Málokterý dokument člověka tak zasáhne. Film Ještě nejsem, kým chci být prochází kiny od minulého čtvrtka skromně, takřka nesměle, jeho účinek je ale mocný. Režisérka Klára Tasovská ho věnovala světově uznávané fotografické legendě Libuši Jarcovjákové, jejíž turbulentní životní příběh vypráví skrze její fotografie, a divákům nezbývá než nad ním tiše tajit dech.
/STALO SE LONI V ŘÍJNU/ Vzpomenete si na události, které se staly přesně před rokem na Pelhřimovsku? Přinášíme vám výběr těch nejzajímavějších a připomínáme například rekordně zcestovalého psa v Pelhřimově, natáčení filmu o Ivě Janžurové v Žirovnici, nebo brambory na D1 u Humpolce.
Kokedama je forma japonského umění a způsob pěstování rostlin. Vyrobit si kokedamu a pěstovat vlhkomilné květiny v kulatém balu zeminy obaleném mechem a provázkem, není nijak náročné. S tvořením kokedamy, kterou si pak pověsíte třeba v koupelně nebo nad kuchyňský stůl, mohou pomáhat i děti.
Pardubice zažijí nabitý plochodrážní víkend. Vrcholem je nedělní Zlatá přilba, diváky bude lákat i páteční FIM Speedway Grand Prix Challenge s Janem Kvěchem, ale fajnšmekři si v sobotu nenechají ujít ani FIM Flat Track World Championship, tedy pátou část šestidílného šampionátu ve flattracku, což je americká verze plochodrážních závodů.
Mariánské Lázně připravují na podzim mimořádnou kulturní událost – vernisáž výstavy, která bude průřezem tvorby významného mariánskolázeňského lékaře, malíře a patriota MUDr. Pavla Nápravníka. Výstava, nazvaná "Kudy dál?", se bude konat v Městském muzeu a Galerii Goethe od 1. října do 3. listopadu 2024. Otevírací vernisáž proběhne v úterý 1. října od 18:00 hodin.
Tratě šinkansen se před šedesáti lety staly průkopníkem ve vysokorychlostní železniční dopravě. Dodnes jsou japonské vlaky i železnice považované za technologický vzor, který nadále určuje trendy. Japonci jsou na koridory a vlakové soupravy pyšní, což dokazují letošní oslavy plné symboliky.
Česko začne v roce 2025 s výstavbou první vysokorychlostní železnice a provoz zahájí v dalším desetiletí. Proč Češi musejí na superrychlou vlakovou dopravu čekat nejméně do roku 2030, zatímco v západní Evropě se jedná o standard od konce sedmdesátých let minulého století, a dokonce v Japonsku ikonické šinkanseny slaví šedesátileté výročí, se Deník zeptal dopravního experta. „Železnice ukázala, že i jen na modernizovaných tratích dokáže nabídnout poměrně rychlé a spolehlivé spojení,“ uvedl Lukáš Týfa z Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. Rovněž sdělil, zda dopravci budou muset obměnit vozové parky a zda obavy z nadměrného hluku jsou opodstatněné.
Situace se může zopakovat. Loni byl při Středoevropské rallye, z níž se osm zkoušek uskuteční na českém území, korunován mistrem světa Fin Kalle Rovanperä. Letos může při podniku, který se ve dnech 17.-20. října jede také v Rakousku a v Německou, slavit titul Belgičan Thierry Neuville. Získal by ho poprvé.
Téměř šedesát let čekal na spravedlnost bývalý profesionální boxer Iwao Hakamada. Ve vězení strávil 48 let, většinu z nich v cele smrti. Ve čtvrtek ho japonský soud po novém procesu zprostil viny z vraždy čtyř lidí. Podle zahraničních médií se stal nejdéle uvězněným člověkem odsouzeným k trestu smrti.
/FOTOGALERIE/ V Karlových Varech se konal krajský přebor karate JKA, kterého se zúčastnili i závodníci Karatedo klubu Tsunami Prachatice. Do soutěže zasáhlo osm karatistů, kteří dohromady přivezli devět cenných kovů.
Nejhorší námořní katastrofa v dějinách Japonska. Takovou byla událost z 26. září roku 1954. Mezi ostrovy Honšú a Hokkaidó se před sedmdesáti lety potopil trajekt Toja Maru s více než 1 300 cestujícími. Loď převrhl a ke dnu poslal tajfun Marie. Pasažéři se nejen topili, některé zabil uvolněný lodní náklad.
V lidském životě je čtyřicítka považována za ideální věk, kariéra má jasné kontury, mladá rodina listuje v kalendáři, těší se na dovolenou u moře. Pokud se mluví o škole, dojde na seznamy učitelů a talentovaných žáků. Ve čtvrtek 19. září ředitelka ZŠ Anežky České v Krásném Březně vítala hosty, děti obklíčily školu, barevný klaun popisoval běžeckou trať (500 m), rodiče převzali role trenérů. Čtyřicáté výročí založení školy se slavilo pohybem.
Po šesti letech v Americe se vydal na opačný konec Tichého oceánu do země vycházejícího slunce. Baseballista Marek Chlup se stal prvním českým profesionálem v japonské Nippon Baseball League, která je považována za druhou nejlepší soutěž na světě hned po severoamerické Major League Baseball. Vnější polař a jeden z nejlepších pálkařů tuzemské historie podepsal smlouvu se slavným klubem Yomiuri Giants. Klub z Tokia je nejslavnější a nejúspěšnější organizací v Japonsku.
Zejména v dnešní době, kdy se svět aut točí nejen kolem elektromobilů, ale i kolem „softwarově definovaných vozidel“ a AI technologií, stále častěji vidíme výrobce elektroniky vstupovat do automobilového segmentu. Poslední z takových vlaštovek je Sharp – japonský výrobce televizí, audia a domácích spotřebičů, který na své akci Tech-Day představil automobilový koncept LDK+.
Praha 3 otevírá druhé dobrodružné hřiště v České republice. Tento výjimečný projekt je určen pro děti ve věku sedm až patnáct let. Na hřišti si mohou stavět bunkry, domečky a další konstrukce z různých materiálů pod dohledem zkušených lektorů.
Stojí za skvělými úspěchy Haruky Kitagučiové. Ta letos pod vedením Davida Sekeráka prožila skvělou sezonu. Dohromady půl roku strávila šestadvacetiletá japonská oštěpařka Domažlicích, kde se s českým koučem každoročně připravuje. Výsledkem byla zlatá olympijská medaile a obhajoba triumfu v Diamantové lize. Je to i díky trenérově režimu. Je přísný a dbá i na to, aby jeho svěřenci byli dochvilní.
Televizní cenu Emmy v kategorii nejlepší drama získal seriál Šógun. Poprvé toto ocenění dostalo dílo, které není ve velké míře mluvené anglicky, a herci japonského původu, poznamenávají agentury. Slavnostní ceremoniál se konal v noci na dnešek SELČ. Cenu za nejlepší komedii dostal seriál Stále v kurzu (v originálním názvu Hacks). Ocenění za nejlepší miniseriál má série Sobík (v původním názvu Baby Reindeer).
Japonská Toyota je v současnosti největší světovou automobilkou. Nyní kromě široké palety osobních vozů nabízí rovněž v Evropě užitkové vozy. Nejen tradiční pick-up Hilux, ale rovněž tři velikostní řady dodávek. Dvě menší můžou současně plnit roli také rodinného velkoprostorového vozu. S modernizovanými verzemi a rovněž s novou velkou Toyotou Proace Max jsem mohl ujet první stovky kilometrů v Nizozemsku.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Karatisty z oddílu Kratedo klub Tsunami Prachatice čeká v tomto roce světový šampionát JKA v Japonsku. Ten se koná ve druhé polovině října a sem směřuje příprava závodníků.
Úspěšnou basketbalovou kariéru už Martin Gniadek (34) jednou přerušil, ale teď je kolem něj znovu živo. Po jedenácti letech v Opavě se vrátil na palubovku, kde s basketbalem začínal. Od nové sezony bude hájit barvy NH Ostrava. A spoluhráči se na zkušeného bijce s blížícím se startem Kooperativa NBL těší.
Mnoho lidí o bylině s trochu strašidelným názvem krvavec toten nikdy neslyšelo. Tato rostlina přitom zkrášluje mnoho českých luk. Její temně červené květy vypadají efektně, ale hlavní význam krvavce spočívá v jeho schopnosti pomáhat s léčením dlouhé řady neduhů. Navíc se ukázalo, že má velmi silné antibakteriální účinky, takže je přírodní alternativou k antibiotikům. Lidoví léčitelé to věděli už dávno a vědci to nyní potvrdili.
Zámek v Poběžovicích, který měl být původně zdemolován, se podařilo zachránit a převést pod správu města. Letos získal titul Národní kulturní památka a poprvé se zde konají prohlídky. Návštěvníci se mohou těšit na bohatou historii, zajímavosti a unikátní japonskou zenovou zahradu.
Lucie Bílá, David Koller, No Name, Skyline, J.A.R., více než pět desítek pivovarů, stánky v celém širším centru. Spousta zábavy a moře piva. Taková byla již 67. Dočesná v Žatci, která bavila desetitisíce návštěvníků v pátek 6. a sobotu 7. září. Podívejte se, jak ji zachytili fotografové Deníku.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Nejstarší maraton v České republice, Ostravský maraton, se v moravskoslezské metropoli běžel už po 65. a zúčastnilo se jej 1500 běžců z dvaadvacítky států.
Červenec a srpen v Knihovně Ústeckého kraje se nesl ve znamení příměstských táborů. Kromě pestré nabídky pro děti knihovna připravila i jeden zážitkový tábor pro seniory.
/FOTO, VIDEO/ Jedenapadesát pivovarů, nejvzdálenější až z Japonska, velké množství stánků s jídlem a pitím, pouťových atrakcí, a také spousta zábavy na několika scénách v širším centru města. Největší slavnosti chmele a piva ve střední Evropě, žatecká Dočesná, začaly. Dvoudenní akce, na které se čekají tisíce návštěvníků, probíhá v pátek 6. a sobotu 7. září.
/FOTOGALERIE/ Světově známý a uznávaný filmový režisér Jan Švankmajer slaví 90. narozeniny. Před lety se usadil na Slánsku, kde má své ateliéry. Jeho posledním filmem byl snímek Hmyz, nicméně filmové kariéře ještě vale nadává. V hlavě má, podle svých slov, i ve svém úctyhodném věku další projekt. Slaňáci přejí panu režisérovi k životnímu jubileu jen to dobré a těší se na další spolupráci.
Jaroslav Bílek, bývalý elitní silniční cyklista a vítěz Závodu míru, se chystá sledovat 11. ročník závodu Okolo jižních Čech. Tento prestižní závod, jehož královská etapa končí na Horské Kvildě, přitahuje pozornost nejen fanoušků, ale i bývalých šampionů.
Jedenapadesát pivovarů, nejvzdálenější až z Japonska, obrovské množství stánků, atrakcí, a také spousta zábavy na několika scénách v širším centru Žatce. Přinášíme vám kompletní program Dočesné, která se letos bude konat v pátek 6. a v sobotu 7. září.
/ANKETA, FOTOGALERIE/ Slovo „otaku“ pochází z japonštiny a původně označovalo někoho, kdo je posedlý nebo velmi zaujatý určitým koníčkem či zájmem, například anime, komiksy, videohrami nebo technologiemi a mívalo až negativní konotace. V západním světě se slovo „otaku“ častěji používá pro označení fanoušků anime a mangy, kteří mají o tyto oblasti hluboký zájem - a rádi se o své zájmy dělí s podobně zaujatými lidmi. „Jsme otevřeni každému,“ zdůrazňují organizátoři. Velký otaku sraz se konal o víkendu v Hradci Králové.
/FOTO/ Ve Spolkovém domě v Náchodě je k vidění nový unikátní kousek. Expozici věnovanou významnému náchodskému rodákovi a architektu Janu Letzelovi rozšířily a obohatily hodinky Prim Hiroshima L.E..
Žalozpěvy na nedostupnost oblíbeného léku Endiaron jsou v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou. Tento medikament byl dlouhodobě nejužívanějším prostředkem na střevní problémy. Pro řadu lidí tak není snadné najít vhodnou náhradu. Existuje však bylina, která může s průjmovým onemocněním účinně pomoci. Rdesno hadí kořen se ostatně k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.
Burgery inspirované exotickými kuchyněmi, vegetariánské, z klokaního masa, s vepřovým bůčkem i klasické hovězí flambované na whisky. To všechno nabízí po celý tento víkend Burger Street Festival na nádvoří plzeňského pivovaru.
Jsme na jihozápadním pobřeží Turecka. Po přistání na jihu v Antalyi a ubytování v rekreační oblasti Kemer vede naše další cesta podél pobřeží s nádhernými výhledy.
Karolína Muchová úspěšně pokračuje na US Open ve své cestě za obhajobou loňského semifinále. Poslední česká tenistka v ženské dvouhře už je v osmifinále. Muchová prošla přes 3. kola hladce, když porazila Anastasiu Potapovovou z Ruska 6:4, 6:2. Postoupil i Tomáš Macháč, který přejel Belgičana Davida Goffina 6:3, 6:1, 6:2. O postup dnes usiluje ještě i Jakub Menšík.
Hned svůj první start na paralympiádě v Paříži přetavil 16letý plavec David Kratochvíl z Tachovska v olympijské zlato. Zrakově postižený sportovec vyhrál suverénním způsobem závod na 400 metrů volný způsob v kategorii S11.
O posledním prázdninovém víkendu se v Praze uskuteční ČEZ Mistrovství České republiky v plážovém volejbalu mužů a žen. Favorité turnaje budou mistři světa Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem a olympioničky Barbora Hermannová s Marií Sárou Štochlovou. Turnaj bude probíhat současně s Mistrovstvím světa v plážovém volejbalu neslyšících.
I když o čisté elektromobily je stále i přes současnou státní podporu v Česku zájem poměrně malý, elektrifikovaná auta se prodávají čím dál lépe. Velká část z nich je velmi vhodná pro ty, kteří denně podnikají řadu poměrně krátkých jízd, během kterých se nedosahují velké rychlosti. Přinášíme přehled těch, které vyhoví alespoň menším rodinám a současně jejich cenovka nepřesahuje hranici 700 000 Kč.
Největší orel světa našel svůj domov v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava. Majestátní orel východní je k vidění v jedné z voliér na botanické cestě vody.
Dalším hostem pravidelného podcastu Deníku Ze západu byl David Sekerák, trenér olympijské vítězky v hodu oštěpem Haruky Kitagučiové. Japonská vrhačka se před lety vydala za koučem do Domažlic, kde spolu trénují a vyráží na závody.
Hudební festival MikuLOVE, který se uskuteční 30. a 31. srpna 2024 v amfiteátru letního kina v Mikulově, slibuje pestrou přehlídku alternativní hudby. Hlavním lákadlem letošního ročníku bude společný koncert české kapely Už jsme doma a zpěváka Renalda M. z britské avantgardní legendy Renaldo and the Loaf. Tato formace, známá svou spoluprací s kultovními The Residents, téměř nikdy nevystupuje živě, což činí jejich společné vystoupení s Už jsme doma skutečně unikátním zážitkem.
Na první pohled je ošklivá, ale dokáže mnohé. Deník objevil kousek od centra Havlíčkova Brodu zvláštní houbu. Vlastně šlo o houby dvě. Jedna ještě roste v zemi, druhou už někdo stačil vytrhnout z hlíny.
Opravy v nemocnici. Nájemce nemocničního areálu, společnost BH – Nemocnice Vimperk, a. s., požádala město jakožto vlastníka nemovitostí o souhlas s opravami a rekonstrukcemi v budově Pivovarská 158. Jedná se o rekonstrukci dvou chodeb a tří pokojů, která zahrnuje mimo jiné výměnu podlah, obložení, obnovu omítek a výmalbu, v pokojích pak i výměnu elektrických rozvodů. Cena rekonstrukce, která znamená zhodnocení majetku města nájemcem, nemá přesáhnout 1,8 mil. Kč.
Na oficiálním Youtube kanálu streamovací služby Amazon Prime se objevilo video, které automobiloví fanoušci (nebo zkrátka fanoušci Clarksona, Hammonda a Maye) vždy nadšeně očekávají. Tentokrát má ovšem trailer na nový díl pořadu The Grand Tour silně hořkosladkou příchuť. Půjde totiž o poslední díl se stávající trojicí účinkujících.
Smutná zpráva zasáhla světové běžecké lyžování. Zemřela mistryně světa a trojnásobná olympijská medailistka Trude Dybendahlová. Norské legendě bylo pouhých 58 let.
Chryzantéma nebo také listopadka je ozdobou mnoha zahrad od sklonku léta. Květy mnoha barev, tvarů i velikostí jsou krásné až do prvních mrazíků. Chryzantémy můžete pěstovat i v květináči na terase nebo jako pokojovku. Vyniknou také ve váze, kde vydrží, když jim budete měnit vodu, bez problémů i tři týdny.
Téměř pět stovek závodníků z celého světa se sjelo tento týden do Zlatých Hor, kde se koná mistrovství světa v rýžování zlata. Vyvrcholí v sobotu 24. srpna finálovými koly.