/FOTOGALERIE, VIDEO/ V pátek a sobotu 8. a 9. listopadu proběhl na Střední škole designu a řemesel Kladno den otevřených dveří a vernisáž japonské sochařky. Výstava bude ve školní Galerii StarT otevřena do vánočních prázdnin.
Na kouzelnou cestu kolem světa, při které je možné poznávat rozmanité vánoční tradice, které se pojí s oslavou narození Ježíše Krista, zavede malé i velké nová výstava Muzea středního Pootaví Strakonice. Dostala příznačný název Letem vánočním světem a její vernisáž se koná ve čtvrtek 21. listopadu od 16 hodin v kapitulní síni strakonického hradu.
Šedesát let na hudební scéně slaví v letošním roce Helena Vondráčková. Nejen z tohoto pohledu se žádné jiné české zpěvačce něco takového nepodařilo. Jejímu jubileu je zasvěceno hned několik titulů – jejímu srdci nejbližším, jak říká, je album evergreenů, které ji ukazuje v mnoha žánrech od folklóru přes vybrané písně vyššího populáru a operetní árie až k jazzu, swingu, popu, rocku, rokenrolu, muzikálu, filmovým melodiím, soulu, discu, dance music a rapu. Nejen o něm mluví v rozhovoru pro Deník.
Pražská čokoláda Steiner & Kovarik otevírá novou prodejnu v pražském obchodním centru Palladium. Zároveň také vstupuje do zcela nové kapitoly své existence – akvizicí 50hektarové plantáže v Bolívii. Firma se tak stává nezávislejší na trhu s kakaem a zároveň podporuje místní komunity v Amazonii.
Češi jako první otužilci na světě zdolali horu Fudži v Japonsku. V mrazivém a větrném počasí vystoupali na vrchol v pátek 8. listopadu jen s minimem oblečení za tři hodiny a 36 minut. ČTK o tom v pondělí informoval mentální kouč a člen expedice Ondřej Petr. Šestičlenná skupina už loni překonala světový rekord výstupem na Kilimandžáro v Africe za 23 hodin a 12 minut, příští rok se chystá na Antarktidu.
V berounském kině se ve čtvrtek 14. listopadu od 19 hodin uskuteční premiéra celosvětově populárního formátu PechaKucha Night. Na pódiu kina vystoupí 12 řečníků v netradičním formátu 20x20. Výtěžek z akce bude věnován na dobročinné účely.
Věk nezastavíš. Martina Sáblíková bere s nadhledem, že vstupuje do Světových pohárů jako nejstarší žena rychlobruslařského seriálu. Ovšem medaili by česká hvězda považovala ve své čtyřiadvacáté sezoně za zázrak. Pěkně zaokrouhlená by měla být ta příští s olympijským vrcholem.
Korejské jídlo, oblečení, ale i sport, tance či třeba známý seriál Hra na oliheň. Dobrovolníci z Jižní Koreje opět přijeli do Třebíče, kde předvedli svůj styl života a kultury. A nutno říct, že zájem bylo obrovský. Komunitní centrum Moravia, kde se ve středu 6. listopadu akce konala, doslova praskalo ve švech. „Na sobě mám tradiční kostým, který se v Koreji nosil před asi pěti sty lety,“ prozradil Ton, jeden z dobrovolníků, který byl nepřehlédnutelný pro svůj hedvábný plášť a vysokou, neobvykle tvarovanou pokrývku hlavy.
Velký ohlas na sociálních sítích vzbudil v uplynulém týdnu článek sdružení SMIS-lab, podle nějž se v Česku už třetím rokem dramaticky propadá porodnost, přičemž podle SMIS-lab pokles počtu narozených dětí velmi silně souvisí s očkovacím statusem matek. Jinými slovy, děti se podle SMIS-lab nerodí zejména matkám, které byly očkovány. Deník problematiku přibližuje v širším kontextu.
Solární energie z vesmíru má v následujících desetiletích být konkurenceschopným obnovitelným zdrojem, jenž umožní pro Zemi vytvářet ohromné množství elektřiny. Britská společnost stojí za projektem, který hodlá v brzké době odstartovat na Islandu. V současnosti hledá i další pozemská místa pro vybudování přijímačů. S naplněním cíle má pomoci i společnost SpaceX.
Byl mimořádně vzdělaný, inteligentní, charismatický. Měl talent proniknout k těm správným lidem a získat je na svou stranu. Také to byl ale alkoholik, sukničkář a hazardér. Richard Sorge byl jedním z nejúspěšnějších špionů období před a v době druhé světové války. Přinesl mimo jiné informaci, která pomohla rozhodnout o porážce Hitlerových vojsk v Sovětském svazu. Sám však skončil neslavně - na šibenici.
Na přelomu měsíců října a listopadu se v Opavě uskutečnil dvaadvacátý ročník bienální Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena, určené interpretům do třiceti let věku. Čeští varhaníci v zahraniční konkurenci obstáli.
Návštěvnici Národního technického muzea mají od 6. listopadu do 30. března možnost prozkoumat jedinečný kus československé hodinářské historie. Výstava nazvaná Velký třesk! Zrození prvních československých náramkových hodinek přiblíží vznik a vývoj hodinek SPARTAK, prvních náramkových hodinek vyrobených v Československu, které později dobyly trh pod značkou PRIM.
Do kin míří dokumentární film Aneta, který se věnuje deset let starému případu záhadné smrti stejnojmenné dívky. Ta tehdy údajně v pražských Letňanech spáchala sebevraždu třinácti ranami nožem. Kauzu však provázejí nejasnosti a záhady, kterými se nyní ve snímku zabýval i Jiří Sádek se svým týmem. Pro režiséra Polednice jde o první setkání s populárním žánrem true crime.
To, že bude v elitě většinou opět jediným Čechem, není pro Romana Koudelku nic nového a nijak ho to nedeprimuje. Je na to zvyklý už z minulých sezon, kdy zůstal sám voják v poli a mladí čeští skokani na lyžích k němu ještě zdaleka nedorostli.
/PŘEHLEDNĚ/ Tragické události, ale i pozitivní zprávy přinesl uplynulý týden na Znojemsku. Vyhasl život při dopravní nehodě u Prosiměřic, bezpečí pod lávkou ve Znojmě ohlídá kamera. Vína ze Znojemska zamíří na světovou výstavu EXPO 2025 do Japonska. Fotbaloví fanoušci ve Znojmě přišli o stánek s občerstvením na stadionu v Horním parku. Policisté a strážníci kontrolovali, zda alkohol nepopíjejí mladí lidé pod osmnáct let a zjišťovali jsme, kdy otevře Penny Market v Miroslavi.
Čtyřicetiletá Maruška Harcubová je od narození upoutána na invalidní vozík, protože se narodila předčasně. Má dětskou mozkovou obrnu s postižením všech končetin. Navzdory tomu dokázala překonat mnohé překážky a procestovat téměř celý svět. O její inspirativní příběh o cestování na invalidním vozíku, který sdílí s maminkou Lídou a o její zážitky se podělí ve Společenském domě v Hořovicích.
Úvodní zástávkou asijského turné byl pro české baseballisté Tchaj-wan. Národní tým proti světovým dvojkám obstál a nebyl daleko od obří senzace. V prvním utkání v Taipei Dome si připsal historický úspěch, když remizoval 2:2. I v odvetě byli Češi dlouho blízko překvapení, ale favorizovaní domácí ve druhé polovině duelu dokázal souboj zvrátit ve svůj prospěch a vyhrát 10:3. Teď se reprezentace přesouvá na ještě těžší prověrku do Japonska.
Sochy mého táty… Kdo jiný by mohl tak nazvat výstavu než syn nebo dcera. V tomto případě Pavel Vašek z Holýšova vybral řezbářské práce z pozůstalosti svého otce, významného slovenského řezbáře, sochaře a restaurátora Františka Vašeka. Ve výstavní síni Domu dějin Holýšovska můžeme autorovu tvorbu obdivovat od 6. do 29. listopadu.
Kdo v sobotu odpoledne vyrazil nakupovat do Šantovky, ocitl se v jiném časoprostoru. Olomoucké obchodní centrum patřilo hrdinům z filmů, komiksů či počítačových her. Přesněji těm, kteří se za ně rádi převlékají. Pod jednou střechou se potkali Iron Man, Asterix s Obelixem, Anakin, Venom nebo Spongebob. Návštěvníci centra si přehlídku známých hrdinů i padouchů užívali a děti i dospělí se s oblíbenci nadšeně fotili.
Policisté a strážníci si posvítili v těchto dnech na mladé lidi a popíjení alkoholu nebo užívání jiných omamných látek ve Znojmě. Společně zkontrolovali sedm podniků ve městě. „Kolegové se také zaměřili na problémové lokality včetně parků nedaleko centra a okolí ulic Holandská a Sokolská. Kontrolovali také herny," sdělila za strážníky Eva Smutná.
Příběhy plné dobrodružství i extrémů přinese už 12. ročník cestovatelského festivalu 7 divů, který se uskuteční v Krásné Lípě v sobotu 2. listopadu. Návštěvníci se mohou těšit na zážitky z cestování se psem, cesty na skládacím kole až do Japonska nebo se dozví, jaké to je pracovat na jedněch z nejkomplikovanějších míst planety.
Vína ze Znojemska budou mít šanci ochutnat účastníci světové výstavy v Japonsku. Vinařství Thaya bude součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace.
Děti mají častěji než dřív potíže se zrakem. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se počet dětí s krátkozrakostí (tedy špatným viděním do dálky) za posledních deset let zvýšil o téměř šestnáct tisíc, což představuje více než třicetiprocentní nárůst. Oční lékaři apelují, aby to rodiče nepodceňovali. Základní informace přináší Deník.cz v prvním díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti.
Tak tenhle zápas se brazilskému fotbalistovi Rafu Silvovi opravdu nepovedl. I když zápas… Otázka je, jestli se o něm v jeho případě dá vůbec mluvit. Pro dvaatřicetiletého hráče totiž skončil už po třech vteřinách. Tragicky však skončil duel pro jednoho z fanoušků. Po zápase totiž během cesty domů došlo ke rvačce mezi příznivci Cruzeira a Palmeiras, kterou zaplatil životem.
Skupina Bert & Friends působí na české hudební scéně jako zjevení. V roce 2022 se stala objevem roku v anketě Žebřík a loni zaujala mimo jiné klasickými verzemi svých popových písní na festivalu Prague Sounds v Rudolfinu, díky čemuž se letos podívala i na jazzové festivaly v Jižní Koreji a Japonsku. Členové kapely o sobě v nadsázce tvrdí, že se vrátili v čase z roku 2050 a přicházejí svými písněmi zachránit hudební scénu. Nejen o tom mluví frontman kapely Albert Romanutti v rozhovoru pro Deník.
Do okolí Kyjova na Hodonínsku míří i nyní řada amatérských i profesionálních fotografů. Zvlněný terén, kvůli kterému se regionu přezdívá Moravské Toskánsko, hýří ve druhé polovině října podzimními barvami. K vidění je tak působivá scenérie.
Na Mistrovství Evropy juniorů ve vodním záchranářském sportu, které se konalo v Německu, a následně na světovém šampionátě juniorů a dospělých v Austrálii si vedli výborně reprezentanti krnovského klubu Dominika Geržová a Daniel Sluka.
Karlovy Vary se stanou dějištěm historicky prvního mistrovství světa v olympijském triatlonu na české půdě. Prestižní závod World Triathlon Championship Series přivítá světovou elitu, včetně olympijských šampionů.
/FOTO/ Milovníci fotek Moravského Toskánska míří do okolí Kyjova na Hodonínsku, aby zachytili zdejší jedinečnou krajinu ve druhé půli října. Fotografové si ve zvlněném terénu vybírají nasvětlené lokality plné podzimních odstínů barev například na cestě mezi Šardicemi a Stavěšicemi nebo vyhlídková místa pod nejvyšším bodem Kyjovské pahorkatiny, Strážovským kopcem.
Estonec Ott Tänak s vozem Hyundai se stal vítězem druhého ročníku Středoevropské rallye, která odstartovala ve čtvrtek v Praze, v pátek se jela také na jihu Čech a skončila v neděli v Německu. Korunovace nového mistra světa v automobilových soutěžích se odkládá na poslední dějství seriálu, které se uskuteční v Japonsku. Nejlepším Čechem byl osmý Filip Mareš s Toyotou, v hodnocení kategorie WRC2 skončil na lichotivé třetí pozici.
Ještě na přípravném kempu před mistrovstvím světa v dánském Odense nevěděla Veronika Jaborníková, že vedle sprintu pojede v Ballerup Super Aréně také keirin. Na start se dostala jako náhradnice, ale rozhodně se tak nechovala. Dráhová cyklistka brněnské Dukly zvládla první kolo a hned postoupila do čtvrtfinále. Nakonec obsadila třináctou příčku.
Před sto lety, 20. října 1924, pořídili na Postupimském náměstí v Berlíně technický zázrak a asi osm týdnů nato byla tato tzv. dopravní věž v Berlíně uvedena do provozu. Protože do náměstí ústilo pět ulic, měla zdejší semaforová věž pět stran. Na každé straně svítily tři lampy vedle sebe. Ušetřily studenému městu více policistů, kteří dosud divokým pískáním a hektickým máváním zkoušeli řídit dopravu, napsal DK.
Korunovace šampiona se odkládá. Estonec Ott Tänak ovládl Středoevropskou rallye, která vedla i po českých silnicích, a o držiteli světového titulu se rozhodne až v posledním podniku seriálu WRC v Japonsku. Lídr šampionátu Thierry Neuville z Belgie má náskok před Tänakem 25 bodů. Ve hře přitom zbývá už jen 30 bodů.
Akce začala v 11 hodin dopoledne kapelou Skok a ukázkami umění starověkého Japonska, následovalo představení historických palných zbraní, rytířská show a také dětské loutkové divadlo.
Ochutnávku tradiční i moderní kultury, japonskou gastronomii, workshopy, přednášky, ale také promítání filmů. To vše a mnohem více nabídl již devatý ročník festivalu Japonské dny, který se konal v Ostravě.
/FOTOGALERIE/ Ochutnávka tradiční i moderní kultury, japonská gastronomie, workshopy, přednášky na lehčí i vážnější témata, ale například i promítání filmů a spoustu dalších zajímavostí nabízí již 9. ročník festivalu Japonské dny v Ostravě, který můžete navštívit ještě dnes, v sobotu 19. října, v DK Akord v Ostravě-Zábřehu.
Dušičky a Halloween se blíží. Vidět to je i v duchcovském zahradnictví, kde jsou k mání bílé i oranžové dýně, pestrobarevné chryzantémy, macešky a vřesy.
Štola Johannes a další unikátní hornické památky si vybudovaly pozici populárních turistických destinací v Krušných horách. "Samozřejmě, že tmavé podzemí a úzké chodby nejsou pro každého. Musíme ale konstatovat, že kromě návštěvníků z České republiky a Německa jsme přivítali zájemce o hornickou historii například z Austrálie, Mexika, Japonska, nebo temperamentní Italy," tak hodnotí letošní právě ukončenou jubilejní turistickou sezónu Blanka Nováková, jednatelka štolu provozující společnosti Služby Boží Dar.
Ve dnech od 17. do 20. října v Českých Kopistech probíhá mezinárodní dobrovolnický projekt, takzvaný workcamp. Dobrovolníci z různých koutů světa přijeli pomáhat s manuálními pracemi na českou farmu. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a neziskovou organizací Svobodný statek na soutoku, která je členem komunitního hnutí Camphill.
Šedesát let je hodně dlouhá doba. Pro Československo to byla v Tokiu v roce 1964 úspěšná olympiáda, ale většina medailistů už není mezi námi. Ne tak dráhový cyklista Jiří Daler, který v dalekém Japonsku ovládl stíhací závod jednotlivců. Právě na den přesně před šesti desítkami let.
Když na sobě zrovna nemá závodnickou kombinézu, připomíná obrýlený Thierry Neuville spíš asistenta na katedře srovnávací lingvistiky než démona rallyových tratí. Ale zdání klame. Šestatřicetiletý Belgičan je za volantem jako doma, stejně jako na stupních vítězů. A teď je jen krůček od úplného vrcholu kariéry.
Vypěstovat na zahradě krásnou oranžovou dýni není problém, zkušený zahrádkář dobře ví, kam sazenici umístit, jak ji zalévat a hnojit. Ve finále se chlubí sousedům, před plotem vystavuje ty nejlepší kusy, aby je později nabídl dětem.
Na svou základnu, kterou je Letiště Benešov, se z úspěšného Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích kategorie Advanced (WAGAC) z německého Oschatzu vrátila velká část členů leteckého sportovního klubu Glider Aerobatic Clubu Benešov (GAC), který vede trenér Miloš Ramert.
Hasiči v Mnichově měli ve čtvrtek dopoledne návštěvu ve své podzemní garáži - v prostoru motoru jejich zaparkovaného služebního vozidla se zabydlela kočička.
To, že je oštěp nejúspěšnější českou atletickou disciplínou, není žádným tajemstvím. Máme světové rekordmany Jana Železného a Barboru Špotákovou, medailisty z letošních vrcholných soutěží Jakuba Vadlejcha a Nikolu Ogrodníkovou, nyní se dokonce rozbíhá i výroba českých oštěpů, a to tady ještě nebylo.