Plzeň – „Subarashi,subarashi,“ zní místností plné nůžek, ústřižků a papírků. Právě je jedna koláž zase hotová a nezbývá než ji zatavit. Japonský chlapec ji nesměle podává české studentce, která ji vkládá do matrice.
Tokio - Druhý reaktor poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 se stále potýká se smrtelně vysokou úrovní radiace a s nedostatkem vody, která ho má chladit. Vyplývá to z úterních průzkumů, které znovu vyvolávají pochyby o stabilitě zařízení, informovala v noci na dnešek agentura AP.
Klentnice – V ten den zemřela devětaosmdesátiletému Ladislavu Obůrkovi z Klentnice milovaná žena. V ten den za ním přišel prodejce, aby mu nabídl „výhodná“ kamna. Využil situace a nešťastného důchodce oklamal. Nechal ho podepsat papír, jenže ne obyčejný formulář, jak údajně tvrdil. Byla to kupní smlouva na kamna za patnáct tisíc. Prý vyrobená v Japonsku.
Opava /VIDEO/ - Série koncertů experimentální hudby ve slezské metropoli pokračuje. Opavská minikulturní scéna Gottfrei nacházející se na Krnovské ulici již v úterý přivítá vzácnou návštěvu ze země vycházejícího slunce - japonského muzikanta Kazuhisu Uchihashiho. Povídali jsme si s organizátorem koncertu a předsedou Bludného kamene Martinem Klimešem. Podle jeho slov se opavští posluchači mohou těšit na skutečně exkluzivní záležitost. Pravděpodobně nejzajímavějším faktem je, že Kazuhisa Uchihashi hraje na nástroj, který jen tak někde neuvidíte…
Klentnice – V ten den zemřela devětaosmdesátiletému Ladislavu Obůrkovi z Klentnice milovaná žena. V ten den za ním přišel prodejce, aby mu nabídl „výhodná“ kamna. Využil situace a nešťastného důchodce oklamal. Nechal ho podepsat papír, jenže ne obyčejný formulář, jak údajně tvrdil. Byla to kupní smlouva na kamna za patnáct tisíc. Prý vyrobená v Japonsku.
Opava /POZVÁNKA/ - Série koncertů experimentální hudby ve slezské metropoli pokračuje. Opavská minikulturní scéna Gottfrei nacházející se na Krnovské ulici již v úterý přivítá vzácnou návštěvu ze Země vycházejícího slunce japonského muzikanta Kazuhisu Uchihashiho.
Praha /ROZHOVOR/ – Dokázal prorazit ve světě, na kontě má spolupráci s mnohými hvězdnými interprety. V současné době je slovenský zpěvák a producent Tomi Popovič poradcem Patrika „Rytmuse“ Vrbovského v show Hlas Česko Slovenska, která v neděli divákům nabídne předposlední předtočený díl – druhý Souboj.
Praha - Je jim teprve čtrnáct let a až do loňského března žily bezstarostným dětským životem. Ten se jim ale v jediném okamžiku převrátil takřka vzhůru nohama. Nyní jsou na začátku dlouhé cesty k návratu do běžného života.
Brno - Téměř dva tisíce tanečníků se sjelo do brněnských Bohunic, aby se utkali v soutěži Brno Open 2012. Třídenní akce je součástí světové série ve standardních a latinskoamerických tancích. Podle organizátora Martina Odstrčila se na parketu v kampusu brněnské Masarykovy univerzity představí tanečníci z třiceti zemí.
Louny /ROZHOVOR, VIDEO/ – Hudební skupina Už jsme doma, kapela okolo zpěváka, kytaristy a autora písní i hudby (mj. večerníček Krysáci) Miroslava Wanka, už potěšila nejedno srdíčko fanouška či fanynky rockové a alternativní hudby. Kapela, založená v roce 1985 v Teplicích, je zajímavá trvalou spoluprací s výtvarníkem Martinem Velíškem - tradičně jí kreslí obaly CD, DVD, trička. UJD hrávají běžně po Česku, i „tak různě“ po Evropě. Znají je ale už i v Izraeli, v Japonsku a objevují se na pravidelných turné po USA. Právě v Americe se spřátelili s legendární anonymní skupinou Residents (USA), jejíž zpěvák s UJD v Olomouci vystoupil. My v Ústí zažili skvělý energický koncert Už jsme doma v pátek 16. března na zdařilé oslavě 15. výročí kulturního měsíčníku Nové ústecké přehledy v klubu Doma. A zahrají také na další proslulé oslavě 48. Lábus Birthday, neboli „Lábusovkách“, v sobotu 24. března v Dobroměřicích u Loun. Na otázky Deníku odpovídal Miroslav Wanek. Tykali jsme si, známe se věčnost.
Ředkvičky jsou oblíbená a zdravá kořenová zelenina, příbuzná s ředkví. Pěstují se jako pochoutka, mají malé, chutné a křehké bulvy s mírně štiplavou chutí.
Jičín - Andre Rieu live in Maastricht 2011, tak zní název koncertu, který byl v loňském létě přímým přenosem přenášen do kin v celém světě. V našem biografu uvedeme záznam koncertu ve čtvrtek 29. března v 19 hodin.
Praha /ROZHOVOR, VIDEO/ – Zpátky do místa svého „zrodu“ – do Prahy, se vrací muzikál Janka Ledeckého Hamlet. Své první návštěvníky uvítal v roce 1999 v tehdy nově vzniklém Divadle Kalich, kde se svými 700 představeními a třemi CD (největší hity, kompletní záznam a symfonická nahrávka – dvě zlaté desky) zaznamenal v České republice neuvěřitelný úspěch. Ohlasy na něj se záhy roznesly do světa – po uvedení na Slovensku zamířil naprosto neočekávaně do Spojených států amerických. Tam se jej ujal Robert Johanson, uznávaný divadelní režisér, který Ledeckému vnuknul myšlenku americké adaptace hry. Na tu někdejší lídr kapely Žentour přistoupil a záhy s úlevou zjistil, že všechny Johansonovy připomínky a nápady byly založeny na jeho letitých zkušenostech s divadlem a lásce k Shakespearovi. Od té doby sklízí Ledeckého Hamlet ovace nejen v USA, ale také v jihokorejském Soulu, kde zaznamenal pět set repríz, a nejnověji v Japonsku. „Domácí“ publikum bude moci světovou verzi jeho rockové opery zhlédnout právě ve čtvrtek v premiéře v pražském Divadle Broadway. Zpěvák, hudebník a autor Janek Ledecký hovoří v rozhovoru o Hamletovi, který se představí v úspěšné americké verzi…
Dillí – Hned za Čínou je Indie druhou nejlidnatější zemí světa. Ač nemá pořádnou infrastrukturu, očekává se, že do několika let se zde bude prodávat více automobilů než v Japonsku.
Příbram – Filmový festival Expediční kamera čeká ve čtvrtek příbramská zastávka. Od 19 hodin mohou příznivci extrémních sportů, turistiky a exotických lokalit shlédnout několik filmů, které se právě těmto tématům budou věnovat. Na vlastní kůži poznáte výstup na jeden z vrcholů Tibetu, sjedete na kanoi nepoznané kouty Afriky nebo zažijete ďábelskou jízdu na horských kolech. O 2. díle expediční kamery v Příbrami si Deník povídal s organizátorem Michalem Gerčákem.
Tokio - Valná většina Japonců podporuje postupné odstavování jaderných elektráren, ale uznává, že některé reaktory je třeba znovu spustit a zajistit z krátkodobého hlediska dostatek elektřiny. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil japonský deník Tokio šimbun.
Vídeň - Dlouhodobé vyhlídky využívání jaderné energie ve světě loňská katastrofa japonské jaderné elektrárny Fukušima výrazněji nezhoršila. Do roku 2030 by se mohlo využívání jádra v energetice podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MSAE) zvýšit až na dvojnásobek.
Hodonín - Je libo pochutnat si na pravém japonském čaji ze Šálku ticha, zahrát mahjong či hanafuda, podívat se na dobré anime či složit origami. To vše nabídl klub přátel Japonska Minami no otaku čili česky Fanoušci z jihu v hodonínské městské knihovně.
Královéhradecko - Vášniví ochotníci, manželé Drahomíra a Josef Kubinovi byli minulý pátek hosty pravidelného pořadu PéHá na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Tentokrát se natáčelo v Červeném Kostelci.
Pchjongjang - Severní Korea hodlá v dubnu vynést na oběžnou dráhu svůj satelit, a to na počest stého výročí narození zakladatele země Kim Ir-sena. Záměr severokorejského režimu už ostře kritizují sousední země, které se obávají, že vypuštění satelitu je jen zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu.
Tokio - U severovýchodního pobřeží Japonska bylo dnes zaznamenáno zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály. Břeh ostrova Hokkaidó následně zasáhla deseticentimetrová vlna cunami. Žádná zranění ani škody nebyly hlášeny.
Bezmasá kuchyně je v západní gastronomii na vzestupu, za což z části jistě můžou ideové námitky, které lze vznést proti konzumaci masa. K tomu, abychom si mohli vychutnat klenoty vegetariánské kuchyně, však rozhodně nemusíme být vegetariány z přesvědčení.
Praha - Celosvětová výroba osobních aut loni vzrostla o necelá tři procenta na 59,93 milionu vozů. Podle údajů Mezinárodní organizace výrobců automobilů (OICA) se jich nejvíce, 14,49 milionu, vyrobilo v Číně, následovalo Japonsko a Německo. Česká republika se s výrobou 1,19 milionu vozů umístila na 14. místě. Informovalo o tom Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).
Zlín - Napěchovaný sál Academia centra zlínské Univerzity Tomáše Bati včera odpoledne hostil zajímavou besedu, jejíž stěžejní postavou byl Tomio Okamura.
Rikuzentakata - Minutou ticha a modlitbami si dnes připomnělo Japonsko zemětřesení, které spolu s přívalovou vlnou cunami zdevastovalo právě před rokem jeho severovýchodní pobřeží. Katastrofa připravila o život na 20.000 lidí a způsobila nejhorší jadernou krizi na světě za posledního čtvrt století.
Tokio - S neobvyklým řešením pro zvýšení sexuálního apetitu aligátorů přišla jistá zoologická zahrada v severním Japonsku. Předvádí jim bubnový koncert, napsala agentura AFP.
Tokio – Každé úterý se v rybářském městečku Šičigahama, poničeném loni přívalovou vlnou tsunami, schází klub pletařek „Obživlé vlákno“. Poskytuje nejen zábavu, ale i podporu pro hrstku z tisíců starších Japonek, které jsou stále bez vlastního domova poté, co se jejich životem před rokem přehnala dvojí katastrofa, píše list The Wall Street Journal.
Znojmo, Zlín - Svůj první republikový mistrovský titul ve sledge hokeji získal v sobotu s mužstvem Zlína bývalý znojemský hokejista Jan Matoušek, kterého nehoda upoutala na invalidní vozík. Ve třech finálových utkáních byl oporou týmu v bráně a dvakrát udržel čisté konto.
Indian Wells - Plzeňská rodačka přehrála v prvním kole vyhlášeného turnaje Moritaovou z Japonska. Iveta Benešová skončila po napínavé bitvě na raketě Cirsteaové.
Tokio – S neobvyklým řešením pro zvýšení sexuálního apetitu aligátorů přišla jistá zoologická zahrada v severním Japonsku. Předvádí jim bubnový koncert, napsala agentura AFP.
Caen - Rok po katastrofě jaderné elektrárny v japonské Fukušimě nepolevilo úplně působení radiace ani ve vzdálenosti více než 200 kilometrů od postižených reaktorů.