Kreativ

ŠTÍTEK: Japonsko

AGC Automotive Czech, 23. května 2025, Chudeřice, Teplicko. Linka na výrobu autoskel.

Producent autoskel, který slaví sto let, staví u Teplic novou výrobní linku

Společnost AGC Automotive Czech, jeden z předních evropských výrobců autoskel, zahájila v Chudeřicích u Teplic výstavbu výrobní linky na vrstvená čelní skla. Po zprovoznění v roce 2026 se zvýší kapacita a technologická úroveň závodu, který letos slaví sto let. Investice v řádu desítek milionů eur přinese 50 nových pracovních míst.

FCI Mistrovství světa v coursingu chrtů, 22. května 2025, Tošovice.

Osm set chrtů v Heiparku Tošovice. Mistrovství světa nabízí jedinečné okamžiky

Rychlost, obratnost i úsilí musí předvést psi, kteří tento týden závodí na mistrovství světa v coursingu chrtů v Odrách na Novojičínsku. Šampionát se v Česku koná poprvé v historii. Chovatelé přivezli přes 800 psů. ČTK to za pořadatele řekl předseda dostihové a coursingové komise při Českomoravské kynologické unii Vít Černý.

Následky ničivého velkého chilského zemětřesení z roku 1960. Takhle vypadalo po úderu otřesy vyvolaných vln cunami město Corral v Chile.

Nejsilnější zemětřesení v historii: Připomínalo apokalypsu, chvěl se celý svět

Před 65 lety v Chile zaznamenali nejsilnější zemětřesení od počátku měření. Chvění bylo cítit až na Havaji, podle odborníků se rozvibrovala celá Země. V Chile se v zemi se otevřely obrovské trhliny, z nichž vystřikovala podzemní voda. To, co následovalo po otřesech, ale bylo na mnoha místech ještě horší. Pobřeží jihoamerického státu, a s časovým odstupem také Havaje či Japonska, zasáhly tsunami. Zemětřesení a obří vlny zabily odhadem tisíce lidí. Situace připomínala apokalypsu. 

Sportovní hala Naparia v Hranicích hostila druhé kolo extraligy judistů.

Domácí dominance. Judisté Hranic ovládli základní skupinu extraligy

Čtyři reprezentanti se na kempu v Japonsku chystají na mistrovství světa, zbytek republikové špičky se v hranické sportovní hale Naparia představil během druhého kola mužské extraligy mužů v judu. A přestože domácím Železářům chyběl hvězdný Martin Bezděk, ovládly Hranice základní skupinu.

Císařské lázně.

Kraj pronajal kavárnu v Císařských lázních

Do výběrového řízení se přihlásil jeden zájemce a krajská rada jej schválila. Občerstvit se nebo se osvěžit šálkem kávy po kulturní produkci či prohlídce ve skvostné a nově zrekonstruované budově v centru Karlových Varů se budou moci návštěvníci v nejbližší době.  

Plzeňská filharmonie.

Na EXPO 2025 zamíří do Japonska z Plzně filharmonie i studenti

Plzeňský kraj se bude jako jeden ze tří regionů České republiky prezentovat na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Součástí prezentace v rámci Dnů Plzeňského kraje na přelomu srpna a září je podpora Plzeňské filharmonie a začlenění vybraných studentů středních škol v Plzeňském kraji, kteří do Ósaky v rámci krajského projektu DRESS UP & STAY HOME vyjedou. Cílem Plzeňského kraje je posílení jeho dobrého jména, vybudování a rozvoj kontaktů v rámci oblasti kultury, byznysu, inovací i vzdělávání.

Když se nafoukne, vypadá ryba fugu jako míč.

Ryba, která je 1000x jedovatější než kyanid. A gurmáni se po ní můžou utlouct

Věděli jste, že mezi nejvyhlášenější světové delikatesy patří pokrmy připravené z prudce jedovatého živočicha? Jedná se o ryby z rodu Takifugu, které patří do čeledi čtverzubcovitých. V Japonsku se pro tento druh ryb používá zkrácené označení „fugu“. A právě Japonci jsou i mistry v přípravě, při níž se pod hrozbou smrti nesmí udělat sebemenší chyba.

V kvalifikačním utkání na basketbalové mistrovství Evropy, které se hrálo v Pardubicích, vyhráli Češi nad Nizozemci 96:74.

Basketbalisté znají soupeře pro kvalifikaci na MS. Los byl pro Čechy přívětivý

Čeští basketbalisté v kvalifikaci o účast na mistrovství světa v roce 2027 v Kataru narazí v základní skupině H na Slovinsko, Estonsko a Švédsko. Rozhodl o tom los v Dauhá. Češi budou bojovat o druhou účast na světovém šampionátu v historii samostatné republiky. V roce 2019 v Číně skončili šestí a vyrovnali nejlepší výsledek z roku 1970 z dob Československo. O čtyři roky později na MS v Indonésii, Japonsku a na Filipínách chyběli.

Plzeňskou filharmonii bude na koncertě ve Kdyni řídit její šéfdirigent Chuhei Iwasaki.

Plzeňská filharmonie se sólistou na fagot koncertuje ve Kdyni

Ani do Plzně ani do Prahy nemusí Kdyňští cestovat za symfonickým koncertem. V rámci cyklu Kruhu přátel hudby zavítá Plzeňská filharmonie k nim, aby 16. května vystoupila ve společenském sále kdyňské sokolovny. Od 19 hodin uvede skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Rejchy a Antonína Dvořáka.

Američtí a sovětští vojáci nad kinem Čas.

Konec války na Karlovarsku. Velké vítání amerických osvoboditelů se nekonalo

Podívejte se na fotografie z konce války na Karlovarsku, tedy Sudet, které byly 10. října 1938 připojeny k Velkoněmecké říši a Karlovy Vary se tak staly součástí Německa. "Tamní Němci, kterých byla naprostá většina se stali občany Říše a neměli nejmenšího důvodu někoho vítat," píše se na stránkách https://www.fofifo.wz.cz/, které se podrobně věnují této době.

Vyhlazovací tábor Osvětim II - Březinka. Skupina Židů je vedena k plynovým komorám a krematoriím 2 a 3, 27. května 1944. Fotografie zachycuje příjezd maďarských Židů z ghetta Tet

Druhá světová v číslech. Zemřelo 70 milionů lidí, Židů v Evropě zbyla třetina

Osmý květen, známý jako Den vítězství, zůstává v paměti jako symbol ukončení jedné z nejničivějších kapitol moderních dějin. Kromě oslavy konce druhé světové války si tímto dnem každoročně připomínáme také všechny, kteří se konce tohoto vojenského střetu nedožili. Na to, kolik životů v průběhu největšího světového konfliktu vyhaslo, se zaměřila datová redakce Deníku.

Bohumil Palounek, nejdéle působící hospodský na Českolipsku, je živoucí legendou regionální gastronomie. I přes zdravotní problémy zůstává duší své restaurace U Bohouše, kterou provozuje přes třicet let.

Skoro 60 let za sporákem. Opustil Hilton a v Lípě vypiplal restauraci U Bohouše

/FOTO, VIDEO/ Nejdéle působící hospodský na Českolipsku je živoucí legendou regionální gastronomie. Bohumil Palounek (75 let) i přes zdravotní problémy zůstává duší své restaurace U Bohouše, kterou provozuje přes 30 let. Kuchařského matadora, který vyniká v přípravě zvěřiny a ryb, ocenila nejvyšším vyznamenáním také Asociace kuchařů a cukrářů.

Umělá inteligence zasahuje do vztahů lidí a může je odstřihnout od reality. Ilustrační foto

Chatboti mění lidské vztahy. Podporují sebedůvěru, ale i nereálná očekávání

Častější kontakt s umělou inteligencí v současnosti ovlivňuje lidské společenské chování. Ačkoliv chatboti mohou mít rychlý a efektivní pozitivní dopad při různých psychologických potížích, rovněž zasahují do navazování nových vztahů i udržování kontaktu s lidmi. Psychologové tvrdí, že mohou zkreslit běžné mezilidské chování, což následně člověka odtrhne od reality.

Loňský ročník ultramaratonu v Konstantinových Lázních.

V Konstantinových Lázních se představí ultramaratonci z dvaceti zemí světa

Při prvním ročníku v roce 2022 se účastnilo běhu na šest dní jedenáct běžců. Letos se do závodu na šest dní se startem 3. května ve 12.00 hodin v Konstantinových Lázních registrovalo 48 běžců ze 17 zemí světa. Ve stejný den a čas odstartují také závody na 24 a 48 hodin, na které se přihlásila česká ultramaratonská elita. Poprvé zavítají do Konstantinových Lázní také běžci z Japonska, Hongkongu, Malajsie a Austrálie. Novinkou je běh na 72 hodin, který začne v úterý 6. května ve 12.00 hodin.

Obrazem: Růžové Letňany aneb místní Hanami

Obrazem: Růžové Letňany aneb místní Hanami

Každá pražská čtvrt má svoje specifika, zvláštnosti a možná i jinak voní. Samotné Letňany, ležící na severovýchodním okraji Prahy na tak zvané Severní terase, se mohou na jaře každým rokem pochlubit růžovými květy sakury, které lemují nejednu zdejší ulici a vytvářejí svébytná stromořadí. A tak v době rozkvětu těchto stromů jsou Letňany prostě růžové.

Mobilní CT skener BodyTom 64 umožňuje zobrazení páteře a mozku přímo na operačním sále.

K Americe a Japonsku se připojuje Liberec. Nemocnice má nejmodernější mobilní CT

Neurocentrum Krajské nemocnice Liberec (KNL) získalo unikátní technologii, kterou bude primárně používat na operačních sálech zejména k neurochirurgickým výkonům. Mobilní CT skener BodyTom 64 umožňuje zobrazení páteře a mozku přímo na operačním sále, není tak třeba pacienta přesouvat k dalším zobrazovacím přístrojům.

Rozkvetlé Českobudějovicko. V Českých Budějovicích pravidelně i turisté z Japonska obdivují sakury, které kvetou na mnoha místech. Bachmačská ulice.

I Japonci u vytržení. Na Budějovicku hrají aleje i zahrady všemi barvami

Zářící pampelišky na loukách, dlouhé aleje rozkvetlých třešní a jabloní podél cest a zahrady, kde těší různými barvami i vůněmi tulipány nebo skalničky, takový je obrázek Budějovicka v těchto dnech. Turisté z Japonska obdivují nádherně rozkvetlé sakury. Příroda se po zimě naplno probouzí a lidé se také po několika měsících vracejí na chaty a chalupy.

Po většinu roku je vrchol sopky Fudži  zasněžený.

Student uvízl na Fudži dvakrát během pěti dní. Život riskoval kvůli telefonu

Záchranáři na japonské hoře Fudži mají za sebou náročný týden. Dvakrát po sobě během pouhých pěti dní museli zasahovat kvůli stejnému čínskému studentovi. Nejprve uvízl při nelegálním výstupu mimo sezonu poté, co ztratil mačky. Podruhé se na horu vrátil kvůli ztracenému telefonu, výstup však zkomplikovala výšková nemoc. Incident upozornil na rizika spojená s výstupy mimo hlavní sezonu i na nával zájemců o výstup na ikonickou horu. O případu informoval portál The Independent.

Elektrotechnická firma Microrisc Jičín investovala desítky mil. Kč, plánuje růst

Miliony komponent týdně. Microrisc v Jičíně rozšiřuje výrobní kapacity

Elektrotechnická společnost Microrisc, která sídlí v jičínské průmyslové zóně, pokračuje v intenzivních investicích do moderních technologií. V loňském roce firma vložila téměř 30 milionů korun do automatizované výrobní linky a dalších zařízení na výrobu elektronických součástek. Letos plánuje investovat dalších více než deset milionů korun, mimo jiné do plně automatizovaného pracoviště pro programování a testování.

Výstava květin Flora Olomouc, 24. dubna 2025

Jarní akce roku. Flora baví tisíce lidí. Podívejte se

Jarní výstava Jarní Flora Olomouc ve čtvrtek začala a mnozí návštěvníci neskrývají nadšení z hlavní expozice v pavilonu A. Tentokrát ji pod názvem Paralelní květy se svým týmem vytvořil mezinárodně uznávaný florista Robert Bartolen. Křehkou krásu květin a umění mladých sklářů si lidé mohou užívat až do neděle.

Výstava květin Flora Olomouc, 24. dubna 2025

V Olomouci začala Flora, s tisíci květin a hrou světel. Podívejte se dovnitř

Jarní výstava Jarní Flora Olomouc ve čtvrtek začala a mnozí návštěvníci neskrývají nadšení z hlavní expozice v pavilonu A. Tentokrát ji pod názvem Paralelní květy se svým týmem vytvořil mezinárodně uznávaný florista Robert Bartolen. Křehkou krásu květin a umění mladých sklářů si lidé mohou užívat až do neděle.

Zábava s pálením čarodějnic.

Víkendové tipy: čarodějnice, Tata Bojs, mistrovství v Třinci i malé Japonsko

Jak si užít nastávající víkend? Na Frýdeckomístecku se můžete vydat na Beskydskou pivní stezku, ve Frýdku-Místku pořádají Den Země i pálení čarodějnic, do klubu Stoun zavítají Tata Bojs. V Třinci se koná ochutnávka vzdáleného Japonska i mistrovství kraje ve sprintu. A kdo má rád světskou zábavu, vyrazí na pouť do Brušperku. Další akce se ale konají i jinde v kraji, více v tipech Deníku.

Liberecké ulice se zahalily do růžové barvy.

Ilona Csáková by byla nadšená, Liberec se zahalil do růžové barvy

„Červenou už nechci víc a černá se mi protiví. S tou bílou jsem to přehnala a ta zelená je šílená, jen růžová to může být,“ zpívá Ilona Csáková v jedné ze svých nejznámějších písní, když pospíchá v růžové sukni tramvají a Stromovkou. A Liberec jí dává za pravdu, v ulicích rozkvetly oblíbené sakury. 

Exemplář ze závěru 80. let.

Konec Wartburgů zavinil jejich zápach. Dovážet do Česka se přestaly před 40 lety

V osmdesátých letech minulého století byla nabídka osobních aut v prodejnách národního podniku Mototechna poměrně omezená. Situaci navíc zkomplikovalo, když se v polovině dekády přestal do Československa dovážet dvojice vozů z tehdejší NDR – Trabant 601 a Wartburg 353. Oba modely měly dvoutaktní motory, které produkovaly velké množství emisí. Pamatujete si ještě ten typický, pronikavý zápach, který byl po nastartování těchto aut ve vzduchu cítit? 

Ilustrační foto, z akcí Rožnova pod Radhoštěm.

Rožnov si připomene 80. výročí ukončení 2. světové války na několika akcích

V květnu letošního roku si Česká republika připomeneme 80. výročí ukončení 2. světové války. K oslavám tohoto významného mezníku naší historie se připojí i město Rožnov pod Radhoštěm, které ve spolupráci se členy komise „Paměti města“ a kulturní agenturou Téčko připravilo téměř čtrnáctidenní program, jenž vyvrcholí v úterý 6. května, tedy přesně v den, kdy i v Rožnově pod Radhoštěm dozněly jedny z posledních výstřelů 2. světové války.

Mělnická Fričova ulice v rekonstrukci.

Má Fričova v Mělníku šanci na návrat sakur? Bez růžového kouzla je už druhé jaro

/VIDEO, FOTO/ Krásné růžové květy sakur zdobí každé jaro mnoho míst v celém Česku. Ještě před dvěma lety mezi ně patřila i Fričova ulice na Mělníku. Jednadvacet stromů původem z Japonska tam ale bylo pokáceno. Letité stromy byly podle odborníků ve špatném stavu a navíc jejich kořeny zvedaly chodníky i silnici. Nyní tam pokračuje rekonstrukce, projekt přitom zahrnuje i výsadbu nových stromů.

Keiichi Tsuchiya, ikona japonské automobilové kultury a muž, který proměnil drift v umění. Ve světě je známý jako Král driftu - Drift King. V Japonsku je nejčastěji oslovován přezdívkou Dorikin.

Z ilegálních závodů na vrchol. Král driftu Tsuchiya před 30 lety ovládl Le Mans

Ve světě je známý jako Král driftu - Drift King. V Japonsku je nejčastěji oslovován přezdívkou Dorikin. To je ikona japonské automobilové kultury a muž, který proměnil drift v umění. Před 30 lety Keiichi Tsuchiya dosáhl svého největšího evropského úspěchu, když si při prestižním závodě 24 hodin Le Mans dojel pro vítězství ve třídě GT2.