blanensku a postupně ji opravují. Režisér a výtvarnice s ní mají velké plány. Památku chtějí citlivě zrestaurovat do původní podoby. Kromě bydlení v ní plánují například také výstavní prostory a ateliér, jak popsali v rozhovoru pro Deník.
/ROZHOVOR/ Operní diva Noema Erba, sopranistka světového formátu a rodačka z Hrochova Týnce, zažila svůj velký americký sen - vystoupila na prestižní scéně Carnegie Hall v New Yorku. Po úspěších v několika zemích světa, od Chile po Itálii, se představila i na jednom z nejznámějších pódií světa. V exkluzivním rozhovoru prozradila nejen detaily svého nezapomenutelného vystoupení, ale také plány na nadcházející koncerty a novinky, které připravuje pro své fanoušky.
V březnu před pěti lety se v Karlovarském kraji, stejně jako v celé České republice, začal šířit covid-19. Připomeňte si na fotografiích, jak to tehdy vypadalo na Chebsku.
Plzeňští fotbalisté budou mít ve čtvrteční odvetě osmifinále Evropské ligy s Laziem Řím, která na Stadio Olympico začíná v 18.45 hodin, slušnou diváckou podporu. Pod informací Deníku se je v Itálii chystá podpořit zhruba pět stovek fanoušků.
Do Bosny přijedou vojenské posily z Evropské unie, včetně České republiky. Uvádí to na svých stránkách vojenská mise Evropské unie v Bosně (EUFOR). Čeští, italští a rumunští vojáci se tak připojí ke zhruba tisícičlenné posádce EUFOR, která v této balkánské zemi dohlíží na dodržování daytonské mírové dohody z roku 1995, jež ukončila tamější téměř čtyři roky trvající válku. Napětí uvnitř balkánské konfederace vzrostlo po únorovém odsouzení vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika.
/CENY LÍSTKŮ A PROGRAM/ Začal předprodej vstupenek na Billie Jean King Cup, který se bude hrát v Ostravě-Porubě od 10. do 12. dubna. Prodej byl spuštěný v síti Ticketportal. Základní cena vstupenek na tři zápasy českých tenistek bude 890 korun. Na místa se sníženou viditelností jsou k mání lístky za 590 korun. Třídenní permanentka na všechny zápasy bude v prodeji za 1990 korun.
Českobudějovického rodáka, po němž je nazvána jedna z ulic jihočeské metropole, připomene zapomenutá skladba. Menší dílo Vojtěcha Jírovce zazní 12. března 2025 v katedrále sv. Mikuláš u příležitosti koncertu k výročí města.
V březnu před pěti lety se v Karlovarském kraji, stejně jako v celé České republice, začal šířit covid-19. Připomeňte si na fotografiích, jak to tehdy vypadalo v Karlových Varech.
/ROZHOVOR/ Operní diva Noema Erba, sopranistka světového formátu a rodačka z Hrochova Týnce, zažila svůj velký americký sen - vystoupila na prestižní scéně Carnegie Hall v New Yorku. Po úspěších v několika zemích světa, od Chile po Itálii, se představila i na jednom z nejznámějších pódií světa. V exkluzivním rozhovoru prozradila nejen detaily svého nezapomenutelného vystoupení, ale také plány na nadcházející koncerty a novinky, které připravuje pro své fanoušky.
Tohle se kickboxerce Kláře Strnadové snad ještě nestalo. Devětadvacetiletá bojovnice vyhrála v Itálii Světový pohár organizace WAKO IKWC, aniž by nastoupila do jediného zápasu. Strnadová byla jako světová jednička nalosovaná rovnou do finále, ale její soupeřka do něho nenastoupila kvůli zranění z předchozího zápasu.
/VIDEO/ Chcete se projít po střeše pátého největšího kostela na světě? A vidět hřeb, kterým byl na kříž přibit Ježíš Kristus či realisticky ztvárněnou děsivou sochu svatého Bartoloměje, kterého pohané zaživa stáhli z kůže? Tak to musíte navštívit katedrálu Narození Panny Marie, nazývanou také Duomo di Milano, v italském Miláně.
Na světě jich je pouze osmnáct a jedna teď už i v Krkonoších. Speciální rolba vyrobená v Itálii putuje od konce února po lyžařských areálech SkiResortu Černá hora - Pec, který ji pořídil jako novinku probíhající sezony. Nabízí drinky, fast food, hudbu. Není zaparkovaná na jednom místě, ale přesouvá se mezi sjezdovkami východních Krkonoš. Lyžaři už na ni mohli narazit v Peci pod Sněžkou, na Černé hoře, nebo u Hofmanových bud. A jsou nadšení.
Za týden mu to začne. Mistrovství světa formule 2 startuje příští víkend souběžně se seriálem elitní disciplíny F1 v australském Melbourne a na startu nebude chybět Roman Staněk. Český závodník vstoupí do třetí sezony v F2.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Chcete se projít po střeše pátého největšího kostela na světě? A vidět hřeb, kterým byl na kříž přibit Ježíš Kristus či realisticky ztvárněnou děsivou sochu svatého Bartoloměje, kterého pohané zaživa stáhli z kůže? Tak to musíte navštívit katedrálu Narození Panny Marie, nazývanou také Duomo di Milano, v italském Miláně.
České basketbalistky se utkají na červnovém mistrovství Evropy v základní skupině C v Brně s Belgií, Černou Horou a Portugalskem. Rozhodl o tom dnešní los v Aténách. Kontinentální šampionát se bude hrát od 18. do 29. června a play off je na programu od 24. do 29. června v řeckém Pireu.
/FOTO, VIDEO/ Areál Trojhalí Karolina v Ostravě se proměnil v tržiště plné originality a kvalitního řemesla. První letošní Mint Market přivítal více než sto lokálních tvůrců z celé České republiky a Slovenska, kteří nabídli širokou škálu autorských výrobků.
Ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie a Británie podporují arabský plán na obnovu Pásma Gazy, který by měl stát 53 miliard dolarů, v přepočtu více než 1,2 bilionu korun, a zabránit vysídlení Palestinců z této enklávy. Ministři to v sobotu uvedli ve společném prohlášení, na které se odvolává agentura Reuters a další média.
Pacovem otřásá vlna nevole kvůli odstranění historického přístavku na místním nádraží, který pamatuje časy Rakouska-Uherska. Připomíná to spory z roku 1888, kdy stavba železnice z Tábora do Pelhřimova vyvolávala podobné emoce.
Smlouvu s německým dopravcem DB Regio na generální opravy až šesti dvoupodlažních vlaků NIM Express podepsala plzeňská společnost Škoda Group.
Královédvorské uskupení TwirlStars soutěžící ve twirlingu za sebou má další velké úspěchy, které z něho činí špičku v celé České republice. Družstvo dívek, jež ve své sportovní branži pojí různé taneční styly, gymnastiku a akrobacii v kombinaci s prací s hůlkou, se na konci února zúčastnilo Mistrovství ČR v Hradci Králové. Z krajské metropole pak dovezlo tři první místa a navrch jednu pěknou pátou příčku.
Tomu se říká skvělý vstup! Opavský motokárový závodník Sebastian Mičker zazářil v úvodním závodu Trofeo Italiano Easykart 2025 v italském Castellettu di Branduzzo. Opavský pilot hájící barvy Emilia Kart S.R.L. nechal za sebou všech dvaatřicet konkurentů a mohl se tak radovat z prvního triumfu sezony.
/ROZHOVOR/ Plzeňský kapitán Lukáš Kalvach říkal, že už dlouho nezažil tak agresivního a „namistrovaného“ soupeře jako bylo ve čtvrtek večer římské Lazio. O to víc ho mrzela domácí porážka 1:2.
Na zcela nové lákadlo se na konci letošní turistické sezony mohou těšit návštěvníci zámku v Uherčicích. Při srpnové Hradozámecké noci tam slavnostně otevřou barokní apartmán Donáta Heisslera z Heitersheimu, který byl vybudovaný na konci sedmnáctého století.
/ROZHOVOR/ Plzeňský kapitán Lukáš Kalvach říkal, že už dlouho nezažil tak agresivního a „namistrovaného“ soupeře jako bylo ve čtvrtek večer římské Lazio. O to víc ho mrzela domácí porážka 1:2.
Fotbalisté Viktorie Plzeň v úvodním osmifinále Evropské ligy s Laziem Řím sahali po vítězství, ale nakonec přišli v nastaveném čase i o remízu. I když už hrál soupeř bez dvou vyloučených hráčů, perfektně se trefil Isaksen. A vystřelil svému celku před odvetou v Itálii vítězství 2:1.
Fotbalisté Viktorie Plzeň v úvodním osmifinále Evropské ligy s Laziem Řím sahali po vítězství, ale nakonec přišli v nastaveném čase i o remízu. I když už hrál soupeř bez dvou vyloučených hráčů, perfektně se trefil Isaksen. A vystřelil svému celku před odvetou v Itálii vítězství 2:1.
Nedávno se na kanále YouTube objevila Písnička z Opavských krůháčů, která vtipně popisuje strasti řidičů na opavských kruháčích a silnicích. Písničku pomocí umělé inteligence vytvořil Martin Rádek z Petrol Machine Silesia. Jak vznikla tato písnička a co dalšího o sobě prozradil?
Když na začátku tisíciletí odcházel Jaroslav Šedivec z Plzně za fotbalem do Itálie, tak ji trénoval Miroslav Koubek. Ten teď povede viktoriány i v osmifinále Evropské ligy proti Laziu Řím. A v historickém městečku San Viti al Tagliamento na severu země mu bude držet palce i rodák ze Zbůchu.
Před dvěma týdny vyhrála v Evropském poháru organizace WAKO Europe Kickboxing, ale teď už je kickboxerka Klára Strnadová pocházející z Klatov myšlenkami v dalším klání. Ve středu odjela do Itále tentokrát na Světový pohár, na kterém by také chtěla triumfovat. Pro devětadvacetiletou světovou jedničku, jež je několikanásobnou vítězkou Evropských i Světových pohárů, budou vrcholem sezony srpnové Světové hry v Číně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Patří neodmyslitelně ke Konopišti, stejně jako rytířská zbroj v estenské zbrojnici nebo sošky a obrazy sv. Jiří v muzeu pod jižní terasou. Přesto je tam návštěvníci běžně nevidí. Ne proto, že by je správa zámku ukrývala před zvídavými pohledy, ale proto, že je v inventáři mají zapsané jinde. Letošní sezona však bude výjimkou a návštěvníci je po dlouhých desetiletích znovu uvidí tam, kde kdysi sloužily.
Mimořádný architektonický projekt se chystá v italské Neapoli. Z neudržované a nebezpečné části města vznikne úplně nová moderní čtvrť s názvem Napoli Porta Est. Dominovat jí budou dvě atypické věže, které s trochou fantazie připomínají části autodráhy. Architektonický návrh pochází z dílny Zaha Hadid Architects, jednoho z nejuznávanějších studií na světě.
Stát v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z ruského ropovodu Družba půjčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol až 330 000 tun ropy z nouzových zásob, což vystačí na více než měsíc provozu rafinerií. Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, má zajistit dostatek ropy na českém trhu. Rozhodla o tom dnes vláda, řekl novinářům šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Nedostatek ropy pro tuzemský trh tak podle něj nehrozí.
Plzeňská Doosan Arena zažije ve čtvrtek večer další velký svátek, fotbalisté domácí Viktorie tu rozehrají osmifinále Evropské ligy s italským klubem Lazio Řím. A úkol je jasný - uhrát takový výsledek, který jim dá naději bojovat za týden v Itálii o postup mezi nejlepších osm celků.
Veronika Rožboudová, talentovaná sportovkyně z Třeboně, se stala vítězkou ankety Sportovec okresu Jindřichův Hradec díky svým úspěchům v taekwondo. Její mezinárodní úspěchy a odhodlání ji posouvají na vrchol sportovní kariéry, přičemž se připravuje na nadcházející mistrovství Evropy a světa. Jaké výzvy ji čekají v roce 2025?
Viktoria Plzeň hostí v osmifinále Evropské ligy Lazio Řím. Jedná se o tým, který kromě výkonů na hřišti „proslul“ i díky svým příznivcům. Má se míchat politika a sport? Zcela jasně to vidí z trochu jiného soudku ultras Lazia, kteří jsou nechvalně známí vyznáváním krajně pravicových hodnot. Lze hodit fanoušky italského celku do jednoho pytle?
Ve věku 75 let zemřel Jiří Krampera starší, zakladatel firmy KV2 Audio International. ČTK to sdělil marketingový ředitel Jan Jareš. Firma v Milevsku vyvíjí a vyrábí ozvučovací techniku, kterou dodala například společnosti Disney na 20. výročí muzikálu Lví král. Aparaturu dodala i do hollywoodského divadla, pro vídeňskou operu nebo do pražské síně Rudolfinum.
Plzeňská Viktoria a Lazio Řím, to spojení už bylo jednou ve hře. V roce 1996 se totiž stal tým z „věčného“ města prvním italským celkem, v němž působil nejslavnější odchovanec plzeňského klubu Pavel Nedvěd. Teď se oba jeho bývalé týmy střetnou v osmifinále Evropské ligy, první zápas se hraje v plzeňské Doosan už teď ve čtvrtek od 21 hodin. Odveta je na programu 13. března od 18.45 v Itálii.