Kreativ

ŠTÍTEK: Japonsko

Dílu se před transportem věnují zkušení restaurátoři z Prahy

Obraz Jan Rokycana se z obřadní síně stěhuje do Pardubic

Dominantou obřadní síně rokycanské radnice je bezpochyby obraz Alfonse Muchy. Proslulý umělec zvolil ve třicátých letech minulého století téma Jan Rokycana na koncilu basilejském s rozměry díla 246 krát 427 centimetrů. Ovšem od roku 1932, kdy byl obraz instalován, opustí dílo teprve podruhé nejhezčí místnost úřadu a bude s maximální opatrností převezeno na dvouměsíční výstavu do Pardubic.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Hrajete šachy? V Jihočeském kraji skončil světový turnaj

Šachový festival v Českých Budějovicích přilákal hráče z celého světa, včetně Japonska a Bangladéše. Ředitel turnaje Jiří Havlíček zdůrazňuje, že akce patří mezi nejlepší v regionu, s účastí šachových velmistrů a mistrovských hráčů. Renomované servery přenášely partie živě, což umožnilo sledovat turnaj až 200 milionům šachistů.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Šachy se hrají v celém kraji. I u Vajgaru. Nebo v Indii. Festival na jihu

Šachový festival v Českých Budějovicích přilákal hráče z celého světa, včetně Japonska a Bangladéše. Ředitel turnaje Jiří Havlíček zdůrazňuje, že akce patří mezi nejlepší v regionu, s účastí šachových velmistrů a mistrovských hráčů. Renomované servery přenášely partie živě, což umožnilo sledovat turnaj až 200 milionům šachistů.

Výjimečný šachový festival se hrál v Českých Budějovicích

Výjimečný turnaj, výjimečný šachový festival v Českých Budějovicích

Šachový festival v Českých Budějovicích přilákal hráče z celého světa, včetně Japonska a Bangladéše. Ředitel turnaje Jiří Havlíček zdůrazňuje, že akce patří mezi nejlepší v regionu, s účastí šachových velmistrů a mistrovských hráčů. Renomované servery přenášely partie živě, což umožnilo sledovat turnaj až 200 milionům šachistů.

Dopravní expert a předseda expertní rady Platformy VIZE 0

Používání speciálních nálepek na autě zvyšuje bezpečnost, tvrdí dopravní expert

Jsou jich tisíce. Každý den vyjíždějí na silnice jako ostatní řidiči. Přesto mají řízení kvůli zdravotnímu omezení o dost složitější. Řeč je o hendikepovaných šoférech. I když se to nezdá, z pohledu expertů na dopravu a navzdory jejich zdravotním limitům patří mezi skupinu bezpečných řidičů. „Jsou zodpovědní a uvědomělejší,“ říká dopravní expert a předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Areál pily.

Největší pila v Česku Mayr-Melnhof Holz Paskov oslavila 20 let

Víte, že největší pila v Česku se nachází v Paskově? Ten byl totiž první zahraniční destinací rakouské skupiny Mayr-Melnhof Holz, kde pouhých osm měsíců od zahájení výstavby a prakticky na zelené louce, vyrostla největší pila v republice.

Obytný komplex Toei, kde naposledy bydlel Ecuo Ono, jenž se stal hlavním podezřelým v sérii záhadných tokijských vražd, k nimž došlo v létě roku 1974.

Teror v Tokiu. Záhadný vrah před 50 lety zabíjel ženy, případ je dodnes nejasný

Před 50 lety, v úterý 25. června 1974 ráno, odešla 30letá Japonka Haru Takahašiová tak jako jindy do práce. Nikdy už se ale nevrátila domů. Její mrtvé tělo v rozkladu našli až 10. srpna, pohozené jen 400 metrů od místa, kde bylo o pouhé dva dny dříve nalezeno další tělo, jež patřilo teprve 19leté Sanae Mijatové. Ani tím to ale neskončilo. Oběťmi záhadného vraždění se onoho léta stalo během 45 dnů hned sedm žen.

Kapela Beltane Girls se představí v rámci Evropského dne hudby

Koncerty v ulicích i deska pro Kainara. Přerov v pátek oslaví svátek hudby

Přerov se opět připojí k řadě českých i zahraničních měst a v pátek 21. června oslaví Evropský svátek hudby. Letošní ročník bude speciálně věnovaný básníkovi, hudebníkovi a textaři Josefu Kainarovi. Program začne v 16.00, a to odhalením pamětní desky s autoportrétem tohoto významného přerovského rodáka.

Šestatřicet let pracuje u státní policie, což je náročné skloubit s tréninky.

Z paneláku na Okinawu aneb cesta českého mistra karate

Díky karate navštívil policista a zapálený karatista Jiří Matouš ze Sokolova mnoho míst po celém světě, včetně japonské Okinawy, kde se karate zrodilo. Okinawa je sídlem jeho japonské organizace karate a místem, kde trénuje jeho mistr Hanshi Meitatsu Yagi, 10. Dan. Navštěvuje semináře a turnaje po celé Evropě a ve světě, včetně Kanady a Japonska

Stopy kondenzačních čar po stíhacích letadlech na obloze během bitvy ve Filipínském moři 19. června 1944. Fotografováno z paluby USS Birmingham

Hon na krocany. Bitva ve Filipínském moři zbavila Japonce 300 letadel během dne

Osud impéria závisí na této jediné bitvě, prohlásil japonský admirál Soemu Tojoda, vrchní velitel Spojeného loďstva a náčelník japonského námořního generálního štábu, když se 19. června 1944 rozhořela bitva o Filipínské moře, spojená s vůbec největší aktivitou letadlových lodí za druhé světové války. Japonská letadla se snažila zabránit americké invazi na ostrov Saipan – a Američané s nimi naložili jak s hejnem krocanů.

Japonsko hlásí velký nárůst vzácné a nebezpečné streptokokové infekce

Japonsko ohrožuje maso požírající bakterie. Nakažených rychle přibývá

U rekordního množství pacientů lékaři v Japonsku nedávno zaznamenali vzácnou systémovou invazivní infekci způsobenou streptokokem skupiny A, kterou doprovází takzvaný streptokokový syndrom toxického šoku (STSS). Dosud netuší, z jakého důvodu se onemocnění, které je vysoce smrtelné, šíří v takové míře. Podle odborníků ale není nutné se obávat pandemie. Přesto je obecně vhodné být obezřetný, jelikož bacily podobných typů žijí po celém světě, včetně České republiky.

Sakura Akiyama z Japonska s nástrojem Erhu, 14. června 2024, Frýdek-Místek.

Oproti Japoncům Češi na koncertech tančí, říká v rozhovoru hvězda Sweetsen festu

/VIDEO, FOTO/ Na festival Sweetsen Fest ve Frýdku-Místku dorazila i hudebnice z dalekého Japonska. Sakura Akiyama předvedla hru na tradiční čínský nástroj niko. Jak se vůbec ocitla na charitativním festivalu a co jí spojuje s frontmanem kapely Mirai? V rozhovoru pro Deník se také dočtete, co umělkyni nejvíce překvapilo ve Frýdku-Místku a v čem se liší hudební výuka japonských dětí ve srovnání s českými.

Arboretum Nový dvůr

Na chvíli v Číně, Japonsku nebo v Himalájích. Přeneste se z Opavska do ráje

Rostliny rašelinišť a vřesovišť i písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska i severní Ameriky. Sekvoje a největší expozici rododendronů v Česku, tropický skleník a divukrásné motýly, vodní květiny a skalničky. To vše a mnohem víc můžete potkat v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku, které zdobí okolí místního zámečku více než sto let a patří k nejvyhledávanějším v Česku.

V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa

Autostopem přes 18 států. Dobrodruh z Plzně objel se svou fenkou svět

Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem. Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.

V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa (Foto: Slávek Král)

Stopem se psem. Cestovatel s ním projel celý svět

Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.

Počet studentů elektro oborů se v Ostravě zdvojnásobil.

Počet studentů elektro oborů se v Ostravě zdvojnásobil

Během posledních osmi let, kdy společnost ČEZ Distribuce pořádá Motivační program Prokopa Diviše, se počet studentů elektro oborů na ostravské Střední škole elektrotechnické Na Jízdárně zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik školy, která je partnerským vzdělávacím zařízením energetiků.

V Itálii začal summit G7

Summit G7 v Itálii: Ukrajina podepíše bezpečnostní dohody s USA a Japonskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepíše na summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, který právě začíná na jihu Itálie, bezpečnostní dohodu své země se Spojenými státy a také s Japonskem, informovala agentura AFP. Lídři G7 se na třídenním summitu také dohodnou na využití Západem zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny, uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan, podle něhož bylo v této věci dosaženo pokroku.

Focení jako z Marsu. Lakrosové reprezentantky zářily před objektivem

Focení jako z Marsu. Lakrosové reprezentantky zářily před objektivem

Měsíc před mistrovstvím Evropy v Portugalsku si česká ženská lakrosová reprezentace zpestřila závěrečnou fázi přípravy focením profilových i netradičních snímků. „Rozhodně to byla změna od normálního režimu, takové zpříjemnění kolotoče tréninků. Myslím, že to pro všechny byla zábava,“ pochvalovala si obránkyně Linda Semeráková.

Mirai Navrátil

Mirai: S kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši

Prestižní ocenění, tři vyprodané koncerty v O2 areně i turné po největších českých halách má na kontě za desetileté působení kapela Mirai. Ve svém katalogu má tři platinové desky, k nimž nedávno přibyla novinka Tomodachi. Ta je podle členů skupiny dosud nejpestřejším a nejsvobodnějším výsledkem tvorby. V překladu z japonštiny slovo znamená kamarádi, čímž čtveřice z Frýdku-Místku vyzdvihuje vzájemné silné pouto. Nejen o tom vypráví frontman Mirai Navrátil v rozhovoru pro Deník. „Spíš než nastolování témat shrnují naše desky nějakou kapelní fázi. Název té poslední – Tomodachi - jsem zvolil proto, že s kluky hrajeme deset let a stále se cítíme jako kámoši, což nebývá u každé skupiny zvykem. Můžeme spolu trávit čas na pódiu, ale taky si pak umíme zajít na pivo. Klidně si dáme společný mejdan,“ říká Mirai.

Na scénách 26. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF 2024 vystoupilo celkem 17 souborů. Z těch zahraničních dorazily například soubory z USA, Srbska, Polska nebo ze Slovenska

Skončilo pět dnů plných světového folklóru. Diváky nadchly mexické tance

Velkolepým rozloučením všech vystupujících souborů skončil na hlavní scéně v Plzni U Branky už 26. ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň. Ten přilákal do všech míst, kde letos soubory vystupovaly, stovky lidí. Zpestřením letošního ročníku byla účast souboru Dance Academy of Mexico nebo srbský soubor Krušik.

S Dacií Duster jsme vyjeli až na vrchol Ještědu.

Osm set kilometrů s novým Dusterem za den. A po nich pár doporučení pro facelift

Náhoda tomu chtěla, že se v jediném dni konaly dvě akce, které pro tuzemského motoristického novináře mají velký význam. Tou první byla tisková konference spojená s testovacími jízdami při příležitosti vstupu třetí generace Dacie Duster na český trh, druhou pak premiéra nové Tatry Phoenix. První z nich se konala v Liberci, druhá v Kopřivnici. A protože jsem ráno vyrážel z Prahy a v noci se opět do hlavního města vracel, najel jsem s Dacií Duster během zhruba 15 hodin více než osm set kilometrů.

Ředitelka festivalu JKF, violistka Kristina Fialová a Igor Ardašef. Jihočeský komorní festival 2023.

Jihočeský komorní festival přichystal pestrý program. Představí hudbu bez hranic

Program v pořadí již 19. ročníku hudebního festivalu, v jehož čele stojí mezinárodně uznávaná česká violistka Kristina Fialová, bude v letošním roce skutečně pestrý. Osm koncertů včetně festivalového „prologu“ čeká posluchače v různých krásných prostorách napříč Jihočeským krajem a nabídne přední české umělce i zahraniční hosty z Estonska, Slovenska a Japonska.

Češi ovládli MS v raftingu

Češi si podmanili mistrovství světa. Vezou padesát medailí

Češi opět potvrdili, že patří k absolutní světové špičce. Ve velké konkurenci posádek z Evropy, Brazílie, Japonska, Nového Zélandu, USA nebo Austrálie na mistrovství světa v raftingu se naši reprezentanti dokázali prosadit ve všech kategoriích od juniorů až po zkušené Masters.

Z 10. ročníku Festivalu minipivovarů na Pražském hradě.

Ochutnat třicet piv naráz? Vítejte na Hradě! Někdo jich zvládne i čtyřicet

Z více než stovky různých piv mohou vybírat zájemci o ochutnávání produkce minipivovarů, kteří v pátek 7. června nebo pak v sobotu zavítají do Královské zahrady Pražského hradu. Střelecká cesta pod Královským letohrádkem zde po dvě odpoledne patří tradičnímu Festivalu minipivovarů, který již po dvanácté pořádá Českomoravský svaz minipivovarů. Ten sdružuje podniky s výstavem do deseti tisíc hektolitrů.

Tomáš Borl zahraje na Noci kostelů v Radíčevsi.

Tomáš Borl zahraje na Noci kostelů v Radíčevsi

Tento pátek 7. června od 18 hodin můžeme při akci Noc kostelů slyšet v Radíčevsi u Žatce varhanní koncert Tomáše Borla, mladého hudebníka z Loun. Tento nadaný student AMU Praha je nejen skvělým klavíristou, varhaníkem a pozounistou, ale především dosáhl vynikajících mezinárodních úspěchů jako hudební skladatel orchestrální a filmové hudby.

Suzuki má stále v nabídce řadu dostupných vozů s pohonem všech kol.

Aut s pohonem 4x4 v ceně do 600 tisíc už zbylo málo. Z Evropy je pouze Duster

Téměř po půl roce jsme opět prozkoumali aktuální ceníky automobilek, které nabízejí dostupné modely s pohonem všech kol. V první dvacítce jsou automobily s cenovkami v rozmezí 437 - 815 000 korun. Zajímavostí je, že se do tohoto přehledu vešly také dva automobily s karosérií připevněnou ke klasickému žebřinovému rámu.

Manželé Vysušilovi stojí za vznikem liberecké značky VISU.

Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Na počátku stál společný zájem v podobě cestování autem a kempování v přírodě. Svůj koníček chtěli Petra a Marek Vysušilovi z Liberce zahrnout i do svatební cesty, ale při jejím plánování narazili na jeden zásadní problém. Nemohli na trhu sehnat vhodnou kempingovou vestavbu a tak se rozhodli vyrobit vlastní. Zrodila se tak liberecká značka Visu, která za dobu své šestileté existence vyrostla z rodinné „garážové firmy“ ve značku, která plní sny o svobodném cestování nejen lidem v České republice, ale také v Evropě nebo v Japonsku.

Šéf ústeckých kajakářů Petr Šolc oslavil osmdesátku.

Skromný šéf ústeckých kajakářů Petr Šolc oslavil osmdesátku. Gratulujeme

/ROZHOVOR/ Snad každý den je u vody. Ve Vaňově dvacet let plní funkci předsedy oddílu rychlostní kanoistiky, čtyřicet let pěstuje v dětech lásku ke sportu, na dračích lodích pravidelně předává medaile těm nejlepším. Osobně se zná s olympionikem Pepou Dostálem, své medaile však nikde nevystavuje. Ty poslední má z mistrovství světa veteránů, to mu bylo 65 let a nikdo ho v Račicích neporazil.

Hamletovsky pojatý snímek americké dívky s lebkou japonského nepřítele vedl k nemalému pobouření americké veřejnosti. Ukazoval, že barbarské praktiky nejsou cizí ani americkým vojákům.

Americká dívka s lebkou japonského vojáka: Snímek v časopisu Life vyvolal bouři

Před 80 lety, v pondělí 22. května 1944, se v americkém časopise Life objevil na jeho 35. stránce snímek mladé ženy hledící se zvláštním zasněným výrazem na lidskou lebku. Popisek uváděl, že jde o lebku japonského vojáka, kterou ženě poslal její přítel, poručík amerického námořnictva. Snímek vyvolal bouři a rozpoutal velkou celospolečenskou diskusi o etice vojáků i žurnalistů.